HSL koulujoukkuekilpailut 2006

Helsingin koululaiskilpailu

Koulun Suurjuhlat 1980-2000
Oulu 2005

Tampere 1980 Turku 1985 Lahti 1990 Jyväskylä 1995 Helsinki 2000

Koulun Suurjuhlat 2000

 

Shakkikoti 2006

Kilpailun tuomari: Timo Munukka, kilpailun johtaja Heikki Luoma (aa) ja Toivo Pudas (ya/L)

SI  ALA-ASTE 25.3.2006 SELO 1 2 3 4 5 JP PP JV (AN)
1. Suomalais-Venäläinen koulu   14v 2 07m 2 04v 2 02m 1 03v 1 8 11 3 (2)
2. Oulunkylän aa   18m 3 03v 1 11m 2 01v 1 07m 2 8 10 3 (3)
3. Kytöpuiston aa, Vantaa   06v 2 02m 1 08v 2 12m 2 01m 1 8 10 3 (4)
4. Kivimäen aa   17m 2 05v 2 01m 0 10v 1 08v 2 7 9 3 (1)
5. Puotilan aa   13v 2 04m 0 06v 2 07m 0 10m 2 6 9 3 (8)
6. Suomalais-Venäläinen koulu 2   03m 0 10v 2 05m 0 11v 2 12v 2 6 9 3 (13)
7. Deutsche Schule   15m 2 01v 0 17m 2 05v 2 02v 0 6 3 (9)
8. Paloheinän aa   09m 2 11m 2 03m 0 17v 2 04m 0 6 3 (5)
9. Jokivarren aa 2, Vantaa   08v 0 12m 0 13v 2 16m 2 14v 1 5 8 2 (14)
10. Vesalan aa   12v 2 06m 0 14v 2 04m 1 05v 0 5 2 (16)
11. Martinkallion aa, Espoo   16v 2 08v 0 02v 0 06m 0 17v 2 4 8 2 (6)
12. Jokivarren aa, Vantaa   10m 0 09v 2 18m 2 03v 0 06m 0 4 2 (7)
13. Ressun aa   05m 0 18v 0 09m 0 15v 2 16m 2 4 6 2 (17)
14. Martinkallion aa 2, Espoo   01m 0 15v 1 10m 0 18v 2 09m 1 4 6 1 (11)
15. Jokivarren aa 4, Vantaa   07v 0 14m 1 16v 0 13m 0 18m 2 3 1 (18)
16. Jokivarren aa 3, Vantaa   11m 0 17v 0 15m 2 09v 0 13v 0 2 1 (15)
17. Viikin normaalikoulu   04v 0 16m 2 07v 0 08m 0 11m 0 2 5 1 (10)
18. Viikin normaalikoulu 2   02v 0 13v 2 12v 0 14m 0 15v 0 2 4 1 (12)
Oulunkylä voitti korkeammalla pöydällä Kytöpuiston keskinäisessä pelissä.


1. Suom.-venäl. koulu      ----  14 07 04 02 03   8
Nikita Nossenko            ----  V1 M½ V½ M½ V½   3
Aleksei Astaptshev         ----  M1 V1 M1 V1 M½   4½
Bogdan Nesterov            ----  V1 M1 V1 M0 V½   3½
                                 3  2½ 2½ 1½ 1½  11

2. Oulunkylän aa           ----  18 03 11 01 07   8
Janne Lappi                ----  M1 V1 M1 V½ M0   3½
Tatu Törnroos              ----  V1 M0 V1 M0 V1   3
Atte Sihvola               ----  M1 V½ M0 V1 M1   3½
                                 3  1½ 2  1½ 2   10

3. Kytöpuiston aa          ----  06 02 08 12 01   8
Ilja Tiitto                ----  V1 M0 V1 M1 M½   3½
Kim Tiitto                 ----  M1 V1 M1 V1 V½   4½
Ilmari Mäkelä              ----  V0 M½ V½ M½ M½   2
                                 2  1½ 2½ 2½ 1½  10

