HSL koulujoukkuekilpailut 2011
Pelipaikka: Englantilainen koulu (The English School)

(tarkastelua jatkettu perjantaina 4.2. ja maanantaina 7.2.)

Kilpailun tuomari: Timo Munukka, Kilpailun johtaja: Heikki Luoma
Kilpailutoimikunta: Mika Ebeling, Tiimo Riikonen, Raimo Huuskonen, Kalevi Kurkijärvi, Petri Suuronen, Matti Tommiska ja  Mikael Lembidakis ...
Koulun yhteyshenkilö: Mika Ebeling
Koulun yhteysoppilas: Daniel Ebeling
Keittiövastaava: Sari Ebeling

Vuonna 1999 aloitettu Helsingin koulujoukkuekilpailu, pelattiin nyt toista kertaa Shakkikodin ulkopuolella. Englantilainen koulu oli pelipaikkana.

Alakoulujen sarjassa kaikki pelit voittivat Ville Ahokas 6/6!, Juhani Halonen 6/6!, Henri Lahdelma 6/6, Eemeli Koskenvuo 5/5!
Yläkoulujen sarjassa Irina Tumanova 6/6!, Viktor Tumanov 6/6!
 Jatkokoulujen sarjassa (-)

Katso myös
KOULUSHAKIN SUURJUHLAT PORISSA 2.-3.4. !!!

Helsingin koululaiskilpailu (henkilökohtainen kilpailu)



Lopputulokset ALAKOULUT

SI  ALAKOULUT 29.1.2011 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (AN)
 1. Viikki / Pukinmäki 1521             12 17   (1)
 2. Jousenkaari 1360             10 14½   (3)
 3. Englantilainen, TES 1387             10 13½   (2)
 4. Aarnivalkea 1220             9 12½   (13)
 5. Komeetta 1355             9 12   (4)
 6. Munkkiniemi 1202             8 13   (15)
 7. Meritori 1207             8 12   (14)
 8. Vuosaari / Marjaniemi 1298             8 11 4 (10)
 9. Pihlajisto / Verne 1181             8 11 4 (17)
10. Westendinpuisto 1175             8 10 4 (18)
11. Laajavuori 1315             8 10 4 (7)
12. Iivisniemi / Kantokaski 2 1164             7 09½   (20)
13. Englantilainen TES 2 1138             6 10 3 (22)
14. Kantokaski 1288             6 09 3 (11)
15. Englantilainen TES 3 1344             6 09 3 (5)
16. Komeetta 2  1322             6 09 3 (6)
17. Hiidenkivi 1000             6 09 3 (35)
18. Päivänkehrä 1160             6 08½ 3 (21)
19. Tuomarila 1299             6 08½ 3 (9)
20. Aarnivalkea 2 / Jupperi 1119             6 08½ 3 (25)
21. Englantilainen, TES 5 1116             6 08   (26)
22. Jousenkaari 2 1084             5 2 (29)
23. Englantilainen, TES 4 1000             5 08½ 2 (32)
24. Englantilainen, TES 6 1000             5 06   (37)
25. Tähtiniitty 1084             4 08   (28)
26. Vanttila 1000             4 07   (34)
27. Cygnaeus 1174             4 06 2 (19)
28. Töölö 1286             4 06 2 (12)
29. Jalavapuisto 1052             4 06 2 (30)
30. Ressu 1125             4 06 2 (24)
31. Ranskalainen 1135             4 05   (23)
32. Kallio / Töölö 2* 1000             3 03½   (31)
33. Laurinlahti 1108             1 06½   (27)
34. Matinlahti 1186             1 06½   (16)
35. Töölö 2* 1000             0 0*   (33)
36. Nöykkiönlaakso 1304             - ei os   (8)
37. Cygnaeus 2 1000             - ei os   (36)
--. Saksalainen, DSH                      
--. Kronohagen                      
--. Englantilainen 7, TES 7                      
Vertailut: 1. Joukkuepisteet, 2. Pelaajien pisteet, 3. Joukkuevoitot,
4. keskinäinen peli, 5. voitot peleissä, 6. Buchholz.


