HSL koulujoukkuekilpailut 2013
Pelipaikka: Maunulan yhteiskoulu
(Viipurin lyseo perustettiin 1913 joka täyttää nyt 100 vuotta. Koulu muutti Helsinkiin 1940.)

Helsingin Shakkiliitto kiittää ennätyssuuresta kilpailusta Maunulan yhteiskoulua, toimitsijoita, pelaajia ja taustajoukkoja!



LIVE-SEURANTA (pyritään saamaan osoitteissa)
Yksi jatkokoulujen ottelu kierroksittain
http://www.shakkiliitto.net/live/KoulujHM/tfd.htm
http://www.shakkiliitto.net/live/KoulujHM2/tfd.htm
http://www.shakkiliitto.net/live/KoulujHM3/tfd.htm
http://www.shakkiliitto.net/live/KoulujHM4/tfd.htm
http://www.shakkiliitto.net/live/KoulujHM5/tfd.htm
http://www.shakkiliitto.net/live/KoulujHM6/tfd.htm
http://www.shakkiliitto.net/live/KoulujHM7/tfd.htm

KUVIA KILPAILUSTA
Suora kuva kilpailupaikalta
Kilpailun tuomari: FA Timo Munukka, Kilpailun johtaja: Eero Patola
Kilpailutoimikunta: Kimmo Telenius, Sauli Tiitta, Petri Suuronen, Mikael Nouro, Kristian Aura ja Toivo Pudas (kuvat).
Parien määrääjä: IA Jouni Lehtivaara (alakoulut 4-6 lk, alakoulut 1-3 lk).
Keittiövastaavat: Iila Hallman, Merja Keinänen, Susanna Eränne.
Koulun edustaja: Ville Tilvis
Koulun yhteysoppilas: Maria Larionova
Muut avustajat: Kari Eränne, Pirkko Lahdelma, Eetu Prieur, Toivo Valtari.

Vuonna 1999 aloitettu Helsingin koulujoukkuekilpailu, pelattiin Maunulan yhteiskoulussa. Vuonna 2010 aloitettiin koulujen kierto, joka on
(2010 Saksalainen, 2011 Englantilainen, 2012 Ressu, 2013 Maunula, 2014 neuvotellaan mahdollisuudesta pelata Munkkiniemessä, 2015 alustavasti pelattaisiin Shakkiareenalla, 2016 pelipaikka avoin ja 2017 alkaisi uusi kierto, ...)

Toista kertaa pelattiin myös ryhmä alakoulujen 1-3 luokassa.
Kilpailusta valokuvia sijoitetaan mm. ( nyt vielä edellisen vuoden kilpailusta). Nyt kilpailu oli kaikkien aikojen suurin ja koulujoukkueita mukana oli 56 eli 168 pelaajaa ja kun varapelaajat lasketaan ylitettiin 170 pelaajan raja.

Helsingin koulujoukkuekilpailun 1999-2013
mitalijoukkueet ja mitalipelaajat


Seuraava  HSL:n järjestämä nuorten kilpailu on "Nappulaturnaus 16.2.2013" (kutsu)

Alakoulujen (1-3) sarjassa kaikki pelit voittivat Daniel Aura 5/5, Ville Vähätalo 5/5, Henri Perälä 5/5!?
Alakoulujen (4-6) sarjassa Mariela Ebeling 5/5!?
Yläkoulujen sarjassa Dmitri Tumanov 6/6!, Santeri Huuskonen 6/6
 Jatkokoulujen sarjassa Otto Räsänen 6/6!

