HSL:n  viikonlopputurnaus 1.-3.7.2011

Helsingin Shakkiliiton seitsemäs viikonlopputurnaus pelattiin Shakkikodissa. 
Osanottajia oli 47 kahdessa ryhmässä. 
Kilpailussa käytettiin seuraavaa peliaikaa: alkuaikana 100 minuuttia 40 siirtoon,
 jolloin aikaa sai 10 minuuttia lisää. Lisäksi jokaista siirtoa varten sai 10 sekuntia lisää. 
Tarkalleen 60 siirron kohdalla peli vastasi perinteistä viikonlopputurnausaikaa.

Pelipaikka: Shakkikoti, Helsinki
Kilpailun tuomari: KvT Jouni Lehtivaara,  kilpailun johtaja FT Timo Munukka. 
Kilpailutoimikunta: Lauri Kosunen, Michael Lembidakis

A-ryhmä: osanottajat

NIMI                     KERHO    NR    SELO
Rehn Ralf                HaSS      1    2247
Sofiev Alexey            I-HSK     2    2144
Fraser Scott             MatSK     3    2140
Immonen Vihtori          I-HSK     4    2131
Tiinanen Teemu           HSK       5    2069
Pönniö Toni              2053      6    2053
Riipinen Juha            Hm-93     7    2036
Miettinen Teemu          Garde     8    2033
Kilpelä Panu             I-HSK     9    2029
Korhonen Aki             ESK      10    2027
Haanpää Jorma            RikSha   11    2012
Suominen Antti           KäpSK    12    1974
Kekki Jorma              TammSh   13    1962
Auvinen Esa              ESK      14    1960
Grönroos Matti           KirkSK   15    1958
Hynnä Kevin              Garde    16    1927
Nyman Leif               X        17    1916
Järvinen Seppo           LauttSK  18    1904
Suuronen Petri           EtVaS    19    1903
Kukkonen Simo            I-HSK    20    1868
Blinov Juri              HSK      21    1865
Saharinen Petri          HSK      22    1814


LOPPUTULOKSET VERTAILUJÄRJESTYKSESSÄ
1. Sofiev Alexey            I-HSK                   4.0        16.50   12.50
 W+  6 S+  8 W+  5 S+  4 W-  2                                                
  2. Rehn Ralf                HaSS                    4.0        15.00   12.25
 S+  3 W=  7 S+ 15 W= 11 S+  1                                                
  3. Suominen Antti           K„pSK                   3.5        12.50    7.00
 W-  2 S+ 21 W+ 19 S+  9 W=  5                                                
  4. Kilpel„ Panu             I-HSK                   3.5        10.50    6.00
 S= 22 W+ 17 S+ 18 W-  1 S+ 11                                                
  5. Immonen Vihtori          I-HSK                   3.0        15.50    8.25
 W+ 16 S+ 10 S-  1 W=  7 S=  3                                                
  6. Kekki Jorma              TammSh                  3.0        14.00    7.50
 S-  1 W+ 14 S+ 13 W= 15 S=  7                                                
  7. P”nni” Toni              2053                    3.0        14.00    7.50
 W+ 21 S=  2 W=  9 S=  5 W=  6                                                
  8. Haanp„„ Jorma            RikSha                  3.0        13.00    6.50
 S+ 14 W-  1 S= 12 W+ 17 S= 13                                                
  9. Fraser Scott             MatSK                   3.0        11.50    5.75
 S= 17 W+ 20 S=  7 W-  3 S+ 15                                                
 10. Hynn„ Kevin              Garde                   3.0        11.00    5.50
 W+ 18 W-  5 S- 11 W+ 12 S+ 17                                                
 11. Korhonen Aki             ESK                     2.5        14.50    7.00
 W= 19 S= 12 W+ 10 S=  2 W-  4                                                
 12. Suuronen Petri           EtVaS                   2.5        12.50    5.50
 S= 13 W= 11 W=  8 S- 10 W+ 18                                                
 13. Miettinen Teemu          Garde                   2.5        12.00    5.50
 W= 12 S= 19 W-  6 S+ 16 W=  8                                                
 14. Saharinen Petri          HSK                     2.5         9.50    3.00
 W-  8 S-  6 W+ 21 S= 22 W+ 20                                                
 15. Riipinen Juha            Hm-93                   2.0        12.50    3.25
 S= 20 W+ 22 W-  2 S=  6 W-  9                                                
 16. Gr”nroos Matti           KirkSK                  2.0         9.50    2.50
 S-  5 S- 18 W+ 22 W- 13 S+ 19                                                
 17. Auvinen Esa              ESK                     1.5        14.00    3.00
 W=  9 S-  4 W+ 20 S-  8 W- 10                                                
 18. Tiinanen Teemu           HSK                     1.5        12.50    2.75
 S- 10 W+ 16 W-  4 S= 19 S- 12                                                
 19. Blinov Juri              HSK                     1.5        12.00    3.25
 S= 11 W= 13 S-  3 W= 18 W- 16                                                
 20. J„rvinen Seppo           LauttSK                 1.5        10.00    2.00
 W= 15 S-  9 S- 17 W+ 21 S- 14                                                
 21. Nyman Leif               X                       1.0        11.50    1.00
 S-  7 W-  3 S- 14 S- 20 W+ 22                                                
 22. Kukkonen Simo            I-HSK                   1.0        11.00    3.00
 W=  4 S- 15 S- 16 W= 14 S- 21                                                


