HSL koulujoukkuekilpailut 2012
Pelipaikka: Reaalilyseo (Ressu)

Kilpailun tuomari: Timo Munukka, Kilpailun johtaja: Heikki Luoma
Kilpailutoimikunta: Seppo Karasmäki, Kimmo Telenius, Sauli Tiitta, Petri Suuronen, Mikael Nouro, Raimo Huuskonen.
Koulun edustaja: Jarkko Jänis
Koulun yhteysoppilas: Otto Räsänen

Vuonna 1999 aloitettu Helsingin koulujoukkuekilpailu, pelattiin Reaalilyseossa (Ressu). Vuonna 2010 aloitettiin koulujen kierto, joka on
(2010 Saksalainen, 2011 Englantilainen, 2012 Ressu, 2013 Maunula, 2014 ...)

Ensi kertaa pelattiin uusi ryhmä alakoulujen 1-3 luokassa.
Kilpailusta valokuvia sijoitetaan mm.

Seuraava  HSL:n järjestämä nuorten kilpailu on "Nappulaturnaus 18.2.2012" (kutsu)

Alakoulujen (1-3) sarjassa kaikki pelit voittivat Jere Rantanen 5/5, Jason Hu 2/2
Alakoulujen (4-6) sarjassa Matias Riikonen 5/5, Kalle Mäki 5/5, Eero Österlund 5/5
Yläkoulujen sarjassa Daniel Ebeling 7/7, Irina Tumanova 7/7
 Jatkokoulujen sarjassa Niko Väisänen 4/4, Pavel Ivanov 4/4

Helsingin koululaiskilpailu (henkilökohtainen kilpailu)


Lopputulokset ALAKOULUT (1-3 lk)

SI  ALAKOULUT (1-3 lk) 28.1.2012 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (AN)
 1. Englantilainen, TES 1309             10 13 5 (01)
 2. Englantilainen, TES 2 1222             8 10½ 4 (03)
 3. Laurinlahti 1288             7 10½ 3 (02)
 4. Cygnaeus 1000             7 09½ 3 (08)
 5. Komeetta 1113             6 09 3 (04)
 6. Cygnaeus 2 1000             6 08½ 3 (14)
 7. Suomalais-venäläinen 1000             6 07½ 3 (13)
 8. Nissniku 1000             6 07 3 (11)
 9. Niittykumpu 1000             4 06½ 2 (10)
10. Helsinki IS 1000             4 06½ 2 (16)
11. Englantilainen, TES 3 1000             4 06½ 2 (07)
12. Jousenkaari 1000             4 04½ 2 (06)
13. Laurinlahti 2 1000             3 06½ 1 (15)
14. Mattliden 1059             3 06½ 1 (05)
15. Elias 1000             1 04½ 0 (12)
16. Soukka 1000             1 03 0 (09)
--.                        
18.                        
19.                        
20.                        
Vertailut: 1. Joukkuepisteet, 2. Pelaajien pisteet, 3. Joukkuevoitot,
4. keskinäinen peli, 5. voitot peleissä, 6. Buchholz.


