REGERINGEN

ERIKSEN 30.10.1950 - 30.9.1953

V+KF

NDRINGER 13.9.1951 og 30.4.1952

Statsminister

Erik Eriksen

v

30.10.1950

-

30.9.1953

Udenrigsminister

Ole Bjrn Kraft

kf

30.10.1950

-

30.9.1953

Finansminister

Thorkil Kristensen

v

30.10.1950

-

30.9.1953

Forsvarsminister

Harald Petersen

v

30.10.1950

-

30.9.1953

Kirkeminister

Jens Snderup

v

30.10.1950

-

13.9.1951

  Kirkeminister

Carl Hermansen

v

13.9.1951

-

30.9.1953

Landbrugsminister

Henrik Hauch

v

30.10.1950

-

13.9.1951

  Landbrugsminister

Jens Snderup

v

13.9.1951

-

30.9.1953

Minister for offentlige arbejder

Victor Larsen

kf

30.10.1950

-

24.4.1952

  Minister for offentlige arbejder

Jrgen Jrgensen

kf

30.4.1952

-

30.9.1953

Indenrigs-og boligminister

Aksel Mller

kf

30.10.1950

-

30.9.1953

Undervisningsminister

Flemming Hvidberg

kf

30.10.1950

-

30.9.1953

Arbejds-og socialminister

Poul Srensen

kf

30.10.1950

-

30.9.1953

Miniser for handel,industri og sfart

Ove Weikop

kf

30.10.1950

-

13.9.1951

  Minister for handel,industri og sfart

Aage L.Rytter

kf

13.9.1951

-

30.9.1953

Justitsminister

Helga Pedersen

v

30.10.1950

-

30.9.1953

Fiskeriminister

Knud Ree

v

30.10.1950

-

30.9.1953