CZEPARTI

                                                                
Puoluejohtajat - Party Leaders
Tshekin tasavallan nykyiset puolueet - Present parties of Czech Republique

kscm csns cssd sz sos ano kdu-csl ods
m   top09 r n spr-rms      

Tshekin tasavallan aikaisemmat puolueet - Former parties of Czech Republique

ksc deu oda us-deu vv      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komunististická strana Ceskoslovenska ksc

ksc

k

Klement Gottwald

8.4.1945

-

14.3.1953

ksc

k

Antonín Novotny

14.3.1953

-

5.1.1968

ksc

k

Alexander Dubček

5.1.1968

-

17.4.1969

ksc

k

Gustáv Husák

17.4.1969

-

17.12.1987

ksc

k

Miloš Jakeš

17.12.1987

-

25.11.1989

ksc

k

Karel Urbánek

25.11.1989

-

20.12.1989

ksc

k

Ladislav Adamec

20.12.1989

-

1.9.1990

czekscm.gif (2161 bytes)

Komunistická strana Čech a Moravy kscm

   

kscm

k

Jiří Machálek

31.3.1990

-

10.1990

kscm

k

Jiří Svoboda

10.1990

-

27.6.1993

kscm

k

Miroslav Grebenicek

27.6.1993

-

1.10.2005

kscm

k

Vojtěch Filip

1.10.2005

-

Česká strana národně sociální csns/Liberální strana národně sociální lsns/Československá strana socialistická css

css

s

Jiří Dyvadil

18.3.1990

-

13.1.1991

css

s

Ladislav Dvořák

13.1.1991

-

30.5.1993

lsns

s

Pavel Hirš

30.5.1993

-

28.5.1995

lsns

s

Vavřinec Bodenlos

28.5.1995

-

3.12.1995

lsns

s

Vavřinec Bodenlos-Jiří Dienstbier

3.12.1995

30.11.1996

sd-lsns

s

Tomáš Sokol

30.11.1996

18.7.1997

csns

s

Miroslav Tampír

20.9.1997

-

25.10.1998

csns

s

Jan Šula

25.10.1998

-

20.7.2002

csns

s

Jaroslav Rovný

20.7.2002

-

3.11.2012

csns

s

Michal Klusáček

3.11.2012

-

Strana zelených sz

   

sz

gr

Jan Ječminek

1990

-

1991

sz

gr

Aleš Mucha

1991

-

9.1992

sz

gr

Jaroslav Viček

9.1992

-

10.1995

sz

gr

Emil Zeman

10.1995

-

27.3.1999

sz

gr

Jiříi Čejka

27.3.1999

-

3.3.2002

sz

gr

Miroslav Rokos

3.3.2002

-

5.4.2003

sz

gr

Jan Beránek

5.4.2003

-

25.9.2005

sz

gr

Martin Bursík

25.9.2005

-

8.6.2009

sz

gr

Ondřej Liška

8.6.2009

-

24.1.2015

sz

gr

Jana Drápalová

24.1.2015

-

23.1.2016

sz

gr

Matěj Stropnický

23.1.2016

-

czecssd.gif (1296 bytes)

Česká strana sociálně demokratická cssd/Československá sociální demokracie csd

csd

sd

Jiří Horák

25.3.1990

-

27.2.1993

cssd

sd

Miloš Zeman

27.2.1993

-

6.4.2001

cssd

sd

Vladimir Špidla

7.4.2001

-

26.6.2004

cssd

sd

Stanislaw Gross

26.6.2004

-

26.4.2005

cssd

sd

Bohuslav Sobotka (interim)

24.9.2005

-

13.5.2006

cssd

sd

Jiří Paroubek

13.5.2006

-

29.5.2010

cssd

sd

Bohuslav Sobotka (interim)

29.5.2010

-

18.3.2011

cssd

sd

Bohuslav Sobotka

18.3.2011

-

15.6.2017

cssd

sd

Milan Chovanec (interim)

15.6.2017

-

18.2.2018

cssd

sd

Jan Hamáček

18.2.2018

-

Občanská demokratická aliance oda

   

oda

cr

Pavel Bratinka

17.12.1989

-

.1993

oda

cr

Jan Kalvoda

.1993

-

22.3.1997

oda

cr

Michael Žantovsky

22.3.1997

-

.1997

oda

cr

Jiří Skalický

.1997

-

.1998

oda

cr

Daniel Kroupa

.1998

-

2001

oda

cr

Michael Žantovsky

2001

-

2002

oda

cr

Jiřina Nováková

7.2.2002

-

31.12.2007

   

 

     
 

Strana pro otevřenou společnost sos /Svobodní demokraté sd/Občanské hnutí oh/ Občanské forum of

of cr Jan Urban

28.12.1989

-

10.1990

of cr Vaclav Klaus

16.10.1990

-

23.2.1991

oh

cr

Jiří Dienstbier

27.4.1991

-

1993

sd

cr

Jiří Dienstbier

1993

-

1995

sos

cr

Pavel Nováček

4.4.1998

-

9.6.2006

sos

cr

Pavel Rytíř

9.6.2006

-

30.1.2010

sos

cr Stanislav Kolomazník

30.1.2010

-

11.12.2010

sos

cr Lucie Halamová

11.12.2010

-

Občanská demokratická strana ods

ods

cr

Vaclav Klaus

20.4.1991

-

.11.2002

ods

cr

Mirek Topolánek

15.12.2002

-

13.4.2010

ods

cr

Petr Necas (interim)