Alkuperäinen taulukko

NR  ALAKOULUT 29.1.2011 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (SIJ)
01 Viikki / Pukinmäki 1521 2m19 2v11 2m10 2v04 2m02 2v03 12 17 6 1.
02 Englantilainen, TES 1387 2v20 2m13 2v05 2m17 0v01 2m10 10 13½ 5 3.
03 Jousenkaari 1360 2m21 2v12 2m18 2v05 2m07 0m01 10 14½ 5 2.
04 Komeetta 1355 2v22 2m15 2v09 0m01 2v17 1m13 9 12 4 5.
05 Englantilainen, TES 3 1344 2m23 2v14 0m02 0m03 0v21 2v30 6 09 3 15.
06 Komeetta 2 1322 2v24 0m17 2v19 0m15 0v20 2m28 6 09 3 16.
07 Laajavuori 1315 2m25 0v18 2m21 2v14 0v03 2m20 8 10 4 11.
08 Nöykkiönlaakso 1304 0x26           0 ei os   ei os
09 Tuomarila 1299 2m27 2v26 0m04 0v18 2m29 0v17 6 08½ 3 19.
10 Vuosaari / Marjaniemi 1298 2v28 2m34 0v01 2m22 2v15 0v02 8 11 4 8.
11 Kantokaski 1288 2m28 0m01 0v17 2v25 2m23 0v18 6 09 3 14.
12 Töölö 1286 2v30 0m03 0v22 0v29 0m32 2v16 4 06 2 28.
13 Aarnivalkea 1220 2m31 0v02 2m23 2v26 2m18 1v04 9 12½ 4 4.
14 Meritori 1207 2v32 0m05 2v34 0m07 2v22 2m19 8 12 4 7.
15 Munkkiniemi 1202 2m33 0v04 2m25 2v06 0m10 2m21 8 13 4 6.
16 Matinlahti 1186 0v34 0m37 0m26 0v30 1v27 0m12 1 06½ 0 34.
17 Pihlajisto / Verne 1181 2m35 2v06 2m11 0v02 0m04 2m09 8 11 4 9.
18 Westendinpuisto 1175 2x36 2m07 0v03 2m09 0v13 2m11 8 10 4 10.
19 Cygnaeus 1174 0v01 2m27 0m06 0v35 2m26 0v14 4 06 2 27.
20 Iivisniemi / Kantokaski 2 1164 0m02 1v29 2m35 2v37 2m06 0v07 7 09½ 3 12.
21 Päivänkehrä 1160 0v03 2m28 0v07 2m34 2m05 0v15 6 08½ 3 18.
22 Englantilainen, TES 2 1138 0m04 2v31 2m12 0v10 0m14 2v29 6 10 3 13.
23 Ranskalainen 1135 0v05 2m30 0v13 2m28 0v11 0m25 4 05 2 31.
24 Ressu 1125 0m06 0v35 2m30 1v31 0m37 1v32 4 06 1 30.
25 Aarnivalkea 2 / Jupperi 1119 0v07 2m32 0v15 0m11 2m31 2v23 6 08½ 3 20.
26 Englantilainen, TES 5 1116 2x08 0m09 2v16 0m13 0v19 2v37 6 08 3 21.
27 Laurinlahti 1108 0v09 0v19 0m31 0v32 1m16 0v35 1 06½ 0 33.
28 Tähtiniitty 1084 0v11 0v21 2m32 0v23 2m35 0v06 4 08 2 25.
29 Jousenkaari 2* 1084 0m10 1m20 2v37 2m12 0v09 0m22 5 08½ 2 22.
30 Jalavapuisto 1052 0m12 0v23 0v24 2m16 2v34 0m05 4 06 2 29.
31 Kallio / Töölö 2* 1000 0v13 0m22 2v27 1m24 0v25 0m34 3 03½ 1 32.
32 Englantilainen, TES 4 1000 0m14 0v25 0v28 2m27 2v12 1m24 5 08½ 2 23.
33 Töölö 2* 1000 0v15           0 00 0 35.
34 Vanttila 1000 2m16 0v10 0m14 0v21 0m30 2v31 4 07 2 26.
35 Hiidenkivi 1000 0v17 2m24 0v20 2m19 0v28 2m27 6 09 3 17.
36 Cygnaeus 2 1000 0x18           0 ei os   ei os
37 Englantilainen, TES 6 1000 1x00 2v16 0m29 0m20 2v24 0m26 5 06 2 24.
38 Englantilainen, TES 7 1000             - ei os    
39 Saksalainen, DSH               - ei os    
40 Kronohagen               - ei os    
Alla olevat henkilökohtaiset tulokset tarkistettu 8.2.2011
(Taulukossa vastustajajoukkueiden numerot alkuperäisestä taulukosta!!)

