HSL joukkuevartit 1990
 
Ryhmäjako vuoden 1989 tulosten perusteella. Sarjajärjestelmä muutetaan jatkossa siten että M- ja A-ryhmät säilyvät kuuden joukkueen kilpailuina, B-ryhmästä tulee kahdeksan joukkueen sekä C- ja D-ryhmistä 12 joukkueen vajaakierroskilpailu. Alimmassa E-ryhmässä pelaavat loput.

M) SSK:n kerhotila, Pauligin Huvila

SI M-RYHMÄ 23.4.1990  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. HSK 1 XX 4 4 5 6 10 24½ 5
 2. MatSK 1 2 XX 5 6 16½ 3
 3. Gambit 1 ½ 1 XX 5 6 14½ 3
 4. SSK 1 2 XX 4 4 14½ 2
 5. SKF 1 1 XX 3 3 11½ 1
 6. VanTS 1 0 1 2 3 XX 1 08½ 0

1. HSK 1 (Kimmo Välkesalmi 4, Joose Norri 4, Ilkka Kanko 4, Marko Manninen 3½, Erkki Turunen 5!, Allan Kiviaho 4)
2. MatSK 1 (Petri Lehtivaara 3, Mikko Kivistö 3, Mikko Tolonen 3, Jyri Lammi 1½, Tapani Sjöman 2, Asko Hentunen 4)
3. Gambiitti 1 (Kaarle Ojanen 2, Matti Manni 1½, Aleksei Gorshkov 3, Paavo Leskelä 3½, Jorma Haanpää 2½, Nils Wikberg 2)
4. SSK 1 (Ilkka Saren 3, Pertti Lehikoinen 1½, Klaus Ketola 1½, Tapani Viljava 3, Seppo Aakio 1½, Harri Hurme 4)
5. SKF 1 (Thomas Ristoja 3, Heikki Susimaa 2, Vesa Meskanen 1, Armo Heikkilä 2½, Antti Lehtelä 2, Tuomo Ojala 1)
6. VanTS 1 (Timo Rönnqvist 0, Petri Hokkanen 3, Eetu Prieur 2½, Harri Kauppila 1, Arto Haapaniemi 2, wo 0)

 A) HSK:n kerhohuone, Iso-Robertinkatu 36 D

SI A-RYHMÄ 23.4.1990  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. KS-58 1 XX 3 5 5 9 21 4
 2. EtVaS 1 XX 3 3 6 16½ 2
 3. HSK 2 3 3 XX 3 5 5 16½ 1
 4. HTS 1 XX 6 14½ 3
 5. MatSK 2 1 3 3 XX 3 3 11½ 0
 6. ESK 1 1 1 3 XX 1 10 0

1. KS-58 1 ()
2. EtVaS 1 ()
3. HSK 2 ()
4. HTS 1 ()
5. MatSK 2 (Panu Laine, Jukka Syrjänen, Matti Keloharju, Veli-Pekka Sinervuo, Ilpo Mahrberg, Pekka Simula)
6. ESK 1 ()

B) I-HSK:n kerhohuone, Monitoimitalo (Stoa)

SI B-RYHMÄ 23.4.1990  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. Caissa 1 XX 3 3 6 -- 6 21½ 2
 2. I-HSK 1 XX 4 3 -- 5 20 2
 3. Gambiitti 2 3 2 XX 4 -- 5 18½ 2
 4. SSK 2 3 3 XX 4 -- 4 18½ 1
 5. ESK 2 0 2 2 XX -- 0 05½ 0
 E. ES-78 1 -- -- -- -- -- XX -- ei os  

1. Caissa 1 ()
2. I-HSK 1 (Seppo Toikkanen 2½,  Hannu Montonen 4½, Marko Nissinen 3½, Mikko Sjöberg 3, Martti Myllyniemi 4, Stig-Olof Haggren 2½)
3. Gambiitti 2 ()
4. SSK 2 ()
5. ESK 2 ()
6. ES-78 1 ()

C) KS-58:n kerhohuone, Kulttuuritalo

SI C-RYHMÄ 24.4.1990  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 -. HOSK 1 XX                
 -. KS-58 2   XX              
 -. EtVaS 2     XX            
 -. SSK 3       XX          
 -. Gambit 3         XX        
 -. HakRi 1           XX      

-. HOSK 1 ()
-. KS-58 2 ()
-. EtVaS 2 ()
-. SSK 3 ()
-. Gambit 3 ()
-. HakRi 1 ()

D) Gambiitin kerhohuone, Iso-Roobertinkatu 36 D

SI D-RYHMÄ 24.4.1990  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. MatSK 3 XX           10 24 5
 2. HTS 2   XX              
 3. Remi 1     XX            
 4. Gambit 4       XX          
 5. HSK 4         XX        
 6. HakRi 1           XX      


