REGERINGEN

 

BAUNSGAARD  2.2.1968 - 11.10.1971

RV+V+KF

ÆNDRINGER 11.7.1969,14.7.1970 og 17.3.1971

Statsminister

Hilmar Baunsgaard

rv

2.2.1968

-

11.10.1971

Udenrigsminister

Poul Hartling

v

2.2.1968

-

11.10.1971

Finansminister

Poul Møller

kf

2.2.1968

-

17.3.1971

  Finansminister

Erik Ninn-Hansen

kf

17.3.1971

-

11.10.1971

Fiskeri-og grønlandsminister

A.C.Normann

rv

2.2.1968

-

11.10.1971

Min.for kulturelle anliggender

K.Helveg Petersen

rv

2.2.1968

-

11.10.1971

Indenrigsminister

Poul Sørensen

kf

2.2.1968

-

29.6.1969

  Indenrigsminister

H.C.Toft

kf

11.7.1969

-

11.10.1971

Justitsminister

Knud Thestrup

kf

2.2.1968

-

11.10.1971

Forsvarsminister

Erik Ninn-Hansen

kf

2.2.1968

-

17.3.1971

  Forsvarsminister

Knud Østergaard

kf

17.3.1971

-

11.10.1971

Landbrugsminister

Peter Larsen

v

2.2.1968

-

7.7.1970

  Landbrugsminister

Henry Christensen

v

14.7.1970

-

11.10.1971

Handelsminister

Knud Thomsen

kf

2.2.1968

-

11.10.1971

Minister for offentlige arbejder

Ove Guldberg

v

2.2.1968

-

11.10.1971

Boligsminister

Aage Hastrup

kf

2.2.1968

-

28.2.1968

  Bolig-og lønningsminister

Aage Hastrup

kf

28.2.1968

-

11.10.1971

Socialminister

Nathalie Lind

v

2.2.1968

-

11.10.1971

Undervisningsminister

Helge Larsen

rv

2.2.1968

-

11.10.1971

Arbejdsminister

Lauge Dahlgaard

rv

2.2.1968

-

11.10.1971

Økonomi-og markedsminister

Poul Nyboe Andersen

v

2.2.1968

-

11.10.1971

Kirkeminister

Arne Fog Pedersen

rv

2.2.1968

-

11.10.1971