Helsingin koululaiskilpailu (henkilökohtainen kilpailu)


Lopputulokset ALAKOULUT (1-3 lk), tarkistamaton tilanne
vahvuuslaskentaan menevä taulukko on tässä

SI  ALAKOULUT (1-3 lk) 26.1.2013 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (AN)
 1. Englantilainen TES               10      
 2. Snellman               8      
 3. Mankkaanpuro               8      
 4. Nissni ku               7      
 5. Haaga               6      
 6. Kantokaski               6      
 7. Englantilainen TES 2               6      
 8. Komeetta               6      
 9. Tuomarila               6      
10. Cygnaeus               5      
11. Elias               5      
12. Munkkiniemi               5      
13. Töölö               4      
14. Topelius               4      
15. Cygnaeus 2               4      
16. Käpylä               3      
17. Matinlahti               2      
18. Mikkelä               2      
19. Arabia               2      
20. Lintulaakso               1      
Vertailut: 1. Joukkuepisteet, 2. Pelaajien pisteet, 3. Joukkuevoitot,
4. keskinäinen peli, 5. voitot peleissä, 6. Buchholz.


Alkuperäinen taulukko

NR  ALAKOULUT (1-3 lk) 26.1.2013 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (SIJ)
01 Cygnaeus 1360                    
02 Englantilainen TES 1220                    
03 Nissniku 1129                    
04 Cygnaeus 2 1109                    
05 Kantokaski 1102                    
06 Elias 1092                    
07 Haaga 1085                    
08 Englantilainen TES 2 1075                    
09 Matinlahti 1060                    
10 Mikkelä 1033                    
11 Snellman 1016                    
12 Tuomarila 1000                    
13 Komeetta 1000                    
14. Topelius 1000                    
15 Arabia 1000                    
16 Munkkiniemi 1000                    
17 Mankkaanpuro 1000                    
18 Lintulaakso 1000                    
19 Käpylä 1000                    
20 Töölö 1000                    
xx Maunula x                    
(>>> Vuoden 2013 alkujärjestys >>>)
(Taulukossa numerointi alkuperäisen taulukon mukaan)

01. Englantilainen TES   (02) 1309  00 00 00 00 00 --  
Tathya Srivastava             1322  1 1 ½ 1 1  4½
Ville Vähätalo                1337  1 1 1 1 1  5
Leo Huang                     1000  1 1 1 1 0  4
                                    0

02. Snellman             (11) 1016  00 00 00 00 00 --  YHT
Tuure Mäki-Uuro               1032  0 1 1 0 0  2
Klaara Mäki-Uuro              1015  1 1 1 0 1  4
David von Shulman             1000  1 1 1 0 1  4


03. Mankkaanpuro         (17) 1000
Ikko Hero                     1000  0 1 0 1 0  2
Leevi Virtanen                1000  0 1 1 0 1  3
Topi Hero                     1000  0 1 1 1 1  4


04. Nissniku             (03) 1129  
Lauri Mertaniemi              1388  1 1 1 1 0  4
Peetu Kähkönen                1000  0 0 1 1 0  2
Veikko Könönen                1000  ½ 1 1 ½ 1  4
                                    

05. Haaga                (07) 1085
Daniel Aura                   1255  1 1 1 1 1  5
Jonathan Hollmen              1000  1 0 - 0 0  1
Robin Hamström                1000  1 - 1 1 0  3
Alvin Heinsalmi               1000  - 0 1 - -  1


06. Kantokaski           (05) 1102
Patrik Aalto                  1306  1 1 ½ 1 1  4½
Into Almiala                  1000  1 1 0 1 0  3
Samuel Santonen               1000  1 0 0 1 0  2


07. Englantilainen TES 2 (08) 1075  
Aurora Riikonen               1225  1 0 1 0 0  2
Axel Eerola                   1000  1 0 0 1 1  3
Hilla Hyvärinen               1000  1 1 + 0 1  4


08. Komeetta             (13) 1000  
Ethan Martin                  1000  0 0 1 0 0  1
Adam Karhula                  1000  1 0 1 1 1  4
Pranav Punaganti              1000  ½ 1 1 1 ½  4