Alkuperäinen taulukko

NR  ALAKOULUT (1-3 lk) 28.1.2012 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (SIJ)
01 Englantilainen TES 1309 2v09 2m06 2v03 2m02 2v13 xxxx 10 13 5 (01.)
02 Laurinlahti 1288 2m10 1v08 2m07 0v01 2m06 xxxx 07 10½ 3 (03.)
03 Englantilainen TES 2 1222 2v11 2m13 0m01 2v08 2v04 xxxx 08 10½ 4 (02.)
04 Komeetta 1113 2m12 2v15 0m08 2v10 0m03 xxxx 06 09 3 (05.)
05 Mattliden 1059 0v13 0m11 1m15 0m16 2v12 xxxx 03 06½ 1 (14.)
06 Jousenkaari 1000 2m14 0v01 0m13 2v07 0v02 xxxx 04 04½ 2 (12.)
07 Englantilainen TES 3 1000 0v15 2m12 0v02 0m06 2v09 xxxx 04 06½ 2 (11.)
08 Cygnaeus 1000 2m16 1m02 2v04 0m03 2m10 xxxx 07 09½ 3 (04.)
09 Soukka 1000 0m01 0v14 0v16 1m12 0m07 xxxx 01 03 0 (16.)
10 Niittykumpu 1000 0v02 2m16 2v18 0m04 0v08 xxxx 04 06½ 2 (09.)
11 Nissniku 1000 0m03 2v05 2m14 0v13 2v15 xxxx 07 07 3 (08.)
12 Elias 1000 0v04 0v07 0m10 1v09 0m05 xxxx 01 04½ 0 (15.)
13 Suomalais-venäläinen 1000 2m05 0v03 2v06 2m11 0m01 xxxx 06 07½ 3 (07.)
14. Cygnaeus 2 1000 0v06 2m09 0v11 2m15 2v16 xxxx 07 08½ 3 (06.)
15 Laurinlahti 2 1000 2m07 0m04 1v05 0v14 0m11 xxxx 03 06½ 1 (13.)
16 Helsinki IS 1000 0v08 0v10 2m09 2v05 0m14 xxxx 04 06½ 2 (10.)
xx Ressu ei os                    
(Taulukossa numerointi alkuperäisen taulukon mukaan)

01. Englantilainen TES   (01) 1309  09 06 03 02 13 --  10
Mariela Ebeling               1307  V1 M1 V0 M1 V1 --  4
Ville Vähätalo                1356  M1 V1 M1 V0 M1 --  4
Jere Rantanen                 1264  V1 M1 V1 M1 V1 --  5
                                    2  2  2  2  2  --  13

02. Englantilainen TES 2 (03) 1222  11 13 01 08 04 --  08
Tathya Srivastava             1274  V1 M1 M1 V1 V0 --  4
Egor Garanin                  1235  M1 V1 V0 M1 M1 --  4
Hannu Kario                   1000  V½ M1 M0 V0 ++ --  2½
                                    2  2  0  2  2  --  10½

03. Laurinlahti          (02) 1288  10 08 07 01 06 --  07
Patrik Lindgren               1404  M1 V1 M1 V0 M1 --  4
Aaro Puolitaival              1242  V1 M0 V1 M1 V1 --  4
Mette Lindgren                1218  M1 V½ M0 V0 M1 --  2½
                                    2  1  2  0  2  --  10½

04. Cygnaeus             (08) 1000  16 02 04 03 10 --  07
Kim Ekholm                    1000  M1 M0 V1 M0 V1 --  3
Werner Telivuo                1000  V1 V1 M1 V0 M1 --  4
Tommy Skog                    1000  M1 V½ V0 M1 V0 --  2½
                                    2  1  2  0  2  --   9½

05. Komeetta             (04) 1113  12 15 08 10 03 --  06
Hao Hao Liu                   1215  M1 V1 M0 V1 M1 --  4
Santeri Hilden                1125  V1 M1 V0 M1 V0 --  3
Jason Hu                      1000  -- V1 M1 -- -- --  2
                                    2  2  0  2  0  --   9

06. Cygnaeus 2           (14) 1000  06 09 11 15 16 --  06
Robin Skog                    1000  V1 M1 V1 M0 V1 --  4
Oliver Wartiovaara            1000  M0 V1 M0 V1 M0 --  2
Alexander Store               1000  V0 M½ V0 M1 V1 --  2½
                                    0  2  0  2  2  --   8½

07. Suomalais-venäläinen (13) 1000  05 03 06 11 01 --  06
Anton Chakhovich              1000  M0 V0 V1 M1 M0 --  2
Pauli Salonen                 1000  V1 M0 M1 V½ V0 --  2½
Niki Kalliomäki               1000  M1 V0 V1 M1 M0 --  3
                                    2  0  2  2  0  --   7½

08. Nissniku             (11) 1000  03 05 14 13 15 --  06
Mikko Prieur                  1000  M0 V0 M0 V0 V0 --  0
Lauri Mertaniemi              1000  V0 M1 V1 M½ M1 --  3½
Mikke Siekkinen               1000  M½ V1 M1 V0 V1 --  3½
                                    0  2  2  0  2  --   7

