HSL koulujoukkuekilpailut 2007

Helsingin koululaiskilpailu

Koulun Suurjuhlat 1980-2005

Tampere 1980 Turku 1985 Lahti 1990 Jyväskylä 1995 Helsinki 2000 Oulu 2005

Koulun Suurjuhlat 2000

 

Shakkikoti 2007

Kilpailun tuomari: Timo Munukka, kilpailun johtaja Kari Rauramaa (aa) ja Juho Pakarinen (ya/L).
Kilpailutoimikunta Timo Akkanen, Kalevi Kurkijärvi, Toivo Pudas.

SI  ALA-ASTE 17.3.2007 SELO 1 2 3 4 5 JP PP JV (AN)
1. Suomalais-Venäläinen koulu   05v 2 10m 2 08v 2 02m 2 04m 2 10 11½ 5 (9)
2. Englantilainen koulu, TES 1   13v 2 03m 2 04v 2 01v 0 08m 2 8 11 4 (1)
3. Komeetta, Espoo   09m 2 02v 0 10v 2 06m 2 07v 2 8 11 4 (10)
4. Deutsche Schule   11v 2 08v 2 02m 0 07m 7 01v 0 6 9 3 (7)
5. Viikin normaalikoulu   01m 0 12v 2 11m 0 13v 2 09m 2 6 3 (4)
6. Tuomarilan aa, Espoo   08m 0 00x 1 12v 2 03v 0 11m 2 5 5 2 (8)
7. Vesalan aa   00x 1 11m 2 09v 2 04v 0 03m 0 5 4 2 (13)
8. Pähkinärinteen aa, Vantaa   06v 2 04m 0 01m 0 11v 2 02v 0 4 8 2 (5)
9. Englantilainen koulu, TES 3   03v 0 13m 2 07m 0 10v 2 05v 0 4 8 2 (3)
10. Englantilainen koulu, TES 2   12m 2 01v 0 03m 0 09m 0 00x 1 3 2 1 (2)
11. Pähkinärinteen aa 2, Vantaa   04m 0 07v 0 05v 2 08m 0 06v 0 2 5 1 (6)
12. Jokivarren aa, Vantaa   10v 0 05m 0 06m 0 00x 1 13v 1 2 0 (11)
13. Venäjän suurlähetystön koulu   02m 0 09v 0 00x 1 05m 0 12m 1 2 0 (12)
Hopean ratkaisi 4.vertailu keskinäinen peli.
Pähkinärinteen aa ja TES 2, sijoitus 5.vertailussa (Buchholz)
* TES 2 ja TES 3 joukkueet korjattu alkuperäiseen numerointiin.


1. Suom.-venäl. koulu      ----  05 10 08 02 04  10
Dmitri Tumanov             ----  V½ M1 V0 M0 M0   1½
Irina Tumanova             ----  M1 V1 M1 V1 V1   5
Viktor Tumanov             ----  V1 M1 V1 M1 M1   5
                                 2½ 3  2  2  2   11½

2. Englantilainen koulu 1  ----  13 03 04 01 08   8
Daniel Ebeling             ----  V1 M½ V1 V1 M1   4½
Riku Rantanen              ----  M1 V½ M0 M0 V1   2½
Gabriela Ebeling           ----  V1 M1 V1 V0 M1   4
                                 3  2  2  1  3   11

3. Komeetta, Espoo         ----  09 02 10 06 07   8
Dennis Liu                 ----  M1 V½ V1 M1 V1   4½
Ellis Saavalainen          ----  V1 M½ M1 V1 M1   4½
Bojia Li                   ----  -- V0 V1 -- ++   2
Christopher Kernick        ----  M0 -- -- M0 --   0
                                 2  1  3  2  3   11

4. Deutsche Schule         ----  11 08 02 07 01   6
Julius Rauramaa            ----  V1 V1 M0 M1 V1   4
Riku Siltanen              ----  M1 M0 V1 V1 M0   3
Antti Helander             ----  V0 V1 M0 ++ V0   2
                                 2  2  1  2  1    9

5.Viikin normaalikoulu     ----  01 12 11 13 09   6
Mitja Lioudvig             ----  M½ V1 M1 V0 M1   3½
Henri Lehto                ----  V0 M0 V0 M1 V0   1
Alex Urjansson             ----  M0 V1 M0 V1 M1   3
                                  ½ 2  1  2  2    7½

6. Tuomarilan aa, Espoo    ----  08 00 12 03 11   5
Petteri Ihalainen          ----  M0 -- V0 --*M0   0
Otso Brummer               ----  V0 -- M1 M0 V1   2
Joose Pulkkinen            ----  M0 -- -- V0 M1   1
Ahti Brummer               ----  -- -- V1 V1*--   2
                                 0  -- 1  1* 2    9
* varapelaaja A.Brummer pelasi 1.pöydällä

7. Vesalan aa              ----  00 11 09 04 03   5
Maria Larionova            ----  -- M1 V1 V0 M0   2
Diana Jakimtchouk          ----  -- V1 M1 M0 V0   2
Katariina Larionova        ----  -- -- -- -- --   0
                                 -- 2  2  0  0    4

8. Pähkinärinteen aa, Vnt  ----  06 04 01 11 02   6
Roope Levanto              ----  V1 M0 M1 V1 M0   3
Tuomas Paldanius           ----  M1 V1 V0 M1 V0   3
Jesper Eklund              ----  V1 M0 M0 V1 M0   2
                                 3  1  1  3  1    8

9. Englantilainen koulu 3  ----  03 13 07 10 05   4
Roi Rantanen               ----  V0 M0 M0 V1 V0   1
Jonatan Tolvanen           ----  M0 V1 V0 M1 M1   3
Santeri Huuskonen          ----  V1 M1 ++ V1 V0   4
                                 1  2  1  3  1    8½