09. Tuomarila            (12) 1000
Niko Toivonen                 1000  0 0 1 1 1  3
Emil Pahlman                  1000  0 0 0 0 1  1
Juuso Pulkkinen               1000  0 0 1 1 1  3


10. Cygnaeus             (01) 1360  
Kim Ekholm                    1349  1 0 1 0 1  3
Oliver Wartiovaara            1286  0 1 1 1 0  3
Alexander Store               1326  0 1 1 0 ½  2½
Peik Witick                   1000  - - - - -  --
                                    0  0  0  0  0  --   0

11. Elias                (06) 1092
Noel Autio                    1275  0 0 0 1 1  2
Nooa Vainio-Mattila           1000  ½ 1 0 0 0  1½
Joona Vainio-Mattila          1000  1 0 0 + 1  3


12. Munkkiniemi          (16) 1000
Antonio de Arruda             1000  1 1 0 0 0  2
Julius Heino                  1000  ½ 1 0 0 1  2½
Lauri Hirsto                  1000  0 0 0 0 1  1


13. Töölö                (20) 1000  
Markus Knuuttila              1000  1 0 0 0 1  2
Henri Perälä                  1000  1 1 1 1 1  5!
-


14. Topelius             (14) 1000
Junias Vasama                 1000  ½ 1 0 - 1  2½
Anton Wallenius               1000  0 1 - 0 0  1
Leonard Kettula               1000  - 1 0 1 -  2
Daniel Pomren                 1000  0 - 0 1 0  1


15. Cygnaeus 2           (04) 1000
Tommy Skog                    1000  ½ 1 - - -  1½
Hugo Pulla                    1000  1 0 0 0 0  1
Nikolai Simonenko             1000  1 + 0 0 0  2
Simeon Somerkallio            1000  - - 0 ½ 0  0½
                                  

16. Käpylä               (19) 1000
Mauro Paloma                  1000  0 - 1 1 0  2
Veeti Neramo                  1000  0 0 - 0 ½  0½
Otto Ruokamo                  1000  1 0 0 - 1  2
Urho Virtanen                 1000  - 0 1 0 -  1


17. Matinlahti           (09) 1060
Valtteri Aurela               1180  1 0 1 1 0  3
Rasmus Glumow                 1000  1 0 0 0 0  1
Nella Varjus                  1000  0 0 0 0 +  1


18. Mikkelä              (10) 1033
Aleksi Wahlbäck               1000  0 1 0 1 0  2
Oskari Nissilä                1100  0 + 0 0 1  2
Niko Kurjonen                 1000  + 0 0 0 0  1


19. Arabia               (15) 1000
Elmo Jaakkola                 1000  0 0 0 1 1  2
Urho Jaakkola                 1000  0 1 1 1 0  3
Myrsky Keinänen               1000  - ? - ? -  --
Helmi Akkanen                 1000  0 - 0 - 0  0


20. Lintulaakso          (18) 1000
Jukka Louhelainen             1000  0 0 0 0 1  1
Aaro Ahonen                   1000  0 0 1 0 ½  1½
Artturi Maanoja               1000  0 0 0 + 0  1


--. Maunula              (xx) xxxx
-
-
-


Alakoulut (4-6 lk) lopputaulukko (tarkistamaton)
vahvuuslaskentaan menevä taulukko on tässä
NR  ALAKOULUT (4-6 lk) 26.1.2013 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (AN)
01 Viikki               10      
02 Englantilainen TES               8      
03 Anttila Järvenpää               8      
04 Jalavapuisto               8      
05 Matinlahti               6      
06 Nissniku               6      
07 Komeetta               6      
08 Aarnivalkea / Niittykumpu               6      
09 Meritori               6      
10 Jousenkaari               6      
11 Seppo               5      
12 Westendinpuisto               4      
13 Jalavapuisto 2 / Vanttila               4      
14 Munkkiniemi               4      
15 Päivänkehrä               4      
16 Tuomarila               4      
17 Meritori 2 / Soukka               4      
18 Englantilainen TES 2               4      
19 Englantilainen TES 3               3      
20 Hiidenkivi               2      
21 Käpylä               2      
22 Mikkelä / Kirkkojärvi               0      


