SHAKKIKERHOJEN YHTEYSTIEDOT

Tällä sivulla kerrotaan kaikkien Suomen Keskusshakkiliittoon kuuluvien shakkikerhojen yhteystiedot; yhteyshenkilö ja tiedot kerhoilloista sikäli kun tiedot ovat käytettävissä, tai viitataan kerhon kotisivulle.
Tietojen täydennys- ja korjauspyynnöt liiton toimistoon.

Akaan Shakki
Ari Saliniemi, Hallamäentie 10 as 5, 37800 Toijala, 0400 837 497

Albaaniyhdistys Bashkimi ry
Selimi Selim, Stålarminkatu 39 C 31, 20810 Turku

Aninkaisten Shakki
Rikumatti Levomäki, Uimarinkatu 2 A as. 4, 20880 Turku, 044 7787000 rikumatti.levomaki (at) gmail.com

Ekenäs Schackklubb
Alf Wendelin, Sundwallsvägen 1, 10650 Ekenäs, 0400 475 660, alf.wendelin (at) pp.inet.fi

Espoon Shakkikerho
Timo Munukka, Ruskaniitty 4, 02970 Espoo, 050-9310608, +4670-4760878 timo (at) munukka.net

Etelä-Vantaan Shakki
Henri Koskinen, Kaustisentie 9 A 22, 00420 HELSINKI, 040 733 9231 henri.koskinen (at) shakki.net

Euran Shakkikerho
Pentti Vesander, Viljasentie 21 C 12, 27510 Eura, (02) 865 2987

Shakkikerho Garde
Mikael Nouro, Mannerheimintie 73 B 30, 00270 Helsinki skgarde (at) gmail.com

Hakumatti -93
Reijo Ahjonen, Harmokuja 4 B 42, 01200 Vantaa, (09) 876 7625, reijo.ahjonen (at) elisanet.fi

Hangö Schacksällskap - Hangon Shakkiseura
Svante Westerlund, Södergårdsgatan 7, 10940 Hangö, svante.westerlund (at) pp.inet.fi

Hartolan Shakkikerho
Teuvo Järvinen, Keskustie 52, 19600 Hartola, (03) 716 2510, teuvo.jarvinen (at) tjarvinen.inet.fi

Heinolan Shakkikerho
Esa Tuominen, Takalankatu 15, 18100 Heinola, (03) 714 4403 eio_tuominen (at) hotmail.com

Helsingin Shakkiklubi
Pekka Palamaa, Osmontie 27 as 2, 00610 Helsinki, (09) 799 590 pekka.palamaa (at) kolumbus.fi

Hyvinkään Shakkikerho
Ilkka Salmi, PL 8, 05801 Hyvinkää, (019) 432 186

 

Hämeenkosken Shakkihaarukka

Tero Tähti, shakkihaarukka (at) gmail.com

 

Hämeenlinnan Shakkikerho

Simo Torkkola, Pioneerintie 8, 13500 Hämeenlinna, 041-507 9190, simo.torkkola (at) aina.net

Ikurin Vire
Timo Silvasti, Maurinkylänk 19 as 1, 33610 Tampere, 050 596 7565

Imatran Shakki -48
Kari Vuojolainen, Viinasenkatu 8, 56800 Simpele

Intellekt
Lilja Mavricheva, Väärämäentie 5A C42, 00700 Helsinki, lilia.mavritcheva (at) welho.com

Itä-Helsingin Shakkikerho
Pekka Pietinen, Rajakyläntie 29 B 5, 01280 Vantaa,  pekka.pietinen (at) 24.fi

Jakobstads Schackklubb
Jonny Wallsten, Ankkuritie 1, 68620 Pietarsaari, 040 0457 191 jonny.wallsten (at) upm-kymmene.co

Jalasjärven Shakkikerho
Erkki Raivio, Niementie 7, 61600 Jalasjärvi, 050 3798416

Joensuun Shakkikerho
Heikki Arppi, Kilvenniementie 13, 80710 Lehmo, 050-5508304 heikki.arppi (at) kolumbus.fi