4. Kivimäen aa             ----  17 05 01 10 08   7 
Ville Hiltunen             ----  M1 V1 M½ V½ V0   3
Olli Kauppi                ----  V1 M0 V0 M0 M1   2
Matias Lindberg            ----  M1 V1 M0 ++ V1   4
                                 3  2   ½ 1½ 2    9

5.Puotilan aa              ----  13 04 06 07 10   6 
Georgi Rättel              ----  V1 M0 V1 M0 V1   3
Timo Marjanen              ----  M1 V1 M1 V1 M0   4
Lauri Marjanen             ----  ++ M0 V0 M0 ++   2
                                 3  1  2  1  2    9

6. Suom.-venäl. koulu 2    ----  03 10 05 11 12   6
Irina Tumanova             ----  M0 V0 M0 V1 V1   2
Viktor Tumanov             ----  V0 M1 V0 M0 M1   2
Dimitri Tumanov            ----  M1 ++ M1 V1 V1   5
                                 1  2  1  2  3    9

7. Deutsche Schule         ----  15 01 17 05 02   6 
Julius Rauramaa            ----  M1 V½ M0 M1 V1   3½
Markus Maula               ----  V1 M0 V1 V0 M0   2
Kerkko Maula               ----  ++ V0 M1 M1 V0   3
                                 3   ½ 2  2  1    8½

8. Paloheinän aa           ----  09 11 03 17 04   6 
Seppo Sorvari              ----  M1 V1 M0 V1 M1   4
Juho Kärkinen              ----  V1 M1 V0 M1 V0   3
Hasan Ahmed                ----  M0 V0 M½ V0 M0    ½
                                 2  2   ½ 2  1    7½

9. Jokivarren aa 2         ----  08 12 13 16 14   5 
Aino Kiviranta             ----  V0 M½ V0 M1 V1   2½
Kirsi Lustig               ----  M0 V½ M1 V1 M½   3
Jonna Jokinen              ----  V1 M0 ++ M½ V0   2½
                                 1  1  2  2½ 1½   8

10. Vesalan aa             ----  12 06 14 04 05   5 
Maria Larionova            ----  V1 M1 V1 M½ V0   3½
Katariina Larionova        ----  M1 V0 M1 V1 M1   4
Simon Grupmann             ----  -- -- -- -- --   0


11. Martinkallion aa       ----  16 08 02 06 17   4 
Judith Lindstedt           ----  V1 M0 V0 M0 V0   1
Olli Kangas                ----  M1 V0 M0 V1 M1   3
Toni Kerttula              ----  V1 M1 V1 M0 V1   4
                                 3  1  1  1  2    8

12. Jokivarren aa          ----  10 09 18 03 06   4 
Roope Qvarnberg            ----  M0 V½ M1 V0 M0   1½
Tomi Hasanen               ----  V0 M½ V1 M0 V0   1½
Pauli Silvan               ----  ++ V1 M1 V½ M0   3½
                                 1  2  3   ½ 0    6½

13. Ressun aa              ----  05 18 09 15 16   4
Julius Seligson            ----  M0 V1 M1 V1 M1   4
Heikki Ma                  ----  V0 M0 V0 M1 V1   2
w.o.                       ----  -- -- -- -- --   0
                                 0  1  1  2  2    6

14. Martinkallion aa 2     ----  01 15 10 18 09   4
Antti Kolehmainen          ----  M0 V0 M0 V1 M0   1
Miika Maukonen             ----  V0 M½ V0 M0 V½   1
Ville Oinonen              ----  M0 ++ ++ V1 M1   4
                                 0  1½ 1  2  1½   6

15. Jokivarren aa 4        ----  07 14 16 13 18   3
Elias Anttila              ----  V0 M1 V0 M0 M1   2
Santeri Nousiainen         ----  M0 V½ M0 V0 V1   1½
w.o.                       ----  -- -- -- -- --   0
                                 0  1½ 0  0  2    3½

