1

SUOMEN KESKUSSHAKKILIITON TOIMINTAKERTOMUS 2007

SKSL:n 60. toimintavuoden tärkeimmät kotimaassa järjestetyt tapahtumat olivat lukuisat SM-turnaukset sekä syyskuussa Laviassa järjestetyt koululaisten yläasteiden PM-joukkuemestaruuskilpailut. Parhaat kilpailumenestykset saatiin PM-kilpailuissa Tanskassa, jossa Heikki Westerinen voitti seniorien mestaruuden ja Tomi Nybäck jakoi yleisessä sarjassa neljättä (pohjoismaisista pelaajista). Nuorten valmennustoiminta saatiin uudelleen käyntiin. Päävalmentajana toimi Mika Karttunen. Valmennettavia oli 16.

Heikki Westeriselle Pohjoismaiden seniorimestaruus

Heinäkuussa Tanskassa pidetyissä PM-kilpailuissa Heikki Westerinen voitti mestaruuden ja Derik Lardot pronssimitalin seniorien sarjassa. Yleisessä sarjassa, joka oli kaikille avoin, Tomi Nybäck jakoi neljättä sijaa pohjoismaisista pelaajista.

Kari Karhunen ratkaisemisen kv. mestariksi

Kari Karhunen sai ratkaisemisen kv. mestarin arvon Rodoksella pidetyssä tehtäväshakin kongressissa. Samassa yhteydessä pidetyssä avoimessa ratkaisukilpailussa Jorma Paavilainen oli neljäs.

Heikki Pigg kirjeshakin suurmestariksi ja Jari Mannermaalle SIM-arvo

Heikki Pigg sai kirjeshakin suurmestarin arvonimen menestyksistään Moisejevin muistoturnauksessa ja Euroopan joukkuemestaruuskilpailuissa. Jari Mannermaan arvonimen perusteena olivat menestykset 21. Ja 22. MM-turnausten semifinaalissa ja ehdokasturnauksessa.

Paljon tehtäviä kansainvälisessä yhteistyössä

Suomalaisten panos kansainvälisissä järjestötehtävissä on jatkunut merkittävänä:

* Mikko Markkula jatkaa FIDEn korotustoimikunnan puheenjohtajana.

* Hannu Harkola jatkaa FIDEn pysyvän tehtäväshakillisen toimikunnan 1. varapuheenjohtajana.

* Ragnar Wikman jatkaa ICCF:n vetoomustoimikunnan puheenjohtajana.

JÄSENISTÖ v. 2007

Liiton äänivaltaisia jäseniä ovat jäsenseurat sekä yhteisöjäsenet Työväen Shakkiliitto, Suomen Tehtäväniekat ja Suomen Kirjeshakkiliitto. Äänivaltaisia jäseniä on kaikkiaan 102 (v. 2006 107). Pelaajalisenssejä oli voimassa seuraavasti: A-lisenssi 1209 (1289), B-lisenssejä 54 (47) ja joukkuelisenssejä 110 (107). Nuorten A-lisenssejä oli 133, B-lisenssejä 26 ja joukkuelisenssejä 2.

TALOUS

Liiton talous on pysynyt tasapainossa tiukan säästölinjan ansiosta huolimatta siitä, että maajoukkueiden EM-kilpailut muodostuivat huomattavan kalliiksi ja järjestettävänämme oli lisäksi yläastejoukkueiden PM-kilpailut. Maajoukkueiden EM-kilpailun kustannusten kattamiseksi jouduttiin pelaajilta perimään pieni omavastuuosuus. Liikevaihto oli 116.000€ (v. 2006 113.500€). Yhteistyökumppaneita ei ole ollut.

2

KANSAINVÄLISET JÄSENYYDET JA KOKOUKSET

Suomi on Kansainvälisen Shakkiliiton (FIDE) perustajajäsen. Mikko Markkula osallistui FIDE-edustajana FIDE:n 78. kongressiin, joka pidettiin Antalyassa, Turkissa 10.-17.11.

SKSL on myös Euroopan Shakkiliiton (ECU) jäsen sekä Pohjoismaiden Shakkiliiton (PSL) jäsen. Arto Satonen ja Mikko Markkula ovat olleet liiton edustajina PSL:n hallituksessa sekä Toivo Pudas nuorisotoimikunnassa.

FIDE:n tehtäväshakin pysyvän toimikunnan 49 kokous pidettiin Rodoksella, Kreikassa 13.-20.10. Suomen edustajana toimi Hannu Harkola, joka jatkaa järjestön 1. varapuheenjohtajana.

