KOULUSHAKIN SUURJUHLAT
ja "Your Move Suurtapahtuma"

Pori 2.-3.4.2011 ja Helsinki 30.5.-1.6.

Shakin vastuuhenkilö Your Move suurtapahtumassa Kimmo Telenius, varalla Timo Munukka.
Joukkuekilpailun tuomari Veikko Valo, kilpailutoimikunta Ari Savola, Markku Lehtonen, Esko Kallio, Jussi Kangasniemi, Mika Jakovaara.
Henkilökilpailun tuomari FA Timo Munukka, kilpailutoimikunta Toivo Pudas, Heikki Luoma, Seppo Karasmäki
Tehtäväshakin tuomari FA Timo Munukka

Olympiastadionin Your Move Suurtapahtuman shakkirastilla olivat Kimmo Telenius, Toivo Pudas, Kalle Kumpulainen, Rauno Järvinen, Kullervo Joentakanen, Risto Hagman, Timo Munukka,  Pekka Kauppala, Ari Hiltunen, Elias Nummelin.

Nuorista Your Move shakkitapahtumaan osallistuivat Maria Larionova, Irina Tumanova, Dennis Liu, Jana Jakimtchouk, Tuuli Kauppala, Katariina Larionova sekä noin 400 koululaista kolmen päivän aikana.

Joukkueita 14
Pelaajia 57 (8+44 Pori ja 5 Helsinki)
Tehtäväshakissa 4
Muut shakkiaiheet (Helsingissä sokkosimultaani)

Koulun Suurjuhlia ei enää 2010 järjestetty, joten shakkijärjestöt (SKSL, HSL ja PSY) järjestivät 2011 korvaavia shakkitapahtumia.
Porissa pidettiin koulujoukkuekilpailut sekä henkilökilpailuja ja tehtäväshakin ratkaisukilpailu. Helsingin tapahtumasta tiedotetaan myöhemmin. Helsingissä pidettävät tapahtumat ovat osa "Your Move Suurtapahtumaa" ja suunnattu yläkoulu ja jatkokouluille.

Koulujoukkueiden SM-kisat

JATKOKOULUT

1. Porin Suomalainen YL


YLÄKOULUT
1. The English School
2. Moision koulu
3. Martinkallion yläaste
 
ALA-ASTE (4-6 lk)
1. The English School
2. Vehannan koulu
3. Jousenkaaren ala-aste


ALA-ASTE (1-3 lk)
1. The English School
2. Jalavapuiston ala-aste


ALA-ASTE (1-3 lk, tytöt)
1. Pihlavan ala-aste

JOUKKUETAULUKOT

Jatkokoulut ja Yläkoulut
1 The English School   XX 1  4  3   XX 1½ 3  3    8 + 7½  15½  1. YK
2 Porin Suomalainen YL 3  XX 4  3½  2½ XX 3  4   10½+ 9½  20   1. JK
3 Moision koulu        0  0  XX 3   1  1  XX 2½   3 + 4½   7½  2. YK
4 Martinkallion ya     1  0½ 1  XX  1  0  1½ XX   2½+ 2½   5   3. YK


Jatkokoulut
1. Porin Suomalainen YL (Taneli Lehtilä, Tero Savola, Timo Hautamäki, Joonas Tammela)

Yläkoulut
1. Englantilainen koulu (Daniel Ebeling, Nicholas Mylläri, Santeri Huuskonen, Riku Rantanen)
2. Moision koulu (Samuel Wiklund, Eero Ruhanen, Tomi Mäkinen, Tapio Yrjänäinen)
3. Martinkallion ya (Antti Kolehmainen, Toni Kerttula, Olli Kangas, Henrik Haijanen)

Alakoulut
01 Vähä-Heikkilän koulu       10½  6.
02 Jousenkaaren aa            12   3.
03 The English School (1-3)    9½  1. (AK 1-3)
04 The English School (4-6)   17   1.
05 Suhmuran aa                10   7.
06 Aarnivalkean aa            11   5.
07 Suhmuran aa 2              10   7.
08 Pihlavan aa                 9  10.
09 Vahannan koulu             12½  2.
10 Westendinpuiston aa        11½  4.
11 Toejoen aa                  9½  9.
12 Pihlavan aa 2 (1-3, tytöt)  6½  1. (AK 1-3, t)
13 Päiväkehrän aa              5  11.
14 Jalavanpuiston aa           6   2. (AK 1-3)


