HSL koulujoukkuekilpailut 2009

Helsingin koululaiskilpailu

Koulun Suurjuhlat 1980-2005

Tampere 1980 Turku 1985 Lahti 1990 Jyväskylä 1995 Helsinki 2000 Oulu 2005

Koulun Suurjuhlat 2000
(Edellä olevat linkit on palautettu 11.03.2009)

 

Shakkikoti 2009

Kilpailun tuomari: Timo Munukka, kilpailun johtaja Sauli Tiitta
Kilpailutoimikunta: Toivo Pudas, Kalevi Kurkijärvi, Mikael Nouro, Veikko Tamminen.



Lopputulokset

SI  ALA-ASTE 7.3.2009 SELO 1 2 3 4 5 JP PP JV (AN)
 1. Englantilainen koulu, TES 1502 13m 2 04v 2 06m 2 07v 2 02m 2 10 13 5 2
 2. Suom.-venäläinen koulu 1526 18v 2 12m 2 08v 2 03m 2 01v 0 8 12 4 1
 3. Komeetan aa 1428 14m 2 21v 2 05m 2 02v 0 10m 2 8 12 4 3
 4. Poikkilaakson koulu 1227 17v 2 01m 0 18v 2 16m 2 12m 2 8 11 4 8
 5. Jousenkaaren aa 1188 10v 2 23m 2 03v 0 09m 2 13m 2 8 10 4 10
 6. Viikin normaalikoulu 1369 20v 2 09m 2 01v 0 08m 2 07m 2 8 10 4 4
 7. Suom.-venäläinen koulu 2 1174 11m 2 25v 2 24m 2 01m 0 06v 0 6 10½ 3 11
 8. Martinkallion aa 1322 15m 2 16v 2 02m 0 06v 0 18m 2 6 10 3 5
 9. Martinkallion aa 2 1219 26m 2 06v 0 21m 2 05v 0 20m 2 6 09½ 3 3
10. Kantokasken aa 1000 05m 0 15v 2 16m 2 21v 2 03v 0 6 08 3 23
11. Kronohagens lågstadium 1000 07v 0 20m 2 23v 0 26m 2 19v 2 6 07 3 24
12. Nöykkiönlaakson aa 1282 24m 2 02v 0 25m 2 14m 2 04v 0 6 06 2 7
13. Eestinkallion aa 1133 01v 2 27m 2 14v 1 23m 2 05v 0 5 07½ 2 14
14. Soukan aa 1075 03v 0 17m 2 13m 1 12v 0 23v 2 5 06½ 2 24
15. Englantilainen koulu, TES 2 1049 08v 0 10m 0 27v 2 20m 1 24v 2 5 06½ 2 18
16. Roihuvuoren aa 1000 19v 2 08m 0 10v 0 04v 0 27m 2 4 08 2 26
17. Tähtiniityn aa 1000 04m 0 14v 0 19m 0 22m 2 25v 2 4 06½ 2 21
18. Komeetan aa 2 1108 02m 0 26v 2 04m 0 24v 2 08v 0 4 05 2 15
19. Päiväkehrän aa 1157 16m 0 24v 0 17v 2 25m 2 11m 0 4 05 2 13
20. Aarnivalkean aa 1065 06m 0 11v 0 22m 2 15v 1 09v 0 3 06½ 1 17
21. Meritorin aa 2 1173 22v 2 03m 0 09v 0 10m 0 00x 1 3 04 1 12
22. Mikkelän aa 1000 21m 0 00x 1 20v 0 17v 0 26m 2 3 03½ 1 25
23. Juvanpuiston aa 2 1000 00x 1 05v 0 11m 2 13v 0 14m 0 3 03 1 27
24. Juvanpuiston aa 1000 12v 0 19m2 07v 0 18m 0 15m 0 2 06 1 20
25. Meritorin aa 1293 27v 2 07m 0 12v 0 19v 0 17m 0 2 04½ 1 6
26. Tuomarilan aa 1000 09v 0 18m 0 00x 1 11v 0 22v 0 1 01½ 0 22
27. Englantilainen koulu, TES 3 1031 25m 0 13v 0 15m 0 00x 1 16v 0 1 01 0 19
Vertailut: 1. Joukkuepisteet, 2. Pelaajien pisteet, 3. Joukkuevoitot,
4. keskinäinen peli, 5. voitot peleissä, 6. Buchholz.