Alkuperäinen taulukko

NR  ALAKOULUT (4-6 lk) 26.1.2013 SELO 1 2 3 4 5 6 JP PP JV (SIJ)
01 Matinlahti 1432                    
02 Viikki 1404                    
03 Englantilainen TES 1344                    
04 Englantilainen TES 2 1343                    
05 Munkkiniemi 1323                    
06 Westendinpuisto 1313                    
07 Nissniku 1297                    
08 Jousenkaari 1283                    
09 Meritori 1261                    
10 Jalavapuisto 1243                    
11 Komeetta 1235                    
12 Päivänkehrä 1219                    
13 Aarnivalkea 1218                    
14 Englantilainen TES 3 1199                    
15 Käpylä 1164                    
16 Jalavapuisto / Vanttila 1152                    
17 Hiidenkivi 1108                    
18 Tuomarila 1065                    
19 Anttila Järvenpää 1000                    
20 Seppo 1000                    
21 Mikkelä / Kirkkojärvi 1000                    
22 Meritori 2 / Soukka 1000                    
xx Maunula xxxx                    

(>>> ilmoitetut joukkueet 2013 >>>)
01. Viikki               (02) 1404  00 00 00 00 00 00  00
Aleksi Ahokas                 1526  1 1 1 ½ 1  4½
Ville Ahokas                  1379  1 ½ 1 1 1  4½
Erika Majidian                1307  1 1 1 1 0  4


02. Englantilainen TES   (03) 1344  
Kalle Mäki                    1263  1 0 ½ 1 0  2½
Mikaela Ebeling               1394  1 1 1 1 0  4
Mariela Ebeling               1339  1 1 1 1 1  5
                                    

03. Anttila Järvenpää    (19) 1000  
Joona Uusitalo                1000  1 1 ½ 1 0  3½
Leo Rosendahl                 1000  1 0 0 ½ 1  2½
Niilo Uusitalo                1000  + 1 0 1 1  4


04. Jalavapuisto         (10) 1243  
Tuomas Simula                 1283  1 0 0 1 1  3
Karlos Koskinen               1228  1 1 0 0 0  2
Kasper Turunen                1218  1 1 0 1 1  4
                                    

05. Matinlahti           (01) 1432  00 00 00 00 00 --  YHT
Henri Lahdelma                1615  1 ½ 1 ½ 1  4
Owen Yue                      1347  1 1 1 0 0  3
Antti Lehtivaara              1335  1 1 1 0 0  3
                                    3 2½3 0½1  10

06. Nissniku             (07) 1297  
Pekka Prieur                  1371  1 0 1 0 0  2
Pauli Kemppainen              1287  1 ½ 1 1 1  4½
Lassi Hellgren                1234  1 0 1 0 1  3
                                    

07. Komeetta             (11) 1235  
Haohao Liu                    1355  1 1 0 0 0  2
Sandro Karhula                1000  1 1 0 1 1  4
Santeri Hilden                1350  1 1 0 1 0  3


08. Aarnivalkea          (14) 1178  
Reko Wenell                   1282  0 0 1 1 0  2
Aaro Lakoma                   1251  0 0 1 1 1  3
Emil Praks                    1000  0 1 1 0 1  3
                                    

09. Meritori             (09) 1261  
Joni Pihlman                  1434  1 1 ½ 0 1  3½
Visa Aaltonen                 1348  1 0 1 ½ 0  2½
Tuomo Muttonen                1000  0 0 1 0 1  2
                                    

10. Jousenkaari          (08) 1283  
Jani Eränne                   1623  0 1 1 1 1  4
Juho Puska                    1226  0 1 0 1 1  3
Tuomas Kallio                 1000  - - - - -  --
                                    

