HSL koulujoukkuekilpailut 2005

Helsingin koululaiskilpailu

Koulun Suurjuhlat 1980-2000
Oulu 2005

Tampere 1980 Turku 1985 Lahti 1990 Jyväskylä 1995 Helsinki 2000

Koulun Suurjuhlat 2000

 

Shakkikoti 2005

Kilpailun tuomari: Timo Munukka, kilpailun johtaja Timo Konttinen (aa) ja Sippo Puroila (ya/L)

SI  ALA-ASTE 5.3.2005 SELO 1 2 3 4 5 JP PP JV
1. Sunan aa, Espoo 1499 10v 2 06m 2 05v 2 02m 2 04v 1 10 11 5
2. Suomalais-Venäläinen koulu 1243 11v 2 03m 2 04m 2 01v 0 06m 2 8 4
3. Kivimäen aa 1384 08m 2 02v 0 06m 0 13v 2 09m 2 6 11 3
4. Rautkallion aa 1360 12v 2 05m 2 02v 0 09m 2 01m 0 6 10 3
5. Vuosaaren aa 1189 07m 2 04v 0 01m 0 12v 2 08v 2 6 10 3
6. Soukan aa, Espoo 1330 09m 2 01v 0 03v 2 08m 2 02v 0 6 9 3
7. Martinkallion aa, Espoo 1001 05v 0 00x 1 12m 0 11v 2 10m 1 4 1
8. Salmisaaren aa 1104 03v 0 12m 2 10v 2 06v 0 05m 0 4 5 2
9. Martinkallion aa 2, Espoo 1003 06v 0 11m 2 13m 2 04v 0 03v 0 4 2
10. Käpylän aa 1184 01m 0 13v 1 08m 0 00x 1 07v 1 3 0
11. Martinkallion aa 3, Espoo 1002 02m 0 09v 0 00x 1 07m 0 13v 2 3 6 1
12. Martinkallion aa 4, Espoo 1004 04m 0 08v 0 07v 2 05m 0 00x 1 3 5 1
13. Soukan aa 2, Espoo 1000 00x 1 10m 1 09v 0 03m 0 11m 0 2 0

1. Sunan aa            1499  10 06 05 02 04  10
Mikko Kurkijärvi       1920  V1 M1 V1 M1 V1   5
Matias Saarinen        1349  M1 V1 M1 V0 M1   4
Pauli Pusenius         1227  V0 M0 V1 M1 V0   2
                             2  2  3  2  2   11

2. Suom.Venäl.koulu    1243  11 03 04 01 06   8
Nikita Nossenko        1395  V1 M1 M1 V0 M1   4
Aleksei Astaptshev     1199  M1 V0 V1 M1 V1   4
Bogdan Nesterov        1134  V½ M1 M0 V0 M0   1½
                             2½ 2  2  1  2    9½

3. Kivimäen aa         1384  08 02 06 13 09   6
Ville Hiltunen         1483  M1 V0 M½ V1 M1   3½
Mario Mäkinen          1385  V1 M1 V½ M1 V1   4½
Matias Lindberg        1181  -- V0 M0 X+ M1   2
Olli Kauppi            1285  M1 -- -- -- --   1
                             3  1  1  3  3   11

4. Rautkallion aa      1360  12 05 02 09 01   6
Kim Tiitto             1315  V1 M0 V0 M1 M0   2
Ilja Tiitto            1376  M1 V1 M0 V1 V0   3
Pavel Afanasjev        1389  V1 M1 V1 M1 M1   5
                             3  2  1  3  1   10

5. Vuosaaren aa        1189  07 04 01 12 08   6
Jana Jakimtchouk       1342  M1 V1 M0 V1 V1   4
Emilja Uimolainen      1189  V1 M0 V0 M1 M1   3
Diana Jakimtchouk      1123  M1 V0 M0 V1 V1   3
                             3  1  0  3  3   10

6. Soukan aa           1330  09 01 03 08 02   6
Jari Kneckt            1387  M1 V0 V½ M½ V0   2
Lauri Helin            1327  V1 M0 M½ V½ M0   2
Pekka Palomäki         1275  M1 V1 V1 M1 V1   5
                             3  1  2  2  1    9