16. Jokivarren aa 3        ----  11 17 15 09 13   2
Oskari Malmström           ----  M0 V0 M1 V0 V0   1
Heli Pesonen               ----  V0 M1 V1 M0 M0   2
Mikko Valkonen             ----  M0 V0 ++ V½ ++   2½
                                 0  1  3   ½ 1    5½

17. Viikin normaalikoulu   ----  04 16 07 08 11   2
Mitja Lioudvig             ----  V0 M1 V1 M0 M1   3
Perttu Paakkunainen        ----  M0 V0 M0 V0 V0   0
Markus Partanen            ----  V0 M1 V0 M1 M0   2
                                 0  2  1  1  1    5

18. Viikin normaalikoulu 2 ----  02 13 12 14 15   2
Niko Miettinen             ----  V0 M0 V0 M0 V0   0
Jarek Isberg               ----  M0 V1 M0 V1 M0   2
Laura Partanen             ----  V0 ++ V0 M0 ++   2
                                 0  2  0  1  1    4

YLÄASTEET JA LUKIOT

Yläaste ja lukiosarja pelattiin "selokilpailuna" yhdessä ryhmässä. Koulujoukkuepisteisiin laskettiin vain keskinäiset pelit.  "Seloturnaus" lopussa.
SI YLÄ-ASTE 26.3.2006 SELO 1 2 JP PP JV (AN)    
 1. Saarnilaakson ya, Espoo   XX 3 2 3 1 (2)    
 2. Ressun ya   0 XX 0 0 0 (1)    
 3. Maunulan aa                  

* pronssiottelu pyritään pelaamaan myöhemmin

1. Saarnilaakson ya        ----  02   2
Mikko Kurkijärvi           ----  ++   1
William Linna              ----  V1   1
Jukka-Pekka Heikkinen      ----  M1   1
                                 3    3

2. Ressun ya               ----  01   0
Mitja Ojanperä             ----  --   0
Ferhand Bedretdin          ----  M0   0
Ilmari Maasio              ----  V0   0
                                 0    0

-. Maunulan ya             ----  --   -
Vihtori Immonen            ----  --   -
Pongsan Akkuputra          ----  --   -
w.o.
ei osallistunut            ----  --   -

 

 
SI LUKIOT / AOL 26.3.2006 SELO 1 2 3 4 JP PP JV
1. Ressun lukio   XX 2 3 3 6 8 3
2. Lumon lukio, Vantaa   1 XX 3 3 1
3. Matematiikkalukio   0 XX 3 3 1
4. Matematiikkalukio 2   0 0 0 XX 0 0 0

* .

1. Ressun lukio        ----  02 03 04   6
Teemu Pudas            ----  M0 V1 M1   2
Teemu Tiinanen         ----  V1 M1 ++   3
Julius Nieminen        ----  M1 V1 ++   3
                             2  3  3    8

2. Lumon lukio         ----  01 03 04   3
Antti Kahri            ----  V1 M½ V1   2½
Niko Penttinen         ----  M0 V1 ++   2
Timo Makkonen          ----  V0 M0 ++   1
                             1  1½ 3    5½

3. Matemattiikkalukio  ----  01 02 04   3
Kalle Kumpulainen      ----  M0 V½ M1   1½
Esa Vesalainen         ----  V0 M0 ++   1
Elias Nummelin         ----  M0 V1 ++   2


4. Matematiikkalukio 2 ----  01 02 03   0
Arne Kiaupa            ----  V0 M0 V0   0
w.o                    ----  -- -- --   0
w.o                    ----  -- -- --   0


YLÄASTE / LUKIO SELOTURNAUS
värit kuten jsm-sarjassa eli joka toinen valkea/musta

1.KIERROS
Ressu ya              - Ressu lukio           0 - 3
Mitja Ojanperä        - Teemu Pudas           0 - 1
Ferhand Bedretdin     - Teemu Tiinanen        0 - 1
Ilmari Maasio         - Julius Nieminen       0 - 1