11. Seppo                (20) 1000  
Antti Paranou                 1000  0 1 0 0 1  2
Eero Lilja                    1000  0 ½ 1 0 ½  2
Roni Teittinen                1000  1 0 1 1 +  4


12. Westendinpuisto      (06) 1313  
Toivo Keinänen                1571  1 ½ 1 1 1  4½
Alfred Visa                   1293  1 0 1 0 0  2
Anni Uurasmaa                 1074  1 0 + 0 0  2


13. Jalavapuisto 2/Vantt (16) 1152  
Adiel Leppänen                1244  0 1 0 0 0  1
Anna Hietaniemi               1212  0 1 0 0 1  2
Lucas Härkönen                1000  1 1 0 1 1  4
                                    

14. Munkkiniemi          (05) 1323  
Joel Molander                 1473  1 1 ½ 1 0  3½
Tapio Tuloisela               1366  1 0 0 1 0  2
Juho Hirsto                   1129  0 0 0 0 +  1
                                    

15. Päivänkehrä          (12) 1219  
Jere Passi                    1298  0 0 1 1 1  3
Jaakko Molarius               1212  0 1 0 0 0  1
Otto Litkey                   1146  0 0 1 + 0  2
                                    

16. Tuomarila            (18) 1065  
Maximos Tsivourakis           1000  0 1 1 0 0  2
Saku Ihalainen                1196  0 1 0 0 1  2
Eetu Pulkkinen                1000  0 - 0 - 1  1
Eero Turkkila                 1000  - 0 - + -  1
                                    

17. Meritori 2 / Soukka  (22) 1000
Kasper Wallasvaara            1000  0 0 0 0 0  0
Laura Pitsinki                1000  0 0 1 1 1  3
Oskar Dahlström               1000  0 + 1 0 1  3
                                    

18. Englantilainen TES 2 (04) 1343  
Egor Garanin                  1331  0 0 0 0 0  0
Roberto Martinez              1330  1 0 1 0 1  3
Daniel Kario                  1368  + 0 + 0 0  2
                                    

19. Englantilainen TES 3 (13) 1199  
Hannu Kario                   1261  0 0 0 1 1  2
Aino Huuskonen                1237  0 ½ 0 0 0  0½
Eva-Mei Särkkä                1098  0 1 0 1 0  2
                                    

20. Hiidenkivi           (17) 1108  
Daniil Nefedov                1238  0 0 1 1 1  3
Rasmus Kaste                  1000  0 0 0 1 0  1
Mikael Raiskio                1087  0 + 0 0 0  1
                                    

21. Käpylä               (15) 1221  
Noa Hidama                    1170  1 1 0 0 0  2
Mikko Savela                  1200  0 1 0 1 ½  2½
Timi Leskinen                 1293  - - - - -  --
Siiri Nuora                   1000  - - - - -  --


22. Mikkelä/Kirkkojärvi  (21) 1000
Katri Kuoppala                1000  0 0 0 0 1  1
Ivan Kotsalainen              1000  0 0 1 0 0  1
Meeri Kuoppala                1000  0 0 0 1 0  1


--. Maunula              (--) ei os
-
-
-
Lopputulokset YLÄKOULUT
Vahvuuslaskentaa varten menevät tulokset löytyvät
SI YLÄKOULUT 26.1.2013 SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 JP PP JV (AN)
1. Englantilainen TES 1468 XX 2 3 3 3 3 -- 11 15½ 5 (3)
2. Tapiola 1441 XX 2 3 2 3 3 -- 11 14½ 5 (6)
3. Venäläinen 1663 1 1 XX 2 2 2 2 -- 08 10 4 (2)
4. Maunula 1098 0 0 1 XX 2 1 2 -- 04 06 2 (1)
5.  Hiidenkivi 1246 0 1 0 1 XX 1 2 -- 03 05 1 (5)
6. Haukilahti 1106 0 0 0 2 1 XX 0 -- 03 03 1 (4)
7. Saarnilaakso 1212 0 0 1 1 1 3 XX -- 02 06 1 (7)
E. Englantilainen TES 2 1000 -- -- -- -- -- -- -- XX ei os -- -- --