09. Niittykumpu          (10) 1000  02 16 12 04 08 --  04
Otso Rautama                  1000  V0 M1 V1 M0 M0 --  2
Aada Ilvonen                  1000  M0 V0 M1 V0 V0 --  1
Aaro Lakoma                   1000  V0 M1 V½ ++ M1 --  3½
                                    0  2  2  0  0  --   6½

10. Helsinki IS          (16) 1000  08 10 09 05 14 --  04
Ken MacGregor                 1000  V0 V0 M1 V0 M0 --  1
Shubham Kulkarni              1000  M0 M1 V1 M1 V1 --  4
Daniel Ugnivenko              1000  V0 V0 M½ V1 M0 --  1½
                                    0  0  2  2  0  --   6½

11. Englantilainen TES 3 (07) 1000  15 12 02 06 09 --  04
Sara Hörkkö                   1000  V0 M1 V0 M½ V½ --  2
Sebastian Roine               1000  M0 V½ M0 V0 M1 --  1½
Daniel Kario                  1000  V0 M1 V1 M0 V1 --  3
Elsa Young                    1000  -- -- -- -- -- --  --
                                    0  2  0  0  2  --   6½

12. Jousenkaari          (06) 1000  14 01 13 07 02 --  04
Heikki Puska                  1000  M0 V0 M0 V½ V0 --  0½
Paula Janke                   1000  V1 M0 V0 M1 M0 --  2
Aaro Korenius                 1000  M1 V0 M0 V1 V0 --  2
                                    2  0  0  2  0  --   4½

13. Laurinlahti 2        (15) 1000  07 04 05 14 11 --  03
Patrick Tallberg              1000  M1 M0 V½ V1 M1 --  3½
Oskar Lyberopoulos            1000  V1 V0 M1 M0 V0 --  2
Kasper Carlson                1000  M1 M0 V0 V0 M0 --  1
                                    2  0  1  0  0  --   6½

14. Mattliden            (05) 1059  13 11 15 16 12 --  03
Oskar Virros                  1178  V1 M1 M½ M1 V1 --  4½
Oskar Eklund                  1000  M0 V0 V0 V0 M0 --  0
Joel Itkonen                  1000  V0 M0 M1 M0 V1 --  2
                                    0  0  1  0  2  --   6½

15. Elias                (12) 1000  04 07 10 09 05 --  01
Tuomas Linnonmaa              1000  V0 V0 M0 V½ M0 --  0½
Axel Sjöstedt                 1000  M0 M½ V0 M0 V1 --  1½
Noel Autio                    1000  V1 V0 M½ V1 M0 --  2½
                                    0  0  0  1  0  --   4½

16. Soukka               (09) 1000  01 14 16 12 07 --  00
Henri Pajari                  1000  M0 V0 V0 M½ M½ --  1
Jaakko Lehto                  1000  V0 M0 M0 V1 V0 --  1
Otto Peltonen                 1000  M0 V½ V½ M0 M0 --  1
Lauri Järvenpää               1000  -- -- -- -- -- --  --
                                    0  0  0  1  0  --   3

--. Ressu               (--)  1000  00 00 00 00 00 00  00


Alakoulut (4-6 lk) lopputaulukko
NR  ALAKOULUT (4-6 lk) 28.1.2012 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (AN)
01 Englantilainen, TES 1399             10 14 5 (01)
02 Westendinpuisto 1303             7 10½ 3 (04)
03 Matinlahti 1162             7 09 3 (09)
04 Koulumestari 1000             7 06½ 3 (18)
05 Kantokaski 1000             6 09 3 (17)
06 Nöykkiönlaakso 1305             6 08 3 (03)
07 Meritori 1281             6 08 3 (05)
08 Jousenkaari 1259             6 08 3 (07)
09 Pihlajisto 1148             6 07 3 (13)
10* Jalavapuisto 2 1265             5 08½ 2 (06)
10* Nissniku 1149             5 08½ 2 (12)
12 Päivänkehrä 1160             5 07½ 2 (10)
13 Helsinki IS / Kallio 1063             4 09 2 (15)
14 Englantilainen, TES 2 1253             4 07 2 (08)
15 Jalavapuisto 1317             3 06½ 1 (02)
16 Munkkiniemi 1061             3 05 1 (16)
17 Hiidenkivi 1079             3 03 1 (14)
18* Englantilainen, TES 3 1158             1 01 0 (11)
19 Hiidenkivi 2 1000             1 01 0 (19)
20                        
21                        
22                        