01. Viikki / Pukinmäki (01)  1521  19 11 10 04 02 03  12
Jan Demidov                  1790  M1 V1 M1 V½ M1 V1  5½
Aleksi Ahokas                1428  V1 M1 V1 M1 V1 M½  5½
Ville Ahokas                 1345  M1 V1 M1 V1 M1 V1  6
                                   3  3  3  2½ 3  2½  17

02. Jousenkaari        (03)  1360  21 12 18 05 07 01  10
Tomi Eränne                  1422  M1 V1 M1 V1 M1 M0  5
Jani Eränne                  1380  V1 M1 V1 M1 V1 V½  5½
Joel Vaitilo                 1279  M1 V1 M1 V0 M1 M0  4
                                   3  3  3  2  3  0½  14½

03. Englantilainen TES (02)  1387  20 13 05 17 01 10  10
Matias Riikonen              1425  V1 M1 V1 M½ V0 M0  3½
Gabriela Ebeling             1387  M1 V1 M1 V1 M0 V1  5
Mikaela Ebeling              1232  V1 M1 V1 M1 V0 M1  5
                                   3  3  3  2½ 0  2   13½

04. Aarnivalkea        (13)  1220  31 02 23 26 18 04  09
Atte Tommiska                1374  M1 V0 M1 V1 M1 V½  4½
Reko Wenell                  1287  V1 M0 V1 M1 V0 M1  4
Peter Pekkinen               1000  M1 V0 M1 V1 M1 V0  4
                                   3  0  3  3  2  1½  12½

05. Komeetta           (04)  1355  22 15 09 01 17 13  09
Ellis Saavalainen            1533  V1 M1 V1 M½ V1 M½  5
Jamin Hu                     1244  M1 V0 M1 V0 M1 V0  3
Hao Hao Liu                  1288  V1 M1 V1 M0 V0 M1  4
                                   3  2  3  0½ 2  1½  12

06. Munkkiniemi        (15)  1202  33 04 25 06 10 21  08
Joel Molander                1336  M1 V0 M1 V1 M0 M1  4
Juhani Halonen               1270  ++ M1 V1 M1 V1 V1  6
Tuomas Hirvonen              1000  ++ V0 M1 V1 M0 M0  3
                                   3  1  3  3  1  2   13

07. Meritori           (14)  1207  32 05 34 07 22 19  08
Joni Pihlman                 1328  V1 M1 V1 M0 V0 M1  4
Fanny Virtanen               1292  M1 V0 M1 V0 M1 V1  4
Tatu Suvanto                 1000  V0 M0 V1 M1 V1 M1  4
                                   2  1  3  1  2  3   12

08. Vuosaari/Marjaniemi (10) 1298  29 34 01 22 15 02  08
Artjom Mantulin              1376  V1 M1 V0 M1 V1 V1  5
Erika Majidian               1263  M0 V1 M0 V1 M0 M0  2
Anastasia Mantulina          1255  V1 M1 V0 M1 V1 V0  4
                                   2  3  0  3  2  1   11

