KILPAILU                                                                     AIKA                   PAIKKA                                           VALINTAPERUSTE                             VALINTAPVM

                                                                                                                   

World Youth U-16 Chess Olympiad                  23.10.-1.11.      Sanliurfa, TUR                              Nuorten SM 1. / selolista       

World Women's Chess Ch                                   1.-11.12.            Antalya, TUR                                Huippuselolista                           1.9.

World Senior Ch                                                      14.-27.11.         Opatija, CRO                                Valintalista                                    ?

World School Team Ch                                          ?                           ?                                                        Avoin                                              ?

World Schools Individual Ch                               30.4.-8.5.          Krakova, POL                               Selolista                                         1.3.

World Junior and Girls U-20 Chess Ch             1.-16.8.              Chennai, IND                               Nuorten SM 1. / selolista        14.6.

World Youth Chs 2011                                           12.-22.11.         Caldas Novas, BRA                     Nuorten SM                                 14.6.

FISU University Olympiad Ch                             12.-23.8.            Shenzhen, CHN                          Valintalista                                    1.6.

                                                                                                                   

European Team Ch                                                 2.-12.11.            Heraklion, GRE                            SM & valintalista                         1.8.

European Individual Ch                                        21.3.-3.4.          Aix-les-Bains, FRA                      Valintalista                                    1.2.

European Individual Women’s Ch                    6.-19.5.              Tbilisi, GEO                                    Huippuselolista                           1.2.

European Youth Ch U8 – U18                             10.-21.9.            Albena, BUL                                 Nuorten SM                                 14.6.

European Club Cup                                                23.9.-1.10.        Rogaska Slatina, SLO                 JSM                    

European Senior Ch                                               4.-14.4.              Courmayeur, ITA                        Valintalista                                    1.2.

European Senior Team Ch                                   3.5.-11.5.          Kallithea, GRE                              Avoin                

European Youth Team Ch                                    14.-24.7.            Iasi, ROM                                       Selolista                                         1.6.

European Rapid Chess Ch                                    16.-18.12.         Varsova, POL                               Valintalista                                    ?

European Blitz Ch                                                    16.-18.12.         Varsova, POL                               Valintalista                                    ?

European School Individual Ch                          12.-20.10.         Antalya, TUR                                Selolista                                         ?

European School Team Ch                                  ?                           ?                                                        Koulujoukkueiden SM             ?

Eur. Ind. and Team Ch: Cadets and Juniors  2.-7.10.              Druskininkai, LIT                         Avoin                                              ?

EU Youth Ch                                                              2.-11.8.              Mureck, AUT                               Nuorten SM    14.6.

EU Individual Ch                                                      ?                           ?                                                        Valintalista                                    ?

                                                                                                                   

PM-kilpailut                                                                                           

henkilökohtainen PM (avoin & naiset)          9.-16.3.              Reykjavik, ISL                               Valintalista      

seniorien PM                                                            10.-18.9.            Reykjavik, ISL                               Valintalista

* ala-asteet                                                               ?                           Tanska                                            Koulujoukkueiden SM             1.4.

* yläasteet                                                                 ?                           Islanti                                              Koulujoukkueiden SM             1.4.

* lukiot                                                                        ?                           ?                                                        Koulujoukkueiden SM             1.4.

Henkilökohtainen koululaisten PM                 ?                           Norja                                               Koululaisten SM                        

Avoin tyttöjen PM                                                  8.-10.4.              Pandrup, DEN                              Selolista           

Manhem Open alle 15                                                                                                                                 Selolista