7. Martinkallion aa    1001  05 00 12 11 10   4
Aleksi Lahtinen        1000  V0 -- M0 V1 M1   2
Judit Lindstedt        1000  M0 -- V½ M1 V½   2
Claudia Järvelä        1000  V0 -- M0 V0 M0   0
                             0    ½ 2  1½   5½

8. Salmisaaren aa      1104  03 12 10 06 05   4
Maria Larionova        1260  V0 M1 V1 V½ M0   2½
Katariina Larionova    1051  M0 V1 M1 M½ V0   2½
Ella Perttula          1000  V0 M0 V0 V0 M0   0
                             0  2  2  1  0    5

9. Martinkallion aa 2  1003  06 11 13 04 03   4
Ilkka Kortelainen      1000  V0 M1 M0 V0 V0   1
Toni Kerttula          1000  M0 V1 V1 M0 M0   2
Oskari Turunen         1000  V0 M½ M+ V0 V0   1½
                             0  2½ 1½ 0  0    4

10. Käpylän aa         1151  01 13 08 00 07   3
Jori Grönroos          1000  M0 V0 M0 -- --   0
Justus Lautala         1169  V0 -- V0 -- V0   0
Aaro Grönroos          1000  -- M½ M1 -- M½   1
Edith Fieandt          1284  M1 V+ -- -- V1   3
                             1  1½ 1   1½   6½

11. Martinkallion aa 3 1002  02 09 00 07 13   3
Eetu Vilminko          1000  M0 V0 -- M0 V1   1
Paavo Nissinen         1000  V0 M0 -- V0 M½    ½
Ville Oinonen          1000  M½ V½ -- M1 V+   3
                              ½  ½  1  2½   6

12. Martinkallion aa 4 1004  04 08 07 05 00   3
Olli Kangas            1000  M0 V0 V1 M0 --   1
Konsta Kallio-Mannila  1000  V0 M0 M½ V0 --    ½
Miika Maukonen         1000  M0 V1 V1 M0 --   2
                             0  1  2½ 0     5

13. Soukan aa 2              00 10 09 03 11   2
Risto Häggman          1000  -- M1 V1 M0 M0   2
Lauri Häggman          1000  -- V½ M0 V0 V½   1
wo                     0000  -- -- -- -- --   --
                              1½ 1  0   ½   4½

  
SI YLÄ-ASTE 6.3.2005 SELO 1 2 3 4 1 2 3 4 JP PP JV AN
 1. Oulunkylän ya 1565 XX 2 2 XX 2 2 11 12 5 (2)
 2. Korson ya 1278 XX 2 1 XX 3 9 12½ 4 (3)
 3. Deutsche Schule 1000 1 1 XX 2 1 ½ XX 1 2 1 (4)
 4. Deutsche Schule 2 1000 1 ½ 1 XX ½ 0 2 XX 2 5 1 (1)

 

1. Oulunkylän ya        1565  02 04 03 02 04 03  11
Mika Laitinen           1818  V½ M1 V1 M1 V1 M1   5½
Johannes Laire          1878  M1 V1 M1 V1 M1 V1   6
Joonas Wallenius        1000  V0 M0 V0 M0 V½ M0    ½
                              1½ 2  2  2  2½ 2   12

2. Korson ya            1278  01 03 04 01 03 04   9
Timo Makkonen           1424  M½ M1 V1 V0 V1 M1   4½
Henri Pasanen           1000  V0 V1 M½ M0 M½ V1   3
Lauri Eteläpää          1411  M1 M0 V1 V1 V1 M1   5
                              1½ 2  2½ 1  2½ 3   12½

3. Deutsche Schule      1000  04 02 01 04 02 01   2
Antti Kähkönen          1000  M1 V0 M0 V0 M0 V0   1
Sebastian Suchodolski   1000  V1 M0 V0 M1 V½ M0   2½
Manuel Bacso            1000  M- V1 M1 V0 M0 V1   3
                              2  1  1  1   ½ 1    6½

4. Deutsche Schule 2    1000  03 01 02 03 01 02   2
Jermu Jantunen          1000  V0 V0 M0 M1 M0 V0   1
Aleksanteri Herttuainen 1000  M0 M0 V½ V0 V0 M0    ½
Leo Kukkonen            1000  V+ V1 M0 M1 M½ V0   3½
                              1  1   ½ 2   ½ 0    5