09. Pihlajisto / Verne (17)  1181  35 06 11 02 04 09  08
Aleksi Wahlbäck              1242  M1 V1 M1 V½ M0 M1  4½
Stefan Wahlbäck              1127  V1 M1 V0 M0 V0 V½  2½
Maxim van Eynde              1174  M1 V0 M1 V0 M1 M1  4
                                   3  2  2  0½ 1  2½  11

10. Westendinpuisto    (18)  1175  36 07 03 09 13 11  08
Kasper Kivimäki              1270  ++ M1 V0 M0 V0 M0  2
Juulia Tuuri                 1125  ++ V0 M0 V1 M1 V1  4
Toivo Keinänen               1000  ++ M1 V0 M1 V0 M1  4
                                   3  2  0  2  1  2   10

11. Laajavuori         (07)  1315  25 18 21 14 03 20  08
Daniel Aura                  1395  M½ V0 M1 V1 V0 M1  3½
Otso Koskinen                1381  V1 M1 V1 M1 M0 V1  5
Aaro Koskinen                1169  M1 V0 M½ V0 V0 M0  1½
                                   2½ 1  2½ 2  0  2   10

12. Iivisniemi / Kantokaski2 1164  02 29 35 37 06 07  07
Casper Castren         (20)  1198  M0 V1 M0 V1 M1 V0  3
Jere Lemberg                 1295  V0 M0 V1 M1 V1 M0  3
Jaakko Lindholm              1000  M0 V½ M1 V1 M0 V1  3½
                                   0  1½ 2  3  2  1    9½

13. Englantilainen, TES2     1138  04 31 12 10 14 29  06
Mariela Ebeling        (22)  1159  M0 V1 M1 V0 M1 V1  4
Tathya Srivastava            1000  V0 M1 V1 M0 V0 ++  3
Jasse Tuunanen               1254  M0 V1 M1 V0 M0 ++  3
                                   0  3  3  0  1  3   10

14. Kantokaski         (11)  1288  28 01 17 25 23 18  06
Mikko Malmi                  1317  M1 M0 V0 V1 M1 V1  4
Alex Halme                   1318  V0 V0 M1 M1 V1 M0  3
Johan Yli-Hukkala            1228  M1 M0 V0 V1 M0 V0  2
                                   2  0  1  3  2  1    9

15. Englantilainen, TES 3    1344  23 14 02 03 21 30  06
Kalle Mäki             (05)  1289  M1 V0 M0 M0 V0 V1  2
Roberto Martinez             1369  V1 M1 V0 V0 M0 M1  3
Kaspian Arvilommi            1374  M1 V1 M0 M1 V0 V1  4
                                   3  2  0  1  0  3    9

16. Komeetta 2         (06)  1322  24 17 19 15 20 28  06
Leo Jing                     1294  V1 M0 V0 M0 V0 M0  1
Lassi Keskinen               1438  M1 V0 M1 V0 M0 V1  3
Eemeli Koskenvuo             1235  V1 M1 V1 -- V1 ++  5
Santeri Hildén               1000  -- -- -- M0 -- --  0
                                   3  1  2  0  1  2    9

17. Hiidenkivi         (35)  1000  17 24 20 19 28 27  06
Martin Härkönen              1000  V0 M1 V1 M0 V0 M1  3
Aleksi Vuori                 1000  M0 V1 M0 V1 M0 V0  2
Ilmari Häkkinen              1000  V0 M1 V0 M1 ++ M1  4
                                   0  3  1  2  1  2    9

18. Päivänkehrä        (21)  1160  03 28 07 34 05 15  06
Jere Passi                   1229  V0 M1 V0 M1 M1 V0  3
Otto Litkey                  1201  M0 V0 M0 V0 V1 M0  1
Aleksi Polvinen              1050  V0 M1 V½ M1 M1 V1  4½
                                   0  2  0½ 2  3  1    8½

