Mestaruussarjan lopputaulukko
EtVaS 1	  11	 9 1 1	 34-18	 19 
Taraus 1  11	 7 1 3	 28-20	 15 
KSY 1	  11	 6 2 3	 25-20	 14 
HOSK 1	  11	 6 1 4	 29-29	 13 
MatSK 1	  11	 5 2 4	 40-24	 12 
HSK 1	  11	 4 3 4	 26-24	 11 
TuTS 1	  11	 5 1 5	 27-28	 11 

JyS 1	  11	 3 3 5	 25-35	 9 
Taraus 2  11	 2 4 5	 22-25	 8 
SalSK 1	  11	 3 1 7	 25-33	 7 

SSK 1	  11	 3 1 7	 17-32	 7 
SKF 1	  11	 2 2 7	 23-33	 6 

I Divisioona lohko 1
TSY 1	  7	 5 1 1	 31-13	 11 
MatSK 2	  7	 5 1 1	 28-16	 11 
I-HSK 1	  7	 5 0 2	 28-14	 10 
KS-58 1	  7	 4 0 3	 21-18	 8 
Remi 1	  7	 3 1 3	 18-15	 7 
EtVaS 2	  7	 3 1 3	 18-22	 7 
TuTS 2	  7	 1 0 6	 11-28	 2 
TSY 2	  7	 0 0 7	  5-34	 0 
 
I Divisioona lohko 2
HyvSK 1	  7	 5 0 2	 24-9 	 10 
Aatos 1	  7	 5 0 2	 25-12	 10 
KäpSK 1	  7	 5 0 2	 25-20	 10 
HSK 2	  7	 4 0 3	 18-14	 8 
Caissa 1  7	 3 1 3	 22-17	 7 
KarhTS 1  7	 3 1 3	 18-23	 7 
G 1	  7	 1 0 6	 12-29	 2 
VantS 1	  7	 1 0 6	 12-32	 2 
 
I Divisioona lohko 3
OSS 1	  6	 5 1 0	 22-12	 11 
JoeSK 1	  6	 5 0 1	 31-6 	 10 
TaSY 1	  6	 3 1 2	 19-19	 7 
RaahLi 1  6	 2 2 2	 17-14	 6 
JoeSK 2	  6	 2 2 2	 15-19	 6 
KyrSK 1	  6	 1 0 5	 11-27	 2 
ValkSK 1  6	 0 0 6	  5-23	 0 

SSK ja SKF putosivat suoraan I divisioonaan.

Mestaruussarja 10. kierros 23.3.1996

Taraus 1   -  HSK 1          1 - 3 
1 Mäki Veijo         = Manninen Marko      5 Paldanius Pekka    = Hartikainen Markku
2 Lauk Ular          0 Norri Joose         6 Lampen Timo        0 Kanko Ilkka      
3 Hokkanen Petri     = Burmeister Rick     7 Salokangas Hannu   0 Binham Timothy   
4 Penttinen Jarkko   = Sorri Juhani        8 Kekki Jorma        1 Gruenthal Riho   
 
EtVaS 1   -  SKF 1           4 - 0 
1 Sepp Olav          1 Rantanen Yrjö       5 Kokkila Tero       1 Tanner Henry     
2 Tella Jussi        1 Pyhälä Antti        6 Salo Heikki        1 Kivimäki Jaakko  
3 Puranen Jukka      = Raaste Eero         7 Eskelinen Aarno    = Paasikangas J    
4 Koskinen Henri     = Lindstedt Johan     8 Eskola Risto       = Koskela Niina    
 
KSY 1   -  JyS 1             2 - 2 
1 Veingold A         1 Nevanlinna Risto    5 Lahtinen Markku    1 Tuomala Tapio    
2 Westerinen Heikki  0 Tolonen Leo         6 Räisä Unto         = Hämäläinen Sami  
3 Hakulinen Esko-M   0 Franssila Tommi     7 Houtsonen Pedri    = Hartio Ilkka     
4 Tikkanen Kari      = Hintikka Eero       8 Mertanen Jorma     = Luukkonen Tommi  
 
MatSK 1   -  TuTS 1          3 - 0 
1 Pulkkinen Kari     = Liiva Riho          5 Lehtivaara Risto   1 Seppänen Asko    
2 Kekki Petri        = Keskisarja Teemu    6 Tiitta Sauli       = Tuomainen Ilmari 
3 Lehtivaara Petri   1 Lassila Erkki       7 Kauppinen Martti   = Ketonen Tapio    
4 Kivistö Mikko      = Nokso-Koivisto An   8 Tolonen Mikko      1 Sorsa Nuutti     
 
HOSK 1   -  SSK 1            3 - 2 
1 Yrjölä Jouni       = Viljava Tapani      5 Innala Heikki-P    = Saren Ilkka      
2 Helenius Martti    = Havansi Erkki       6 Lehto Ville        1 Ketola Klaus     
3 Issakainen Ari     0 Henttinen Markku    7 Rantala Jyrki      1 Lehti Juhani     
4 Nippula Timo       0 Hurme Harri         8 Tähkävuori Tapani  1 Laukkanen Kalevi 
 
