SKSL:n kilpailukalenteri 2010

Pvm

Tapahtuma

VUODENVAIHDE

27.12.-6.1.

Helsingin mestaruus 2010 (Helsinki, HSL)

 

TAMMIKUU

10.1.             Kaakonketju, Hamina

16.1.             JSM (ei mestaruussarja)

17.1.             Turun turnaus, 25+25 min (Turku, TSY)

23.1.             Pikashakin henkilökohtainen (HM, HSL)

23.1.             Aloittelijaturnaus (Helsinki, LauttSK)

24.1.             Kansainvälinen ratkaisukilpailu (Helsinki, ST)

26.-28.1.      Mesikämmen-turnaus (Ähtäri, TöysSK)

29.-31.1.      Jyväskylän talven turnaus (Jyväskylä, JYS)

 

HELMIKUU

6.-7.2.           Maakunnan Sakki ry:n viikonloppukilpailu (Ilmajoki, MaSa)

6.-7.2.           Loimaan viikonlopputurnaus (Loimaa, LoimSK)

13.-14.2.      JSM

21.2.             Pikaratkaisemisen SM (Helsinki, ST)

27.-28.2.      Shakki-77 –turnaus (Oulu, Shakki-77)

26.-28.2.      Matin päivän turnaus (Espoo, MatSK)

 

MAALISKUU

6.-7.3.           Satakunnan mestaruusturnaus (Satakunnan Shakkiliitto ry)

7.3.               Koulujoukkueiden Helsingin mestaruus (Helsinki, HSL)

13.3.             Koivuturnaus (Vantaa, Remissi)

13.-14.3.      Kaarlen turnaus (Kokkola, KokkSK)

12.-14.3.      Garden kevätturnaus (Helsinki (Garde)

20.-21.3.      JSM:n lopputapahtuma (Helsinki, HSK)

27.3.             Lauttasaaren Shakkikerhon nopean shakin turnaus (Helsinki, LauttSK)

27.-28.3.      Tammer-Shakin XIII turnaus (Tampere, Tammer-Shakki)

 

HUHTIKUU

1.-5.4.           Pääsiäisturnaus (Helsinki, HSL)

9.-11.4.         TSY:n viikonlopputurnaus (Turku, TSY)

10.4.             Nopean shakin turnaus (Helsinki, Jyrki Parkkinen)

10.-11.4.      Käenpesäturnaus (Ylivieska, Shakkilaakso)

11.4.             Kerhojen kokous (Helsinki, SKSL)

16.-18.4.      Viikonloppuleiri (Kiikala, SalSK)

17.4.             Nopean shakin turnaus, Reima Paavilaisen muistoturnaus (Helsinki, I-HSK)

18.4.             Levorantaturnaus (15-15 min) (Sastamala, VammSK)

23.-25.4.      Julkisten ja hyvinvointialojen liiton 50 v-juhlaturnaus, (Hämeenlinna)

24.-25.4.      Päämajaturnaus (Mikkeli, MikkSK)

24.-25.4.      Koulujoukkueiden SM (Pori, PSY)

24.-25.4.      EtVas-turnaus (Vantaa, EtVaS)

 

TOUKOKUU

8.5.               Nopean shakin turnaus (Salo, SalSK)

8.5.               Oulun nopean shakin mestaruus, 15+15 min, (Oulu, OSS)

8.-9.5.           Kalakukkoturnaus (Kuopio, KSY)

13.-16.5.      Nopean shakin festivaali: pikashakin SM, nopean shakin SM ja nuorten SM (Mänttä, MäntSK)

15.5.             Nopean shakin turnaus (Oulu)

22.5.             AY-mestaruusturnaus (Valkeakoski, ValkSK)

22.5.             Kotkan avoin mestaruusturnaus, 20 + 20 min, (Kotka, KarhTS)

22.-23.5.      Ahvenanmaan kevätturnaus (Maarianhamina, Ålands Schackklubb)

28.-30.5.      Klubin XXXI turnaus (Helsinki, HSK)

 

KESÄKUU

5.6.               Nopean shakin turnaus (Oulu)

6.6.               Nopean shakin turnaus / Kaakonketjun 1. osakilpailu (Lappeenranta, LprSK)

10.-13.6.      Nuorten SM-turnaus (Espoo, MatSK)

12.-13.6.      MatSK:n viikonloppukilpailu (Espoo, MatSK)

14.-24.6.      SM-kilpailut (yleinen, naiset, seniorit) (Helsinki, HSL ja SKSL)

19.6.             Opettajien SM (Heinola)

19.-20.6.      Hämeenlinnan shakkikerhon viikonlopputurnaus (Hämeenlinna, HämSK)

19.-20.6.      Kemi-turnaus (Kemi, KemTS)

28.6.-4.7.     Avoin SM/Naantalin turnaus (Naantali, TSY)

 

HEINÄKUU

2.-4.7.           HSL:n viikonlopputurnaus (Helsinki, HSL)

3.7.               Nopean shakin turnaus (Oulu)

5.-11.7          Heart of Finland (Jyväskylä, JYS)

11.7.             Puistoshakin HM (Helsinki, HSL)

12.-15.7.      Salon shakkileiri (Salo, SalSK)

17.-18.7       Eino Leino -turnaus (Kajaani, KaSy)

