HSL koulujoukkuekilpailut 2008

Helsingin koululaiskilpailu

Koulun Suurjuhlat 1980-2005

Tampere 1980 Turku 1985 Lahti 1990 Jyväskylä 1995 Helsinki 2000 Oulu 2005

Koulun Suurjuhlat 2000

 

Shakkikoti 2008

Kilpailun tuomari: Jouni Lehtivaara, kilpailun johtaja Timo Munukka.
Kilpailutoimikunta: Timo Konttinen, Heikki Luoma, Sauli Tiitta.



Lopputulokset

SI  ALA-ASTE 15.3.2008 SELO 1 2 3 4 5 JP PP JV (AN)
 1. Suom.-venäläinen koulu             8 12 4 1
 2. Vesalan aa             8 11½ 4 5
 3. Englantilainen koulu, TES             8 11 3 2
 4. Martinkallion aa, Espoo             8 10 3 18
 5. Jokivarren aa, Vantaa             7 10½ 3 8
 6. Englantilainen koulu TES 2             7 10½ 3 6
 7. Komeetan koulu, Espoo             7 9 3 3
 8. Soukan aa, Espoo             6 10 3 12
 9. Nöykkiönlaakson aa, Espoo             6 8 2 20
10. Suom.-venäläinen koulu 2             6 7 3 16
11. Englantilainen koulu TES 3             6 7 3 7
12. Martinkallion aa 2, Espoo             5 2 11
13. Meritorin aa, Espoo             5 7 2 9
14. Meritorin aa 2, Espoo             5 5 2 24
15. Nöykkiönlaakson aa 2, Espoo             5 5 2 22
16. Nöykkiönlaakson aa 3, Espoo             4 8 2 10
17. Päivänkehrän aa, Espoo             4 2 15
18. Meritorin aa 3, Espoo             4 6 2 21
19. Latokasken aa, Espoo             4 5 2 14
20. Suom.-venäläinen koulu 3             4 1 25
21. Martinkallion aa 3, Espoo             3 1 23
22. Cygnaeuksen aa             3 1 27
23. Komeetan koulu 2, Espoo             3 4 1 17
24. Mankkaanpuron aa, Espoo             3 4 1 13
25. Tuomarilan aa, Espoo             2 5 1 4
26. Soukan aa 2, Espoo             2 5 1 18
27. Cygnaeuksen aa 2             2 3 0 26
Vertailut: 1. Joukkuepisteet, 2. Pelaajien pisteet, 3. Joukkuevoitot,
4. keskinäinen peli, 5. voitot peleissä, 6. Buchholz.