19. Tuomarila          (09)  1299  27 26 04 18 29 17  06
Joose Pulkkinen              1325  M1 V1 M0 V1 M0 V0  3
Eelis Erkkilä                1000  V0 M1 V0 M0 ++ M½  2½
Saku Ihalainen               1066  M1 V1 M0 V0 ++ V0  3
                                   2  3  0  1  2  0½   8½

20. Aarnivalkea 2 /Jupperi   1119  07 32 15 11 31 23  06
Aapo Halmeenmäki       (25)  1189  V½ M1 V0 M0 M1 V1  3½
Eero Torpo                   1167  M0 V1 M0 V0 V1 M1  3
Jaakko Pöntinen              1000  V0 M0 V0 M0 M1 V1  2
                                   0½ 2  0  0  3  3    8½

21. Englantilainen, TES 5    1116  08 09 16 13 19 37  06
Benjamin Lee           (26)  1000  ++ M0 V0 -- -- --  1
Elliot Lehtonen              1000  ++ V0 -- M0 V-*M0* 1
Egor Garanin                 1216  ++ -- M1 V0 M0 V1* 3
Aino Huuskonen               1113  -- M0 V1 M0 V1 V1  3
                                   3  0  2  0  1  2    8
*5.k Lehtonen (1.p) myöhästyi,
 6.k väärä pöytäjärjestys: 1.p Garanin, 2.p Lehtonen 


22. Jousenkaari 2      (29)  1084  10 20 37 12 09 22  05
Savva Kuparinen              1000  M0 M0 V1 -- -- --  1
Bruno Bereti                 1253  V1 V1 M1 M1*V1*M0* 5
Havu Raivio                  1000  M0 M½ V1 V1*-- --  2½
                                   1  1½ 3  2  1  0    8½
* Bereti siirtyi 4.-6. kierroksille 1. pöydälle ja 
  Raivio 4. kierrokselle 2. pöydälle

23. Englantilainen, TES 4    1000  14 25 28 27 12 24  05
Jere Rantanen          (32)  1000  M0 V0 V0 M1 V1 M1  3
Viktor Hietanen              1000  V0 M0 M0 V0 M0 V0  0
Ville Vähätalo               1000  M1 V1 V1 M1 V1 M½  5½
                                   1  1  1  2  2  1½   8½

24. Englantilainen, TES 6    1000  00 16 29 20 24 26  05
Hannu Kario            (37)  1000  -- V0 M0 M0 V1 M0  1
Lauri Räsänen                1000  -- M1 V0 V0 M1 V1  3
Yingxin Yang                 1000  -- V1 M0 M0 V1 M0  2
                                   -- 2  0  0  3  1    6

25. Tähtiniitty        (28)  1084  11 21 32 23 35 06  04
Hiski Huovila                1253  V0 V0 M1 V1 M1 V1  4
Valtteri Välimäki            1000  M1 M1 V1 M0 V1 M0  4
Samuel Kostova               1000  V0 V0 M0 -- -- --  0
                                   1  1  2  1  2  1    8

26. Vanttila           (34)  1000  16 10 14 21 30 31  04
Ville Roth                   1000  M0 V0 M0 V0 M0 V1  1
Max Leikas                   1000  V1 M0 V0 M1 V0 M1  3
Rasmus Suutarinen            1000  M1 V0 M0 V0 M1 V1  3
                                   2  0  0  1  1  3    7

27. Cygnaeus           (19)  1174  01 27 06 35 26 14  04
Niki Seppälä                 1222  V0 M1 M1 -- ++ V0  3
Emil Pettersson              1000  M0 V1 -- V1 V1 M0  3
Mathias Hägerström           1000  V0 -- V0 M0 M0 V0  0
Peik Witick                  1000  -- M0 M0 V0 -- --  0
                                   0  2  1  1  2  0    6

28. Töölö              (12)  1286  30 03 22 29 32 16  04
Aatos Andreev                1265  V1 M0 V0 V0 M0 V0  1
Jarno Linnainmaa             1209  M0 V0 M0 M0 V1 M1  2
Aleksi Andreev               1385  V1 M0 V0 ++ M0 V1  3
                                   2  0  0  1  1  2    6

