HSL:n  viikonlopputurnaus 2.-4.7.2010

Helsingin Shakkiliiton seitsemäs viikonlopputurnaus pelattiin Shakkikodissa. 
Osanottajia oli 28 kahdessa ryhmässä. 
Kilpailussa käytettiin seuraavaa peliaikaa: alkuaikana 100 minuuttia 40 siirtoon,
 jolloin aikaa sai 10 minuuttia lisää. Lisäksi jokaista siirtoa varten sai 10 sekuntia lisää. 
Tarkalleen 60 siirron kohdalla peli vastasi perinteistä viikonlopputurnausaikaa.

Pelipaikka: Shakkikoti, Helsinki
Kilpailun tuomari: KvT Jouni Lehtivaara,  kilpailun johtaja FT Timo Munukka. 
Kilpailutoimikunta:

A-ryhmä: osanottajat

nimi                     kerho  numero  SELO
Pääkkönen Timo           Velhot    1    2316
Tiitta Sauli             MatSK     2    2184
Parkkinen Jyrki          HSK       3    2177
Nokso-Koivisto Antti     TuTS      4    2165
Sofiev Alexey            I-HSK     5    2143
Tuovinen Jukka           SSK       6    2121
Kilpelä Panu             I-HSK     7    2081
Grönroos Matti           KirkSK    8    1994
Peuhu Ari                KS-58     9    1992
Tiinanen Teemu           HSK      10    1974
Nyström Leif             ESK      11    1973
Elomaa Arto              JärvSK   12    1961
Grek Marko               LoimSK   13    1946
Auvinen Esa              ESK      14    1937


LOPPUTULOKSET VERTAILUJÄRJESTYKSESSÄ
  1. Tiinanen Teemu           HSK                     4.0        14.00   11.00
 W=  2 S+ 10 W=  5 S+  3 W+  9                                                
  2. Parkkinen Jyrki          HSK                     3.5        15.50   10.50
 S=  1 W+  6 S=  8 W+  4 W=  3                                                
  3. Pääkkönen Timo           Velhot                  3.5        13.50    7.75
 S+ 14 W+  7 S+  4 W-  1 S=  2                                                
  4. Tiitta Sauli             MatSK                   3.0        14.00    7.00
 W+  9 S+ 11 W-  3 S-  2 W+  5                                                
  5. Grek Marko               LoimSK                  2.5        14.00    6.50
 S=  6 W+ 12 S=  1 W=  8 S-  4                                                
  6. Tuovinen Jukka           SSK                     2.5        13.00    5.75
 W=  5 S-  2 W+ 10 S=  7 W=  8                                                
  7. Elomaa Arto              JärvSK                  2.5        12.50    5.75
 W+  8 S-  3 W= 11 W=  6 S= 10                                                
  8. Sofiev Alexey            I-HSK                   2.5        11.50    4.75
 S-  7 W+ 14 W=  2 S=  5 S=  6                                                
  9. Peuhu Ari                KS-58                   2.5        11.50    3.50
 S-  4 S= 13 W+ 14 W+ 11 S-  1                                                
 10. Nyström Leif             ESK                     2.0        13.00    4.25
 S= 12 W-  1 S-  6 S+ 13 W=  7                                                
 11. Auvinen Esa              ESK                     2.0        12.00    4.25
 W+ 13 W-  4 S=  7 S-  9 W= 12                                                
 12. Nokso-Koivisto Antti     TuTS                    2.0         9.00    3.25
 W= 10 S-  5 W= 13 S= 14 S= 11                                                
 13. Kilpelä Panu             I-HSK                   2.0         9.00    2.75
 S- 11 W=  9 S= 12 W- 10 S+ 14                                                
 14. Grönroos Matti           KirkSK                  0.5        12.50    1.00
 W-  3 S-  8 S-  9 W= 12 W- 13                                                


TURNAUSTAULUKKO ALKUPERÄISJÄRJESTYKSESSÄ
  1 Pääkkönen Timo             3.0        S+  8 W+ 12 S+  2 W  10
  2 Tiitta Sauli               2.0        W+  9 S+ 14 W-  1 S   3
  3 Parkkinen Jyrki            2.0        S= 10 W+  6 S=  5 W   2
  4 Nokso-Koivisto Antti       1.0        W= 11 S- 13 W=  7 S   8
  5 Sofiev Alexey              1.5        S- 12 W+  8 W=  3 S  13
  6 Tuovinen Jukka             1.5        W= 13 S-  3 W+ 11 S  12
  7 Kilpelä Panu               1.0        S- 14 W=  9 S=  4 W  11
  8 Grönroos Matti             0.0        W-  1 S-  5 S-  9 W   4
  9 Peuhu Ari                  1.5        S-  2 S=  7 W+  8 W  14
 10 Tiinanen Teemu             2.0        W=  3 S+ 11 W= 13 S   1
 11 Nyström Leif               0.5        S=  4 W- 10 S-  6 S   7
 12 Elomaa Arto                1.5        W+  5 S-  1 W= 14 W   6
 13 Grek Marko                 2.0        S=  6 W+  4 S= 10 W   5
 14 Auvinen Esa                1.5        W+  7 W-  2 S= 12 S   9
 