23.-25.7.      Kimmel-turnaus (Joensuu, JoeSK)

24.7.             II Ravintola Proffan Kellari Open 2010 (Turku, ASS)

25.7.             Sastamalan avoin pikapelimestaruus (Sastamala, VammSK)

30.7.             Golf-shakin II MM-turnaus (Sastamala)

31.7-1.8.      Joukkuepikapelin SM (Tampere, Tammer-Shakki)

 

ELOKUU

7.8.               IV Akaan turnaus (Akaa, AkaaS)

7.-8.8.           Raputurnaus (Oulainen, Shakkilaakso)

14.-15.8.      TARAUS-turnaus (Tampere, Taraus)

21.-22.8.      Seinäjoen turnaus (Seinäjoki, SeinSK)

27.-29.8.      HSK:N XII syysturnaus ja Eero Böök 100 vuotta juhlaturnaus (Helsinki, HSK)

28.8.             Kaakonketjun 2. osakilpailu (Mikkeli, MikkSK)

 

SYYSKUU

4.9.               Nopean shakin HM (HSL)

4.-5.9.           Yrjö Kilven muistoturnaus (Oulu, OSS)

10.-12.9.      Garden syysturnaus, Helsinki (Garde)

10.-12.9.      Pauli Kiviahon turnaus (Töysä)

11.9.             Nopean shakin kilpailu (Loimaa, LoimSK)

11.9.             Nopean shakin turnaus (Oulu)

11.-12.9.      TUL:n avoin mestaruusturnaus (Valkeakoski, ValkSK)

12.9.             Kaakonketjun nopean shakin osakilpailu (Kuusankoski, PoKS)

18.-19.9.      JSM

25.9.             Kaakkois-Suomen avoin pikapelimestaruus (Mikkeli, MikkSK)

25.-26.9.      JärvSK:n 75-vuotisjuhlaturnaus (Järvenpää, JärvSK)

 

LOKAKUU

2.10.             Nopean shakin turnaus (Oulu)

2.-3.10.         Lahden viikonlopputurnaus (Lahti, LahS)

9.10.             Pohjois-Suomen nopean shakin mestaruus, 15+15 min, (Oulu, OSS)

9.-10.10.      Koululaisten HM (Helsinki, HSL) (ala-aste 9.10., yläaste sekä lukiot ja ammatilliset oppilaitokset 10.10.)

9.-10.10.      Salon Shakkikerhon viikonlopputurnaus (Salo, SalSK)

9.-10.10.      Vaasan viikonlopputurnaus (Vaasa, VSS)

11.-14.10.    Joukkuepikashakin HM (Helsinki, HSL)

16.-17.10.    JSM

23.10.           Remin syysturnaus (Vantaa, Remissi)

24.10.           Turun avoin pikashakin mestaruusturnaus (Turku, TuTS)

30.10.           Shakkipedagogiikan kurssi (Helsinki, SKSL)

31.10.           Kerhojen kokous (Helsinki, SKSL)

Lokakuu      Kaakonketjun osakilpailu (Karhula, KarhTS)

 

MARRASKUU

1.-29.11.      Shakkikotiturnaus (5 kierrosta, maanantaisin), HSL)

6.-7.11.         Koululaisten SM (Turku, TuTS)

6.-7.11.         Tammer-Shakin XIV turnaus (Tampere, Tammer-Shakki)

6.-7.11.         Raahen Linnoituksen turnaus (Raahe, RaahLi)

13.11.           Nopean shakin turnaus (Oulu)

12.-14.11.    Käpylän viikonlopputurnaus (Helsinki, KäpSK)

20.-21.11.    JSM

21.11.           Nuorten kaupunkiottelu (Helsinki, HSL)

26.-28.11.    TuTS:n viikonlopputurnaus (Turku, TuTS)

27.-28.11.    ST:n syyspäivät (Ylöjärvi, ST)

27.-28.11.    OSS:n turnaus (Oulu, OSS)

 

JOULUKUU

3.-6.12.         ESK-turnaus (ESK)

4.12.             Kaakonketjun osakilpailu (Imatra, ImSh-48)

10.-12.12.    Risto Redsvenin muistoturnaus (Helsinki, X)

11.12.           Nopean shakin turnaus (Oulu)

12.12.           Tombola-turnaus (Turku, TuTS)

18.12.           Esa Auvisen 60-vuotisturnaus (Helsinki, ESK ja HSL)

19.12.           Tammer-Shakin kinkkuturnaus (Tampere, Tammer-Shakki)

27.12.-9.1.   HM-turnaus (Helsinki, HSL)

 

 

 

2011

 

22.-23.1.      JSM

12.-13.2.      JSM

12.-13.3.      JSM

2.-5.6.           Nopean shakin festivaali (Sastamala, VammSK)

6.-7.8.           Joukkuepikapelin SM (Ilmajoki, KurVi & MaSa)

 

Henkilökohtainen SM (Yleinen sarja, naiset ja seniorit): -

Nuorten SM: TuTS

Avoin SM: MäntSK

Koululaisten SM: Tammer-Shakki

Koulujoukkueiden SM: PSY

Nopea shakki: VammSK

Pikapelin henkilökohtainen SM: VammSK

Nuorten pikashakin SM: VammSK