29. Jalavapuisto       (30)  1052  12 23 24 16 34 05  04
Kasper Turunen               1157  M0 V0 V0 M0 V1 M0  1
Adiel Leppänen               1000  V1 M0 M0 V1 M1 V0  3
Tuomas Simula                1000  M0 V1 V0 M1 V0 M0  2
                                   1  1  0  2  2  0    6

30. Ressu              (24)  1125* 06 35 30 31 37 32  04
Sergey Ichthenko             1222  M0 V0 M1 V0 M0 V0  1
Selma Lehtola                1375  V0 M0 V1 M½ V0 M1  2½
Daniel Nemelainen            1000  M0 V0 M1 V1 M0 V½  2½
                                   0  0  3  1½ 0  1½   6 
* Ichthenkon selolukua ei ollut ilmoitettu etukäteen.

31. Ranskalainen       (23)  1135  05 30 13 28 11 25  04
Maximilian Koreneff          1405  V0 M1 V0 M0 V0 M0  1
Juho Aho                     1000  M0 V1 M0 V1 M0 V0  2
Noa Lee Hidama               1000  V0 M0 V0 ++ V1 M0  2
                                   0  2  0  2  1  0    5

32. Kallio / Töölö 2   (31)  1000  13 22 27 24 25 34  03
Eero Österlund               1000  V0 M0 V1 M1 V0 M0  2
Eino Kiisseli                1000  M0 V0 M0 V½ M0 V0  0½
Sampo Tiilikainen            1000  V0 M0 V1 M0 V0 M0  1
                                   0  0  2  1½ 0  0    3½ 

33. Laurinlahti        (27)  1108  09 19 31 32 16 35  01
Simo Naatula                 1325  V0 V0 M0 V0 M0 V0  0 
Patrik Lindgren              1000  M1 M0 V1 M1 V½ M1  4½
Mette Lindgren               1000  V0 V1 M0 V0 M1 V0  2
                                   1  1  1  1  1½  1   6½

34. Matinlahden aa     (16)  1186  34 37 26 30 27 12  01
Henri Lahdelma               1418  V1 M1 M1 V1 V1 M1  6
Jaakko Lehtinen              1140  M0 V0 V0 M0 M½ V0  0½
Anni Uurasmaa                1000  V0 M0 M0 V0 V0 M0  0
                                   1  1  1  1  1½ 1    6½

35. Töölö 2            (33)  1000  15 -- -- -- -- --  0*
Eddie Rimey                  1000  V0 -- -- -- -- --  0
w.o.                         ----  -- -- -- -- -- --  --
w.o.                         ----  -- -- -- -- -- --  --
                                   0  -  -  -  -  -    0

36. Nöykkiönlaakso     (08)  1344  26 -- -- -- -- --  0*
Samuli Nenonen               1344  -- -- -- -- -- --  --
Leo Nuotio                   1295  -- -- -- -- -- --  --
Samuel Seppälä               1272  -- -- -- -- -- --  --

37. Cygnaeus 2         (36)  1000  18 -- -- -- -- --  0*
?                                  -- 
?                                  --
?                                  -- 
Lopputulokset YLÄKOULUT
SI YLÄKOULUT 29.1.2011 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP (AN)
1. Venäläinen 1672             12 16½ (2)
2. Englantilainen, TES 1686             10 13½ (1)
3. Saksalainen, DSH 1379             8 13 (3)
4. Kulosaari 1275             5 06 (5)
5.  Saarnilaakso 1359             5 06 (4)
6. Olari 1204             5 06 (7)
7. Peltola 1000             5 05 (6)
8. Hiidenkivi 1000             2 04 (9)
9. Englantilainen, TES 2 1207             2 02 (6)
--. Saksalainen, DSH 2 1000             - ei os -