Alkutaulukko Berger-järjestelmä

NR YLÄKOULUT 26.1.2013 SELO 1 2 3 4 5 6 7 E JP PP JV SI
01 Maunula 1098 XX 1 0 2 2 0 1 -- 04 06 2 4.
02 Venäläinen 1663 2 XX 1 2 2 1 2 -- 08 10 4 3.
03 Englantilainen TES 1468 3 2 XX 3 3 3 -- 11 15½ 5 1.
04 Saarnilaakso 1212 1 1 0 XX 1 0 3 -- 02 06 1 7.
05 Hiidenkivi 1246 1 1 0 2 XX 1 1 -- 03 05 1 5.
06 Tapiola 1441 3 2 3 2 XX 3 -- 11 14½ 5 2.
07 Haukilahti 1106 2 1 0 0 1 0 XX -- 03 03 1 6.
E Englantilainen TES 2 1000 -- -- -- -- -- -- -- XX ei os -- -- --
(Taulukossa vastustajien numerot alkuperäisestä taulukosta!!)


01. Maunula              (xx) 1098  -- 02 03 04 05 06 07  04
Alexey Ryzhenkov              1294  -- V0 M0 V1 M0 V0 M0   1
Elias Riihelä                 1000  -- M0 V0 M0 V1 M0 V0   1
Anton Krotov                  1000  -- ++ M0 V1 ++ V0 ++   4
                                    -- 0  0  2  2  0  0    6

02. Suomalais-venäläinen (xx) 1663  07 01 -- 03 04 05 06  08
Dmitri Tumanov                2031  V1 M1 -- V1 M1 V1 M1   6
Viktor Tumanov                1467  V1*V1 -- M0 V1 M1 V0   4
Pavel Khanov                  1490  -- -- -- -- -- -- --  --
                                    2  2  -- 0  2  2  0   10
*1.k Viktor Tumanov - Beta Balwani pelasivat väärillä väreillä. 

03. Englantilainen TES   (xx) 1468  06 07 01 02 -- 04 05  11
Matias Riikonen               1401  V0 M1 V1 M0 -- V1 M1   4
Gabriela Ebeling              1555  M½ V1 M1 V1 -- M1 V1   5½
Santeri Huuskonen             1449  V1 ++ V1 ++ -- V1 M1   6
                                    1  2  2  2  -- 2  2   15½

04. Saarnilaakso         (xx) 1212  05 06 07 01 02 03 --  02
Anton Klinecz                 1208  V0 M0 V1 M0 V0 M0 --   1
Daria Bokovoya                1429  M0 V0 M1 V1 M0 V0 --   2
Leo Andersson                 1000  V1 M0 ++ -- ++ M0 --   3
Neea Myyryläinen              1298  -- -- -- M0 -- -- --   0
                                    0  0  2  0  0  0  --   6

05. Hiidenkivi           (xx) 1246  04 -- 06 07 01 02 03  03
Atte Laakkonen                1397  M1 -- V0 -- -- -- --   1
Eemil Wallin                  1342  V1 -- M1 M0 V1 M0 V0   3
Timi Pahlsten                 1000  M0 -- V0 V1 M0 V0 M0   1
                                    2  -- 0  1  0  0  0    5

06. Tapiola              (xx) 1441  03 04 05 -- 07 01 02  11  
Tomi Eränne                   1666  M1 V1 M1 -- V1 M1 M0   5
Jonatan Tenhunen              1383  -- M1 V0 -- M1 V1 V1   4
Julia Tuuri                   1259  V½ -- -- -- ++ M1 ++   3½
Joel Vaitilo                  1000  M0 V1 M1 -- -- -- --   2
                                    1  2  2  -- 2  2  2   14½