10. Englantilainen koulu 2 ----  12 01 03 09 00   3
Matias Riikonen            ----  M0 V0 M0 M0 --   0
Max Engelvuori             ----  V1 M0 V0 V0 --   1
Olli Karjalainen           ----  M1 V0 M0 M0 --   1
                                 2  0  0  0  --   2

11. Pähkinärinteen koulu 2 ----  04 07 05 08 06   4
Niklas Paldanius           ----  M0 V0 V0 M0 V1   1
Tommi Pietilä              ----  V0 M0 M1 V0 M0   1
Tapio Elomaa               ----  M1 ++ V1 M0 V0   3
                                 1  1  2  0  1    5

12. Jokivarren aa          ----  10 05 06 00 13   2
Tomi Hasanen               ----  V1 M0 M1 -- V0   2
Laura Rotola-Pukkila       ----  M0 V1 V0 -- M1   2
Heikki Koljonen            ----  V0 M0 M0 -- V½    ½
                                 1  1  1  0  1½   4½

13. Venäjän lähetystön k.  ----  02 09 00 05 12   2
Georgi Rättel              ----  M0 V1 -- M1 M1   3
Nikita Volkov              ----  V0 M0 -- V0 V0   0
Mikko Haranen              ----  M0 V0 -- M0 M½    ½
                                 0  1  1  1  2    3½

SI YLÄ-ASTE 18.3.2007 SELO 1 2 3 4 + 1 2 3 4 JP PP JV (AN)
1. Maunulan ya   XX 2 3 3 + XX 3 3 11 15½ 5 (3)
2. Saarnilaakson ya, Espoo   1 XX 3 3 + XX 3 3 9 14½ 4 (4)
3. Ressun ya   0 0 XX 2 + 0 0 XX 3 4 5 2 (1)
4. Pakilan ya   0 0 1 XX + 0 0 0 XX 0 1 0 (2)

1. Maunulan ya             ----  04 02 03 -- 04 02 03 11
Vihtori Immonen            ----  M1 M0 V1 -- V1 V½ M1  4½
Ville Hiltunen             ----  V1 V1 M1 -- M1 M0 V1  5
Pongsan Akkuputra          ----  ++ M1 V1 -- ++ V1 M1  6
                                 3  2  3  -- 3  1½ 3  15½

2. Saarnilaakson ya        ----  03 01 04 -- 03 01 04  9
Mikko Kurkijärvi           ----  M1 V1 M1 -- V1 M½ V1  5½
William Linna              ----  V1 M0 V1 -- M1 V1 M1  5
Karl Mihhels               ----  M1 V0 ++ -- V1 M0 ++  4
                                 3  1  3  -- 3  1½ 3  14½

3. Ressun ya               ----  02 04 01 -- 02 04 01  4
Julius Seligson            ----  V0 V1 M0 -- M0 M1 V0  2
Mitja Ojanperä             ----  M0 M0 V0 -- V0 V1 M0  1
Ilmari Maasio              ----  V0 ++ M0 -- M0 ++ V0  2
                                 0  2  0  -- 0  3  0   5

4. Pakilan ya              ----  01 03 02 -- 01 03 02  0
Teemu Lehti                ----  V0 M0 V0 -- M0 V0 M0  0
Tuomas Ahonen              ----  M0 V1 M0 -- V0 M0 V0  1
Riku Soininen              ----  -- -- -- -- -- -- --  0
                                 0  1  0  -- 0  0  0   1
 
SI LUKIOT / AOL 18.3.2007 SELO 1 2 3 4 5 JP PP JV (AN)
1. Matematiikkalukio   XX 2 2 3 2 8 9 4 (4)
2. Lumon lukio, Vantaa   1 XX 3 5 8 2 (5)
3. Ressun lukio   1 ½ XX 2 4 6 2 (1)
4. Deutsche Schule   0 ½ XX 2 0 (2)
5. Matematiikkalukio 2   1 0 1 XX 1 0 (3)

 

1. Matematiikkalukio   ----  05 00 02 03 04  8
Alexey Sofiev          ----  M0 -- V0 M½ V1  1½
Kalle Kumpulainen      ----  V1 -- M1 V1 M1  4
Heini Rinne            ----  M1 -- V1 M½ V1  3½
                             2  -- 2  2  3   9

2. Lumon lukio         ----  04 05 01 00 03  5
Antti Kahri            ----  M0 V1 M1 -- V½  2½
Niko Penttinen         ----  V1 M1 V0 -- M1  3
Pekka Rautiainen       ----  M½ V1 M0 -- V1  2½
                             1½ 3  1  -- 2½  8

3. Ressun lukio        ----  00 04 05 01 02  4
Teemu Pudas            ----  -- V1 M1 V½ M½  3
Julius Nieminen        ----  -- M1 V0 M0 V0  1
Lauri Hitruhin         ----  -- V½ M1 V½ M0  2
                             -- 2½ 2  1   ½  6

4. Deutsche Schule     ----  02 03 00 05 01  2
Elias Ojanperä         ----  V1 M0 -- V½ M0  1½
Sebastian Suchodolski  ----  M0 V0 -- M0 V0  0
Antti Kähkönen         ----  V½ M½ -- V1 M0  2
                             1½  ½ -- 1½ 0   3½

5. Matematiikkalukio 2 ----  01 02 03 04 00  1
Esa Vesalainen         ----  V1 M0 V0 M½ --  1½
Riku Koivunen          ----  M0 V0 M1 V1 --  2
Juho Ojala             ----  V0 M0 V0 M0 --  0
                             1  0  0  1½ --  3½

Sivu päivitetty 21.03.2008 19:38 (OEZ)