Alkuperäinen taulukko

SI  ALA-ASTE 7.3.2008 SELO 1 2 3 4 5 JP PP JV (SI)
01 Suom.-venäläinen koulu 1529                  
02 Englantilainen koulu, TES 1502                  
03 Komeetan aa 1428                  
04 Viikin normaalikoulu 1369                  
05 Martinkallion aa 1322                  
06 Meritorin aa 1293                  
07 Nöykkiönlaakson aa 1282                  
08 Poikkilaakson aa 1227                  
09 Martinkallion aa 2 1219                  
10 Jousenkaaren aa 1188                  
11 Suom.-venäläinen koulu 2 1174                  
12 Meritorin aa 2 1173                  
13 Päiväkehrän aa 1157                  
14 Eestinkallion aa 1133                  
15 Komeetan aa 2 1108                  
16 Soukan aa 1075                  
17 Aarnivalkean aa 1065                  
18 Englantilainen koulu, TES 2 1049                  
19 Englantilainen koulu, TES 3 1031                  
20 Juvanpuiston aa 1000                  
21 Tähtiniityn aa 1000                  
22 Tuomarilan aa 1000                  
23 Kantokasken aa 1000                  
24 Kronohagens lågstadium 1000                  
25 Mikkelän aa 1000                  
26 Roihuvuoren aa 1000                  
27 Juvanpuiston aa 2 1000                  

01. Englantilainen koulu   1502  13 04 06 07 02   10
Daniel Ebeling             1910  M1 V1 M1 V1 M0   4
Matias Riikonen            1289  V1 M1 V1*M½ V1   4½
Gabriela Ebeling           1308  M1 V1 M1*V½ M1   4½
                                 3  3  3  2  2   13
* Viikin normaalikoulu pelasi eri pöytäkärjestyksessä.

02. Suom.-venäl. koulu     1526  18 12 08 03 01    8
Dmitri Tumanov             1643  V1 M1 V1 M1 V1   5
Irina Tumanova             1587  M1 V1 M1 V1 M0   4
Viktor Tumanov             1348  V1 M1 V1 M1 V0   4
                                 3  3  3  3  1   13

03. Komeetan aa,           1428  14 21 05 02 10    8
Dennis Liu                 1699  M1 V1 M1 V0 M1   4
Ellis Saavalainen          1386  V1 M1 V1 M0 V1   4
Jamin Hu                   1199  M1 V1 M1 V0 M1   4
                                 3  3  3  0  3   12

04. Poikkilaakson aa       1227  17 01 18 16 12    8
Katariina Larionova        1381  V1 M0 V1 M1 M1   4
Antti Kemppinen            1301  M1 V0 M1 V1 V1   4
Tomi Kugappi               1000  V1 M0 V1 M0 M1   3
                                 3  0  3  2  3   11

05. Jousenkaaren aa        1188  10 23 03 09 13    8
Tomi Eränne                1277  V1 M1 V0 M1 M1   4
Jonatan Tenhunen           1288  M1 V1 M0 V0 V1   3
Jani Eränne                1000  V0 M1 V0 M1 M1   3
                                 2  3  0  2  3   10

06. Viikin normaalikoulu   1369  20 09 01 08 07    8
Jan Demidov                1460  V½ M1 V0 M1 M1   3½
Aleksi Ahokas              1351  M1 V1 V0*V0 V½   2½
Ville Ahokas               1296  V1 M1 M0*M1 M1   4
                                 2½ 3  0  2  2½  10
* Ville Ahokas ja Aleksi Ahokas pelasivat eri pöydillä.

07. Suom.-venäl. koulu 2   1174  11 25 24 01 06    6
Aleksander Jääskeläinen    1300  M1 V1 M1 M0 V0   3
Daniil Zolotov             1222  V1 M1 V1 V½ M½   4
Pavel Khanov               1000  M1 V1 M1 M½ V0   3½
                                 3  3  3  1   ½  10½

08. Martinkallio aa        1322  15 16 02 06 18    6
Toni Kerttula              1314  M1 V1 M0 V0 M1   3
Antti Kolehmainen          1313  V1 M1 V0 M1 V1   4
Paavo Nissinen             1338  M1 V1 M0 V0 M1   3
                                 3  3  0  1  3   10

09. Martinkallio aa 2      1219  26 06 21 05 20    6
Ilkka Kortelainen          1297  M1 V0 M1 V0 M1   3
Jani Kerttula              1272  V1 M0 V1 M1 V1   4
Lauri Hollo                1088  M1 V0 M1 V0 M½   2½
                                 3  0  3  1  2½   9½

10. Kantokasken aa         1000  05 15 16 21 03    6
Teemu Vuorinen             1000  M0 V1 M1 V1 V0   3
Mikko Malmi                1000  V0 M1 V1 M0 M0   2
Lauri Pentti               1000  M1 V1 M0 V1 V0   3
                                 1  3  2  2  0    8