Alkuperäinen taulukko

NR  ALAKOULUT (4-6 lk) 28.1.2012 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (SIJ)
01 Englantilainen, TES 1399 2m10 2v05 2m17 2v04 2m03 xxxx 10 14 5 (01.)
02 Jalavapuisto 1317 2v11 0m06 1v09 0v17 0m10 xxxx 03 06½ 1 (15.)
03 Nöykkiönlaakso 1305 2m12 2v07 0m13 2v06 0v01 xxxx 06 08 3 (06.)
04 Westendinpuisto 1303 2v13 2m09 1v06 0m01 2v17 xxxx 07 10½ 3 (02.)
05 Meritori 1281 2m14 0m01 1v12 2v13 1m07 xxxx 06 08 2 (07.)
06 Jalavapuisto 2 1265 2v15 2v02 1m04 0m03 0v18 xxxx 05 08½ 2 (10.)
07 Jousenkaari 1259 2m16 0m03 1v10 2m12 1v05 xxxx 06 08 2 (08.)
08 Englantilainen, TES 2 1253 0v17 0m13 2v19 2v16 0m09 xxxx 04 07 2 (14.)
09 Matinlahti 1162 2m18 0v04 1m02 2m10 2v08 xxxx 07 09 3 (03.)
10 Päivänkehrä 1160 0v01 2m14 1m07 0v09 2v02 xxxx 05 07½ 2 (12.)
11 Englantilainen, TES 3 1158 0m02 0v15 0v14 1x00 0m12 xxxx 01 01 0 (18.)
12 Nissniku 1149 0v03 2m16 1m05 0v07 2v11 xxxx 05 08½ 2 (11.)
13 Pihlajisto 1148 0m04 2v08 2v03 0m05 2v15 xxxx 06 07 3 (09.)
14 Hiidenkivi 1079 0v05 0v10 2m11 0m18 1x00 xxxx 03 03 1 (17.)
15 Helsinki IS / Kallio 1063 0m06 2m11 0v18 2v19 0m13 xxxx 04 09 2 (13.)
16 Munkkiniemi 1061 0v07 0v12 1x00 0m08 2m19 xxxx 03 05 1 (16.)
17 Kantokaski 1000 2m08 2v19 0v01 2m02 0m04 xxxx 06 09 3 (05.)
18 Koulumestari 1000 0v09 1x00 2m15 2v14 2m06 xxxx 07 06½ 3 (04.)
19 Hiidenkivi 2 1000 1x00 0m17 0v08 0m15 0v16 xxxx 01 00 0 (19.)
-- Viikki 1280                    
-- Töölö 1000                    
-- Ressu 1000                    
-- Cygnaeus 1000                    


01. Englantilainen TES   (01) 1399  10 06 17 04 03 --  10
Matias Riikonen               1491  M1 V1 M1 V1 M1 --  5
Mikaela Ebeling               1430  V1 M1 V1 M0 V1 --  4
Kalle Mäki                    1276  M1 V1 M1 V1 M1 --  5
                                    2  2  2  2  2  --  14

02. Westendinpuisto      (04) 1303  13 09 06 01 17 --  07
Kasper Kivimäki               1300  V1 M1 V0 M0 V1 --  3
Toivo Keinänen                1313  M1 V1 M½ V1 M1 --  4½
Alfred Visa                   1295  V1 M1 V1 M0 V0 --  3
                                    2  2  1  0  2  --  10½

03. Matinlahti           (09) 1162  18 04 02 10 08 --  07
Henri Lahdelma                1485  M1 V0 M1 M1 V1 --  4
Yijia Yue (Owen)              1000  V½ M0 V½ V0 M1 --  2
Antti Lehtivaara              1000  M1 V0 M0 V1 V1 --  3
                                    2  0  1  2  2  --   9

04. Koulumestari         (18) 1000  09 00 15 14 06 --  07
Alfred Nasibulin              1000  V0 -- M1 V0 M1 --  2
Daria Bokovoya                1000  M½ -- V1 M1 V1 --  3½
Yura Bokovoy                  1000  V0 -- M0 ++ M0 --  1
                                    0  1  2  2  2  --   6½

