HSL joukkuevartit 1984
 
Ryhmäjako vuoden 1983 tulosten perusteella. Poisjäänneistä pyydetään ilmoittamaan erikseen.

M) HSK:n kerhotila, Iso-Robertinkatu 36 D

SI M-RYHMÄ Ma 16.4.1984  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. ESK 1 XX 3 5 7 20½  
 2. MatSK 1 3 XX 4 4 5 9 19½  
 3. HSK 1 2 XX 4 8 16½  
 4. Gambit 1 ½ 2 XX 5 3 3 13  
 5. MatSK 2 1 1 XX 4 2 11  
 6. SSK 1 1 2 3 2 XX 1 09½  

1. ESK 1 (Markku Henttinen 4, Veli-Matti Freund 2½, Tapio Talasterä 4½, Jarkko Lehtinen 3½, Hannu Filen 4, Leif Nyström 2)
2. MatSK 1 (Mikko Kivistö 3½, Jorma Kekki 5!, Petri Kekki 2½, Kari Pulkkinen 2½, Vesa Tirkkonen 2, Risto Lehtivaara 4)
3. HSK 1 (Ilkka Kanko 3½, Jouko Unhola 3, Marko Lehtisalo 1, Lennart Björksten 4, Ilkka Mäkinen 1½, Jaakko Kivimäki 3½)
4. Gambit 1 (Kaarle Ojanen 2, Jörn Starck 3, Heikki Koskinen 3½, Leo Linden 1, Jorma Haanpää 2½, Asko Kelkka 1)
5. MatSK 2 (Kalevi Kaunonen 1, Petri Lehtivaara 1, Kari Rauramaa 3, Lauri Aaltonen 2, Mikko Tolonen 2½., Keijo Sihvonen 1½)
6. SSK 1 (Tapani Viljava 1, Orri Alivirta ½, Klaus Ketola ½, Seppo Aakio 2, Kimmo Pietinen 2½, Erkki Puhakka 3)


 A) Gambiitin kerhotila, Iso-Robertinkatu 36 D

SI A-RYHMÄ Ti 17.4.1984  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. Gambit 2 XX 2 4 4 4 8 19½  
 2. HSK 2 4 XX 2 5 4 8 18½  
 3. SSK 2 2 4 XX 2 3 5 15½  
 4. EtVaS 1 2 1 4 XX 4 6 14½  
 5. HSK 3 2 2 3 XX 2 1 11½  
 6. SSK 3 ½ 2 4 XX 2 10½  

1. Gambit 2 (Timo Karvi 3, Paavo Leskelä 3, Aleksei Gorshkov 5!, Antti Eklöf 1½, Nils Wikberg 4½, Veijo Loikkanen 2½)
2. HSK 2 1 (Ville Rauhala (Lehto) 2, Juhani Yliselä 3½, Kaj Funck 3, Erkki Sahlberg 2½, Aarno Eskelinen 2½, Erkki Kunnas 5!)
3. SSK 2 (Ilkka Saren 4½, Kalevi Laukkanen 2½, E.Kokkonen 1, M.Räikkönen 3, Kauko Väisänen 2½, Risto Eskola 2)
4. EtVaS 1 (Henri Koskinen 2½, Auvo Kujala 4½, Tero Kokkila 2, J.Viljaranta 2½, Pasi Linnus 0, Panu Korhonen 3)
5. HSK 3 (Osmo Kuitunen 1, Gösta Brantberg 1, Kalervo Sara 2, Miikka Heinäsmäki 3½, Jarmo Virtanen 3½, Pekka Palamaa ½)
6. SSK 3 (H. Jaakamo 2, Jyrki Kivinen ½, Leo Suuronen 2, A.Niemi 2, J.Keipi 2, R:Hall 2)


B) KS-58:n kerhotila, Kulttuuritalo, Sturenkatu 4

SI B-RYHMÄ Ti 24.4.1984  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. KS-58 1 XX 5 5 5 6 10 26½  
 2. HTS 1 ½ XX 4 5 3 5 8 17½  
 3. ESK 2 1 2 XX 5 4 14  
 4. SSK 4 1 1 XX 3 5 13  
 5. ES-78 1 1 3 XX 3 12½  
 6. Gambit 3 0 1 1 3 XX 1 06½  


1. KS-58 1 (Timo Pirttimäki 5!, Martti Lauren 5!, Kaj Kivipelto 4, Juuso Fastberg 4, Kalevi Siren 5!, Juha Pessi 3½)
2. HTS 1 (M.Nevanperä 3½, Rauli Joutsen 1, Helge Ruotanen 2½, Aarre Tiilikainen 2½, Sakari Lahti 4, Pentti Martikainen 4)
3. ESK 2 (Pertti Raivio 2, Juhani Berg 3, Ilkka Pitkänen 3, Urpo Sairanen 1½, Jouko Dönges 2½, Pentti Kivelä 2)
4. SSK 4 (Soini Helle 3, Keijo Vesa ½, Pekka Pietinen 3, Pekka J.Nieminen 2, Olli-Pekka Kuula 2½, Erkki Heikkonen 2)
5. ES-78 1 (Lauri Lempiäinen 0, Oikamo 3, Kaarlo Kaarlonen 2, Tero Lehtinen 3, Koponen 1, Ranta 3½)
6. Gambit 3 (Kauko Kaiju 1½, Jörn Elfving 2½, Heikki Taskinen 1½, Pertti Lento 1, 2*wo 0)

C)  KS-58:n kerhotila, Kulttuuritali, Sturenkatu 4.