Kansainvälisen Kirjeshakkiliiton (ICCF) kongressi pidettiin Bwenalmadenassa, Espanjassa 20.-26.10. Suomea edusti Esko Nuutilainen.

TOIMIELIMET

Hallitus on toimintavuonna kokoontunut 10 kertaa. Pöytäkirjapykäliä on kertynyt 112.

Hallituksen kokoonpano on toimintavuonna ollut seuraava: puheenjohtaja Arto Satonen (9/101), varapuheenjohtaja Jyrki Raki (5/54), jäsenet Markku Hartikainen (8/77), Harri Hurme (10/112), Anna-Mari Hursti (6/56), Jaakko Mäntyniemi (9/101), Toivo Pudas (10/108), Antti Rytkönen (10/112), Sauli Tiitta (9/94) ja Veikko Valo (10/112). Lisäksi hallituksen kokouksiin on osallistunut liiton sihteeri ja toiminnanjohtaja Esko Nuutilainen (10/112).

Yhdistyksellä on ollut palveluksessaan päätoiminen toiminnanjohtaja, joka on samalla toiminut Suomen Shakin päätoimittajana sekä osapäivätoiminen toimistoapulainen 1.8.-31.12. Yhdistyksen puheenjohtajalle ja hallituksen jäsenille ei ole maksettu palkkaa eikä palkkioita.

Hallitus on lisäksi nimennyt avukseen useita toimikuntia ja työryhmiä valmistelemaan erilaisia sääntö-, kilpailu-, koulutus- ym. asioita.

Kerhojen kokoukset pidettiin 15.4. ja 30.9. Helsingissä.

Kevätkokouksessa oli läsnä 16 äänivaltaista seuraa ja 2 yhteisöjäsentä, joilla oli kaikkiaan 36 ääntä.

Syyskokouksessa oli läsnä 36 äänivaltaista seuraa ja 3 yhteisöjäsentä, joilla oli kaikkiaan 63 ääntä. Vuosiksi 2008-2009 hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Tuomo Halmeenmäki, varapuheenjohtajaksi Veikko Valo ja jäseniksi Petri Graeffe, Markku Hartikainen, Antti Rytkönen ja Jukka Tolkki.

SKSL:n tilintarkastajat Jukka Partanen ja Harri Saarinen, varalla Jarkko Lehtinen ja Ralf Sund.

TOIMIKUNNAT

Shakkituomaritoimikunta: Harri Hytönen (erovuorossa 2009), Markku Kokkila (2009), Mikko Markkula (2010), Martti Mujunen (2010), Osmo Särkilahti (2008) ja Veikko Valo (2008).

Ansiomerkkitoimikunta: Harri Hurme (2008), Edvi Kvist (2009), Eino Nieminen (2009), Pekka Palamaa (2008), Osmo Särkilahti (2009) ja Veikko Valo (2008). Toimikunnan sihteeri on ollut Esko Nuutilainen.

Selotoimikunta: Harri Hurme (2008), Harri Hytönen (2009), Juha Kivijärvi (2008), Mikko Markkula (2009), Pekka Palamaa (2009) ja Teemu Vihinen (2008).

3

Shakkikodin huoneistotoimikunta: Harri Hurme ja Toivo Pudas

Valmennustoimikunta Toivo Pudas, Asko Hentunen, Harri Hurme, Markku Hartikainen, Veikko Valo Antti Rytkönen JA Sauli Tiitta.

Taloustoimikunta Sami Hämäläinen, Mikko Markkula, Jaakko Mäntyniemi, Toivo Pudas, Jyrki Raki ja Arto Satonen.

Tiedotustoimikunta: Toivo Pudas, Osmo Särkilahti ja Riitta Nybäck.

Koulushakkitoimikunta Mikko Markkula, Ilkka Mäkinen, Antti Rytkönen ja Toivo Pudas.

Suomen Olympiakomitean valtuuskunta Arto Satonen varaedustajana Jyrki Raki.

Muita edustuksia: FIDE, ECU ja PSL: Mikko Markkula, PSL:ään lisäksi Arto Satonen ja koulushakkitoimikuntaan Toivo Pudas.

