REGERINGEN

ERLANDER 3  31.10.1957 - 14.10.1969

S

FÖRÄNDRINGAR 1958-1960,1961-1965,1966-1967 o.1969

Statsminister

Tage Erlander

s

31.10.1957

-

14.10.1969

Utrikesminister

Östen Undén

s

31.10.1957

-

19.9.1962

  Utrikesminister

Torsten Nilsson

s

19.9.1962

-

14.10.1969

Justitieminister

Ingvar Lindell

s

31.10.1957

-

1.12.1959

  Justitieminister

Herman Kling

s

1.12.1959

-

14.10.1969

Försvarsminister

Sven Andersson

s

31.10.1957

-

14.10.1969

Socialminister

Torsten Nilsson

s

31.10.1957

-

19.9.1962

  Socialminister

Sven Aspling

s

19.9.1962

-

14.10.1969

Kommunikationsminister

Gösta Skoglund

s

31.10.1957

-

25.11.1965

  Kommunikationsminister

Olof Palme

s

25.11.1965

-

29.9.1967

   Kommunikationsminister

Svante Lundkvist

s

29.9.1967

-

1.7.1969

    Kommunikationsminister

Bengt Nordling

s

1.7.1969

-

14.10.1969

Finansminister

Gunnar Sträng

s

31.10.1957

-

14.10.1969

Ecklesiastikminister

Ragnar Edenman

s

31.10.1957

-

29.9.1967

  Ecklesiastikminister

Olof Palme

s

29.9.1967

-

31.12.1968

   Utbildningsminister

Olof Palme

s

1.1.1969

-

14.10.1969

Jordbruksminister

Gösta Netzén

s

31.1.1957

-

24.11.1961

  Jordbruksminister

Eric Holmqvist

s

24.11.1961

-

24.1.1969

   Jordbruksminister

Ingemund Bengtsson

s

24.1.1969

-

14.10.1969

Handelsminister

Gunnar Lange

s

31.10.1957

-

14.10.1969

Inrikesminister

Rune Johansson

s

31.10.1957

-

24.1.1969

  Inrikesminister

Eric Holmqvist

s

24.1.1969

-

14.10.1969

Civilminister

Sigurd Lindholm

s

31.10.1957

-

15.9.1965

  Civilminister

Hans Gustavsson

s

25.9.1965

-

1.7.1969

   Civilminister

Svante Lundkvist

s

1.7.1969

-

14.10.1969

Industriminister

Krister Wickman

s

1.1.1969

-

14.10.1969

Konsultativt statsråd

Herman Kling

s

31.10.1957

-

1.12.1959

  Konsultativt statsråd

Carl Henrik Norrlander

1.12.1959

-

25.11.1960

   Konsultativt statsråd

Rune Hermansson

s

25.11.1960

-

9.12.1966

    Konsultativt statsråd

Lennart Geijer

s

9.12.1966

-

14.10.1969

Konsultativt statsråd

Björn Kjellin

s

31.10.1957

-

29.8.1958

  Konsultativt statsråd

Sven af Geigerstam

s

1.9.1958

-

18.11.1963

   Konsultativt statsråd

Olof Palme

s

19.11.1963

-

25.11.1965

Konsultativt statsråd

Sven-Eric Nilsson

s

1.5.1964

-

14.10.1969

Konsultativt statsråd

Ulla Lindström

s

31.10.1957

-

28.12.1966

  Konsultativt statsråd

Alva Myrdal

s

30.12.1966

-

14.10.1969

Konsultativt statsråd

Camilla Odhnoff

s

9.1.1967

-

14.10.1969

konsultativt statsråd (Fi)

Krister Wickman

s

28.2.1967

-

1.1.1969

konsultativt statsråd (ID)

Svante Lundkvist

s

13.8.1965

-

29.9.1967

  konsultativt statsråd (ED)

Sven Moberg

s

29.9.1967

-

14.10.1969