Alkutaulukko
NR YLÄKOULUT 29.1.2011 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV SI
1 Englantilainen, TES 1686 2m05 2v04 0m02 2v03 2v06 2m09 10 13½ 5 2.
2 Venäläinen 1672 2v06 2m03 2v01 2m04 2v08 2m07 12 16½ 6 1.
3 Saksalainen, DSH 1379 2m07 0v02 2m08 0m01 2v05 2v06 8 13 4 3.
4 Saarnilaakso 1359 2v08 0m01 2m09 0m02 1x00 0m05 5 6 2 .
5 Kulosaari 1275 0v01 0m08 1x00 2v09 0m03 2v04 5 6 2 4.
6 Englantilainen, TES 2 1207 0m02 1v09 0v07 1x00 0m01 0m03 2 2 0 9.
7 Olari 1204 0v03 1x00 2m06 0v08 2m09 0v02 5 6 2 6.
8 Peltola 1000 0m04 2v05 0v03 2m07 0m02 1x00 5 5 2 7.
9 Hiidenkivi 1000 1x00 1m06 0v04 0m05 0m07 0m01 2 4 0 8.
--. Saksalainen, DSH 2 1000             - ei os    
(Taulukossa vastustajien numerot alkuperäisestä taulukosta!!)

01. Venäläinen          (02) 1672  06 03 01 04 08 07  12
Dmitri Tumanov               1928  V1 M0 V½ M1 V1 M1  4½
Irina Tumanova               1717  M1 V1 M1 V1 M1 V1  6
Viktor Tumanov               1372  V1 V1 V1 M1 V1 M1  6
                                   3  2  2½ 3  3  3   16½

02. Englantilainen TES  (01) 1686  05 04 02 03 06 09  10
Daniel Ebeling               2203  M1 V1 M½ V1 V1 M1  5½
Nicholas Mylläri             1501  V1 M0 V0 M0 M1 V1  3
Santeri Huuskonen            1355  ++ V1 M0 V1 V1 M1  5
                                   3  2  0½ 2  3  2   13½

03. Saksalainen DSH     (03) 1379  07 02 08 01 05 06  08
Julius Rauramaa              1919  M1 V1 M1 M0 V1 V1  5
Daniel Prisching             1218  V1 M0 V1 V1 M0 M1  4
Leevi Lehtovuori             1000  M1 V0 M1 M0 ++ V1  4
                                   3  1  3  1  2  3   13

04. Olari               (07) 1204  03 -- 06 08 09 02  05
Janne Laurikainen            1288  V0 -- M1 V1 M1 V0  3
Miro Aurela                  1000  M0 -- V1 M0 V1 M0  2
Ilari Kuoppala               1323  V0 -- M½ V0 M½ V0  1
                                   0  -- 2½ 1  2½ 0    6

05. Saarnilaakso        (04) 1359  08 01 09 02 -- 05  05
Ihalainen Petteri            1268  V0 M0 M1 V0 -- M0  1
Tommi Salminen               1419  M1 V1 V0 M0 -- V0  2
Niko Syrjänen                1389  V1 M0 M1 V0 -- ++  3
                                   2  1  2  0  -- 1    6 

06. Peltola             (08) 1000  04 05 03 07 02 --  05
Joona Kamu                   1000  M1 V0 V0 M0 M0 --  1
Mikael Huovinen              1000  V0 M1 M0 V1 V0 --  2
Mikko Chan                   1000  M0 ++ V0 M1 M0 --  2
                                   1  2  0  2  0  --   5

07. Kulosaari           (05) 1275  01 08 -- 09 03 04  05
Maria Larionova              1385  V0 M1 -- M1 V0 M1  3
Katariina Larionova          1445  M0 V0 -- V1 M1 V1  3
Jennyfer Fu w.o.             1000  -- -- -- -- -- --  --
                                   0  1  -- 2  1  2    6