Jyväs-Shakki
Olavi Niemi, Myllymestarintie 1 as 6 , 40640 Jyväskylä , 0500-546212, o.niemi (at) elisanet.fi

Jämsän Shakkiseura
Esa Niivee, Papinrinne 31 42300 Jämsänkoski. 050-3212858, esa.niivee (at) gmail.com

Järvenpään Shakkikerho
Antero Harju, Sorronrinne 9 A 18, 04400 Järvenpää, aharju6 (at) gmail.com
Peli-illat maanantaisin 18-22 nuorisotilassa Myllytie 3, Järvenpää.

Kajaanin Shakinystävät
Pekka Ruotsalainen, Sudenpolku 10 B 12, 87500 Kajaani, 044-3288458

Kankaanpään Shakkikerho
Pekka Riihimäki, Kiilholmantie 10A, 29630 Pomarkku, 050 5940081

Karhulan Työväen Shakkikerho
Martti Mujunen, Vuorikatu 6 A 8, 48720 Kymi, (05) 282 016, martti.mujunen (at) kymp.net

Karjaan Ura
Toivo Högberg, Tammisaarent 45, 10300 Karis, (019) 231 679

Kemin Työväen Shakkikerho
Veijo Tihinen, Juntokatu 1 M 94, 94100 Kemi, (016) 220 098

KeskiUudenmaan ShakkiKerho
Hannu Lehto, Sepontie 14 A, 04200 Kerava, hannu.lehto (at) pp.inet.fi Pelipaikka Rajamäentie 8, keskiviikkoisin klo 18. Sihteeri Juha Hyvärinen, ju.hyvarinen (at) gmail.com

Kirkkonummen Shakkikerho
Eero Ahokas, Pilvitie 76, 02400 Kirkkonummi
Peli-ilta: tiistai klo 18-21, Finnsbackan nuorisotalo (Navetta) Kappalaispolku 02400 Kirkkonummi

Kokkolan Shakkikerho
Eero Marjusaari, Oravankatu 6 B 34, 67800 Kokkola eero.marjusaari (at) regionline.fi

Kulttuuri-Shakki -58
Tero Sihvonen, Vaarinkatu 14 B 23, 04410 Järvenpää, (09)2520 5233, 040 7601118

Kuopion Shakinystävät
Kauko Karhunen, Mustinlammenkatu 4 B 16 70600 Kuopio , p. 050 3815376

Kurikan Visa
Pentti Latvala, Kyntöpolku 19, 61300 Kurikka, (06) 450 2573, pentti.latvala (at) luukku.com

Kuusamon Shakkikerho
Jouko Pätynen, Hillatie 1, 93600 Kuusamo jouko.patynen (at) kuusamo.fi

Käpylän Shakkikerho
Tapio Nupponen, Vaakalinnuntie 11 A 2, 00610 Helsinki, 041 5177516

Lahden Shakki
Rami Kivilahti, Sarvikatu 18-20 C 29, 15950 Lahti, 050-3490943 rami.kivilahti (at) lahdenshakki.net

Lappeenrannan Shakkikerho
Keijo Miettinen, Lentäjäntie 22 B 30, 53600 Lappeenranta

Lauttasaaren Shakkikerho
Jyrki Heikkinen , Lauttasaarentie 10 B 19, 00200 Helsinki, 050-4864451

Leppävaaran Sisu
Heikki Outinen, Harakantie 2 B 25, 02650 ESPOO, 040 7568397

Loimaan Shakkikerho
Aki Nokso-Koivisto, Kalevalankatu 6, 32200 Loimaa, 040 514 1675, (02) 7624825

Loviisan Työväen Shakkikerho
Taneli Tiainen, Seppäläntie 24 A 1, 07900 Loviisa, (019) 535 514

Maakunnan Sakki
Pertti Saari ,Asemakatu 4 b 21, 62100 Lapua, 040 7695212  per_saari (at) hotmail.com