Taraus 2   -  SalSK 1        3 - 1 
1 Vooremaa Andres    1 Mäki-Uuro Miikka    5 Natri Antero       = Lindqvist Tor-Erik
2 Kytöniemi Jyrki    = Salo Tapio          6 Tuominen Mauri     1 Kivijärvi Juha   
3 Konsala Kimmo      0 Leino Jukka         7 Lehtioksa Jorma    = Hautaniemi Jarmo 
4 Kiltti Jyrki       = Haapasalo Jukka-P   8 Lehtinen Heikki    1 Simola Tuomas    
 
I Divisioona vimeinen kierros 23.3.1996
Lohko A
MatSK 2   -  TSY 2           7 - 0 
1 Pikler Tamas       1 Kyrölä Jouko        5 Syrjänen Jukka     1 Virtanen Harry   
2 Salimäki Janne     1 Purga Oleg          6 Sinervuo Veli-P    1 Rantanen Martti  
3 Tuutti Petri       = Vannassalo Seppo    7 Möttönen Ari       1 Rantanen Tanja   
4 Pukkila Markku     1 Hakala Mika         8 Lammi Esa          1 Laine Arto       
 
KS-58 1   -  TSY 1           5 - 1 
1 Pirttimäki Timo    = Holmsten Aleksei    5 Kukkonen Jaakko    0 Alkkiomäki Jyrki 
2 Tuomala Timo       1 Tirkkonen Tero      6 Sihvonen Tero      1 Tirkkonen Topi   
3 Kivipelto Kaj      1 Heino Juha          7 Katajainen Kimmo   = Laajo Juha       
4 Lauren Martti      1 Ranki Martti        8 Koskinen Veikko    1 Jäderholm Bo     
 
I-HSK 1   -  TuTS 2          7 - 1 
1 Nei Mati           0 Moilanen Olli       5 Tuovinen Jukka     1 Lehti Jorma      
2 Kilpelä Panu       1 Lehtosaari Kalevi   6 Molander Riku      1 Kukkonen Matti   
3 Myllyniemi Martti  1 Aaltonen Antero     7 Hytönen Harri      1 Osterberg Mika   
4 Wilen Eero         1 Hautala Heikki      8 Vatanski A         1 Topi-Hulmi Teemu 
 
Remi 1   -  EtVaS 2          2 - 2 
1 Lokotar Erkki      = Vihinen Teemu       5 Louhivaara Jere    0 Filppula Kari    
2 Eklund Kari        1 Laakso Harri        6 Peltola Leo        1 Rajakari Juha    
3 Kosonen Marko      = Fastberg Juuso      7 Rytkönen Jarmo     = Oksanen Timo     
4 Jääskeläinen Esko  = Mäntysalo Jyri      8 Satukangas Pekka   0 Kauma Mikko      
 
Lohko 2
KäpSK 1   -  KarhTS 1        5 - 3 
1 Niemelä Antti      1 Marttinen Pauli     5 Niemelä Tuomas     1 Räsänen Jarmo    
2 Agopov Mikael      1 Mujunen Martti      6 Tiihonen Ilpo      0 Engelberg Jan    
3 Calonius Mikael    1 Kaunonen Kalevi     7 Toivonen Aulis     0 Stolt Janne      
4 Agopov Vladimir    1 Toikka Jussi        8 Pihlajamäki Antti  0 Kiviharju Arvo   
 
Aatos 1   -  HyvSK 1         1 - 4 
1 Seeman Tarvo       = Salmensuu Olli      5 Lammi Jyri         1 Pihlajasalo Hannu
2 Väätäinen Timo     0 Öim Tönu            6 Halmeenmäki Tuomo  = Ailama Kari      
3 Linnanen Lassi     0 Virtanen Antti      7 Graeffe Petri      0 Ahonen Jari      
4 Toivola Jari       0 Pihlajasalo Antti   8 Jokela Esa         = Salmi Ilkka      
 
HSK 2   -  VantS 1           5 - 1 
1 Uimonen Matti      1 Rönnqvist Timo      5 Kauranen Matti     = Katajajuuri Juha-
2 Sahlberg Erkki     = Kiili Markus        6 Lehtisalo Marko    1 Hyvärinen Juha   
3 Lehto Antti        1 Mattsson Esa        7 Kiviaho Allan      0 Tiilikainen Mikko
4 Backlund Björn     1 Lappalainen Sasu    8 Funck Kaj          1 Pyysalo Mikko    
 
Caissa 1   -  G 1            6 - 0 
1 Nouro Mikael       1 Haanpää Jorma       5 Ilmoni Tommy       1 Loikkanen Veijo  
2 Kärner Hillar      1 Elfving Jörn        6 Nyström Leif       1 Vuori Hannu      
3 Ristoja Thomas     1 Gorskov Aleksei     7 Eriksson Jon       1 Ojala Hannu      
4 Ristoja Jan        = Wikberg Nils        8 Zeindlmeier T      = Kelkka Asko      
 