08. Hiidenkivi          (09) 1000  -- 06 04 05 07 01  02
Niko Lahtinen                1000  -- M0 V0 M0 V0 V0  0
Emil Wallin                  1000  -- V½ M1 V0 M0 M0  1½
Sami Manninen                1000  -- M1 V0 ++ V½ V0  2½
                                   -- 1½ 1  1  0½ 0    4

09. Englantilainen,TES2 (06) 1207  02 09 07 -- 01 03  04
Pyry Ahtiainen               1308  M0 V1 V0 -- M0 M0  1
Julius Paananen              1000  V0 M½ M0 -- V0 V0  0½
Jonatan Tolvanen             1312  M0 V0 V½ -- -- --  0½
Oskari Hallamaa              1000  -- -- -- -- M0 M0  0
                                   0  1½ 0½ -- 0  0    2

--. Saksalainen, DSH 2       1208  -- -- -- -- -- -- --
Riku Siltanen                1264  -- -- -- -- -- -- --
Sebastian König              1360  -- -- -- -- -- -- --
Marco Casacci                1000  -- -- -- -- -- -- --


Lopputulokset lukiot ja ammatilliset oppilaitokset
SI JATKOKOULUT 29.1.2011 SELO 1 2 3 Y1 1 2 3 Y2 JP PP JV (AN)
1. Mäkelänrinne 1602 XX 2 2 4 XX 0 2 2 6 07½ 3 (2)
2. Matematiikka 1566 0 XX 2 2 2 XX 1 3 5 07 2 (3)
3. Ressu 1572 0 0 XX 0 0 1 XX 1 1 03½ 0 (1)
-. Englantilainen, TES                          
-. Saksalainen, DSH                          
01. Mäkelänrinne             1602  02 03 -- 02 03 --  06
Pongsan Ahkuputra            1699  V1 M1 -- M0 V0 --  2
Ville Hiltunen               1686  M1 V1 -- V½ M1 --  3½
Jana Jakimtchouk             1420  V0 M1 -- M0 V1 --  2
                                   2  3  --  ½ 2  --   7½

02. Matematiikka             1566  01 -- 03 01 -- 03  05
Niklas Takala                1533  M0 -- V1 V1 -- M0  2
Sakke Suomalainen            1545  V0 -- M0 M½ -- V1  1½
Henri Niva                   1619  M1 -- V1 V1 -- M½  3½
                                   1  -- 2  2½ -- 1½   7

03. Ressu                    1572  -- 01 02 -- 01 02  01
Otto von Hellens             1671  -- V0 M0 -- M1 V1  2
Eero Huhtanen                1646  -- M0 V1 -- V0 M0  1
Tuuli Kauppala               1398  -- V0 M0 -- M0 V½  0½
                                   0  0  1  -- 1  1½   3½




>>> koululaiskilpailuja 1980- <<<
TULOKSET 1999 TULOKSET 2000 TULOKSET 2001 TULOKSET 2002
TULOKSET 2003 TULOKSET 2004 TULOKSET 2005 TULOKSET 2006
TULOKSET 2007 TULOKSET 2008 TULOKSET 2009 TULOKSET 2010

Helsingin koulujoukkuekilpailut 1999- mitalistit
Saksalaisen koulun kv-koulujoukkuekilpailu 2009 (tulokset)

 

Koulun Suurjuhlat 1980-2005 /
Koulushakin Suurjuhlat 2011-

PAIKKA JOUKKUE HENKILÖ CUP PIKA SOKKO TEHTÄVÄ
Tampere 1980     x x x x x x x x x  
Turku 1985     x x x x x x x x x  
Lahti 1990     x x x x x x x x x  
Jyväskylä 1995     x x x x x x x x x  
Helsinki 2000            
Oulu 2005   x x x x x x x x x x x x x x x
Pori 2011     x x x x x x x x x  

Koulun Suurjuhlat 2000

Huomautukset/korjaukset: Shakkikoti shakki.koti (at) kolumbus.fi , 
                                         Timo Munukka 050-9310608

Sivut päivitetty/tarkistettu/korjattu:
22.11.2011 12:30  (OEZ/H/TM)