Matinkylän Shakkikerho
Sauli Tiitta, Kalliorinteenkuja 3, 02770 Espoo, 045 6742 464 sauli.tiitta (at) shakkiopetus.net

Shakkikerho Meriratsut (Me-Ra)
Kari Jämbäck, Korppaanmäentie 5 D 33, 00300 Helsinki Tapanilan asema, os. Tilkantori 12, 00300 Helsinki (maanantaisin klo 18.00 - 21.00)

Mikkelin Shakkikerho
Leo Havukainen, Honkalahdentie 19, 50100 Mikkeli, 050-338 0899 leo.havukainen (at) surffi.fi

Shakkikerho Moukat
Petri Mäki-Fränti, Hatanpäänvaltatie 15 A 9, 33100 Tampere

Mäntän Shakkikerho
Pentti Rantala, Moisiontie 10, 35800 Mänttä, 040 544 5058, pentti.rantala (at) gmail.com

Nokian Pyry
Erkki Mäkinen, Nokianvaltatie 11 as. 13, 37100 Nokia

Nurmijärven Shakkikerho
Heini Rinne, Keskusraitti 2 B 4, 05200 Rajamäki, heini.rinne (at) kolumbus.fi

Oulun Shakkiseura
Osmo Kauppila, Purjehtijantie 8 B 35, 90560 Oulu, 040 825 7692, Osmo.Kauppila (at) oulu.fi

Paimion Shakkikerho
Juha Manninen, Mäkiläntie 1 as 17, 21530 Paimio, 044-9905 224, juha.manninen (at) rokki.net

Parkanon Shakkikerho
Jyrki Uotila, Viitakuja 4, 39700 Parkano, 045 6501489

Pohjois-Kymen Shakki
Jani Väkevä, Museokatu 4 b 30, 48100 Kotka, 040 5140 105

Porin Shakinystävät
Veikko Valo, PL 153, 28101 Pori, (02) 633 6485

Porvoon Shakkikerho
Olavi Gustafsson, Välikatu 32, 06100 Porvoo, (0500) 999332

Päivölän Shakkisiirtelijät
Juho Kokkala, Opastinsilta 9 A 4, 00520 Helsinki, 050 308 4987, jkokkala (at) cc.hut.fi

Raahen Linnoitus
Heikki Sarkkinen, Soidinpolku 8, 92130 Raahe, (08) 264 912

Rampan Kalke
Jussi Putkonen, Aurorankatu 11 b 25, 00100 Helsinki, jputkone (at) jippii.fi

Rauman Shakinystävät
Timo Kuro, PL 300, 26101 Rauma, (02) 8226045, 050 517 9185

Shakkiseura Remissi
Esa Annala, Haapatie 25 D 54, 01360 Vantaa, (09) 874 3427

Rikospoliisien Shakkikerho
Helsingin poliisilaitos/RTO Jari Lehvonen, PL 18, 00131 Helsinki, jari.lehvonen (at) poliisi.fi

Rovaniemen Shakkikerho
Olli Säynäjäkangas, Luppotie 1, 96200 Rovaniemi, olli.saynajakangas (at) pp1.inet.fi

Salon Shakkikerho
Tomi Tocklin, Postipellontie 10, 25460 Toija, (02) 739 1286

Savonlinnan Shakkikerho
Petri Piironen, Heikinpohjantie 32 B 11, 57100 Savonlinna, 050 3588 296

Seinäjoen Shakkikerho
Jouko Viljanen, Ahteenpolku 7, 60420 Seinäjoki

Shakki-77
Pasi Terästi, Aleksanterinkatu 67 F 22, 90120 Oulu, 040 5930 392 shakki77 (at) netti.fi

Shakkilaakso
Jouko Lauronen, Antinkatu 6, 86300 Oulainen, 050 363 1145

Shakkivelhot
Tuukka Tusa, Vanha Rantatie 154 as. 5, 02400 Kirkkonummi, tuukka.tusa (at) gmail.com