MERKKIPÄIVIÄ

90 v 18.5. Väinö Huttunen

80 v: 16.3. Gösta Brantberg, 3.6. Arvo Kiviharju, 5.12. Mikko Urpalainen

75 v.: 15.2. Erkki Latvio, 8.3. Eino Nieminen, 23.5. Bo Jäderholm, 21.10. Aulis Saaresmäki

70 v: 11.4. Pentti Vesander, 18.4. Timo Myry, 30.5. Torvald Perman, 6.7. Risto Kauranen, 14.7. Asko Kelkka ja Olli Jantunen, 29.7. Olavi Halme, 14.11. Klaus Ketola, 22.11. Ismo Tella

60 v: 2.3. Hannu Sokka, 8.3. Heikki Meri, 6.4. Toivo Pudas, 6.5. Hannu Broman, 10.6. Mikko Markkula, 28.6. Erik Wahlberg, 18.7. Mauri Sirkiä, 8.8. Hannu Heino, 19.10. Ragnar Wikman

50 v: 9.1. Kenneth Solja, 4.4. Heikki Arppi, 8.5. Timo Pirttimäki, 26.5. Georg Österman, 15.6. Esa Lipsanen, 16.6. Jukka Partanen, 18.6. Timo Tuomala, 4.10. Auvo Kujala

KUOLLEITA

18.6. Viljo Lehto (* 1.9.1929), 11.9. Unto Laakso (* 12.2.1920), 12.9. Derik Lardot (* 9.5.1933), 18.9. Reino Heiskanen (* 26.3.1931), 26.12. Voitto Liukkonen (* 19.7.1940)

ARVONIMET JA HUOMIONOSOITUKSET

Suomalaisille on toimintavuoden aikana myönnetty seuraavat kansainväliset arvonimet:

Kirjeshakin suurmestari Heikki Pigg

Kirjeshakin SIM-arvo Jari Mannermaa

Ratkaisemisen kv. mestari Kari Karhunen

Suomalaisille on toimintavuoden aikana myönnetty seuraavat kansalliset arvonimet ja huomionosoitukset:

Shakin ansiomerkki hopeisena Pentti Vesander ja Arto Satonen

Shakkimestarin arvo on myönnetty seuraaville: 294. Jari Järvelä, 295. Kim Räisänen

Vuoden shakinpelaajaksi valittiin Mika Karttun en ja vuoden nuoreksi pelaajaksi Qiyu Zhou.

4

KANSAINVÄLISET KILPAILUT

Maajoukkueiden EM, Heraklion, Kreikka 30.10.-6.11. (39) 31. Suomi 7/16½ (Tomi Nybäck 4½/7, Mikael Agopov 3½/8, Mika Karttunen 4/8, Heikki Westerinen 1/6, Sauli Keskinen 3½/7), naisten kilpailu (29) 26. Suomi 7/12 (Niina Sammalvuo 1½/4, Tanja Rantanen 2½/7, Heini Puuska 1½/7, Laura Savola 1½/7, Sari Rautanen 3/7, 2/4 vapaavuorosta)

Dresden 16.-24.2. Seniorijoukkueiden avoin EM (52) 20. Suomi 10/18 19½/36 (Heikki Westerinen 5½/9, Ilkka Kanko 4, Harri Hurme 4½, Ilkka Sarén 5½)

Euroopan alle 18-v. joukkuemestaruus, Subotica, Serbia 7.-14.7. (12) 8. Suomi 7/14 16/28 (Teemu Pudas 2½/7, Alexey Sofiev 3½, Kim Räisänen 6, Jaakko Oksa 4)

Seurajoukkueiden Eurooppa-cup, Antalya, Turkku 3.-10.10. (56) 42. OpusCapita 6/15,5 (Mika Karttunen 1/6, Veijo Mäki 3½/7, Heikki Lehtinen 1½/5, Timo Lampén 0/4, Jarkko Penttinen 3/5, Janne Mertanen 1/4, Jyrki Kytöniemi 1½/4, Olli Sisättö 4/7), 47. Matinkylän Shakkikerho 4/17 (Miikka Mäki-Uuro 2/7, Petri Lehtivaara 3/7, Kari Pulkkinen 1/4, Asko Hentunen 3½/6, Mikko Kivistö 2½/4, Mika Ebeling 2½/7, Janne Salimäki 2½/7)

Narvan nuorten turnaus, Viro 7.-13.10. (8) 8. Suomi 1/18 (Janne Myller 1½/7, Henri Pohjala 3½, Roope Kiuttu 5½ pöydän paras, Erik Rönkä 2½, Ellis Saavalainen 1, Terhi Lauronen 0, Janika Kääriäinen 1½, Maria Larionova 0, Irina Tumanova 2½, Katariina Larionova 0)

Baltian maiden koululaisten turnaus, Riika, Latvia 11.-15.7. (22): 14. Suomi 13½/28 (Henri Pohjala 3/7, Tero Lehtimäki 5, Miro Leppäkoski 3½, Erika Uusitupa 2)

Seniorien MM, Gmunden, Itävalta 17.-28.9. (233) 5.-12. (12.) Heikki Westerinen 8/11, 64.-106. (70.) Pentti Palmo 6.