B-ryhmä:

OSANOTTAJAT
Nimi                     Kerho   numero SELO
Nyman Leif               X         1    1848
Smeds Tom                RikSha    2    1796
Laitinen Martti          SSK       3    1750
Tikka Erkki              I-HSK     4    1742
Luoma Heikki             KäpSK     5    1733
Ståhle Sten              HSK       6    1732
Bicer Sena                         7    1604
Löf Sven                 I-HSK     8    1589
Kugappi Tomi             Int       9    1535
Tiensuu Seppo            ESK      10    1486
Mäkelä Reijo             Garde    11    1462
Lönnroth Otto            SalSK    12    1454
Hagman Risto             KokkSK   13    1423
Kolehmainen Antti        MatSK    14    1347


LOPPUTULOKSET VERTAILUJÄRJESTYKSESSÄ
  1. Nyman Leif               X                       4.0        15.00   11.50
 S+  7 W+  9 S=  2 W=  5 W+  3                                                
  2. Smeds Tom                RikSha                  4.0        14.50   10.75
 W+ 12 S=  3 W=  1 S+  6 S+  5                                                
  3. Luoma Heikki             KäpSK                   3.5        13.50    7.50
 S+ 14 W=  2 S+  6 W+  9 S-  1                                                
  4. Laitinen Martti          SSK                     3.5         9.50    7.50
 S- 11 W= 14 S+  8 W+  7 S+  9                                                
  5. Bicer Sena                                       3.0        14.50    7.25
 S+  8 W=  6 S+ 11 S=  1 W-  2                                                
  6. Tikka Erkki              I-HSK                   2.5        13.50    4.50
 W+ 13 S=  5 W-  3 W-  2 S+ 11                                                
  7. Löf Sven                 I-HSK                   2.5        12.50    4.00
 W-  1 S= 10 W+ 13 S-  4 W+ 12                                                
  8. Kolehmainen Antti        MatSK                   2.5        10.50    3.25
 W-  5 S+ 13 W-  4 S= 12 W+ 14                                                
  9. Ståhle Sten              HSK                     2.0        14.50    3.50
 W+ 10 S-  1 W+ 12 S-  3 W-  4                                                
 10. Hagman Risto             KokkSK                  2.0         8.50    3.25
 S-  9 W=  7 S= 14 W= 11 S= 13                                                
 11. Tiensuu Seppo            ESK                     1.5        12.50    4.50
 W+  4 S- 12 W-  5 S= 10 W-  6                                                
 12. Kugappi Tomi             Int                     1.5        12.50    2.75
 S-  2 W+ 11 S-  9 W=  8 S-  7                                                
 13. Mäkelä Reijo             Garde                   1.5        10.50    2.00
 S-  6 W-  8 S-  7 W+ 14 W= 10                                                
 14. Lönnroth Otto            SalSK                   1.0        13.00    2.75
 W-  3 S=  4 W= 10 S- 13 S-  8                                                


TURNAUSTAULUKKO ALKUPERÄISJÄRJESTYKSESSÄ
 1 Nyman Leif                 2.5        S+  8 W+  6 S=  2 W   7
 2 Smeds Tom                  2.0        W+  9 S=  5 W=  1 S   4
 3 Laitinen Martti            1.5        S- 10 W= 12 S+ 14 W   8
 4 Tikka Erkki                1.5        W+ 11 S=  7 W-  5 W   2
 5 Luoma Heikki               2.5        S+ 12 W=  2 S+  4 W   6
 6 Ståhle Sten                2.0        W+ 13 S-  1 W+  9 S   5
 7 Bicer Sena                 2.5        S+ 14 W=  4 S+ 10 S   1
 8 Löf Sven                   1.5        W-  1 S= 13 W+ 11 S   3
 9 Kugappi Tomi               1.0        S-  2 W+ 10 S-  6 W  14
10 Tiensuu Seppo              1.0        W+  3 S-  9 W-  7 S  13
11 Mäkelä Reijo               0.0        S-  4 W- 14 S-  8 W  12
12 Lönnroth Otto              1.0        W-  5 S=  3 W= 13 S  11
13 Hagman Risto               1.0        S-  6 W=  8 S= 12 W  10
14 Kolehmainen Antti          1.0        W-  7 S+ 11 W-  3 S   9


Sivu päivitetty 05.07.2010 11:53 (OESZ/H)