07. Haukilahti           (xx) 1106  02 03 04 05 06 -- 01  03
Kasper Kivimäki               1317  M0 V0 M0 V1 M0 -- M1   2
Beta Balwani                  1000  M0*M0 V0 M0 V0 -- V1   1
w.o.                          ----  -- -- -- -- -- -- --  --
                                    0  0  0  1  0  -- 2    3
*1.k Viktor Tumanov - Beta Balwani pelasivat väärillä väreillä.

EO. Englantilainen TES 2 (xx) 1000  -- ei os
Mikko Lepistö                 1000  --
Christoffer Ulfstedt          1000  --
Aleksandros Souris            1000  --
Matias van Houtum             1000  --

Jatkokoulut
Vahvuuslaskentaa varten menevät tulokset löytyvät myös 

SI JATKOKOULUT 26.1.2013 SELO 1 2 3 4 5 6 7 E JP PP JV (AN)
1. Ressu 1947 XX 3 3 3 3 -- 12 17 6 (7)
2. Suomalainen SYK 1508 XX 2 2 2 2 2 -- 10 10½ 5 (6)
3. Mäkelänrinne 1414 0 1 XX 2 2 3 3 -- 08 11 4 (5)
4. Maunula 1490 1 1 XX 2 -- 05 08½ 2 (1)
5. Ressu 2 1589 0 1 1 XX 2 -- 05 08 2 (3)
6. Ressu 3 1173 0 1 0 1 1 XX -- 02 05½ 1 (2)
7. Englantilainen TES 1345 0 1 0 XX -- 00 02½ 0 (4)
E. Maunula 2 1340 -- -- -- -- -- -- -- XX eo -- -- --


Alkutaulukko jatkokoulut, Berger-järjestelmä

A JATKOKOULUT 26.1.2013 SELO 1 2 3 4 5 6 7 E JP PP JV (SI)
1 Maunula 1490 XX 2 1 1 -- 05 08½ 2 4.
2 Ressu 3 1173 1 XX 1 0 1 0 -- 02 05½ 1 6.
3 Ressu 2 1589 2 XX 1 1 0 -- 05 08 2 5.
4 Englantilainen TES 1345 XX 0 1 0 -- 00 02½ 0 7.
5 Mäkelänrinne 1414 2 3 2 3 XX 1 0 -- 08 08 4 3.
6 Suomalainen SYK 1508 2 2 2 2 2 XX -- 10 10½ 5 2.
7 Ressu 1947 3 3 3 3 XX -- 12 17 6 1.
E Maunula 2 1340 -- -- -- -- -- -- -- XX        

(henkilöpisteiden joukkuenumerointi alkuperäisen taulukon mukaan)
01. Maunula              (xx) 1490  -- 02 03 04 05 06 07  05
Maria Larionova               1514  -- V1 M½ V½ M0 V0 M0   2
Einari Tuukkanen              1558  -- M0 V0 -- V0 M0 --   0
Eetu Gröhn                    1397  -- -- M1 M1 -- V1 V0   3
Juho Kortekangas              1000  -- V1 -- V1 M1 -- M½   3½
                                    -- 2  1  2  0  0  0    8½

02. Ressu 3              (xx) 1173  07 01 -- 03 04 05 06  02
Olli Matilainen               1519  V0 M0 -- M0 M1 V0 M0   1
Juho Simola                   1000  M0 V1 -- V1 V1 M0 V0   3
Teo Kajander                  1000  V0 M0 -- M0 M½ V0 M1   1½
                                    0  0  -- 0  2  0  0    5½
* Ressu 2 - Ressu 3 pelattiin otteluna väärillä väreillä (4.k)
Tuloksia ei muuteta, mutta taulukkoihin ne korjataan oikein.