Mestaruussarja
Viimeinen kierros 24.3.1996

SKF 1   -  Taraus 1          2 - 3 
1 Rantanen Yrjö      = Mäki Veijo          5 Lindstedt Johan    1 Paldanius Pekka  
2 Pyhälä Antti       0 Lauk Ular           6 Tanner Henry       1 Lampen Timo      
3 Välkesalmi Kimmo   = Hokkanen Petri      7 Paasikangas J      0 Salokangas Hannu 
4 Raaste Eero        = Penttinen Jarkko    8 Koskela Niina      0 Lehtinen Heikki  
 
HSK 1   -  KSY 1             1 - 2 
1 Manninen Marko     0 Veingold A          5 Hartikainen Markku = Lahtinen Markku  
2 Norri Joose        = Westerinen Heikki   6 Kanko Ilkka        = Räisä Unto       
3 Burmeister Rick    0 Hakulinen Esko-M    7 Binham Timothy     1 Houtsonen Pedri  
4 Sorri Juhani       = Tikkanen Kari       8 Gruenthal Riho     = Mertanen Jorma   
 
SSK 1   -  EtVaS 1           0 - 4 
1 Viljava Tapani     0 Sepp Olav           5 Saren Ilkka        0 Kokkila Tero     
2 Havansi Erkki      = Tella Jussi         6 Alivirta Orri      = Salo Heikki      
3 Henttinen Markku   0 Puranen Jukka       7 Ketola Klaus       0 Vihinen Teemu    
4 Hurme Harri        = Koskinen Henri      8 Lehti Juhani       = Eskola Risto     
 
SalSK 1   -  MatSK 1         4 - 3 
1 Mäki-Uuro Miikka   0 Pulkkinen Kari      5 Lindqvist Tor-Erik 1 Kauppinen Martti 
2 Salo Tapio         1 Kekki Petri         6 Simola Tuomas      0 Pikler Tamas     
3 Leino Jukka        1 Lehtivaara Petri    7 Grek Marko         0 Tolonen Mikko    
4 Haapasalo Jukka-P  1 Lehtivaara Risto    8 Ristikartano P     = Salimäki Janne   
 
TuTS 1   -  Taraus 2         1 - 1 
1 Liiva Riho         = Vooremaa Andres     5 Seppänen Asko      = Kiltti Jyrki     
2 Keskisarja Teemu   = Kekki Jorma         6 Tuomainen Ilmari   0 Natri Antero     
3 Lassila Erkki      1 Kytöniemi Jyrki     7 Ketonen Tapio      = Pessi Juha       
4 Nokso-Koivisto An  = Konsala Kimmo       8 Sorsa Nuutti       = Lehtioksa Jorma  
 
JyS 1   -  HOSK 1            4 - 4 
1 Nevanlinna Risto   1 Yrjölä Jouni        5 Tuomala Tapio      0 Innala Heikki-P  
2 Tolonen Leo        1 Helenius Martti     6 Hämäläinen Sami    0 Lehto Ville      
3 Franssila Tommi    0 Issakainen Ari      7 Hartio Ilkka       0 Pietilä Jari    
4 Hintikka Eero      1 Nippula Timo        8 Luukkonen Tommi    1 Paronen Petteri



Mestaruussarja karsintaottelujen tulokset

HyvSK - JyS 1-6

Olli Salmensuu        - Risto Nevanlinna  	0-1
Tönu Öim              - Leo Tolonen       	0-1
Antti Virtanen        - Juha Partanen     	0-1
Antti Pihlajasalo     - Tommi Franssila   	0-1
Hannu Pihlajasalo     - Eero Hintikka     	½-½
Kari Ailama           - Tapio Tuomala     	0-1
Jari Ahonen           - Sami Hämäläinen   	1-0
Ilkka Salmi           - Tommi Luukkonen   	0-1
OSS - SalSK 1-4

Teemu Kilpi           - Miikka Mäki-Uuro  	0-1
Jyrki Parkkinen       - Tapio Salo        	½-½
Jaakko Alatulkkila    - Jukka Leino       	0-1
Janne Tyni            - Jukka-Pekka Haapasalo   1-0
Riku Haataja          - Tor-Erik Lindqvist      ½-½
Derik Lardot          - Juha Kivijärvi    	0-1
Martti Luodonpää      - Jarmo Hautaniemi  	½-½
Seppo Ahava           - Tuomas Simola     	0-1

TSY - Taraus II 3-2

Aleksei Holmsten      - Andres Vooremaa         ½-½
Risto Tuominen        - Hannu Salokangas        1-0
Antti Laato           - Jorma Kekki             0-1
Sauli Keskinen        - Jyrki Kytöniemi         ½-½
Tero Tirkkonen        - Jyrki Kiltti            0-1
Juha Heino            - Antero Natri            1-0
Martti Ranki          - Jorma Lehtioksa         ½-½
Oleg Purga            - Heikki Lehtinen         1-0


Jyväs-Shakki ja Salon Shakkikerho säilyttivät paikkansa mestaruussarjassa.
Uutena joukkueena sarjaan nousi Turun Shakinystävät.