05. Kantokaski           (17) 1000  08 19 01 02 04 --  06
Jaakko Lindholm               1000  M1 V1 V0 M0 M0 --  2
Miittu Rasia                  1000  V1 M1 M0 ++ V0 --  3
Patrik Aalto                  1000  M1 V1 V0 M1 M1 --  4
                                    2  2  0  2  0  --   9

06. Nöykkiönlaakso       (03) 1305  12 07 13 06 01 --  06
Samuli Nenonen                1344  M0 V0 M0 V1 V0 --  1
Leo Nuotio                    1300  V1 M1 V0 M1 M0 --  3
Samuel Seppälä                1272  M1 V1 M1 V1 V0 --  4
                                    2  2  0  2  0  --   8

07. Meritori             (05) 1281  14 01 12 13 07 --  06
Joni Pihlman                  1334  M1 M0 V1 V1 M½ --  3½
Fanny Virtanen                1306  V1 V0 M½ M0 V1 --  2½
Amos Bonsdorff                1204  M1 M0 V0 V1 M0 --  2
                                    2  0  1  2  1  --   8

08. Jousenkaari          (07) 1259  16 03 10 12 05 --  06
Jani Eränne                   1563  M1 M1 V½ M1 M½ --  4
Juho Puska                    1215  V1 V0 M0 V1 V0 --  2
Toivo Rannila                 1000  M0 M0 V1 M0 M1 --  2
Juho Rissanen                 1000  -- -- -- -- -- --  --
                                    2  0  1  2  1  --   8

09. Pihlajisto           (13) 1148  04 08 03 05 15 --  06
Aleksi Wahlbäck               1334  M0 V1 V1 M0 V1 --  3
Stefan Wahlbäck               1110  V0 M1 M1 V1 M1 --  4
Elmeri Sandström              1000  M0 V0 V0 M0 V0 --  0
                                    0  2  2  0  2  --   7

10. Jalavapuisto 2       (06) 1265  15 02 04 03 18 --  05
Tuomas Simula                 1213  V1 V1 M1 M0 V0 --  3
Kasper Turunen                1205  M1 M1 V½ V0 M0 --  2½
Anna Hietaniemi               1377  V1 V1 M0 M0 V1 --  3
                                    2  2  1  0  0  --   8½

11. Nissniku             (12) 1149  03 16 05 07 11 --  05
Pekka Prieur                  1000  V1 M1 M0 V0 V1 --  3
Pauli Kemppainen              1263  M0 V1 V½ M0 M1 --  2½
Lassi Hellgren                1183  V0 M0 M1 V1 V1 --  3
                                    0  2  1  0  2  --   8½

12. Päivänkehrä          (10) 1160  01 14 07 09 02 --  05
Jere Passi                    1290  V0 M1 M½ V0 V1 --  2½
Otto Litkey                   1191  M0 V1 V1 M1 M1 --  4
Oiva Metsola                  1000  V0 M1 M0 V0 V0 --  1
                                    0  2  1  0  2  --   7½

13. Helsinki IS / Kallio (15) 1163  06 11 18 19 13 --  04
Sungmin Park                  1000  M0 M1 V0 V1 M0 --  2
Christian Saeijs              1000  V0 V1 M0 M1 V0 --  2
Eero Österlund                1190  M1 M1 V1 V1 M1 --  5
                                    0  2  0  2  0  --   9

14. Englantilainen TES 2 (08) 1253  17 13 19 16 09 --  04
Lauri Räsänen                 1318  V0 M0 M1 V1 M0 --  2
Roberto Martinez              1330  -- -- -- -- -- --  --
Viktor Hietanen               1112  M0 V0 V1 M1 V0 --  2
Aino Huuskonen                1228  V0 M1 M1 V1 M0 --  3
                                    0  0  2  2  0  --   7

15. Jalavapuisto         (02) 1317  11 06 09 17 10 --  03
Adiel Leppänen                1306  V1 M0 V0 V1 M0 --  2
Erland Kukkonen               1346  M1 V0 M½ -- V0 --  1½
Karlos Koskinen               1298  V1 M0 V1 V0 M1 --  3
                                    2  0  1  0  0  --   6½