Nuorten MM, Antalya, Turkki 18.-28.11.

Pojat alle 18-v. (80) 90.-102. (93.) Eric Malmi 4/11

Pojat alle 16-v. (126) 73.-90. (85.) Mika Laitinen 5

Pojat alle 14-v. (154) 102.-125. (123.) Vihtori Immonen 4½

Pojat alle 12-v. (161) 114.-128. (119.) Daniel Ebeling 4½

Tytöt alle 8-v. (72) 9.-16. (10.-11.) Qiyu Zhou 7

Liikuntavammaisten MM, Wisla, Puola 15.-23.5. (27) 11.-18. (12.) Grels Linqvist 4½/9, (14.) Tomi Tocklin 4½

EM-turnaus, Dresden, Saksa 2.-16.4. (403) 128.-180. (158.) Tomi Nybäck 6/11

Nuorten EM, Sibenik, Kroatia 13.-24.9.

P18 (74) 44.-56. (46.) Kim Räisänen 4/9

P16 (88) 66.-74. (70.) Mikko Kurkijärvi 3½, 80.-85. (84.) Touko Setälä 2½

P14 (84) 80.-81. (80.) Ilmo Setälä 2½, 83. Tero Savola 1½, 84. Lari Linden 0

P12 (91) 86.-88. (86.) Antti Uusitupa 2½

P10 (92) 83.-89. (86.) Matias Lappalainen 2½

T16 (71) 19.-32. (23.) Laura Savola 5

T14 (73) 51.-62. (62.) Erika Uusitupa 3½

Näkövammaisten EM, Durham, Englanti 14.-23.8. (76) 42.-57. (48.) Kari Holmela 4/9, 66.-72. (68.) Bengt Wikman 3

EU:n nuorten mestaruus, Mureck, Itävalta 1.-9.8. Alle 14-v. (40) 35.-37. (35.) Vihtori Immonen 3/9, alle 12-v. (40) 18.-23. (22.) Julius Rauramaa 4½, alle 10-v. (47) 14.-19. (19.) Anastasia Vatanen 5

Pohjoismaiden mestaruus, Helsingör, Tanska 21.-29.7. (280) 6.-17. (9.) Tomi Nybäck 7½/10, 32.-61. 41. Risto Tuominen 6½, (46.) Mika Karttunen 6½,121.-163. (147.) Tomi Tocklin 5, (156.) Jouko Viljanen 5, 191.-224. (195.) Tero Sihvonen 4, 225.-245. (227.) Veikko Koskinen 3½.

Naisten mestaruus (11) 8.-9. (8.) Tanja Rantanen 3½/10.

5

Seniorien mestaruus (14) 1. Heikki Westerinen 8½/9, 3.-4. (3.) Derik Lardot 6

Näkövammaisten PM, Fredericia, Tanska 9.-10.2. 1. Ruotsi, 2. Suomi, 3. Norja, 4. Tanska.

Ratkaisemisen MM-kilpailut Rodoksella, Kreikassa 16.-17.10. 8. Suomi 139,5/180 (14. Kari Karhunen 68,5, 44. Harri Hurme 63, 52. Jorma Paavilainen 47,5, 66. Marko Ylijoki 36 yksittäisratkaisijana). Avoimessa ratkaisukilpailussa Jorma Paavilainen oli neljäs ja sai lisäksi Whisky-laadintakilpailussa 2.

palkinnon.