03. Ressu 2              (xx) 1589  06 07 01 02 -- 04 05  05
Julius Seligson               1537  -- -- -- -- -- -- --  --
Hermanni Toivo                1633  V0 M0 V½ V1 -- V1 M0   2½
Alpi Jokinen                  1598  M0 V0 M1 M0 -- M1 V0   2
Touko Hanhijoki               1000  V1 M0 V0 V1 -- V½ M1   3½
                                    0  0  1  2  -- 2  0    8
* Ressu 2 - Ressu 3 pelattiin otteluna väärillä väreillä (4.k)
Tuloksia ei muuteta, mutta taulukkoihin ne korjataan oikein.

04. Englantilainen TES   (xx) 1345  05 06 07 01 02 03 --  00
Pyry Ahtiainen                1416  V0 M0 V0 M½ V0 M0 --   0½
Julius Paananen               1298  M0 V0 M0 V0 M0 V0 --   0
Samu Eloranta                 1322  V0 M1 V0 M0 V½ M½ --   2
Jonatan Tolvanen              1285  -- -- -- -- -- -- --  --
                                    0  0  0  0  0  0  --   0

05. Mäkelänrinne         (xx) 1345  04 -- 06 07 01 02 03  08  
Ville Hiltunen                1752  M1 -- V0 M0 V1 M1 V1   4
Jana Jakimtchouk              1412  V1 -- M0 V0 M1 V1 M1   4
Diana Jakimtchouk             1079  M1 -- V1 M0 V0 M1 V0   3
                                    2  -- 0  0  2  2  2   11

06. Suomalainen SYK      (xx) 1508  03 04 05 -- 07 01 02  10  
Dennis Liu                    1999  M1 V1 M1 -- V½ M1 V1   5½
Tuomas Kelomäki               1525  V1 M1 V1 -- M0 V1 M1   5
Kusti Aholainen               1000  M0 V0 M0 -- V0 M0 V0   0
                                    2  2  2  -- 0  2  2   10½

07. Ressu                (xx) 1947  02 03 04 05 06 -- 01  12  
Daniel Ebeling                2393  M1 V1 M1 V1 M½ -- V1   5½
Otto Räsänen                  1919  V1 M1 V1 M1 V1 -- M1   6
Nicholas Mylläri              1529  M1 V1 M1 V1 M1 -- V½   5½
                                    2  2  2  2  2  -- 2   17


>>> koululaiskilpailuja 1980- <<<
TULOKSET 1999 TULOKSET 2000 TULOKSET 2001 TULOKSET 2002
TULOKSET 2003 TULOKSET 2004 TULOKSET 2005 TULOKSET 2006
TULOKSET 2007 TULOKSET 2008 TULOKSET 2009 TULOKSET 2010
TULOKSET 2011 TULOKSET 2012 TULOKSET 2013 TULOKSET 2014

Helsingin koulujoukkuekilpailut 1999- mitalistit
Saksalaisen koulun kv-koulujoukkuekilpailu 2009 (tulokset)

 

Koulun Suurjuhlat 1980-2005 /
Koulushakin Suurjuhlat 2011-

PAIKKA JOUKKUE HENKILÖ CUP PIKA SOKKO TEHTÄVÄ
Tampere 1980     x x x x x x x x x  
Turku 1985     x x x x x x x x x  
Lahti 1990     x x x x x x x x x  
Jyväskylä 1995     x x x x x x x x x  
Helsinki 2000            
Oulu 2005   x x x x x x x x x x x x x x x
Pori 2011 / Helsinki 2011     x x x x x x x x x  
Helsinki 2015            

Koulun Suurjuhlat 2000

Huomautukset/korjaukset: Shakkikoti shakki.koti (at) kolumbus.fi , 
Timo Munukka 050-9310608 / 050-4002855

Sivut päivitetty/tarkistettu/korjattu:
28.01.2013 06:30  (OEZ/H/TM)