TURNAUSTAULUKKO ALKUPERÄISJÄRJESTYKSESSÄ
  1 Rehn Ralf                  4.0        S+ 12 W=  6 S+  7 W= 10 S+  2 
  2 Sofiev Alexey              4.0        W+ 13 S+ 11 W+  4 S+  9 W-  1 
  3 Fraser Scott               3.0        S= 14 W+ 18 S=  6 W- 12 S+  7 
  4 Immonen Vihtori            3.0        W+ 15 S+ 16 S-  2 W=  6 S= 12 
  5 Tiinanen Teemu             1.5        S- 16 W+ 15 W-  9 S= 21 S- 19 
  6 Pönniö Toni                3.0        W+ 17 S=  1 W=  3 S=  4 W= 13 
  7 Riipinen Juha              2.0        S= 18 W+ 20 W-  1 S= 13 W-  3 
  8 Miettinen Teemu            2.5        W= 19 S= 21 W- 13 S+ 15 W= 11 
  9 Kilpelä Panu               3.5        S= 20 W+ 14 S+  5 W-  2 S+ 10 
 10 Korhonen Aki               2.5        W= 21 S= 19 W+ 16 S=  1 W-  9 
 11 Haanpää Jorma              3.0        S+ 22 W-  2 S= 19 W+ 14 S=  8 
 12 Suominen Antti             3.5        W-  1 S+ 17 W+ 21 S+  3 W=  4 
 13 Kekki Jorma                3.0        S-  2 W+ 22 S+  8 W=  7 S=  6 
 14 Auvinen Esa                1.5        W=  3 S-  9 W+ 18 S- 11 W- 16 
 15 Grönroos Matti             2.0        S-  4 S-  5 W+ 20 W-  8 S+ 21 
 16 Hynnä Kevin                3.0        W+  5 W-  4 S- 10 W+ 19 S+ 14 
 17 Nyman Leif                 1.0        S-  6 W- 12 S- 22 S- 18 W+ 20 
 18 Järvinen Seppo             1.5        W=  7 S-  3 S- 14 W+ 17 S- 22 
 19 Suuronen Petri             2.5        S=  8 W= 10 W= 11 S- 16 W+  5 
 20 Kukkonen Simo              1.0        W=  9 S-  7 S- 15 W= 22 S- 17 
 21 Blinov Juri                1.5        S= 10 W=  8 S- 12 W=  5 W- 15 
 22 Saharinen Petri            2.5        W- 11 S- 13 W+ 17 S= 20 W+ 18 
 

B-ryhmä:

OSANOTTAJAT
Nimi                     Kerho   numero SELO
Viljanen Jouko           SeinSK        1    1808
Bicer Sena                             2    1795
Laitinen Martti          SSK           3    1768
Karasmäki Seppo          ESK           4    1763
Tikanmäki Heikki         Pässi         5    1760
Räsänen Otto             EtVaS         6    1755
Akkanen Timo             KäpSK         7    1717
Lindholm Pertti          HyvSK         8    1711
Karppinen Mikael         Garde         9    1686
Luoma Heikki             KäpSK        10    1682
Kugappi Tomi             Int          11    1641
Ståhle Sten              HSK          12    1633
Virtanen Teemu           NurmSK       13    1616
Turunen Tiina            EtVaS        14    1613
Marttila Olli            K„pSK        15    1601
Leskinen Vesa            T”ysSK       16    1591
Lindholm Lars            HaSS         17    1567
Käkränen Aapo                         18    1563
Bergström Hans           HSK          19    1527
Hagman Risto             KokkSK       20    1496
Kiviano Pauli            TöySK        21    1480
Tiensuu Seppo            ESK          22    1461
Renberg Tomi             TuTS         23    1460
Jääskeläinen Aleksander  Int          24    1416
Haverinen Jarmo          EtVaS        25    1170


TILANNE
  1. Bicer Sena                                       4.5        17.50   15.50
 W+ 10 S+  4 W=  2 S+  6 W+  3                                                
  2. Akkanen Timo             K„pSK                   4.0        15.50   11.75
 S+ 11 W+ 12 S=  1 W=  9 S+  5                                                
  3. Viljanen Jouko           SeinSK                  3.5        16.00    9.75
 S+ 16 W+ 19 S+  8 W=  5 S-  1                                                
  4. Luoma Heikki             K„pSK                   3.5        15.00    8.75
 W+ 15 W-  1 S+ 12 W+ 16 S=  8                                                
  5. Laitinen Martti          SSK                     3.5        14.50    8.75
 S+ 21 W+  7 S+ 18 S=  3 W-  2                                                
  6. K„kr„nen Aapo                                    3.5        14.50    8.50
 S=  9 W+ 17 S+ 19 W-  1 W+ 13                                                
  7. St†hle Sten              HSK                     3.5        13.00    8.00
 W+ 14 S-  5 W+ 11 S+ 18 W=  9                                                
  8. R„s„nen Otto             EtVaS                   3.5        11.00    5.75
 W+ 24 S+ 23 W-  3 S+ 14 W=  4                                                
  9. Karasm„ki Seppo          ESK                     3.0        15.00    8.25
 W=  6 S= 13 W+ 21 S=  2 S=  7                                                
 10. Marttila Olli            K„pSK                   3.0        14.00    6.50
 S-  1  - 11  + FF W+ 26 W+ 18                                                
 11. Hagman Risto             KokkSK                  2.5        14.00    4.25
 W-  2  + 10 S-  7 W+ 19 S= 16                                                
 12. Lindholm Lars            HaSS                    2.5        13.50    4.75
 W+ 13 S-  2 W-  4 S+ 25 W= 14                                                
 13. Tikanm„ki Heikki         P„ssi                   2.5        13.00    5.50
 S- 12 W=  9 S+ 17 W+ 22 S-  6                                                
 14. Virtanen Teemu           NurmSK                  2.5        12.50    4.25
 S-  7 W+ 24 S+ 15 W-  8 S= 12                                                
 15. Renberg Tomi             TuTS                    2.5        11.00    3.25
 S-  4  + FF W- 14 S= 21 S+ 22                                                
 16. Turunen Tiina            EtVaS                   2.5        10.50    2.50
 W-  3 S+ 25 W+ 23 S-  4 W= 11                                                
 17. Tiensuu Seppo            ESK                     2.5         9.50    2.75
 W= 22 S-  6 W- 13 S+ 23 W+ 21                                                
 18. J„„skel„inen Aleks       Int                     2.0        13.50    3.50
 W+ 20 S+ 22 W-  5 W-  7 S- 10                                                
 19. Lindholm Pertti          HyvSK                   2.0        10.50    1.50
 W+ 25 S-  3 W-  6 S- 11 W+ 23                                                
 20. Kugappi Tomi             Int                     2.0         7.00    2.00
 S- 18 W- 21 W- 22 S+ 24 W+ 25                                                
 21. Leskinen Vesa            T”ysSK                  1.5        13.00    3.00
 W-  5 S+ 20 S-  9 W= 15 S- 17                                                
 22. Karppinen Mikael         Garde                   1.5        11.00    3.25
 S= 17 W- 18 S+ 20 S- 13 W- 15                                                
 23. Haverinen Jarmo          EtVaS                   1.0        11.00    0.25
  + FF W-  8 S- 16 W- 17 S- 19                                                
 24. Bergstr”m Hans           HSK                     1.0        10.50    1.50
 S-  8 S- 14 W- 25 W- 20 S+ 26                                                
 25. Kiviano Pauli            T”ySK                   1.0        10.00    1.00
 S- 19 W- 16 S+ 24 W- 12 S- 20                                                
 26. Wahlb„ck Stefan          Int                     1.0         8.50    2.25
              + FF S- 10 W- 24                                                