Alkuperäinen taulukko

SI  ALA-ASTE 15.3.2008 SELO 1 2 3 4 5 JP PP JV (SI)
1 Suomalais-venäläinen koulu   13m 2 10v 2 05m 2 02v 0 03v 2 8 12 4 (1.)
2 Englantilainen koulu, TES   14v 2 11m 2 03v 1 01m 2 19m 1 8 11 3 (3.)
3 Komeetan koulu, Espoo   15m 2 12v 2 02m 1 08v 2 01m 0 7 9 3 (7.)
4 Tuomarilan aa, Espoo   16v 0 18m 2 21v 0 14m 0 17v 0 2 5 1 (25.)
5 Vesalan aa   17m 2 21v 2 01v 0 07m 2 16m 2 8 11½ 4 (2.)
6 Englantilainen koulu, TES 2   18v 2 16m 0 11v 1 21m 2 15v 2 7 10½ 3 (6.)
7 Englantilainen koulu, TES 3   19m 0 27v 2 23m 2 05v 0 10m 2 6 7 3 (11.)
8 Jokivarren aa, Vantaa   20v 2 19m 1 16v 2 03m 0 11v 2 7 10½ 3 (5.)
9 Meritorin aa   21m 0 17v 2 10m 0 23v 1 25m 2 5 7 2 (13.)
10 Nöykkiönlaakson aa 3   22v 2 01m 0 09v 2 16m 0 07v 0 4 8 2 (16.)
11 Martinkallion aa 2   23m 2 02v 0 06m 1 13v 2 08m 0 5 2 (12.)
12 Soukan aa   24v 2 03m 0 15v 2 19m 0 14v 2 6 10 3 (8.)
13 Mankkaanpuron aa, Espoo   01v 0 20m 1 26v 2 11m 0 22m 0 3 4 1 (24.)
14 Latokasken aa, Espoo   02m 0 23v 0 24m 2 04v 2 12m 0 4 5 1 (19.)
15 Päivänkehrän aa   03v 0 22m 2 12m 0 18v 2 06m 0 4 2 (17.)
16 Suomalais-venäläinen koulu 2   04m 2 06v 2 08m 0 10v 2 05m 0 6 7 3 (10.)
17 Komeetan koulu 2, Espoo   05v 0 09m 0 18v 0 00x 1 04m 3 3 4 1 (23.)
18 Soukan aa 2   06m 0 04v 0 17m 2 15m 0 27v 0 2 5 1 (26.)
19 Martinkallion aa   07v 2 08v 1 25m 2 12v 2 02m 1 8 10 4 (4.)
20 Nöykkiönlaakson aa   08m 0 13v 1 27m 2 25v 1 21m 2 6 8 2 (9.)
21 Meritorin aa 3   09v 2 05m 0 04m 2 06v 0 20v 0 4 6 2 (18.)
22 Nöykkiönlaakson aa 2   10m 0 15v 0 00x 1 26m 2 13v 2 5 5 2 (15.)
23 Martinkallion aa 3   11v 0 14m 2 07v 0 09m 1 22v 0 3 1 (21.)
24 Meritorin aa 2   12m 0 00x 1 14v 0 27v 2 23m 2 5 5 2 (14.)
25 Suomalais-venäläinen koulu 3   00x 1 26m 2 19v 0 20m 1 09v 0 4 1 (20.)
26 Cygnaeuksen aa 2   27m 1 25v 0 13m 0 22v 0 00x 1 2 3 0 (27.)
27 Cygnaeuksen aa   26v 1 07m 0 20v 0 24m 0 18m 2 3 1 (22.)
Joukkueissa pelasivat (tulokset huomenna 16.3.)


1. Suom.-venäl. koulu      ----  26 16 02 03 07   8
Dmitri Tumanov             ----  M1 V1 M1 V0 V½  3½
Irina Tumanova             ----  V1 M1 V1 M1 M1  5
Viktor Tumanov             ----  M1 V1 M½ V0 V1  3½
                                 3  3  2½ 1  2½  12

2. Vesalan aa              ----  23 18 01 11 10   8
Antti Kemppinen            ----  M1 V1 V0 M1 V1  4
Maria Larionova            ----  V1 M1 M0 V1 M0  3
Katariina Larionova        ----  M1 V1 V½ M1 V1  4½
                                 3  3   ½ 3  2   11½

3. Englantilainen koulu    ----  19 12 07 11 10   8
Daniel Ebeling             ----  V1 M1 V½ M1 V1  4½
Riku Rantanen              ----  M1 V1 M0 V0 M½  2½
Santeri Huuskonen          ----  V1 M1 V1 M1 V0  4
                                 3  3  1½ 2  1½  11

4. Martinkallion aa        ----  11 05 20 08 03   8
Antti Kolehmainen          ----  V1 V1 M1 V1 M0  4
Jani Kerttula              ----  M1 M0 V1 M0 V½  2½
Ilkka Kortelainen          ----  V0 V½ M+ V1 M1  3½
                                 2  1½ 3  2  1½  10

5. Jokivarren aa           ----  09 04 10 07 12   7
Atte Laaksonen             ----  V1 M0 V1 M0 V1  3
Sebastian Aaltonen         ----  M1 V1 M1 V0 M1  4
Anton Åstrand              ----  V1 M½ V1 M1 V0  3½
                                 3  1½ 3  1  2  10½