Shakkiseura Aatos
Tuomo Halmeenmäki, Kotitie 6 G, 02730 Espoo, 045-1295683

Shakkiympyrät
Ari Pussinen, Viipurinkatu 47, 49400 Hamina, (05) 344 9105

Someron Shakkikerho
Heikki Heino, Hallakoivistontie 43, 31410 Ylöpirtti, 050 5641372

Suomalainen Shakkikerho
Seppo Aakio, Jollaksentie 62 A 10, 00850 Helsinki, (09) 556 316, sirkkeli.aakio (at) elisanet.fi

Tammer-shakki
Kai Muttilainen, Vetopyöränk 4 A, 33580 Tampere, 050 568 0127 kai_muttilainen (at) yahoo.com

Tampereen Shakkiklubi
Olavi Poutanen, Hallituskatu 25 C 72, 33200 Tampere, (03) 214 2344

Shakkikerho Taraus
Seppo Mäkinen, Sammonkatu 10 I 93, 33540 Tampere

Turun Shakinystävät
Jyrki Alkkiomäki, Läntinen Pitkäkatu 20 B 28, 20100 Turku, 050 4927 453, jhalkkiomaki (at) hotmail.com

Turun Työväen Shakkikerho
Ilkka Norri, 040-821 4750, inorri (at) utu.fi

Töysän Shakkikerho
Martti Ahola, Vienolantie 8, 63600 Töysä, (06) 526 1152

Uudenkaupungin Shakkikerho
Kalevi Sandholm, Koskelokuja 5, 23500 Uusikaupunki, (02) 842 4386 shakki (at) uusikaupunki.fi

Vaasan Shakkiseura
Grels Linqvist, Kurtensgatan 13 N 74, 65100 Vaasa, 050 3341707, grels.linqvist (at) netikka.fi

Valkeakosken Shakkikerho
Jukka Partanen, Mälkiäistentie 327, 37740 Haukila

Vammalan Shakkikerho
Martti Mäensivu, Kankurinkuja 3, 38250 Roismala, 03 513 0070

Varkauden Tarmo
Mikko Timonen, Käpykankaantie 9 C 23 , 78850 Varkaus, 040-5000743

Vihdin Shakkikerho
Erkki Haapaniemi, Vanhan-Sepäntie 10 E 30, 03100 Nummela, (09) 2222 891

Virtain Shakki
Matti Valli, Rantatie 15 C 23, 34800 Virrat, (03) 475 5392

Shakkikerho X
Raineri Saksinen, Mechelininkatu 19 B 37, 00100 Helsinki, (09) 440 604, Raineri.Saksinen (at) silta.fi

Ylöjärven Shakkikerho
Jan Wiklund, Koivikkotie 15, 34130 Ylinen

Åminnefors Schackklubb
Per-Erik Holmberg, Stålbackavägen 16, 10410 Åminnefors, 050 5258205 holmberg.pererik (at) gmail.com

 

SHAKKIKERHON PERUSTAMINEN JA SKSL:N JÄSENYYS

 

Shakkikerhon perustaminen tapahtuu samoin kuin minkä tahansa muunkin yhdistyksen perustaminen.

Rekisteröimättömän yhdistyksen kohdalla ei tarvita kirjoitettuja sääntöjä, mutta ne on silti hyvä olla. Säännöistä voi pyytää kopion jostakin toisesta kerhosta tai kysyä liitosta kommentteja sääntöjen luonnoksesta.

Rekisteröidyn yhdistyksen perustamisesta kerrotaan yhdistyslaissa.

Kirjallisia ohjeita löytyy esimerkiksi Matti Norrin ja Arto Palsalan teoksesta Yhdistys.

Yhdistyksen perustavassa kokouksessa valitaan johtokunta ja päätetään säännöt. Jos halutaan liittyä Suomen Keskusshakkiliittoon, niin siitä on tehtävä päätös.

SKSL:n jäsenyyttä voi anoa, kun yhdistys on ilmoitettu yhdistysrekisteriin.

Rekisteröinnin ei tarvitse olla hyväksytty, vaan riittää, että se on vireillä.