SKSL:N KILPAILUKALENTERI 2012

 

 

VUODENVAIHDE

27.12.2011-6.1.2012 Helsingin mestaruus 2012 (Helsinki, HSL)

 

 

TAMMIKUU

1.1.                                Uudenvuoden pikashakkiturnaus (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

6.1.                Kaakonketju (Hamina, SHYM)

7.1.                Maaottelu Viro-Suomi (Tallinna)

14.-15.1.        JSM

21.1.              Nappulaliiga (Helsinki, HSL)

21.1               Turun turnaus, 25+25 min (Turku, TSY)

22.1.              Pikashakin henkilökohtainen Helsingin mestaruus (HSL)

27.-29.1.        Jyväskylän talven turnaus (Jyväskylä, JYS)

28.1.              Koulujoukkueiden Helsingin mestaruus (Helsinki, HSL)

29.1.              Kansainvälinen ratkaisukilpailu (Helsinki, ST)

 

HELMIKUU

3.-5.2.            Garden turnaus (Helsinki, Garde)

4.-5.2             Loimaan viikonlopputurnaus (Loimaa, LoimSK)

11.-12.2.        JSM

17.-19.2.        Nuorten PM (Helsinki)

17.-19.2.        Tammer-Shakin tasaseloturnaus (Tampere, Tammer-Shakki)

18.2               Shakkinappulaturnaus (Helsinki, HSL, ei seloturnaus)

24.-26.2.        Matin päivän turnaus (Espoo, MatSK)

25.2.              ST:n vuosikokous ja pikaratkaisemisen SM (Helsinki, ST)

 

MAALISKUU

3.-4.3.            Pikashakin henkilökohtainen SM (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

10.-11.3.        JSM:n lopputapahtuma (Helsinki,)

17.3.              Koivuturnaus (Vantaa, Remissi)

17.-18.3.        Koulujoukkueiden SM (Tampere, Tammer-Shakki)

17.-18.3.        Kaarlen turnaus (Kokkola, KokkSK)

17.-18.3.        Satakunnan mestaruusturnaus (Sastamala, Satakunnan Shakkiliitto ry)

24.-25.3.        Nopean shakin henkilökohtainen ja joukkue-SM (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

26.3.-5.4.       Seniorien joukkue-EM (Slovenia)

31.3.-1.4.       Suomen Cup, 1. kierros

                     

HUHTIKUU                    

5.-9.4.            HSL:n Pääsiäisturnaus (M-r ja A-r ELO/selo) (Helsinki, HSL)

13.-15.4.        TSY:n turnaus (Turku, TSY)

14.4.              I-HSK:n nopean shakin turnaus (Helsinki, I-HSK)

14.4               Shakkinappulaturnaus (Helsinki, HSL, ei seloturnaus)

14.-15.4.        Päämajaturnaus (Mikkeli, MikkSK)

20.-22.4.        Shakkitehtävien ratkaisemisen EM (Ukraina)

21.-22.4.        Käenpesäturnaus (Ylivieska, Shakkilaakso)

21.-22.4.        Suomen Cup, 2. kierros

28.4.              Nopean shakin turnaus, (Helsinki, LauttSK)

28.-29.4.        Kalakukkoturnaus (Kuopio, KSY)

29.4.              Kerhojen kokous (Helsinki, SKSL)

 

TOUKOKUU

5.-6.5.            KurVin turnaus (Kurikka, KurVi)

5.-6.5.            EtVaSin viikonlopputurnaus (Vantaa, EtVaS)

12.5.              Nopean shakin turnaus (Salo, SalSK)

12.-13.5.        Suomen Cup, 3. kierros

19.-20.5.        TUL:n avoin mestaruus (Helsinki, TUL)

25.-27.5.        Klubin XXXII turnaus (Helsinki, HSK)

27.5.              Levoranta-turnaus (Sastamala, VammSK)

 

KESÄKUU

2-3.6.             HämSK:n viikonlopputurnaus (Hämeenlinna, HämSK)

3.6.                Shakkinappulaturnaus (Helsinki, HSL, ei seloturnaus)

7.-10.6.          Nuorten SM-turnaus (Helsinki, ESK)

11.-21.6.        SM-turnaukset: yleinen, naiset, seniorit (SSL & HSL)

29.6.-1.7.       HSL:n viikonlopputurnaus (Helsinki, HSL)

 

HEINÄKUU

1.7.                Nopean shakin turnaus (Naantali, TSY)

2.-8.7.            Avoin SM (Naantali, TSY)

9.-15.7.          Heart of Finland (Jyväskylä, JYS)

21.-22.7.        Eino Leino -turnaus (Kajaani, KaSy)

