SKSL:N KILPAILUKALENTERI 2011

 

VUODENVAIHDE

27.12.-9.1.   Helsingin mestaruus 2011 (Helsinki, HSL)

 

TAMMIKUU

9.1.               Kaakonketju, Hamina

10.-14.1.      Mesikämmen-turnaus (Ähtäri, Pauli Kiviaho)

16.1.             Shakin päivä

16.1.             Turun turnaus, 25+25 min (Turku, TuTS, lounaisketju)

                      Lounaisketju

22.1.             JSM (I divisioona)

23.1.             Kansainvälinen ratkaisukilpailu (Helsinki, ST)

28.-29.1.      Laivaturnaus (Turku-Tukholma-Turku, AS)

28.-30.1.      Jyväskylän talven turnaus (Jyväskylä, JYS)

29.1.             Koulujoukkueiden Helsingin mestaruus (Helsinki, HSL)

30.1.             Pikashakin henkilökohtainen Helsingin mestaruus (HSL)

 

HELMIKUU

4.-6.2.           Garden viikonlopputurnaus (Helsinki, Garde)

5.-6.2.           Maakunnan Sakki ry:n viikonloppukilpailu (Ilmajoki, MaSa)

5.-6.2.           Loimaan viikonlopputurnaus (Loimaa, LoimSK)

12.-13.2.      JSM

18.-20.2.      Koululaisten PM (Oslo)

19.2.             ST:n vuosikokous ja pikaratkaisemisen SM (Helsinki, ST)

25.-27.2.      Matin päivän turnaus (Espoo, MatSK)

 

MAALISKUU

5.3.               Kaakkois-Suomen avoin joukkuepikapelimestaruus (Savonlinna, SavSK)

5.-6.3.           Satakunnan mestaruusturnaus (Satakunnan Shakkiliitto ry)

5.-6.3.           Kaarlen turnaus (Kokkola, KokkSK)

6.3.               Nuorten nopean shakin HM-turnaus (Helsinki, HSL)

12.-13.3.      JSM:n lopputapahtuma (Helsinki, HSK)

19.3.             Koivuturnaus (Vantaa, Remissi)

19.-20.3.      Kalakukkoturnaus (Kuopio, KSY)

19.-20.3.      Tammer-Shakin viikonlopputurnaus (Tampere, TammerSh)

26.3.             Suomen Cup, 1. kierros

26.3.             Ideaparkin shakkitapahtuma (Lempäälä)

27.3.             Nopean shakin turnaus, (Helsinki, LauttSK)

 

HUHTIKUU

1.-3.4.           Shakkitehtävien ratkaisemisen EM (Puola)

2.-3.4.           Koulujoukkueiden SM (Pori, PSY)

2.-3.4.           Aimo Mäenpään muistoturnaus (Mikkeli, MikkSK)

3.4.               JSM liigakarsinta (I divisioona)

9.4.               Suomen Cup, 2. kierros

10.4.             Kerhojen kokous (Helsinki, SKSL)

15.-17.4.      TSY:n turnaus (Turku, TSY)

16.-17.4.      JHL:n shakkikisat (Hämeenlinna, HämSK)

16.-17.4.      Käenpesäturnaus (Ylivieska, Shakkilaakso)

17.4.             Levoranta-turnaus (Sastamala, VammSK)

21.-25.4.      HSL:n Pääsiäisturnaus (Helsinki, HSL)

 

TOUKOKUU

3.-12.5.         Seniorien joukkue-EM (Kreikka)

7.5.               Nopean shakin turnaus (Salo, SalSK, lounaisketju)

7.5.               Avoin Oulun mestaruusturnaus, 15+15 min (Oulu, OSS)

14.5.             Suomen Cup, 3. kierros

14.-15.5.      EtVaS:n viikonlopputurnaus (Vantaa, EtVaS)

21.5.             Ay-turnaus (Lappeenranta, TUL)

21.5.             Jyrki Parkkisen nopean shakin turnaus (Helsinki)

21.-22.5.      Ahvenanmaan kevätturnaus (Maarianhamina, Ålands Schackklubb)

27.-29.5.      Klubin XXXII turnaus (Helsinki, HSK)

30.5.             Yläasteen ja lukion oppilaiden nopea shakki (Your Move-tapahtuma, Helsinki, HSL)

 

KESÄKUU

1.-19.6.         SM-kilpailut (yleinen, naiset ja seniorit)

2.-5.6.           Nopean shakin festivaali (Vammala, VammSK)

5.6.               Nopean shakin turnaus / Kaakonketjun 1. osakilpailu (Lappeenranta, LprSK)

9.-12.6.         Nuorten SM-turnaus (TuTS)

11.6.             Päijät-Hämeen 2.avoin pikashakin mestaruuskilpailu (Lahti, LahS)

18.-19.6.      HämSK:n viikonlopputurnaus (Hämeenlinna, HämSK)

18.-19.6.      Kemi-turnaus (Kemi, KemTS)

 

HEINÄKUU

1.-3.7.           HSL:n viikonlopputurnaus (Helsinki, HSL)

2.-3.7.           Eino Leino -turnaus (Kajaani, KaSy)

3.7.               Nopean shakin turnaus (Naantali, TSY, lounaisketju)

4.-10.7.         Naantalin turnaus (Naantali, TSY)

11.-17.7.      Heart of Finland (Jyväskylä, JYS)

23.-27.7.      Salon nuorten shakkileiri (Salo, SalSK)

