SKSL:n kilpailukalenteri 2009

Pvm Tapahtuma
VUODENVAIHDE
27.12.-6.1.Helsingin mestaruus / Kaarle Ojasen 90-vuotisjuhlaturnaus (Helsinki, HSL)
TAMMIKUU
3.-4.1.Tammer-Shakin VIII turnaus (Tampere, TammerSh)
11.1.Kaakonketjun 5. turnaus (30+30 min, Hamina, SHYM)
11.1.Turun turnaus/Jarkko Helstolan muistoturnaus (25 +25 min, Turku, TuTS)
17.-18.1.JSM
18.1.Shakin päivä
24.1.Pikashakin henkilökohtainen Helsingin mestaruus (Helsinki, HSL)
25.1.Kansainvälinen ratkaisukilpailu
30.1.-1.2.Jyväskylän talven turnaus (JyS)
HELMIKUU
1.2.HSL:n nopean ketju
6.-8.2.Käpylän Shakkikerhon turnaus (Helsinki, KäpSK) PERUUTETTU
7.2.Hakumatti-turnaus (15+15 min. Vantaa, Hakumatti-93)
8.2.Shakkitoimitsija- ja turnausjohtajakurssi (Shakin tuki ry, Tampere)
14.-15.2.JSM
21.2.ST:n vuosikokous ja pikaratkaisemisen SM (Helsinki, ST)
21.-22.2.Tammer-Shakin IX turnaus (Tampere, TammerSh)
21.2.Shakkitoimitsija- ja turnausjohtajakurssi (LauttSK, Helsinki)
27.2.-1.3.Matin päivän turnaus (Espoo, MatSK)
28.2.-1.3.Oulun viikonlopputurnaus (Shakki-77)
MAALISKUU
7.-8.3.Satakunnan mestaruus (Sastamala, ent. Vammala, VammSK)
7.-8.3.Koulujoukkueiden Helsingin mestaruus (Helsinki, HSL)
7.-8.3.Kaarlen turnaus (Kokkola, KokkSK)
14.-15.3.JSM
20.-22.3.Garden kevätturnaus (Helsinki, Garde)
21.3.Koivuturnaus (Vantaa, Remi)
21.-22.3.Koulujoukkueiden SM (Tampere, TammerSh)
28.3.Nopean shakin kilpailu (Helsinki, LauttSK)
28.3.Kaakkois-Suomen joukkuemestaruus (Mikkeli, MikkSK)
29.3.Kerhojen kokous (Helsinki)
HUHTIKUU
3.-5.4.TSY:n viikonlopputurnaus (Turku, TSY)
1.-6.4.9. Bangkok Chess Club Open
4.4.HSL:n nopean ketju
4.4.Suomi-Viro (Helsinki, SKSL) PERUUTETTU
9.-13.4.HSL:n pääsiäisturnaus / Timo Pirttimäen muistoturnaus (Helsinki, HSL)
10.4.Nopean shakin turnaus (Mänttä, MäntSK)
18.4.I-HSK:n nopean shakin turnaus (Helsinki, I-HSK)
18.-19.4.Päämajaturnaus (Mikkeli, MikkSK)
18.-19.4.Käenpesäturnaus (Ylivieska, Shakkilaakso)
18.-19.4.Julkisten ja hyvinvointialojen liiton shakkikisat (Hauho)
19.4.Levoranta-turnaus (Sastamala, ent. Vammala, VammSK)
25.4.Shakkitoimitsija- ja turnausjohtajakurssi (Shakkikoti, Helsinki, HSL)
25.-26.4.EtVaS-viikonlopputurnaus (Vantaa, EtVas)
25.-26.4.TUL:n ja TShL:n avoin mestaruus (Valkeakoski, TShL)
TOUKOKUU
2.-3.5.Tammer-Shakin X turnaus (Tampere, TammerSh)
9.5.Salon Shakkikerhon nopean shakin turnaus (Salo, SalSK)
10.5.Pyynikki-turnaus 30+30 min ja Creacut-turnaus 15+15 min (Tampere, TampY)
15.-17.5.Klubin XXX turnaus (Helsinki, HSK)
16.5.Ay-turnaus (Valkeakoski, ValkSK)
16.-17.5.XXXI Kalakukko-turnaus (Kuopio, KSY)
21.-24.5.Nopean shakin festivaali (Helsinki, Aatos ja ESK)
Pikashakin SM, nopean shakin SM (myös joukkuekisa) ja nuorten pikashakin SM (myös joukkuekisa)
23.-24.5.Ahvenanmaan kevätturnaus (Maarianhamina, Ålands SK)
KESÄKUU
4.-7.6.Nuorten SM (OSS, Oulu)
5.-14.6.SM, naisten SM ja seniorien SM (Tampere, Taraus)
6.6.HSL:n nopean ketju
6.6.Päijät-Hämeen avoin pikapelimestaruus (Lahti, LahS)
6.-7.6.Liittojuhlaturnaus (Tampere, Taraus)
7.6.Kaakonketjun 1. osakilpailu (Lappeenranta, LprSK)