 

 
SI LUKIOT / AOL 6.3.2005 SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 JP PP JV AN
1. Ressun lukio 1736 XX 2 3 3 2 - 11 14 5 (5)
2. Lumon lukio, Vantaa 1554 1 XX 3 2 3 3 - 10 14½ 5 (3)
3. Matematiikkalukio 1453 ½ XX 3 2 3* - 9 12½ 4 (2)
4. Olarin lukio, Espoo 1124 0 0 0 XX 1 2 - 4 2 (7)
5. Ressun lukio 2 1529 0 1 ½ 2 XX ½ 0 - 2 4 1 (4)
6. Deutsche Schule 1000 1 0 1 ½* XX 0* - 2 5 1 (1)
7. Sotungin lukio, Vantaa 1516 ½ 0 0* 1 3 1* XX - 2 1 (6)
E. Olarin lukio 2, Espoo 0000 - - - - - - - XX Ei os. - (8)

* Deutsche Schulen kaksi pelaajaa joutuivat lähtemään 5.k jälkeen. Sotungin lukion kaksi pelaajaa keskeyttivät 5.kierroksen jälkeen. 6.k ottelusta DSH - Sotunki 0-1 ei annettu lainkaan joukkuepisteitä. Sotunki luovutti kokonaan 7.k pelin eli keskeytti kilpailun.

1. Ressun lukio        1736  05 -- 07 04 06 03 02  11
Teemu Tiinanen         1930  M1 -- V½ M1 V1 M0 V1   4½
Verneri Lehtovirta     1765  V1 -- M1 V1 M1 V1 M1   6
Sida Zhou              1513  M1 -- V1 M1 V0 M½ V0   3½
                             3  -- 2½ 3  2  1½ 2   14

2. Lumon lukio         1554  07 04 06 03 -- 05 01  10
Niko Penttinen         1601  V1 M1 V1 M1 -- V1 M0   5
Antti Kahri            1560  M1 V1 M1 V1 -- M1 V0   5
Pekka Rautiainen       1500  V1 M1 V1 M½ -- V0 M1   4½
                             3  3  3  2½ -- 2  1   14½

3. Matematiikkalukio   1453  04 06 -- 02 05 01 07   9
Kalle Kumpulainen      1607  V1 M1 -- V0 M1 V1 M+   5
Esa Vesalainen         1384  M1 V1 -- M0 V½ M0 V+   3½
Arne Kiaupa            1369  V1 M0 -- V½ M1 V½ M+   4
                             3  2  --  ½ 2½ 1½ 3   12½

4. Olarin lukio        1124  03 02 05 01 07 -- 06   4
Eerno Niemenmaa        1373  M0 V0 M1 V0 M1 -- V½   2½
Tuomo Tanttu           1000  V0 M0 -- M0 V0 -- M+   1
Matti Palin            1000  M0 -- V0 V0 -- -- V+   1
Miska Ukkonen          1000  -- V0 M0 -- M1 -- --   1
                             0  0  1  0  2  -- 2½   5½

5. Ressun lukio 2      1529  01 07 04 06 03 02 --   2
Viljami Jokinen        1523  V0 M0 V0 M0 V0 M0 --   0
Antti Saarilahti       1541  M0 V0 M1 V½ M½ V0 --   2
Mikko Kärkkäinen       1523  V0 M0 V1 M0 V0 M1 --   2
                             0  0  2   ½  ½ 1  --   4

6. Deutsche Schule     1000  -- 03 02 05 01 07 04   2
Elias Ojanperä         1000  -- V0 M0 V1 M0 V0 M½   1½
Marko Rossow           1000  -- M0 V0 M½ V0 M- V-    ½
Manuel Langegger       1000  -- V1 M0 V1 M1 V- M-   3
                                1  0  2½ 1  0   ½   5

7. Sotungin lukio      1516  02 05 01 -- 04 06 03   2
Tuomas Virkamäki       1782  M0 V1 M½ -- V0 -- --   1½
Niko Nousiainen        1470  V0 M1 V0 -- M1 M1 --   3 
Antti Vaaranen         1295  M0 V1 M0 -- V0 -- --   1 
                             0  3   ½ -- 1  1  0    5½

Sivu päivitetty 9.3.2005 17:42 (OEZ)