11. Kronohagens lågstadium 1000  07 20 23 26 19    6
Saga Brummer               1000  V0 M1 V1 -- V0   2
Constantin Brummer         1000  M0 V1 -- M0 M1   2
Severin Brummer            1000  V0 -- M0 V1 V1   2
Aleksander Brummer         1000  -- M0 V0 M1 --   1
                                 0  2  1  2  2    7

12. Nöykkiönlaakson aa     1282  24 02 25 14 04    6
Akseli Siltala             1225  M0 V0 M1 M0 V0   1
Senna Nuotio               1295  V1 M0 V0 V1 M0   2
Leo Nuotio                 1325  M1 V0 M1 M1 V0   3
                                 2  0  2  2  0    6

13. Eestinkallion aa       1133  01 27 14 23 05    5
Henrik Haijanen            1399  V0 M1 V1 M1 V0   3
Julius Karvonen            1000  M0 V1 M½ V1 M0   2½
Alexandru Galita           1000  V0 M1 V0 M1 V0   2
                                 0  3  1½ 3  0    7½

14. Soukan aa 2            1075  03 17 13 12 23    5
Joonas Lehto               1000  V0 M1 M0 V1 V1   3
Juhani Lehto               1000  M0 V1 V½ M0 M1   2½
Kimmo Hirvonen             1225  V0 M0 M1 V0 V0   1
                                 0  2  1½ 1  2    6½

15. Englantilainen koulu 2 1049  08 10 27 20 24    5
Nicholas Mylläri           1000  V0 M0 V1 M0 M0   1
Pyry Ahtiainen             1000  M0 V0 M1 V½ V1   2½
Mikaela Ebeling            1148  V0 M0 V1 M1 M1   3
                                 0  0  3  1½ 2    6½

16. Roihuvuoren aa         1000  19 08 10 04 27    4
Aleksei Ryzhenkov          1000  V1 M0 V0 V0 M1   2
Amirhadi Salemian          1000  M1 V0 M0 M0 V1   2
Saadi Hussein              1000  V1 M0 V1 V1 M1   4
                                 3  0  1  1  3    8

17. Tähtiniityn aa         1000  04 14 19 22 25    4
Juuso Nyrhinen             1000  M0 V0 M0 M0 V1   1
Johannes Collan            1000  V0 M0 V1 V1 M1   3
Hiski Huovila              1000  M0 V1 M0 M1 V½   2½
                                 0  1  1  2  2½   6½

18. Komeetan aa 2          1108  02 26 04 24 08    4
Oliver Reinius             1000  M0 V1 M0 V1 M0   2
Oskari Vappula             1000  V0 M1 V0 M0 V0   1
Oliver Wesamaa             1000  M0 V1 M0 V1 M0   2
Leo Jing                   1325  -- -- -- -- --   --
                                 0  0  2  2  1    5

19. Päiväkerhrän aa        1157  16 24 17 25 11    4
Sami Tarvainen             1000  M0 V0 V1 M1 M1   3
Otto Litkey                1234  V0 M0 M0 V1 V0   1
Onni Tikka                 1238  M0 V0 V1 M0 M0   1
                                 0  0  2  2  1    5

20. Aarnivalkean aa        1065  06 11 22 15 09    3
Atte Tommiska              1000  M½ V0 M1 V1 V0   2½
Martin Mikkola             1195  V0 M0 V1 M½ M0   1½
Reko Wenell                1000  M0 V1 M1 V0 V½   2½
                                  ½ 1  3  1½  ½   6½

21. Meritorin aa 2         1173  22 03 09 10 00    3
Ville Myllyniemi           1316  V1 M0 V0 M0 --   1
Erik Jacoby                1203  M1 V0 M0 V1 --   2
Jericho Koskinen           1000  V1 M0 V0 M0 --   1
                                 3  0  0  1  --   4

22. Mikkelän aa            1000  21 00 20 17 26    3
Ilari Kuoppala             1000  M0 -- V0 V1 M1   2
Mikko Halava               1000  V0 -- M0 M0 V½    ½
Pietari Padilla            1000  M0 -- V0 V0 M1   1
                                 0  -- 0  1  2½
                               
23. Juvanpuiston aa 2      1000  00 05 11 13 14    3
Kalle Mikkola              1000  -- V0 M0 V0 M0   0
Krista Pihlava             1000  -- M0 V1 M0 V0   1
Eetu Hankaa                1000  -- V0 M1 V0 M1   2
                                 -- 0  2  0  1    3