1. MatSK 3 (Petri Kekki 4, Kari Pulkkinen 4½, Petri Lehtivaara 4, Jorma Kekki 4½, Esa Paavola 4½, Sauli Tiitta 2½)
2. HTS 2 ()
3. Remi 1 ()
4. Gambiitti 4 ()
5. HSK 4 ()
6. HakRi 4 ()


E) HOSK:n kerhohuone, Hämäläistentalo

SI E-RYHMÄ 25.4.1990  1  2  3  4  5  E JP PP JV
 1. KäpSK 1* XX         --      
 2. SSK 4   XX       --      
 3. HOSK 2     XX     --      
 4. LauttSK 1       XX   --      
 5. MatSK 4         XX --      
 E. SKF 2 -- -- -- -- -- XX      

*HRauS luopui sarjapaikasta KäpSK:n hyväksi.

1. KäpSK 1
2. SSK 4
3. HOSK 2
4. LauttSK 1
5. MatSK 4 (Kai Sommarlund, Reijo Räsänen, Seppo Purho, Bengt Hornborg, Vesa Peltonen, Mikko Nummelin)
E. SKF 2

F) I-HSK:n kerhohuone, Monitoimitalo (Stoa)

SI F-RYHMÄ 26.4.1990  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. VanTS 2 XX                
 2. I-HSK 2   XX           17½  
 3. I-HSK 3     XX         14½  
 4. PasVS 1*       XX          
 5. EtVaS 3         XX        
 6. KS-58 3           XX      

* PasVS sai KäpSK 1:n vapautuneen sarjapaikan.

1. VanTS 2
2. I-HSK 2 (Lari Poutiainen 2, Harri Hytönen 3, Simo Virpi 1½, Heikki Meri 3½, Petri Juslin 3½, Paavo Väisänen 4)
3. I-HSK 3 (Jaakko Väisänen 1, Veikko Väisänen 3½, Sippo Puroila 3, Eino Eklund 3, Markku Haikola 3, Jouko Kiili 1)
4. PasVS 1
5. EtVaS 3
6. KS-58 3

G) HSK:n kerhohuone, Iso-Robertinkatu 36 D

SI G-RYHMÄ 26.4.1990  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. Caissa 2 XX                
 2. ES-78 2   XX              
 3. KäpSK 2     XX            
 4. HSK 5       XX          
 5. LeSi 1         XX        
 6. I-HSK 4           XX   11  

1. Caissa 2
2. ES-78 2
3. KäpSK 2
4. HSK 5
5. LeSi 1
6. I-HSK 4 (Lothar Schmuck 1, Vesa Mustonen 2, Pentti Hietanen 3, Gösta Plank 5!, 2*wo 0)

H) HSL, Käpylän toimitalo, Vipusentie 19-21

SI H-RYHMÄ 8.5.1990  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
-. Gambit 5 XX                
-. Remi 2   XX              
3. I-HSK 5     XX         16  
-. KäpSK 3       XX          
5. I-HSK 6         XX     09½  
-. EtVaS 4           XX      

-. Gambit 5 ()
-. Remi 2 ()
3. I-HSK 5 (Olavi Sirve 2, Anders Pelli 4, Rainer Mantila 2½, Jouko Miikkulainen 2, Kai Laire 2, Yrjö Kaartinen 3½)
-. KäpSK 3 ()
5. I-HSK 6 (Arvi Kivivuori 0, Urho Virtanen 1½, Kaj Green 3, Jaakko Saarinen ½, Jouni Käpynen 3, Reino Heinonen 1½)
-. EtVaS 4 ()

I) HSL, Käpylän toimitalo, Vipusentie 19-21

SI I-RYHMÄ 8.5.1990  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
1. MatSK 5 XX                
-. HOSK 3   XX              
-. HSK 6     XX            
4. I-HSK 7       XX       13  
-. Naisten SK 1         XX        
6. I-HSK 8           XX   09  

1. MatSK 5 (Esa Lammi, Jyrki Heikkinen, Olavi Mattila, Mikko Markkula, Raine Virtanen, Eero Försti)
-. HOSK 3 ()
-. HSK 6 ()
4. I-HSK 7 (Mikael Majander 1, Leo Hämäläinen ½, Panu Kilpelä 2½, Thomas Hietanen 4, Timo Sillgren 2, Juho Schultz 2
-. Naisten SK 1
6. I-HSK 8 ()

J) HSK, Käpylän toimitalo, Vipusentie 19-21

SI J-RYHMÄ 8.5.1990  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 -. I-HSK 9 XX                
 -. Caissa 3   XX              
 -. LeSi 2     XX            
 -. EtVaS 5       XX          
 -. I-HSK 10         XX        
 -. ESK 3           XX      

Gambiitti 5 ()
I-HSK 9 ()
Remi 2 ()
KäpSK 3 ()
EtVaS 4 ()
I-HSK 6 ()

Sivu päivitetty 31.03.2009 18:35 (OESZ)
(DA: Timo Munukka)