TURNAUSTAULUKKO ALKUPERÄISJÄRJESTYKSESSÄ
  1 Viljanen Jouko             3.5        S+ 14 W+  8 S+  6 W=  3 S-  2 
  2 Bicer Sena                 4.5        W+ 15 S+ 10 W=  7 S+ 18 W+  1 
  3 Laitinen Martti            3.5        S+ 16 W+ 12 S+ 24 S=  1 W-  7 
  4 Karasmäki Seppo            3.0        W= 18 S=  5 W+ 16 S=  7 S= 12 
  5 Tikanmäki Heikki           2.5        S- 17 W=  4 S+ 22 W+  9 S- 18 
  6 Räsänen Otto               3.5        W+ 19 S+ 25 W-  1 S+ 13 W= 10 
  7 Akkanen Timo               4.0        S+ 20 W+ 17 S=  2 W=  4 S+  3 
  8 Lindholm Pertti            2.0        W+ 21 S-  1 W- 18 S- 20 W+ 25 
  9 Karppinen Mikael           1.5        S= 22 W- 24 S+ 11 S-  5 W- 23 
 10 Luoma Heikki               3.5        W+ 23 W-  2 S+ 17 W+ 14 S=  6 
 11 Kugappi Tomi               2.0        S- 24 W- 16 W-  9 S+ 19 W+ 21 
 12 Ståhle Sten                3.5        W+ 13 S-  3 W+ 20 S+ 24 W=  4 
 13 Virtanen Teemu             2.5        S- 12 W+ 19 S+ 23 W-  6 S= 17 
 14 Turunen Tiina              2.5        W-  1 S+ 21 W+ 25 S- 10 W= 20 
 15 Marttila Olli              3.0        S-  2  - 20  + FF W+ 26 W+ 24 
 16 Leskinen Vesa              1.5        W-  3 S+ 11 S-  4 W= 23 S- 22 
 17 Lindholm Lars              2.5        W+  5 S-  7 W- 10 S+ 21 W= 13 
 18 Käkränen Aapo              3.5        S=  4 W+ 22 S+  8 W-  2 W+  5 
 19 Bergström Hans             1.0        S-  6 S- 13 W- 21 W- 11 S+ 26 
 20 Hagman Risto               2.5        W-  7  + 15 S- 12 W+  8 S= 14 
 21 Kiviano Pauli              1.0        S-  8 W- 14 S+ 19 W- 17 S- 11 
 22 Tiensuu Seppo              2.5        W=  9 S- 18 W-  5 S+ 25 W+ 16 
 23 Renberg Tomi               2.5        S- 10  + FF W- 13 S= 16 S+  9 
 24 Jääskeläinen Aleks         2.0        W+ 11 S+  9 W-  3 W- 12 S- 15 
 25 Haverinen Jarmo            1.0         + FF W-  6 S- 14 W- 22 S-  8 
 26 Wahlbäck Stefan            1.0                     + FF S- 15 W- 19 


Sivu päivitetty 04.07.2010 09:50 (OESZ/H)