16. Munkkiniemi          (16) 1061  07 12 00 08 19 --  03
Tuomas Hirvonen               1183  V0 V0 -- M0 M1 --  1
Juho Hirsto                   1000  M0 M0 -- V0 V1 --  1
Tapio Tuloisela               1000  V1 V1 -- M0 M1 --  3
                                    0  0  1  0  2  --   5

17. Hiidenkivi           (14) 1079  05 10 11 18 00 --  03
Daniil Nefedov                1236  V0 V0 M1 M1 -- --  2
Rasmus Kaste                  1000  -- -- -- -- -- --  --
Mikael Raiskio                1000  M0 M0 V0 V0 -- --  0
Esa Ekhaletruo                1000  V0 V0 M1 -- -- --  1
                                    0  0  2  0  1  --   3

18. Englantilainen TES 3 (11) 1158  02 15 14 00 12 --  01
Eva-Mei Särkkä                1000  M0 V0 V0 -- M0 --  0
Qinxing Yang                  1247  V0 M0 M1 -- V0 --  1
Peter Kilo                    1000  M0 V0 V0 -- M0 --  0
                                    0  0  0  1  0  --   1

19. Hiidenkivi 2         (19) 1000  00 17 08 15 16 --  01
Kaapo Kerve                   1000  -- M0 V0 M0 V0 --  0
Markus Sivula                 1000  -- V0 M0 V0 M0 --  0
Joni Salo                     1000  -- M0 V0 M0 V0 --  0
                                    1  0  0  0  0  --   0

--. Viikki               (--) 1280  00 00 00 00 00 00  00
Aleksi Ahokas                 1428  
Ville Ahokas                  1345  
ei pelaajaa                   ----  
ei os
                                    -

--. Töölö                (--) 1000  00 00 00 00 00 00  00
Atos Andreev                  1342
ei os
                                    -

--. Ressu                (--) 1000  00 00 00 00 00 00  00
ei os 
                                    -

--. Cygnaeus             (--) 1000  00 00 00 00 00 00  00
ei os
                                    -


Lopputulokset YLÄKOULUT
SI YLÄKOULUT 28.1.2012 SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 JP PP JV (AN)
1. Suomalais-venäläinen 1690 XX 2 3 3 2 2 3 3 14 18 7 (8)
2. Englantilainen, TES 1731 1 XX 3 3 3 3 3 11 17½ 5 (4)
3. Tapiola 1400 0 0 XX 2 1 3 3 8 11½ 4 (7)
4. Englantilainen, TES 2 1317 0 0 XX 3 3 8 11½ 4 (5)
5.  Espoo IS / Nöykkiö 1299 1 1 XX 2 2 3 7 10½ 3 (1)
6. Hiidenkivi 1208 1 0 2 1 XX 2 3 6 09½ 3 (6)
7. Mankkaa 1152 0 0 0 0 1 1 XX 2 2 04 1 (3)
8. Saarnilaakso 1000 0 0 0 0 0 0 1 XX 0 01 0 (2)
--. Ressu                          
--. Saksalainen, DSH                          


Alkutaulukko Berger-järjestelmä

NR YLÄKOULUT 28.1.2012 SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 JP PP JV SI
01 Espoo IS / Nöykkiö 1299 XX 3 2 2 1 1 07 10½ 3 (05.)
02 Saarnilaakso 1000 0 XX 1 0 0 1 0 0 00 01 0 (08.)
03 Mankkaa 1152 1 2 XX 0 0 1 0 0 02 04 1 (07.)
04 Englantilainen, TES 1731 3 3 XX 3 3 3 1 11 17½ 5 (02.)
05 Englantilainen, TES 2 1317 3 3 0 XX 0 08 11½ 4 (04.)
06 Hiidenkivi 1208 1 3 2 0 XX 2 0 06 09½ 3 (06.)
07 Tapiola 1400 2 3 3 0 1 XX 0 08 11½ 4 (03.)
08 Suomalais-venäläinen 1690 2 3 3 2 3 2 3 XX 14 18 7 (01.)
-- Ressu                          
-- Saksalainen, DSH                          
(Taulukossa vastustajien numerot alkuperäisestä taulukosta!!)