24.7.             Sastamalan avoin pikapelimestaruus (Sastamala, VammSK)

25.-31.7.      Avoin SM (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

30.7.             Golf-shakin MM (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

30.-31.7.      Raputurnaus (Oulainen, Shakkilaakso)

31.7.             KSSP:n pikapelimestaruuskilpailu (Kuusankoski, PoKS)

 

ELOKUU

1.-5.8.           Tampereen shakkileiri

4.8.               ESK:n avoin pikashakkimestaruus (Helsinki, ESK)

2.-11.8.         Nuorten EU-mestaruus, Itävalta

6.-7.8.           Joukkuepikapelin SM (Ilmajoki, KurVi ja MaSa)

13.-14.8.      Tammer-Shakin Stadion-turnaus (Tampere, Tammer-Shakki)

14.8.             Nuorten pikashakin SM (Helsinki, HSL)

14.8.             Nuorten joukkuepikashakin SM (Helsinki, HSL)

20.8.             Suomen Cup, 4. kierros

20.8.             Akaan nopean shakin turnaus (Akaa, AkaaS)

20.-21.8.      Seinäjoen Shakkikerhon turnaus (Seinäjoki, SeinSK)

20.-27.8.      Shakkitehtävien ratkaisemisen MM (Italia)

26.-28.8.      HSK:n XII syysturnaus (Helsinki, HSK )

 

SYYSKUU

3.-4.9.           Avoin Pohjois-Suomen mestaruusturnaus (Oulu, OSS)

3.9.               Suomen Cup, välierät

4.9.               Suomen Cup, loppu- ja pronssiottelu

9.-11.9.         Garden viikonlopputurnaus (Helsinki, Garde)

10.9.             III Shakkipedagogiikan kurssi (Tampere)

10.-18.9.      Seniorien PM, Islanti

10.-21.9.      Nuorten EM, Bulgaria

10.9.             Nopean shakin kilpailu (Loimaa, LoimSK, lounaisketju)

11.9.             Kaakonketju (Kuusankoski, PoKS)

17.-18.9.      JSM

23.9.-1.10.   Seurajoukkueiden Eurooppa-cup, Slovenia

24.9.             Kaakonketju (Mikkeli, MikkSK)

24.-25.9.      TUL:n avoin mestaruus (Pori, PSY)

25.9.             Nopean shakin HM (Helsinki, HSL)

 

LOKAKUU

1.-2.10.         JärvSK:n viikonlopputurnaus (Järvenpää, JärvSK)

1.-2.10.         Vaasan Shakkiseuran turnaus (Vaasa, VSS)

8.10.             Avoin Pohjois-Suomen mestaruusturnaus, 15+15 min (Oulu, OSS)

8.-9.10.         Lahden viikonlopputurnaus (Lahti, LahS)

8.-9.10.         Koululaisten HM (Helsinki, HSL)

10.-13.10.    Joukkuepikashakin HM (Helsinki, HSL)

15.-16.10.    JSM

16.-21.10     Itämeren shakkitähdet (Narva, Viro)

22.10.           Remin syysturnaus (Vantaa, Remissi)

23.10.           Turun avoin pikashakin mestaruusturnaus (Turku, TuTS)

29.-30.10.    Tammer-Shakin viikonlopputurnaus (Tampere, TammerSh)

29.-30.10.    Koululaisten henkilökohtainen SM (Tampere, Tammer-Shakki)

30.10.           Kerhojen kokous (Helsinki, SKSL)

 

MARRASKUU

2.-12.11.      Joukkue-EM, Kreikka

5.-6.11.         SalSK:n viikonlopputurnaus (Salo, SalSK)

5.-6.11.         Raahen viikonlopputurnaus (Raahe, RaahLi)

7.11.-5.12.   Shakkikotiturnaus (5 kierrosta, maanantaisin, Helsinki, HSL)

11.-13.11.    Käpylän Shakkikerhon turnaus (Helsinki, KäpSK)

17.-27.11.    Nuorten MM, Brasilia

19.-20.11.    JSM

25.-27.11.    TuTS:n viikonlopputurnaus (Turku, TuTS)

26.11.           Opettajien SM-kilpailut (Hämeenlinna, OSY)

 

JOULUKUU

3.12.             Kaakonketju (Imatra, ImSh-48)

3.-4.12.         OSS:n turnaus  (Oulu, OSS)

6.12.             Nopean shakin itsenäisyyspäiväturnaus (Helsinki, ESK)

9.-11.12.      MäntSK:n viikonlopputurnaus (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

10.12.           X:n nopean shakin turnaus (Helsinki, X)

17.12.           Joulukilpailu (Turku, TuTS, lounaisketju)

17.12.           Juhlanappulaturnaus (Helsinki, HSL)

18.12.           Kinkkuturnaus (Tampere, Tammer-Shakki)

 

27.12.-8.1.   HM-turnaus (Helsinki, HSL)

 

Areenan tapahtumakalenteri 2012

 

 

SM-kilpailut

 

2011

 

Haettavana: Nettipikashakin SM

 

 

2012

 

 

Koululaisten PM: Helsinki, HSL ja SSL

Joukkuepikapelin SM Pori, PSY

Henkilökohtainen SM (Yleinen sarja, naiset ja seniorit): Helsinki, HSL ja SSL

Nuorten SM: ESK

Avoin SM: TSY

Koululaisten SM: Shakkilaakso

Koulujoukkueiden SM: Tampere, Tammer-Shakki

Nopea shakki: (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

Pikapelin henkilökohtainen SM: (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

Nuorten pikashakin SM: (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

 

JSM-pelipäivät

14.-15.1.

11.-12.2.

10.-11.3.