Alakoulut 4-6
1. The English School (Matias Riikonen, Gabriela Ebeling, Mikaela Ebeling, Mariela Ebeling)
2. Vahannan koulu (Niko Poranen, Toni Poranen, Noa Järvensivu, Luukas Järvensivu)
3. Jousenkaaren aa (Tomi Eränne, Jani Eränne, Bruno Bereti, Elmo Joutsimo)
4. Westendinpuiston aa (Kasper Kivimäki, Juulia Tuuri, Toivo Keinänen, Alfred Visa)
5. Aarnivalkean aa (Atte Tommiska, Reko Wenell, Juhana Viitamo, Peter Pekkinen)
6. Vähä-Heikkilän koulu (Eero Valkama, Arvo Valkama, Otso Väisänen, Tuure Kaukanen, Aarne Heinonen)
7. Suhmuran aa (Aleksi Kekkonen, Markku Alastalo, Pekka Myller)
7. Suhmuran aa 2 (Juuso Alastalo, Valtteri Alastalo, Sauli Puustinen, Eetu Puustinen)
9. Toejoen aa (Kalle Seppälä, Juhana Toivonen, Jani Jokiranta, Henrik Seppälä)
10. Pihlavan aa (Joonas Meusel, Riku Rotkus, Juho Hakkarainen, Joona Soimala)
11. Päiväkerhrän aa (Jere Passi, Otto Litkey, Jaakko Molarius, Anton Johansson)

Alakoulut 1-3
1. The English School (Kalle Mäki, Roberto Martinez, Kaspian Arvilommi, Ville Vähätalo, Aino Huuskonen)
2. Jalavanpuiston aa (Kasper Turunen, Tuomas Simula, Karlos Koskinen, Erland Kukkonen)

Alakoulut 1-3, tytöt
1. Pihlavan aa 2 (Jenina Soimala, Tilda Tuominen, Emilia Holmström, Lyydia Tuominen)


Henkilökilpailut

Porissa henkilökilpailuihin osallistui kahdeksan pelaajaa. Sijoitukset ratkaistiin kuitenkin vain keskinäisten pelien perusteella.

TAULUKKO ("SELOTURNAUS")
1 Joonas Lind        JKP X ½ 0 0 1 0 0 0  1½ (7.)
2 Henri Lahdelma     AKP ½ X ½ 0 1 0 1 1  4  (4.)
3 Teemu Virtanen     AKP 1 ½ X 1 1 ½ 1 1  6  (2.)
4 Anastasia Nazarova AKT 1 1 0 X 1 0 1 1  5  (3.)
5 Teemu Torkkola     AKP 0 0 0 0 X 0 0 0  0  (8.)
6 Joonas Nordman     JKP 1 1 ½ 1 1 X 1 1  6½ (1.)
7 Lauri Tuomela      JKP 1 0 0 0 1 0 X 1  3  (5.)
8 Toni Lampila       AKP 1 0 0 0 1 0 0 X  2  (6.)


Jatkokoulut, pojat
Pelattiin Porissa 2.4.

1. Joonas Nordman  X 1 1   2   ½ 1 1 1 1  6½
2. Lauri Tuomela   0 X 1   1   0 0 1 1 0  3
3. Joonas Lind     0 0 X   0   0 ½ 0 1 0  1½

Jatkokoulut, tytöt
(Helsingissä TI 31.5. näytöskilpailuna "Your Move Suurtapahtumassa")
1. Tuuli Kauppala    1 1   2
2. Jana Jakimtchouk  0 0   0