13.6.Tarauksen pikapelikilpailu (Tampere, Taraus)
26.-28.6.Shakkikodin viikonlopputurnaus (Helsinki, HSL)
27.-28.6.Hämeenlinnan viikonlopputurnaus (Hämeenlinna, HämSK)
27.-28.6.Kemi-turnaus (Kemi, KemTS)
27.-28.6.Kurikan Visan turnaus
29.6.-5.7.Naantalin turnaus (elokelpoinen) (Naantali, TSY)
HEINÄKUU
7.-12.7.Heart of Finland (Jyväskylä, JyS)
Kilpailun kotisivu
13.-16.7.Salon Shakkikerhon kesäleiri
18.-19.7.Eino Leino -turnaus (Kajaani, KaSY)
26.7.Vammalan avoin pikapelimestaruus
ELOKUU
1.-2.8.Taraus-turnaus (Tampere, Taraus)
2.8.Kaakkois-Suomen Shakkipiirin avoin pikapelimestaruus (Lappeenranta, LprSK)
6.8.Espoon avoin pikashakkimestaruus (Espoo, ESK)
3.-9.8.Avoin SM ja alle 20-v. SM(Mänttä, MäntSK)
8.-9.8.Raputurnaus (Oulainen, Shakkilaakso)
15.-16.8.Joukkuepikapelin SM (Lahden Shakki ry)
22.8.III Akaan turnaus (Akaa, AkaaS)
22.-23.8.Seinäjoen viikonloppukilpailu (SeinSK)
23.8.HSL:n nopean ketju
28.-30.8.HSK:n XI syysturnaus (Helsinki, HSK)
29.8.Mikkelin nopean shakin turnaus (Kaakonketju, MikkSK)
SYYSKUU
5.9.Nopean shakin Helsingin mestaruus (Helsinki, HSL)
5.-6.9.Pohjois-Suomen avoin mestaruusturnaus (OSS)
5.-6.9.Tammer-Shakin XI turnaus (Tampere, TammerSh)
11.-13.9.Garden syysturnaus (Helsinki, Garde)
12.9.Loimaan nopean shakin kilpailu (Loimaa, LoimSK)
12.-13.9.XVI Ruskaturnaus (Rovaniemi, RovSK)
19.-20.9.JSM
26.-27.9.Järvenpään 37. avoin mestaruuskilpailu (Järvenpää, JärvSK)
26.-27.9.St. Michel -turnaus (Mikkeli, MikkSK)
26.-27.9.Vaasan viikonloppukilpailu (VSS)
LOKAKUU
3.10.Suomi-Ruotsi -maaottelu
3.10.HSL:n nopean ketju
3.-4.10.Mäntän viikonloppukilpailu (Mänttä, MäntSK) Peruuntunut
4.10.Kaakonketjun turnaus Kouvolassa (Kouvola, PoKS)
10.-11.10.Lahden viikonlopputurnaus (Lahti, LahS)
10.-11.10.Koululaisten Helsingin mestaruus
12.10.Joukkuepikashakin Helsingin mestaruus, M-ryhmä (Helsinki, HSL)
13.10.Joukkuepikashakin Helsingin mestaruus, A-ryhmä (Helsinki, HSL)
15.10.Joukkuepikashakin Helsingin mestaruus B-ryhmä (ei selokelpoinen, Helsinki, HSL)
17.-18.10.JSM
24.10.Nopean shakin turnaus (Vantaa, Remi)
25.10.Turun avoin pikashakkimestaruus (Turku, TuTS)
31.10.-1.11.Salon Shakkikerhon viikonlopputurnaus (Salo, SalSK)
31.10.-1.11.Raahen Linnoituksen viikonlopputurnaus (Raahe, RaahLi)
MARRASKUU
2.-30.11.Shakkikotiturnaus (maanantaisin, Helsinki, HSL)
7.-8.11.Tammer-Shakin XII turnaus (Tampere, TammerSh)
14.-15.11.JSM
22.11.Kerhojen kokous (Helsinki)
27.-29.11.TuTS:n turnaus (Turku, TuTS)
28.-29.11.Koululaisten SM (Lavia, VammSK)
28.-29.11.OSS:n turnaus (OSS)
28.-29.11.Reilu-turnaus 30+30 min, Viking-turnaus 15+15 min ja Tampereen Yrityksen 110-vuotisjuhlaturnaus ,Timo Silvastin 50-vuotisjuhlaturnaus (Tampere, TampY)
JOULUKUU
4.-6.12.ESK-turnaus (Espoo, ESK)
5.12.Kaakonketjun turnaus Imatralla (Imatra, ImSh-48)
11.-13.12.Shakkikerho X:n viikonloppu viikonlopputurnaus (Helsinki, X)
19.12.HSL:n nopean ketju
20.12.Tammer-Shakin nopean shakin kinkkuturnaus (Tampere, TammerSh)
27.12.-6.1.Helsingin mestaruus 2010 (Helsinki, HSL)