Matematiikkalukio     - Lumon lukio           1½- 1½
Kalle Kumpulainen     - Antti Kahri           ½ - ½
Esa Vesalainen        - Niko Penttinen        0 - 1
Elias Nieminen        - Timo Makkonen         1 - 0

Saarnilaakson ya      - Mat. lukio 2          3 - 0
Mikko Kurkijärvi      - Arne Kiaupa           1 - 0
William Linna         - w.o.                  1 - 0
Jukka-Pekka Heikkinen - w.o.                  1 - 0


2.KIERROS
Lumon lukio           - Ressun lukio          1 - 2
Antti Kahri           - Teemu Pudas           1 - 0
Niko Penttinen        - Teemu Tiinanen        0 - 1
Timo Makkonen         - Julius Nieminen       0 - 1

Saarnilaakson ya      - Matematiikkalukio     2 - 1
Mikko Kurkijärvi      - Kalle Kumpulainen     1 - 0
William Linna         - Esa Vesalainen        0 - 1
Jukka-Pekka Heikkinen - Elias Nieminen        1 - 0

Mat. lukio 2          - Ressun ya             1 - 2
Arne Kiaupa           - Mitja Ojanperä        1 - 0
w.o.                  - Ferhand Bedretdin     0 - 1
w.o.                  - Ilmari Maasio         0 - 1


3.KIERROS
Ressun lukio          - Saarnilaakson ya      2½- ½
Teemu Pudas           - Mikko Kurkijärvi      1 - 0
Teemu Tiinanen        - William Linna         ½ - ½
Julius Nieminen       - Jukka-Pekka Heikkinen 1 - 0

Matematiikkalukio     - Ressun ya
Kalle Kumpulainen     - Mitja Ojanperä        1 - 0
Esa Vesalainen        - Ferhand Bedretdin     1 - 0
Elias Nieminen        - Ilmari Maasio         1 - 0

Lumon lukio           - Mat. lukio 2          3 - 0
Antti Kahri           - Arne Kiaupa           1 - 0
Niko Penttinen        - w.o.                  1 - 0
Timo Makkonen         - w.o.                  1 - 0


4.KIERROS
Mat. lukio 2          - Matematiikkalukio     0 - 3
Arne Kiaupa           - Kalle Kumpulainen     0 - 1
w.o                   - Esa Vesalainen        0 - 1
w.o                   - Elias Nieminen        0 - 1

Saarnilaakson ya      - Lumon lukio           3 - 0
Mikko Kurkijärvi      - Antti Kahri           1 - 0
William Linna         - Niko Penttinen        1 - 0
Jukka-Pekka Heikkinen - Timo Makkonen         1 - 0

Ressun lukio ja Ressun ya vapaana


5.KIERROS
Mat. lukio 2          - Ressun lukio          0 - 3
Arne Kiaupa           - Teemu Pudas           0 - 1
w.o.                  - Teemu Tiinanen        0 - 1
w.o.                  - Julius Nieminen       0 - 1

Lumon lukio           - Ressun yläaste        3 - 0
Antti Kahri           - Mitja Ojanperä        + w.o.
Niko Penttinen        - Ferhand Bedretdin     1 - 0
Timo Makkonen         - Ilmari Maasio         1 - 0

Saarnilaakson ya ja Matematiikkalukio vapaana


6.KIERROS
Ressun lukio          - Matematiikkalukio     3 - 0
Teemu Pudas           - Kalle Kumpulainen     1 - 0
Teemu Tiinanen        - Esa Vesalainen        1 - 0
Julius Nieminen       - Elias Nieminen        1 - 0

Ressun ya             - Saarnilaakson ya      0 - 3
Mitja Ojanperä        - Mikku Kurkijärvi      - w.o.
Ferhand Bedretdin     - William Linna         0 - 1
Ilmari Maasio         - Jukka-Pekka Heikkinen 0 - 1

Lumon lukio ja Mat.lukio 2 vapaana

Sivu päivitetty 28.03.2006 10:40 (OESZ)