HSL joukkuevartit 1991
 
Ryhmäjako vuoden 1990 tulosten perusteella. Sarjajärjestelmä muutettiin osittain, joka oli 1965-90 kuuden joukkueen lohkoissa periaatteella kaksi nousee, kaksi säilyy ja kaksi putoaa. Samasta seurasta korkeintaan kaksi joukkuetta samassa sarjassa. 1991 M- ja A-ryhmä jatkuivat alkuperäisinä sekä B-ryhmä laajennettiin kahdeksan joukkueen täysturnaukseksi. C- ja D-sarjat muutettiin 12 joukkueen vajaakierrosryhmiksi sekä loput joukkueet E-sarjaan vajaakierrosryhmiin. Samalla muutettiin joukkuepisteet ensisijaisiksi.

M) HSK:n kerhohuone, Iso-Roobertinkatu 36 D.

SI M-RYHMÄ 22.4.1991  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. MatSK 1 XX         -- 7 18½ 3
 2. HSK 1   XX       -- 5 11½  
 3. EtVaS 1     XX     -- 4 12  
 4. Gambit 1       XX   -- 3 10  
 5. SSK 1         XX -- 1 10  
 E. KS-58 1 -- -- -- -- -- XX -- ei os  

1. MatSK 1 (Petri Kekki 2, Mika Ebeling 4, Mikko Kivistö 2½, Risto Lehtivaara 3, Kari Pulkkinen 3, Kari Rauramaa 1½)
2. HSK 1 ()
3. EtVaS 1 ()
4. Gambit 1 ()
5. SSK 1 ()
E. KS-58 1 (ei osallistunut ja putoaa A-ryhmään)

 A) Gambiitin kerhohuone, Iso-Robertinkatu 36 D

SI A-RYHMÄ 23.4.1991  1  2  3  4  5  6 JP PP JV
 1. HSK 2 XX           8 16½  
 2. SKF 1   XX         7 18  
 3. Caissa 1     XX       6 19½  
 -. VanTS 1       XX          
 -. I-HSK 1         XX     12½  
 -. HTS 1           XX      

1. HSK 2 ()
2. SKF 1 ()
3. Caissa 1 ()
-. VanTS 1 ()
-. I-HSK 1 (Petri Graeffe 1½, Arto Alenius ½, Mikko Sjöberg 2, Stig-Olof Haggren 2½, Martti Myllyniemi 3½, Toivo Levanko 2½)
-. HTS 1 ()

B) HOSK:n kerhohuone, Hämäläis-Osakunta

SI B-RYHMÄ 6.5.1991  1  2  3  4  5  6  7  8 JP PP JV
 1. HOSK 1 XX               12 29  
 2. EtVaS 2   XX             9 17½  
 3. SSK 2     XX           7 19½  
 -. ESK 1       XX              
 -. MatSK 2         XX            
 -. Gambit 2           XX          
 -. ESK 2             XX        
 -. KS-58 2               XX      

1. HOSK 1
2. EtVaS 2
3. SSK 2 ()
-. ESK 1 ()
-. MatSK 2 ()
-. Gambiitti 2 ()
-. ESK 2 ()
-. KS-78 2 ()

C) HSL, Käpylän toimitalo, Vipusentie 19-21

SI C-RYHMÄ 7.5.1991  1  2  3  4  5  6  7 JP PP JV
 1. HSK 3               13    
 2. KäpSK 1               11    
 3. ES-78 1               10    
 -. HakRi 1                    
 -. Remi 1                    
 -. HSK 4                    
 -. SSK 3                    
 -. HTS 2                    
 -. SSK 4                    
 -. Gambit 3                    
 -. MatSK 3                    
 -. Gambit 4                    

1. HSK 3 ()
2. KäpSK 1 ()
3. ES-78 1 ()
-. HakRi 1 ()
-. Remi 1 ()
-. HSK 4 ()
-. SSK 3 ()
-. HTS 2 ()
-. SSK 4 ()
-. Gambit 3 ()
-. MatSK 3 ()
-. Gambiitti 4 ()

D) HSL, Käpylän toimitalo, Vipusentie 19-21

SI D-RYHMÄ 8.5.1991  1  2  3  4  5  6  7 JP PP JV
 1. HOSK 2               14    
 2. MatSK 4               11    
 3. I-HSK 2               10 28  
 -. PasVS 1                    
 -. I-HSK 3                 18½  
 -. Caissa 2                    
 -. LauttSK 1                    
 -. VanTS 2                    
 -. SKF 2                    
 -. EtVaS 3                    
 -. KS-58 3                    
 -. ES-78 2                    

1. HOSK 2 ()
2. MatSK 4 ()
3. I-HSK 2 (Sippo Puroila 3½, Veikko Väisänen 3½, Harri Hytönen 6½, Petri Juslin 6½, Olavi Sirve 3, Seppo Toikkanen 5)
-. PasVS 1 ()
-. I-HSK 3 (Panu Kilpelä 1/6, Paavo Väisänen 1½, Pauli Jormanainen 3½, Anders Pelli 4, Heikki Meri 3, Marko Nissinen 5½)
-. Caissa 2 ()
-. LauttSK 1 ()
-. VanTS 2 ()
-. SKF 2 ()
-. EtVaS 3 ()
-. KS-58 3 ()
-. ES-78 2 ()

E) HSL, Käpylän toimitalo, Vipusentie 19-21

SI E-RYHMÄ 9.5.1991  1  2  3  4  5  6  7 JP PP JV
 1. JärvSK 1               14    
 2. KäpSK 2               11    
 3. LeSi 1               10    
 -. HSK 5                    
 -. I-HSK 4                 17½  
 -. Remi 2                    
 -. I-HSK 5                 14  
 -. KäpSK 3                    
 -. Gambit 5                    
 -. EtVaS 4                    
 -. Caissa 3                    
 -. I-HSK 6                    
  HOSK 3                    
  Naisten SK 1                    
  MatSK 5                    
  I-HSK 7                    
  HSK 6                    
  LeSi 2                    

1. JärvSK 1 ()
2. KäpSK 2 ()
3. Lesi 1 ()
-. HSK 5 ()
-. I-HSK 4 (Jouko Miikkulainen 1½, Pentti Hietanen 1, Leo Hämäläinen 3, Antti Rajakangas 2½, Kalevi Vallius 5½, Kaj Green 4)
-. Remi 2 ()
-. I-HSK 5 (Michael Majander 2/6, Veikko Kuure 2½, Olli Hyvärinen ½, Juho Schultz 3, Reino Heinonen 2, Eilo Halla-aho 4)
-. KäpSK 3 ()
-. Gambit 5 ()
-. EtVaS 4 ()
-. Caissa 3 ()
-. I-HSK 6 ()
-. HOSK 3 ()
-. Naisten SK 1 ()
-. MatSK 5 ()
-. I-HSK 7 ()
-. HSK 6 ()
-. LeSi 2 ()

Sivu päivitetty 23.01.2013 19:36 (OEZ)
(DA Timo Munukka)