6. Englantilainen koulu 2  ----  26 10 12 18 17   7
Matias Riikonen            ----  V1 M1 V1 M1 V½  4½
Gabriela Ebeling           ----  M1 V0 M½ V1 M1  3½
Areeb Abdul Quadir         ----  V1 M0 V0 M½ V1  2½
                                 3  1  1½ 2½ 2½ 10½

7. Komeetan koulu, Espoo   ----  17 08 03 05 01   7
Dennis Liu                 ----  M1 V1 M½ V1 M½  4
Ellis Saavalainen          ----  V1 M1 V1 M1 V0  4
Thomas McManners           ----  M1 V0 M0 V0 M0  1
                                 3  2  1½ 2   ½  9

8. Soukan aa, Espoo        ----  14 07 17 04 19   6
Antti Väänänen             ----  V1 M0 V0 M0 V1  2
Rasmus Rantonen            ----  M1 V0 M1 V1 M1  4
Leo Kaksonen               ----  V1 M1 V1 M0 V1  4
                                 3  1  2  1  3  10

9. Nöykkiönlaakson aa      ----  05 24 22 20 18   6
Samuel Seppälä             ----  M0 V0 M1 V0 V1  2
Leo Nuotio                 ----  V0 M½ V1 M½ M½  2½
Saku Hänninen              ----  M0 V1 M1 V+ V½  3½
                                 0  1½ 3  1½ 2   8

10. Suom.-venäl. koulu 2   ----  25 06 05 16 02   6
Danil Nefedov              ----  M0 V0 M0 V0 M0  0
Aleksandr Jääskeläinen     ----  V1 M1 V0 M1 V1  4
Daniil Zolotov             ----  M1 V1 M0 V1 M0  3
                                 2  2  0  2  1   7

11. Englantilainen koulu 3 ----  04 22 21 02 16   6
Olli Karjalainen           ----  M0 V0 M1 V0 M1  2
Mikaela Ebeling            ----  V0 M1 V0 M0 V0  1
Roi Rantanen               ----  M1 V1 M1 V0 M1  4
                                 1  2  2  0  2   7

12. Martinkallion aa 2     ----  21 03 06 24 05   5
Olli Kangas                ----  M1 V0 M0 V1 M0  2
Toni Kerttula              ----  V1 M0 V½ M1 V0  2½
Paavo Nissinen             ----  M1 V0 M1 V1 M1  4
                                 3  0  1½ 3  1   8½

13. Meritorin aa           ----  18 23 16 21 20   5
Oona Paananen              ----  M0 V1 M0 V1 V0  2
Iida-Maria Vesala          ----  V0 M1 V0 M½ M1  2½
Emilia Mattsson            ----  M½ V1 M0 V0 V+  2½
                                  ½ 3  0  1½ 2   7

14. Meritorin aa 2         ----  08 00 19 22 21   5
Luca Nucci                 ----  M0 -- V0 V0 M1  1
Joni Pihlman               ----  V0 -- M1 M1 V0  2
Erkki Susi                 ----  M0 -- V0 V1 M1  2
                                 0  -- 1  2  2   5

15. Nöykkiönlaakson aa 2   ----  16 17 00 27 24   5
Senna Nuotio               ----  M0 V0 -- M1 V1  2
Aarne Leisma               ----  V0 M0 -- V1 M1  2
Akseli Siltala             ----  M0 V0 -- M½ V½  1
                                 0  0  -- 2½ 2½  5

16. Nöykkiönlaakson aa 3   ----  15 01 13 10 11   4
Joel Arantola              ----  V1 M0 V1 M1 V0  3
Pyry Halonen               ----  M1 V0 M1 V0 M1  3
Ilmari Leisma              ----  V1 M0 V1 M0 V0  2
                                 3  0  3  1  1   8

17. Päivänkehrän aa        ----  07 15 08 26 06   4
Janne Laurikainen          ----  V0 M1 M1 V1 M½  3½
Valtteri Rytömaa           ----  M0 V1 V0 M1 V0  2
Tapio Saarinen             ----  V0 M1 M0 V0 M0  1
                               