22.7.              Puistoshakin HM (Helsinki, HSL)

28.-29.7.        Raputurnaus (Oulainen, Shakkilaakso)

31.7.-8.8.       Nuorten EU-mestaruus, Itävalta

 

ELOKUU

2.8.                ESK:n avoin pikashakkimestaruus (Helsinki, ESK)

4.-5.8.            Joukkuepikashakin SM (Pori, PSY)

11.-12.8.        Suomen Cup, 4. kierros

18.8.              Shakkinappulaturnaus (Helsinki, HSL, ei seloturnaus)

18.-19.8.        Taraus-turnaus (Tampere, Taraus)

18.-19.8.        Seinäjoen viikonlopputurnaus (Seinäjoki, SeinSK)

18.-27.8.        Seniorien EM-kilpailu (Liettua)

24.-26.8.        HSK:n XII syysturnaus (Helsinki, HSK )

25.8.              Akaan nopean shakin turnaus (Akaa, AkaaS)

27.8.-10.9.     Shakkiolympialaiset (Istanbul, Turkki)

 

SYYSKUU

1.9.                Nopean shakin HM (Helsinki, HSL)

2.9.                Nuorten nopean shakin HM (Helsinki, HSL)

7.-9.9.            Garden turnaus (Helsinki, Garde)

8.9                 Loimaan nopean shakin turnaus (Loimaa, LoimSK)

15.9.              Suomen Cup, välierät

15.-22.9.        Shakkitehtävien ratkaisemisen MM (Japani)

16.9.              Suomen Cup, loppu- ja pronssiottelu

22.9.              Kaakonketju (Mikkeli, MikkSK)

22.-23.9.        JärvSK:n viikonlopputurnaus (Järvenpää, JärvSK)

29.-30.9.        JSM

 

LOKAKUU

6.-7.10.          Koululaisten HM (Helsinki, HSL)

8.10.- 11.10.  Joukkuepikashakin HM (Helsinki, HSL)

11.-19.10.      Seurajoukkueiden Eurooppa-cup (Israel)

13.10.            Turun avoin pikashakkkimestaruus (Turku, TuTS)

13.-14.10.      Lahden viikonlopputurnaus (Lahti, LahS)

20.10.            Shakkinappulaturnaus (Helsinki, HSL, ei seloturnaus)

20.10.            Remin syysturnaus (Vantaa, Remissi)

20.-21.10.      Koululaisten henkilökohtainen SM (Ylivieska, Shakkilaakso)

27.-28.10.      JSM

                     

MARRASKUU

3.-4.11.          SalSK:n viikonlopputurnaus (Salo, SalSK)

3.-4.11.          Raahen viikonlopputurnaus (Raahe, RaahLi)

3.-14.11.        Seniorien MM (Kreikka)

5.11.-3.12.     Areenaturnaus (5 kierrosta, maanantaisin, Helsinki, HSL)

7.-19.11.        Nuorten MM (Maribor, Slovenia)

10.-11.11.      Tammer-Shakin turnaus (Tampere, Tammer-Shakki)

17.-18.11.      JSM

23.-25.11.      Käpylän Shakkikerhon turnaus (Helsinki, KäpSK)

30.11.-2.12.   TuTS:n viikonlopputurnaus (Turku, TuTS)

                     

JOULUKUU

6.12.              Nopean shakin itsenäisyyspäiväturnaus (Helsinki, ESK)

7.-9.12.          MäntSK:n viikonlopputurnaus (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

15.12.            Nopean shakin turnaus (Turku, TuTS)

15.-16.12.      X:n nopean shakin turnaus (Helsinki, X)

22.12.            Shakkinappulaturnaus (Helsinki, HSL, ei seloturnaus)

27.12.-           HM-turnaus (Helsinki, HSL)

 

 

SM-KILPAILUT

 

2012

 

Joukkuepikashakin SM: Pori, PSY

Henkilökohtainen SM (Yleinen sarja, naiset ja seniorit): (Helsinki, SSL ja HSL)

Nuorten SM: ESK

Avoin SM: TSY

Koululaisten SM: Shakkilaakso

Koulujoukkueiden SM: Tampere, Tammer-Shakki

Nopea shakki: (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

Pikapelin henkilökohtainen SM: (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

Nuorten pikashakin SM: (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

 

 

2013

 

Joukkuepikapelin SM: Turku, TuTS

Henkilökohtainen SM (Yleinen sarja, naiset ja seniorit): (Mänttä-Vilppula, MäntSK)

Nuorten SM: ?

Avoin SM: TSY

Koululaisten SM: Helsinki, HSL

Koulujoukkueiden SM: MatSK

Nopea shakki: ?

Pikapelin henkilökohtainen SM: ?

Nuorten pikashakin SM: ?