Pardubice, Tshekki, ratkaisemisen EM (17) 4. Suomi 205,5/270 (8. Harri Hurme 72/90, 19. Jorma Paavilainen 65, 31. Terho Marlo 56, 43 Henry Tanner 49)

Rilton Cup, Tukholma, Ruotsi 27.12.-5.1. (133) 20.-39. (21.) Tomi Nybäck 5½/9, (30.-31.) Niina Sammalvuo 5½, (34.) Santul Kosmo 5½, 77.-95. (80.-85.) Derik Lardot ja Tero Penttilä 4, (87.) Juho Pelto 4, (88.-89.) Petri Jäntti 4, (93.) Laura Savola 4, 106.-120. (114.-116.) Ari Savola 3, (119.-120.) Heini Puuska 3, 128.-132. (130.) Tapani Tähkävuori 2. Avoin ryhmä (80): 4.-7. (6.) Tomi Tocklin 6½/9, 22.-34. (29.-30.) Juho Pakarinen 5, 61.-68. (62.) Julius Nieminen 3½.

Paul Keresin muistoturnaus, Tallinna, Viro 6.-13.1. SM-ryhmä B: 7.-8. Heikki Westerinen 4/9.

Moskova 14.-22.2. Aeroflot-open C (199) 58.-80. (78.) Erkki Korhonen 5/9

Bankok Open, Phuket, Thaimaa 27.3.-1.4. (85) 9.-15. (9.) Asko Hentunen 6/9 (KvM-kiinnitys), 24.-41. (25.) Mikko Kivistö 5, 26. Timo Tuomala 5, 27. Kari Nieminen 5, 59.-70. (68.) Marko Koivumäki 3½, B-ryhmä (24): 2.-5. (5.) Reijo Ahjonen 5/7

San Sebastian, Espanja 1.-8.4. (121) 22.-36. (25.) Jouni Yrjölä 5½/9, 37.-54. (39.) Antti Heikkilä 5

Norrköping, Ruotsi 6.-9.4. (139) 29.-37. (35.) Arto Satonen 5½/9, 38.-62. (61.) Tero Lehtimäki 5, 101.-110. (103.) Martti Mäensivu 3½, 111.-126. (121.) Pentti Rintakoski 3

Budapest, Unkari, 7.-16.4. KvM-ryhmä A 10. Santul Kosmo 3/10, KvM-ryhmä B 6. Kalle Niemi 4/9

Gausdal, Norja 18.-26.4. SM-ryhmä B (36) 9.-15. (13.) Heikki Westerinen 5/9, Elo-ryhmä (48) 6.-8. (8.) Kalevi Lehtosaari 6/9, 13.-21. (13.) Pentti Palmo 5, (17.) Sari Rautanen 5, (18.) Petri Suuronen 5

Salou, Espanja 3.-11.5. (65) 38.-44. (38.) Petri Suuronen 4/9, 39. Sari Rautanen 4

Gästrikland open, Sandviken, Ruotsi 17.-20.5. (107) 2.-4. (4.) Yrjö Rantanen 6/8, 8.-18. (14.) Timo Pirttimäki 5½, 15. Jouni Yrjölä 5½, 19.-33. (22.) Kari Tikkanen 5, (23.-35.) Derik Lardot 5, (33.) Timo Porrasmaa 5

Capo d'Orso, Palau, Italia 18.-26.5. (149) 15.-28. (20.) Petri Kekki 6/9

CSITin mestaruus, Burgau, Itävalta 22.-26.6. (34) 3.-4. (3.) Teemu Topi-Hulmi 5/7, 7.-15. (7.) Timo Tuomala 4

Benasque, Espanja 5.-14.7. (420) 37.-84. (70.) Heikki Westerinen 6½/10

Avoin Hollannin mestaruus, Dieren, Hollanti 23.7.-2.8. (88) 24.-35. (25.) Mikko Niemi 5/9

Bornholm, Tanska 30.7.-5.8. (132) 96.-105. (97.) Derik Lardot 3/9

Kv. lasten turnaus, Novi Sad, Serbia 18.-26.8. (85) 5.-9. (9.) Aleksi Wallin 6½/9, 26.-38. (37.) Tero Lehtimäki 5, 39.-51. (40.) Henri Pohjala 4½

Nikea, Kreikka 23.-30.8. (341) 15.-32. (20.) Heikki Westerinen 6½/9

Tromssa, Norja 4.-12.8. (98) 10.-22. (18.) Heikki Westerinen 6/9

Calvia, avoin turnaus, Espanja 6.-14.10. (83) 38.-49. (39.) Grels Linqvist 4½/9, 43. Sari Rautanen 4½, 50.-60. (50.) Tomi Tocklin 4, 52. Petri Suuronen 4

SUOMEN MESTARUUSKILPAILUT

Seurajoukkueiden SM 2006-07 1. OpusCapita17/18, 2. MatSK 15, 3. Velhot 12, 4. TuTS 9, 5. JyS 9.