18. Meritorin aa 3         ----  13 02 25 06 09   4
Leevi Alho                 ----  V1 M0 V1 V0 V0  2
Erik Jacoby                ----  M1 -- M0 M0 M½  1½
Ville Myllyniemi           ----  -- V0 V1 V½ V½  2
Villehard Luova            ----  V½ M0 -- -- --   ½
                                 2½ 0  2   ½ 1   6

19. Latokasken aa, Espoo   ----  03 21 14 25 08   4
Tommi Salminen             ----  M0 V1 M1 V0 M0  2
Jani Suolinna              ----  V0 M0 V0 M1 V0  1
Teemu Suolinna             ----  M0 V0 M1 V1 M0  2
                                 0  1  2  2  0   5

20. Suom.-venäl. koulu 3   ----  00 27 04 09 13   4
Julius Laamanen            ----  -- M1 V0 M1 V1  3
Juri Laamanen              ----  -- V1 M0 V½ M0  1½
w.o.                       ----  -- -- -- -- --  --
                                 0  2  0  1½ 1   4½

21. Martinkallion aa 3     ----  12 19 11 13 14   3
Lauri Hollo                ----  V0 M0 V0 M0 V0  0
Teemu Entola               ----  M0 V1 M1 V½ M1  3½
Karri Kausto               ----  V0 M1 V0 M1 V0  2
                                 0  2  1  1½ 1   5½
                              
22. Cygnaeuksen aa         ----  27 11 09 14 26   3
Benji Nava                 ----  V½ M1 -- M1 M1  3½
Max Ihamuotila             ----  M0 V0 V0 -- V0  0
Willem Grenman             ----  V1 -- M0 V0 M1  2
Konrad Simonenko           ----  -- M0 V0 M0 --  0
                                 1½ 1  0  1  2   5½
                               
23. Komeetan koulu 2,Espoo ----  02 13 26 00 25   3
Jamin Hu                   ----  V0 M0 V0 -- M1  1
Robert Siljander           ----  M0 V0 M0 -- V1  1
Leo Jing                   ----  V0 M0 V1 -- M1  2
                                 0  0  1  0  3   4

24. Mankkaanpuron aa       ----  01 09 27 12 15   3
Tommi Mäntylä              ----  V0 M1 V1 M0 M0  2
Perttu Jalovaara           ----  M0 V½ M0 V0 M0   ½
Atte Pohjanmaa             ----  V0 M0 V1 M0 V½  1½
                                 0  1½ 2  0   ½  4

25. Tuomarilan aa, Espoo   ----  10 26 18 19 23   2
Joose Pulkkinen            ----  V1 M1 V0 M1 V0  3
Petteri Ihalainen          ----  M0 V0 M1 V0 M0  1
Janne Junnelin             ----  V0 M1 V0 M0 V0  1
                                 1  2  1  1  0   5

26. Soukan aa 2, Espoo     ----  06 25 23 17 22   2
Max Avela                  ----  M0 V0 M1 M0 V0  1
Matias Laukkanen           ----  V0 M1 V1 V0 M1  3
Kirmo Hirvonen             ----  M0 V0 M0 M1 V0  1
                                 0  1  2  1  1   5

27. Cygnaeuksen aa 2       ----  22 20 24 15 00   2
Niki Seppälä               ----  M½ V0 M0 V0 --   ½
Vaije Maan                 ----  V1 M0 V1 M0 --  2
Fredrik Ihamuotila         ----  M0 V+ M0 V½ --  1½
                                 1½ 1  1   ½ 0   4

Yläasteen ja lukion kilpailu pelattiin SELO-kilpailuna yhdessä ryhmässä.
Koulujoukkuekilpailuun laskettiin kuitenkin vain keskinäiset ottelut.

SI YLÄ-ASTE 16.3.2008 SELO 1 2 3 4 5 JP PP JV (AN)
1. Saarnilaakson ya, Espoo   XX 2 2 2 2 8 8 4 (6*)
2. Maunulan yk   1 XX 2 3 3 6 9 3 (2*)
3. Töölön yk   1 1 XX 2 3 4 7 2 (7*)
4. Oulunkylän ya   1 0 1 XX 3 2 5 1 (1*)
5. Saarnilaakson ya 2, Espoo   1 0 0 0 XX 0 1 0 (5*)
* Selokilpailun joukkuetaulukon numero.