13.4.2010

-

20.6.2010

ods

cr

Petr Necas

20.6.2010

-

17.6.2013

ods

cr

Martin Kuba (interim)

17.6.2013

-

18.1.2014

ods

cr

Petri Fiala

18.1.2014

-

Unie svobody - Democratická unie us-deu/ Unie svobody us

   

us

cr

Jan Ruml

20.1.1998

-

.12.1999

us

cr

Karel Kühnl

27.2.2000

-

.06.2001

us

cr

Hana Marvanová

.06.2001

-

27.10.2001

ud-deu

cr

Hana Marvanová

27.10.2001

-

.07.2002

ud-deu

cr

Ivan Pilip (acting)

.07.2002

-

19.3.2003

ud-deu

cr

Petr Mareš

19.3.2003

-

6.2004

ud-deu

cr

Pavel Němec

27.6.2004

-

5.6.2006

ud-deu

cr

Jan Hadrava

1.7.2006

-

3.6.2007

ud-deu

cr

Jan Černý

3.6.2007

-

31.12.2010

czecsl.gif (1423 bytes)

Křesťanská a demokratická unie -Československá strana lidová kdu-csl

csl

cr

Josef Bartončik

.11.1989

-

1990

csl

cr

Josef Lux

1990

-

1992

kdu-csl

cr

Josef Lux

1992

-

24.9.1998

kdu-csl

cr

Jan Kasal

29.5.1999

-

26.5.2001

kdu-csl

cr

Cyril Svoboda

26.5.2001

-

8.11.2003

kdu-csl

cr

Miroslav Kalousek

8.11.2003

-

25.8.2006

kdu-csl

cr

Jiří Čunek

9.12.2006

-

30.5.2009

kdu-csl

cr

Cyril Svoboda

30.5.2009

-

29.5.2010

kdu-csl

cr

Michaela Šojdrová (interim)

29.5.2010

-

20.11.2010

kdu-csl

cr

Pavel Bělobrádek

20.11.2010

-

    Hnutí samosprávné Moravy a Slezska - Moravské národní sjednocení      
 

Moravné m/ Moravská demokratická strana mds/ Ceskomoravská unie stredu cmus/ Ceskomoravská strana stredu cmss/Hnutí za samosprávnou demokracii-Spolecnost pro Moravu a Slezsko hsd-sms

hsd-sms

e

Boleslav Barta

1990

-

31.5.1991

hsd-sms

e

Jan Krycer

1991

-

1993

hsdms

e

Jan Krycer

1993

-

1994

cmss e Jan Jegla

1994

-

.12.1996

cmus e Jan Jegla

3.12.1996

-

1997

mds e Ivan Drimal

1997

-

17.12.2005

m e Pavel Dohnal

17.12.2005

-

3.2009

m e Jiří Novotný

3.2009

-

17.4.2011

m e Milan Trnka

17.4.2011

-

8.2.2014

m e Ondřej Hýsek

8.2.2014

-
cze-rsc.gif (2190 bytes)

Sdružení pro republiku- Republikánská strana Československa spr-rsc

   

spr-rsc

er

Miroslav Sladek

12.1989

-

.2001

spr-rsc

er

Miroslav Sladek

17.4.2008

-

15.5.2013

spr-rsc

er

Miroslav Sladek

18.6.2016

-

Demokratická unie deu

   

deu

r

Alena Hromádková

18.6.1994

-

7.6.1996

deu

r

Ratibor Majzlik

1996

-

31.12.2001

Tradice Odpovědnost Prosperita 09 top09

   
top09 cr Karel Schwarzenberg

28.11.2010

-

29.11.2015

top09 cr Miroslav Kalousek

29.11.2015

-

Věci veřejné vv

   
vv c Fredegar Forman

22.7.2002

-

20.1.2003

vv c Stanislava Moravkocá

20.1.2003

-

5.3.2005

vv c Jaroslav Škárka

5.3.2005

-

27.6.2009

vv c Radek John

27.6.2009

-

16.2.2013

vv c Vit Bárta

16.2.2013

-

25.11.2013

vv c David Kádner

25.11.2013

-

25.1.2014

vv c Jiří Kohout

25.1.2014

-

14.7.2015

Rád národa/VISE 2014/LIDEM – liberální demokraté

   
lidem c Karolina Peake

3.11.2012

-

8.8.2013

lidem c Dagmar Návratilová (interim)

8.8.2013

-

9.11.2013

lidem c Dagmar Návratilová

9.11.2013

-

15.1.2014

vise2014 c Aleš Hermer

15.1.2014

-

31.5.2015

r n c Josef Zickler

31.5.2015

-

ANO    ano

   
ano c Andrej Babiš

12.5.2012

-