Tuuli Kauppala - Jana Jakimtchouk, [ECO D10] 2.peli
1. d4 d5 2. c4 c6 3. e3 Lf5 4. Sc3 Sd7 5. Sf3 Sgf6 6. Le2 Da5 7. O-O dxc4 8. Lxc4 b5 9. Lb3 b4 10. Se2 e6 11. Ld2 Db5 12. a3 Ld3 13. Te1 Se4 14. axb4 Lxb4 15. Lxb4 c5 16. Lc3 O-O 17. Ta5 Sxc3 18. Txb5 Sxd1 19. Tb7 Sb6 20. Lxd1 Le4 21. dxc5 Lxb7 22. cxb6 axb6 23. Sed4 Ta2 24. b4 f6 25. Lb3 Tb2 26. Lxe6+ Kh8 27. b5 g5 28. h3 h5 29. Te2 Txe2 30. Sxe2 Lxf3 31. gxf3 f5 32. Sg3 Tf6 33. Lc8 g4 34. fxg4 fxg4 35. Sxh5 Tf8 36. Lxg4 Td8 37. f4 Td2 38. e4 Tb2 39. e5 Txb5 40. e6 Ta5 41. f5 b5 42. e7 Ta1+ 43. Kf2 Ta8 44. f6 Kg8 45. Ld7 Kf7 46. Lxb5 Ta2+ 47. Kg3 Ta3+ 48. Kg4 Te3 49. Lc4+ Ke8 50. Lb5+ Kf7 51. e8D+ Txe8 52. 1-0

TAULUKKO YLÄKOULUT ("SELOTURNAUS")
1 Dennis Liu         YKP X 1 1  2  X 1 ½  1½   3½ (1.)
2 Irina Tumanova     YKT 0 X 1  1  0 X 1  1    2  (2.)
3 Maria Larionova    YKT 0 0 X  0  ½ 0 X  0½   0½ (3.)

Yläkoulut, pojat
 (Helsingissä MA 30.5. "Your Move Suurtapahtuman" aikana)
1. Dennis Liu          - 1 1 - ½ 1  3½

Yläkoulut, tytöt
 (Helsingissä MA 30.5. "Your Move Suurtapahtuman" aikana)
1. Irina Tumanova      XX 11  2
2. Maria Larionova     00 XX  0


Maria Larionova - Irina Tumanova [ECO D02], 2.peli
1. Sf3 Sf6 2. g3 g6 3. Lg2 Lg7 4. O-O d5 5. d4 O-O 6. Te1 c6 7. Sbd2 Lf5 8. b3 Sbd7 9. Lb2 Se4 10. Se5 Sxe5 11. dxe5 Dc7 12. Sxe4 dxe4 13. f4 exf3 14. exf3 Tad8 15. Dc1 Td7 16. f4 Tfd8 17. Lf3 Td2 18. La3 Db6+ 19. Kh1 Df2 20. Tf1 Dxh2# 0-1

Alakoulut, pojat
Pelattiin Porissa 2.4.
1. Teemu Virtanen      X ½ 1 1  2½  ½ 1 1 1  3½  6
2. Henri Lahdelma      ½ X 1 1  2½  0 ½ 1 0  1½  4
3. Toni Lampila        0 0 X 1  1   0 1 0 0  1   2
4. Teemu Torkkola      0 0 0 X  0   0 0 0 0  0   0


Teemu Virtanen - Toni Lampila [ECO C41] 5.kierros
1. e4 e5 2. Sf3 d6 3. Lc4 Sh6 4. d4 Le6 5. Lxe6 fxe6 6. dxe5 dxe5 7. Dxd8+ Kxd8 8. Sxe5 Sc6 9. Lxh6 Tg8 10. Sxc6+ bxc6 11. Le3 g6 12. Sc3 Lg7 13. Td1+ Ke7 14. O-O Tad8 15. Lg5+ Lf6 16. Txd8 Txd8 17. Lxf6+ Kxf6 18. Td1 Tb8 19. b3 e5 20. g3 h5 21. Sa4 Tb4 22. c4 Tb8 23. Sc5 Ke7 24. Td7+ Ke8 25. Txc7 Tb6 26. Txa7 Kd8 27. a3 Tb8 28. Tb7 Ta8 29. a4 Ke8 30. Se6 Tc8 31. a5 Ta8 32. Sc7+ Kd8 33. Sxa8 Kc8 34. a6 Kd8 35. Sb6 c5 36. a7 1-0


Alakoulut, tytöt
Porissa 2.4.
1. Anastasia Nazarova  0 1 1 1 - 0 1 1       5


Tehtäväshakin ratkaisukilpailu
1. Daniel Ebeling   25 p
2. Teemu Virtanen   20 p
3. Esa Valkama       5 p
4. Juulia Tuuri      0 p



Sivu päivitetty 13.06.2011 21:14 (OESZ/H/TM)