01. Suomalais-venäläinen (08) 1690  01 05 02 06 03 07 04  14
Dmitri Tumanov                1963  M1 V1 M1 V1 M1 V1 M0  6
Irina Tumanova                1667  V1 M1 V1 M1 V1 M1 V1  7
Viktor Tumanov                1439  M0 V1 M1 V0 M1 V1 M1  5
                                    2  2  2  2  2  2  2   18

02. Englantilainen TES   (04) 1731  05 06 07 01 02 03 08  11
Daniel Ebeling                2315  V1 M1 V1 M1 V1 M1 V1  7
Nicholas Mylläri              1494  M1 V1 M1 V½ M1 V1 M0  5½
Santeri Huuskonen             1383  V1 M1 V1 M0 V1 M1 V0  5
                                    2  2  2  1  2  2  0   17½

03. Tapiola              (07) 1400  02 03 04 05 06 08 01  08
Tomi Eränne                   1563  M1 V1 M0 V½ M½ M0 V½  3½
Atte Tommiska                 1377  V1 M1 V0 M1 V½ V0 M1  4½
Julia Tuuri                   1259  -- -- -- -- -- -- --  --
Joel Vaitilo                  1000  M1 V1 M0 V1 M0 M0 V½  3½
                                    2  2  0  2  0  0  2   11½

04. Englantilainen TES 2 (05) 1317  04 08 06 07 01 02 03  08
Gabriela Ebeling              1534  M0 V0 M1 M½ V1 M1 V1  4½
Pyry Ahtiainen                1416  V0 M0 V1 V0 M1 V1 M1  4
Samu Eloranta                 1000  M0 V0 M½ M0 V½ M1 V1  3
                                    0  0  2  0  2  2  2   11½

05. Espoo IS / Nöykkiö   (01) 1299  08 02 03 04 05 06 07  07
Ellis Saavalainen             1701  M0 V1 M1 M0 M0 V1 M½  3½
Daniel Vaenerberg             1195  V0 M1 V0 V½ V0 M0 V0  1½
Jani Suolinna                 1226  M1 V1 M1 M1 M½ V1 M½  6
                                    0  2  2  1  0  2  0   11

06. Hiidenkivi           (06) 1336  03 04 05 08 07 01 02  06
Atte Laakkonen                1383  M1 V0 M0 M0 V½ M0 V1  2½
Eemil Wallin                  1363  V0 M0 V0 V0 M½ V1 M1  2½
Martin Härkönen               1261  M1 V0 M½ M1 V1 M0 V1  4½
                                    2  0  0  0  2  0  2    9½

07. Mankkaa              (03) 1152  06 07 01 02 08 04 05  02
Emil Sievinen                 1337  M0 M0 M0 V1 M0 V0 M0  1
Elmo Joutsimo                 1118  V1 V0 V1 M1 V0 M0 V0  3
Kale Koivunotko               1000  M0 M0 M0 M0 M0 V0 M0  0
                                    0  0  0  2  0  0  0    4

08. Saarnilaakso         (02) 1000  07 01 08 03 04 05 06  00
Petteri Salminen              1000  V0 M0 V0 V0 M0 V0 M0  0
Sauli Kokkonen                1000  M0 V0 M0 M0 V0 M0 V0  0
Anton Klinecz                 1000  V0 M0 V0 V1 M0 V0 M0  1
Kristjan Mihhels              1000  -- -- -- -- -- -- --
                                    0  0  0  0  0  0  0    1

--. Saksalainen, DSH     (--) ----  00 00 00 00 00 00 00  00
Julius Rauramaa
Daniel Prisching

--. Ressu                (--) ----  00 00 00 00 00 00 00  00


Lopputulokset lukiot ja ammatilliset oppilaitokset
SI JATKOKOULUT 28.1.2012 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (AN)
1. Ressu 1689 XX 3 2 2 -- 7 08½ 3 (05)
2. Ressu 2 1472 0 XX 2 2 3 -- 5 07 2 (04)
3. Maunula ML 1378 1 XX 2 -- 4 06 1 (01)
4. Olari 1263 1 1 XX 2 -- 3 06½ 1 (02)
5. Ressu 3 1000 1 0 1 1 XX -- 0 02 0 (03)
E. Saksalainen, DSH ei os -- -- -- -- -- XX -- -- -- (06)