24. Juvanpuiston aa        1000  12 19 07 18 15    2
Karri Pihlava              1000  V1 M1 V0 M0 M1   3
Panu Tamminen              1000  M0 V1 M0 V1 V0   2
Emil Uotila                1000  V0 M1 V0 M0 M0   1
                                 1  3  0  1  1    6

25. Meritorin aa           1293  27 07 12 19 17    2
Emilia Mattsson            1237  V½ M0 V0 V0 M0    ½
Iida-Maria Vesala          1291  M1 V0 M1 M0 V0   2
Oona Paananen              1350  V½ M0 V0 V1 M½   2
                                 2  0  1  1   ½   4½

26. Tuomarilan aa          1000  09 18 00 11 22    1
Arttu Minkkinen            1000  V0 M0 -- V1 V0   1
Oskari Korhonen            1000  M0 V0 -- M0 M½    ½
Saku Ihalainen             1000  V0 M0 -- V0 V0   0
                                 0  0  -- 1   ½   1½

27. Englantilainen koulu 3 1031  25 13 15 00 16    1
Lotta Rantanen             1000  M½ V0 M0 -- V0    ½
Ta-Seen Rahman             1000  V0 M0 V0 -- M0   0
Mariela Ebeling            1092  M½ V0 M0 -- V0    ½
                                 1  0  0  -- 0    1

Yläasteen ja lukion kilpailu pelattiin SELO-kilpailuna yhdessä ryhmässä.
Koulujoukkuekilpailuun laskettiin kuitenkin vain keskinäiset ottelut.

SI YLÄ-ASTE / LUKIOT 8.3.2009 SELO 1 2 3 1 2 3 JP PP  
Y1. Maunulan ya 1556 XX 2 2 XX 2 2 8 8 I YA
Y2. Saarnilaakson ya 1145 1 XX 1 1 XX 1 0 4 II YA
L1. Ressun lukio 1284 1 2 XX 1 2 XX 4 6 I L
Y3. Kulosaaren ya* 1125                  
L2. Deutsche Schule* 1369                  
L3. Deutsche Schule 2* 1000                  
* Kulosaaren yhteiskoulu myöhästyi. Koska mukana oli vain kaksi joukkuetta, jaettiin pronssit
Kulosaarelle
* Lukion hopea ja pronssi on jaettu kevään Saksalaisen koulun kv-kilpailun perusteella.
* Selokilpailun joukkuetaulukon numero.

Kursiivilla YA/Lukio pelit

Y1. Maunulan ya              1556  -- L1 Y2 -- L1 Y2    8
Vihtori Immonen              2001  -- M1 V1 -- V1 M1   4
Ville Hiltunen               1666  -- V1 M1 -- M1 V1   4
Pakawan Ahkuputra            1000  -- M0 V0 -- V0 M0   0
                                   -- 2  2  -- 2  2    8


Y2. Saarnilaakson ya         1145  L1 -- Y1 L1 -- Y1    0
Petteri Ihalainen            1158  V0 -- M0 M0 -- V0   0
Jukka-Matias Keto-Tokoi      1000  M0 -- V0 V0 -- M0   0
Jukka Muukkonen              1276  V1 -- M1 M1 -- V1   4
                                   1  -- 1  1  -- 1    4


Y3. Kulosaaren yk            1125  -- -- -- -- -- --    0
Maria Larionova              1376  -- -- -- -- -- --   --
Ruusu Halttunen              1000  -- -- -- -- -- --   --
w.o.                         ----  -- -- -- -- -- --   --


L1. Ressun lukio             1284  Y2 Y1 -- Y2 Y1 --    4
Tommi Laine                  1330  M1 V0 -- V1 M0 --   2
Otto von Hellens             1521  V1 M0 -- M1 V0 --   2
Miika Lehtinen               1000  M0 V1 -- V0 M1 --   2
                                   2  1  -- 2  1  --   6


L2. Deutsche Schule          1369  -- -- -- -- -- --   0
Sebastian Suchodolski        1590  -- -- -- -- -- --  --
Antti Kähkönen               1518  -- -- -- -- -- --  --
Dmitry Vyskybov              1000  -- -- -- -- -- --  --



L3. Deutsche Schule 2        1000  -- -- -- -- -- --   0
Jari Schwarte                1000  -- -- -- -- -- --  --
Bob Krokfors                 1000  -- -- -- -- -- --  --
Eljas Lehtovuori             1000  -- -- -- -- -- --  --


Huomautukset/korjaukset: Timo Munukka 050-9310608 / timo(at)munukka.net

Sivu päivitetty 26.05.2009 12:35 (OEZ)