Kursiivilla YA/Lukio pelit

1. Saarnilaakson ya, Espoo   ----  03 04 05 -- 07 01 02   8   12
Mikko Kurkijärvi             ----  M1 V1 M1 -- V1 M1 V1  4    6
William Linna                ----  V1 M1 V1 -- M1 V1 M1  4    6
Aleksi Vilkki                ----  M0 V0 M0 -- V0 M0 V0  0    0
                                   2  2  2  -- 2  2  2   8    12


2. Maunulan ya               ----  07 01 -- 03 04 05 06   6    9
Vihtori Immonen              ----  V0 M1 -- V1 M1 V1 M0  2    4
Pongsan Ahkuputra            ----  M1 V1 -- M1 V0 M1 V0  3    4
Ville Hiltunen               ----  V1 M1 -- V1 M½ V1 M1  4    
                                   2  3  -- 3  1½ 3  1   9   13½


3. Töölön yk                 ----  02 03 04 05 06 -- 01   4    6
Henri Siltala                ----  M1 V1 M1 V1 M0 -- V1  3    5
Henri Järvinen               ----  V0 M0 V0 M1 V0 -- M0  1    1
Tuomas Hohenthal             ----  M0 V1 M0 V1 M1 -- V1  3    4
                                   1  2  1  3  1  -- 2   7   10


4. Oulunkylän yk             ----  -- 02 03 04 05 06 07   2    4
Janne Lappi                  ----  -- V0 M1 V0 M1 V0 M0  1    2
Pekka Lukkari                ----  -- M0 V1 M0 V1 M0 V+  2    3
Leevi Lehtonen               ----  -- V0 M1 V0 M1 V1 M0  2    3
                                      0  3  0  3  1  1   5    8    

5. Saarnilaakson ya 2, Espoo ----  04 -- 06 07 01 02 03   0    0
Otso Huvinen                 ----  M0 -- V0 M0 V0 M0 V0  0    0
Juuso Keto-Tokoi             ----  V0 -- M0 V0 M0 V0 M0  0    0
Jukka Muukkonen              ----  M0 -- V1 M0 V0 M0 V0  1    1
                                   0  -- 1  0  0  0  0   1    1
 
SI LUKIOT / AOL 16.3.2008 SELO 1 2 3 JP PP JV (AN)
1. Ressun lukio 1   XX 3 -- 2 3 1 (3*)
2. Ressun lukio 2   0 XX -- 0 0 0 (4*)
3. Deutsche Schule*   -- -- XX -- -- -- (8*)

 

1. Ressun lukio             ----  05 06 07 01 02 03 --    2   9
Eero Huhtanen               ----  V1 M0 V0 M1 V0 M1 --   1   3
Johannes Sirola             ----  M1 V0 M1 V1 M1 V1 --   1   5
Oskari Vuorio               ----  V1 M1 V0 M1 V½ M1 --   1   
                                 

2. Ressun lukio 2           ----  06 07 01 02 -- 04 05    0   2
Touko Väänänen              ----  V0 M0 V0 M0 -- V0 M1   0   1
Jari Hamberg                ----  M0 V1 M0 V0 -- M0 V1   0   2
Tommi Laine                 ----  V1 M0 V0 M0 -- V0 M1   0   2
                                  1  1  0  0  -- 0  3    0   5


3. Deutsche Schule          ----  01 05 02 06 03 07 04    x   x
Sebastian Suchodolski       ----  -- -- -- -- -- -- --   --  --
Antti Kähkönen              ----  -- -- -- -- -- -- --   --  --
ei osallistunut             ----  -- -- -- -- -- -- --   --  --

Huomautukset/korjaukset: Timo Munukka 050-9310608 / timo(at)munukka.net

Sivu päivitetty 25.03.2008 09:00 (OEZ)