SI C-RYHMÄ Ti 24.4.1984  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. HSK 4 XX 3 5 9 19½  
 2. MatSK 3 XX 4 5 6 17½  
 3. I-HSK 1 3 XX 3 4 5 6 16½  
 4. SSK 5 3 XX 3 4 15½  
 5. KäYS 1 1 2 2 XX 2 11  
 6. HSK 5 1 1 3 XX 3 10  


1. HSK 4 (Mika Lako 2½, Erkki Aaltio 5!, Bo Nyren 2, John Fieandt 5!, Reijo Raatikainen 2, Petri Kuoppamäki 3)
2. MatSK 3 (Jouni Syrjänen 3½, Jukka Syrjänen 3, Esa Paavola 3, Matti Keloharju 3½, Henrik Strömberg 2½, Jyrki Heikkinen 2)
3. I-HSK 1 (Matti Kettunen 1, Kalevi Haikola 3, Mikael Sjöberg 4, S.Virpi 2, Tom Byysing 4½, Heikki Meri 2)
4. SSK 5 (Konstantin Lembidakis 3, Reino Kotka 2, M.Savolainen 3, T.Kettunen 2, J.Savonen 3½, S.Pihlström 2)
5. KäYS 1 (Aulis Toivonen 3, Kari Räisänen 2, Matti Pulli 0, Timo Toivola 1, Birger Fagerström 1½, Arto Söderström 3½)
6. HSK 5 (Timo Nurminen 2, Joose Norri 0, Vilho Palomaa 3, Petro Suvanto 1½, Tenho Bäckström 1, Jarmo Rytkönen 2½)


D)  HSK/G kerhohuone, Iso-Robertinkatu 36D

SI D-RYHMÄ Ke 25.4.1984  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. SKF 1 XX 4 3 6 6 9 23½  
 2. HTS 2 2 XX 3 4 4 7 17½  
 3. EtVaS 2 3 XX 4 7 17½  
 4. VanTS 1 3 XX 3 15  
 5. SSK 6 0 2 2 ½ XX 2 09  
 6. KS-58 2 0 2 ½ XX   07½  


1. SKF 1 (Eero Raaste 3½, Antti Pyhälä 5!, Markku Railo 4, Heikki Susimaa 4, Tapio Heilala 2, Antti Lehtelä 5!)
2. HTS 2 ()
3. EtVaS 2 (5p Erkki Välimäki 5!)
4. VanTS 1 ()
5. SSK 6 ()
6. KS-58 2 ()


E) HTS:n kerhohuone, Työväentalo.

SI E-RYHMÄ To 26.4.1984  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. HTS 3 XX 3 5 5 4 9 22½  
 2. Gambit 5 3 XX 2 2 4 5 15½  
 3. Gambit 4 1 XX 3 5 5 15  
 4. ESK 3 ½ 4 3 XX 5 5 15  
 5. MatSK 4 1 4 XX 5 6 15  
 6. HSK 6 2 2 1 1 1 XX 0 07  

* vertailuna keskinäinen pelipisteet

1. HTS 3 ()
2. Gambit 5 ()
3. Gambit 4 ()
4. ESK 3 (Hannu Talvensaari 2, Jouko Ruokamo 2, Lauri Lindholm 2½, Jukka Hammar 3, Taisto Lassila 2, Kari Silvan 3½)
5. MatSK 4 ()
6. HSK6 ()


F)  HSL, Käpylän toimitalo, Vipusentie 19-21

SI F-RYHMÄ To 26.4.1984  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. LauttSK 1 XX 4 5 4 -- 8 17½  
 2. SKF 2 2 XX 4 4 -- 4 12½  
 3. HakRi 1 1 2 XX 5 4 -- 4 12  
 4. ES-78 2 2 2 1 XX 4 -- 2 09  
 5. PasVS 1 2 2 XX -- 2 09  
 E. Gambit 6 -- -- -- -- -- XX -- EO  


1. LauttSK 1 ()
2. SKF 2 ()
3. HakRi 1 ()
4. ES-78 2 ()
5. PasVS 1 ()
E. Gambit 5 ()

G)  HSL, Käpylän toimitalo, Vipusentie 19-21

SI G-RYHMÄ To 26.4.1984  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. Caissa 1 XX 5 4 5 6 10 23½  
 2. HRauS 1 XX 5 6 18  
 3. KäYS 2 1 XX 4 8 14½  
 4. MatSK 5 2 XX 3 3 2 14  
 5. EtVaS 3 1 2 3 XX 3 12  
 6. KS-58 3 0 1 3 XX 1 08  


1. Caissa 1 ()
2. HRauS 1 ()
3. KäYS 2 ()
4. MatSK 5 ()
5. EtVaS 3 ()
6. KS-58 3 ()

H)  HSL, Käpylän toimitalo, Vipusentie 19-21

SI H-RYHMÄ To 26.4.1984  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. Remi 1 XX 6 4 5 6 10 24½  
 2. ESK 4 0 XX 4 6 4 8 17½  
 3. KS-58 4 2 2 XX 4 5 6 17½  
 4. Naisten SK 1 XX 2 12½  
 5. Remi 2 1 0 2 XX 3 3 09½  
 6. HakRi 2 0 2 1 3 XX 1 08½  


1. Remi 1 ()
2. ESK 4 (Timo Munukka 4, Olli Alho 3, Mika Peltola 3, Tomi Helojoki 2½, Jukka Heino 3, Markus Kaukonen 2)
3. KS-58 4
4. Naisten SK 1
5. Remi 2
6. HakRi 2

Sivu päivitetty 29.01.2009 18:45 (OEZ)
(DA: Timo Munukka)