Joukkuepikashakin SM, Vammala 4.-5.8. (178) 1. Velhot 70½/92 (Tomi Nybäck 19/23, Tapani Sammalvuo 19½, Sampsa Nyysti 16, Timo Pääkkönen 16), 2. Tammer-Shakki 65½ (Mika Karttunen 16, Yrjö Rantanen 16½, Jyrki Kytöniemi 117½, Timo Lampén 15½), 3. TuTS 63½ (Riho Liiva 19½, Teemu Topi-Hulmi 11, Risto Tuominen 17½, Ville Vainio 15½), 4. MatSK 60, 5. Garde 58½, 6. SalSK 56½

6

SM-turnaus, Helsinki 11.-19.6. 1. Mika Karttunen TammerSh 6½/9, 2. Kalle Niemi TuTS 6, 3. Mikael Nouro G 5½, 4.-6. Harri Hurme SSK, Tommi Luukkonen JyS ja Markku Hartikainen HSK 5

Seniorien SM, Helsinki 11.-19.6. 1. Jouko Äijälä LahS 8/9, 2. Ilkka Kanko HSK 7½, 3. Derik Lardot OSS 6

Nuorten SM, Helsinki 7.-10.6.

Alle 20v (5): 1. Teemu Tiinanen HSK 2½/3, 2. Antti Laurila TammerSh 2½, 3. Kim Ripatti ESK 1

Alle 18v (10): 1. Eric Malmi TuTS 6½/7, 2. Kim Räisänen MatSK 5½, 3. Frans Valli Shlaakso 5

Alle 16v (14): 1. Mika Laitinen Velhot 5½, 2. Mikko Kurkijärvi MatSK 5, 3. Henri Mynttinen MikkSK 4½

Alle 14v (16): 1. Roope Kiuttu OSS 7, 2. Lari Linden TuTS 5½, 3. Vihtori Immonen I-HSK 4½

Alle 12v (14): 1. Daniel Ebeling MatSK 6, 2. Antti Uusitupa TuTS 5½, 3. Julius Rauramaa MatSK 5

Alle 10v (20): 1. Qiyu Zhou Sh-77 7, 2. Matias Lappalainen JyS 6, 3. Anastasia Vatanen Int 5

Avoin SM, Heart of Finland, Jyväskylä 16.-20.7. (121) 1. Normunds Miezis LAT 7½/9, 2.-6. Evgeniy Solozhenkin RUS, Meelis Kanep EST, Tomi Nybäck Velhot (avoin Suomen mestari), Nikolay Legky UKR ja Mika Karttunen Tammer-Shakki 7, naisten Suomen mestaruuden voitti Laura Savola PSY, seuraavina Sari Rautanen I-HSK ja Heini Puuska SalSK.

Nopean shakin SM, Helsinki 19.-20.5.

Joukkuekilpailu (20) 1. Tammer-Shakki 17 10 (Mika Karttunen 4/6, Heikki Lehtinen 3½, Jyrki Kytöniemi 4½, Jyrki Kiltti 5), 2. EtVaS 15½ 9 (Henri Koskinen 3½, Tero Kokkila 4, Heikki Salo 4, Perttu Anttila 4), 3. JoeSK 15½ 9 (Sergei Ivanov 4, Markku Lahtinen 2½, Santul Kosmo 5½, Aarne Saastamoinen 3½)

Henkilökohtainen kilpailu (26) 1. Juhani Lehti SSK 5/6, 2. Janne Salimäki MatSK 4½, 3. Mika Karttunen Tammer-Sh 4½, 4. Juan Sanchez JärvSK 4½, 5. Pasi Korhonen I-HSK 4½, 6. Esa Auvinen ES-78 4

Pikashakin SM, Tampere 3.-4.2. (66) 1. Mika Karttunen TammerSh 20/23, 2. Asko Hentunen MatSK 18, 3. Jyrki Kytöniemi TammerSh 17, 4. Perttu Anttila EtVaS 16, 5. Jan Ristoja G 15½, 6. Tommi Luukkonen JyS 15. Naisten mestaruuden voitti Niina Sammalvuo Velhot, seuraavina Laura Savola PSY ja Tanja Rantanen TuTS.

Nuorten pikashakin SM, Kuusankoski 25.11.