Alkutaulukko jatkokoulut, Berger-järjestelmä, käännetty

A JATKOKOULUT 28.1.2012 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (SI)
1 Maunula ML   XX 2 1 -- 04 06 1 (03.)
2 Olari   XX 2 1 1 -- 03 07 1 (04.)
3 Ressu 3   1 1 XX 0 1 -- 00 02 0 (05.)
4 Ressu 2   2 2 3 XX 0 -- 06 07 3 (02.)
5 Ressu   2 2 3 XX -- 07 08½ 3 (01.)
E Saksalainen, DSH   -- -- -- -- -- XX -- -- -- (--.)

(henkilöpisteiden joukkuenumerointi alkuperäisen taulukon mukaan)
01. Ressu                (05) 1689  02 03 04 -- 01  07
Otto Räsänen                  1775  V1 M1 V1 -- M½  3½
Niko Väisänen                 1649  M1 V1 M1 -- V1  4
Aaro Korhonen                 1644  V0 M0 V1 -- M0  1
                                    2  2  2  -- 1   8½

02. Ressu 2              (04) 1472  03 -- 05 01 02  05
Julius Seligson               1508  V1 -- M0 V1 M1  3
Tuuli Kauppala                1423  M1 -- V0 M½ V1  2½
Kristian Arjas                1000  ++ -- M0 V½ M0  1½
                                    2  -- 0  2  2   7

03. Maunula ML           (01) 1378  -- 02 03 04 05  04
Henri Niva                    1625  -- M1 V1 M0 V½  2½
Maria Larionova               1451  -- V½ M1 V½ M0  2
Mikko Taavela                 1000  -- M0 V0 M½ V1  1½
                                    -- 1  2  0  1   6

04. Olari                (02) 1263  05 01 -- 03 04  03
Janne Laurikainen             1404  M0 V0 -- M0 V0  0
Milla Peltoniemi              1387  V0 M½ -- V1 M0  1½
Peter Ivanov                  1000  M1 V1 -- M1 V1  4
                                    0  1  -- 2  0   5½

05. Ressu 3              (03) 1000  04 05 01 02 --  00
Otto von Hellens              1695  -- V0 M0 V1 --  1
Anssi Arminen                 1000  M0 M0 V0 M0 --  0
Markus Haikonen               1000  V0 V1 -- -- --  1
Olli Matilainen               1486  -- -- M1 V0 --  1
                                    0  0  0  0  --  3

--. Saksalainen, DSH     (06) ----  00 00 00 00 00  00
Dmitry Vyskybov               1906
                                    -





>>> koululaiskilpailuja 1980- <<<
TULOKSET 1999 TULOKSET 2000 TULOKSET 2001 TULOKSET 2002
TULOKSET 2003 TULOKSET 2004 TULOKSET 2005 TULOKSET 2006
TULOKSET 2007 TULOKSET 2008 TULOKSET 2009 TULOKSET 2010
TULOKSET 2011 TULOKSET 2012 TULOKSET 2013 TULOKSET 2014

Helsingin koulujoukkuekilpailut 1999- mitalistit
Saksalaisen koulun kv-koulujoukkuekilpailu 2009 (tulokset)

 

Koulun Suurjuhlat 1980-2005 /
Koulushakin Suurjuhlat 2011-

PAIKKA JOUKKUE HENKILÖ CUP PIKA SOKKO TEHTÄVÄ
Tampere 1980     x x x x x x x x x  
Turku 1985     x x x x x x x x x  
Lahti 1990     x x x x x x x x x  
Jyväskylä 1995     x x x x x x x x x  
Helsinki 2000            
Oulu 2005   x x x x x x x x x x x x x x x
Pori 2011 / Helsinki 2011     x x x x x x x x x  
Helsinki 2015            

Koulun Suurjuhlat 2000

Huomautukset/korjaukset: Shakkikoti shakki.koti (at) kolumbus.fi , 
Timo Munukka 050-9310608 / 050-4002855

Sivut päivitetty/tarkistettu/korjattu:
09.02.2012 07:52  (OEZ/H/TM)