Joukkuekilpailu

Alle 20-v. 1. MatSK 48/56 (Kim Räisänen 12½/14, Mikko Kurkijärvi 13, Bennie Wardi 11½, Julius Rauramaa 11)

Alle 16-v. 1. TuTS 47 (Roger Norri 10, Aleksi Olander 12, Erika Uusitupa 12, Antti Uusitupa 13), 2. TuTS 2 32½ (Akseli Hosia 8, Riku Koskinen 8½, Antti Ojala 8, Anselmi Carpelan 8)

Alle 12-v. 1. Loimaan SK 16½ (Tommi Tuomola 5, Oskari Nyman 4½, Valtteri Nokso-Koivisto 3, Markus Nokso-Koivisto 4)

Henkilökohtainen kilpailu

Alle 20v: 1. Antti Kahri Remi 12/12, 2. Sami Tuominen SHYM 6
Alle 18v: 1. Kim Räisänen MatSK 11, 2. Joona Tuominen HeinSK 6½, 3. Bennie Wardi MatSK 5
Alle 16v: 1. Mikko Kurkijärvi MatSK 9½, 2. Roger Norri TuTS 7, 3. Pongsan Ahkuputra EtVaS 5½

(Alle 20-v., alle 18-v. ja alle 16-v. kilpailu pelattiin yhdessä ryhmässä.)
Alle 14v: 1. Erika Uusitupa TuTS 12½/2x7, 2. Aleksi Olander TuTS 9½, 3. Akseli Hosia TuTS 8½
Alle 12v: 1. Antti Uusitupa TuTS 11/11, 2. Tommi Tuomola LoimSK 10, 3. Dennis Liu MatSK 8
Alle 10v: 1. Jere Lindholm EtVaS 6, 2. Samuli Selänniemi JämSS 5, 3. Ellis Saavalainen MatSK 5

(Alle 12-v. ja alle 10-v. kilpailu pelattiin yhdessä ryhmässä.)

Pikaratkaisemisen 28. SM, Helsinki 3.3. (11) 1. Jorma Paavilainen 60/70, 2. Henry Tanner 56,5, 3. Kari Karhunen 54,5, 4. Harri Hurme 54, 5. Joose Norri 46, 6. Terho Marlo 44.

7

KOULULAISKILPAILUT

Lukiojoukkueiden PM, Lund, Ruotsi 7.-9.9. 5. Helsingin matematiikkalukio 4/16 (Alexey Sofiev 2½/4, Kalle Kumpulainen 1½/4, Heini Rinne 0/2, Elias Nummelin 0/3, Riku Koivunen 0/3)

Yläasteen PM, Lavia 7.-9.9. 4. Suomelan koulu, Lavia 8½/20 (Henri Pohjala 3½/5, Tero Lehtimäki 2½/5, Ilari Pohjala 1/3, Teemu Ala-Järvenpää 1½/5, Mika Kemppi 0/2), 5. Porin suomalainen yhteislyseo 8 (Laura Savola 1½, Miro Leppäkoski 3, Antti Lauhala 2, Olli-Pekka Riikonen 1½)

Ala-asteen PM, Örsundsbro, Ruotsi 7.-9.9. 6. Savosenmäki, Mänttä 6/20 (Johannes Kivelä ½, Valtteri Ojala 0, Markus Ojala 2½, Ville Mäntylä 3)

Reykjavik 16.-18.2. Koululaisten PM

A-ryhmä: 5.-6. Janne Myller 3/6, 9. Antti Kahri 2½

B-ryhmä: 5. Kim Räisänen 3½, 7. Samuli Laato 3

C-ryhmä: 5. Henri Pohjala 3½, 7. Roope Kiuttu 2½

D-ryhmä: 8. Tuomas Laato 2½, 9. Julius Seligson 2½

E-ryhmä: 5. Julius Rauramaa 3, 7. Nikita Nossenko 3

Koulujoukkueiden SM, Tampere 21.-22.4.

Ala-aste (12) 1. Savosenmäki, Mänttä 18/24 (Johannes Kivelä 3, Valtteri Ojala 4, Markus Ojala 6, Jesse Holm 5), 2. Hannunniittu, Turku 17½ (Tuomas Laato 5/6, Antti Uusitupa 5½/6, Joonatan Laato 4/6, Oskari Linden 2/4, Kalle Linden 1/2), 3. The English School, Helsinki 14½ (Daniel Ebeling 5½, Riku Rantanen 4, Gabriela Ebeling 3, Santeri Huuskonen 2). 1-3 luokkien paras oli Cygnaeus lågstadieskola, Helsinki 2 (Marc Lempinen-Cabana, Vaije Maan, Christian Ahlström, Benjami Nava, Alexander Grönblom)

Yläaste (5) 1. Suomelan koulu, Lavia 12½/16 (Henri Pohjala 3/4, Tero Lehtimäki 3½, Ilari Pohjala 4, Teemu Ala-Järvenpää 2), 2. Porin suomalainen yl 10½ (Laura Savola 2/4, Miro Leppäkoski 3½/4, Antti Lauhala 2/4, Olli-Pekka Riikonen 3/3, Mikael Nyholm 0/1), 3. Saarnilaakson koulu, Espoo 10 (Mikko Kurkijärvi 3/4, William Linna 2 , Jussi Kokkala 1 ja Pekka Laitio 4)

Lukio (7) 1. Matematiikkalukio, Helsinki 15½/24 (Alexey Sofiev 1½/4, Kalle Kumpulainen 3½/6, Heini Rinne 4½/6, Elias Nummelin 4/6, Riku Koivunen 2/2), 2. Ressu, Helsinki 15 (Teemu Pudas 5, Julius Nieminen 3½, Lauri Hitruhin 4, Anton Rusanen 2½), 3. Kotkan lyseon lukio 13½ Samu Montonen 1, Niko Virtanen 3½, Petrus Taskinen 3½, Kalle Hakala 5½)

Koululaisten SM, Mänttä 10.-11.11.

A-sarja (12): 1. Mikko Niemi VammSK 6/7, 2. Teemu Pudas ESK, 6, 3. Kim Räisänen MatSK 4½

B-sarja (23) 1. Henri Pohjala VammSK 6, 2. Aleksi Wallin OSS 6, 3. Mikko Kurkijärvi MatSK 5

C-sarja (22) 1. Roope Kiuttu OSS 6, 2. Vihtori Immonen I-HSK 5½, 3. Ilmo Setälä PSY 4½

D-sarja (24) 1. Daniel Ebeling MatSK 5½, 2. Erik Rönkä KSY 5, 3. Dennis Liu MatSK 5

E-sarja (28) 1. Dmitri Tumanov Int 6½, 2. Qiyu Zhou Sh-77 6, 3. Matias Lappalainen JyS 5

MUUT KILPAILUT

SKSL:n turnaussarja 2007 1. Pavel Martynov 517, 2. Sergei Ivanov 470, 3. Aleksey Martynov 433, 4. Leo Tolonen 423, 5. Mika Karttunen 404, 6. Tapio Lauronen 359, 7. Mikko Niemi 348, 8. Pasi Terästi 345, 9. Jyrki Parkkinen 339, 10. Frans Valli 336. Osakilpailuja oli 33 (v. 2006 38), osanottajia 597 (669) ja osanottokertoja 1358 (1633).

Pelaaja- ja pelimääriä Pelaajia normaaliturnauksissa 1555 (v. 2006 1624), pikashakkiturnauksissa 801 (823), yhteensä 1691 (1776). Pelejä normaaliturnauksissa 23146 (24856), pikashakkiturnauksissa 37648 (44066). Turnauksia 80 (97), puoliseloturnauksia 10 (12), pikashakkiturnauksia 101 (101).

8

MUU TOIMINTA

SKSL:n ja sen äänivaltaisten jäsenten äänenkannattaja Suomen Shakki on ilmestynyt 11 kertaa, joista yksi on ollut kaksoisnumero. Lehden päätoimittajana on edelleen toiminut Esko Nuutilainen. Lehden kustantajana on ollut Suomen Shakkikustannus Oy. Teksti-TV:ssä on jatkettu shakkitulosten julkaisemista. Liiton internet-sivuja on parannettu ja tiedottamista lisätty.

Liitto omistaa Suomen Shakkikustannus Oy:n osakkeita 70 kpl á 84,09 euroa. Liiton osuus yhtiön äänivallasta on noin 61%.

Shakkitoimitsija- ja turnausjohtajakoulutusta on jatkettu toimintavuoden aikana järjestämällä muutamia toimitsija- ja turnausjohtajakursseja.

Liiton shakkimitalia on jaettu kaikissa SM-tason kilpailuissa sekä eräissä muissa tapahtumissa joko palkintona tai muistomitalina.

Liiton edustajat ovat toimintavuoden aikana osallistuneet valtakunnallisiin urheilualan kokouksiin ja seminaareihin.

Helsingissä 5.2.2008 Suomen Keskusshakkiliitto