FIN1
                                                                                                                      

Suomen hallitukset  1917 - 1944

Svinhufvud Paasikivi Ingman Castrén K
Vennola Erich Vennola 2 Cajander
Kallio Cajander 2 Ingman 2 Tulenheimo
Kallio 2 Tanner Sunila Mantere
Kallio 3 Svinhufvud 2 Sunila 2 Kivimäki
Kallio 4 Cajander 3 Ryti Ryti 2
Rangell Linkomies Hackzell Castren U

Keisarillinen Suomen senaatti  1822- 1917

 

 

 

 

 

 

 

Senaatti  SVINHUFVUD

 

27.11.1917 - 27.5.1918 NSP+ML+SP+RKP

Senaatin puheenjohtaja

Pehr Evind Svinhufvud

nsp

27.11.1917

-

27.5.1918

Oikeustoimituskunnan päällikkö

Onni Talas

nsp

27.11.1917

-

27.5.1918

Sisäasiantoimituskunnan päällikkö

Johan Castrén

nsp

27.11.1917

-

27.5.1918

Sisäasiantoimituskunnan apul.päällikkö

Alexander Frey

rkp

27.11.1917

-

27.5.1918

Valtiovaraintoimituskunnan päällikkö

Juhani Arajärvi

sp

27.11.1917

-

27.5.1918

Kirkollis- ja opetustoimituskunnan päällikkö

Emil Nestor Setälä

nsp

27.11.1917

-

27.5.1918

Maataloustoimituskunnan päällikkö

Kyösti Kallio

ml

27.11.1917

-

27.5.1918

Maataloustoimituskunnan apul.päällikkö

Eero Yrjö Pehkonen

ml

27.11.1917

-

27.5.1918

Kulkulaitosten ja yleisten töiden toim.k.pääll.

Jalmar Castrén

nsp

27.11.1917

-

27.5.1918

Kauppa. ja teollisuustoimikunnan päällikkö

Heikki Renwall

nsp

27.11.1917

-

27.5.1918

Sosiaalitoimituskunnan päällikkö

Oskari Louhivuori

sp

27.11.1917

-

27.5.1918

Senaatti  PAASIKIVI

 

27.5.1918 - 27.11.1918

SP+NSP+ML+RKP

MUUTETTU 29.6.1918 ja 17.8.1918

Senaatin varapuheenjohtaja

J.K.Paasikivi

sp

27.5.1918

-

27.11.1918

Ulkoasiaintoimituskunnan päällikkö

Otto Stenroth

nsp

27.5.1918

-

27.11.1918

Oikeustoimituskunnan päällikkö

Onni Talas

nsp

27.5.1918

-

27.11.1918

Sisäasiantoimituskunnan päällikkö

Johan Arthur Castrén

nsp

27.5.1918

-

27.11.1918

Sisäasiantoimituskunnan apul.päällikkö

Alexander Frey

rkp

27.5.1918

-

29.6.1918

Sota-asiaintoimituskunnan päällikkö

Wilhelm Thesleff

-

27.5.1918

-

27.11.1918

Valtiovaraintoimituskunnan päällikkö

Juhani Arajärvi

sp

27.5.1918

-

27.11.1918

Kirkollis- ja opetustoimituskunnan päällikkö

Emil Nestor Setälä

nsp

27.5.1918

-

27.11.1918

Maataloustoimituskunnan päällikkö

Kyösti Kallio

ml

27.5.1918

-

17.8.1918

  Maataloustoimituskunnan päällikkö

Hjalmar Paloheimo

sp

17.8.1918

-

27.11.1918

Maataloustoimituskunnan apul.päällikkö

Eero Yrjö Pehkonen

ml

27.5.1918

-

17.8.1918

Kulkulaitosten ja yleisten töiden toim.k.pääll.

Jalmar Castrén

nsp

27.5.1918

-

27.11.1918

Kauppa- ja teollisuustoimikunnan päällikkö

Heikki Renwall

nsp

27.5.1918

-

27.11.1918

Sosiaalitoimituskunnan päällikkö

Oskari Louhivuori

sp

27.5.1918

-

29.6.1918

  Sosiaalitoimituskunnan päällikkö

Samuli Sario

sp

29.6.1918

-

27.11.1918

Elintarvetoimituskunnan päällikkö

Hjalmar Paloheimo

sp

27.5.1918

-

27.11.1918

Salkuton senaattori

Samuli Sario

sp

27.5.1918

-

29.6.1918

Hallitus  INGMAN

 

27.11.1918 - 17.4.1919

KOK+ED+RKP

Pääministeri

Lauri Ingman

kok

27.11.1918

-

17.4.1919

Ulkoasiainministeri

Carl Enckell

-

27.11.1918

-

17.4.1919

Apulaisulkoasianministeri

Leo Ehrnrooth

rkp

27.11.1918

-

17.4.1919

Oikeusministeri

Karl Söderholm

rkp

27.11.1918

-

17.4.1919

Sisäasiainministeri

Antti Tulenheimo

kok

27.11.1918

-

17.4.1919

Sotaministeri

Rudolf Waldén

-

27.11.1918

-

17.4.1919

Valtiovarainministeri

Kaarlo Castrén

ed

27.11.1918

-

17.4.1919

Apualaisvaltiovarainministeri

Juho Heikki Vennola

ed

27.11.1918

-

17.4.1919

Kirkollis- ja opetusministeri

Mikael Soininen

ed

27.11.1918

-

17.4.1919

Maatalousministeri

Uuno Brander

ed

27.11.1918

-

17.4.1919

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Kustaa Wuolle

kok

27.11.1918

-

17.4.1919

Kauppa- ja teollisuusministeri

Julius Stjernwall

rkp

27.11.1918

-

17.4.1919

Sosiaaliministeri

Eero Erkko

ed

27.11.1918

-

17.4.1919

Elintarveministeri

Karl Collan

ed

27.11.1918

-

17.4.1919

Hallitus K CASTREN

 

17.4.1919 - 15.8.1919

ED+ML+RKP

MUUTETTU 28.4.1919.

Pääministeri

Kaarlo Castrén

ed

17.4.1919

-

15.8.1919

Ulkoasiainministeri

Carl Enckell

-

17.4.1919

-

28.4.1919

  Ulkoasiainministeri

Rudolf Holsti

ed

28.4.1919

-

17.4.1919

Apulaisulkoasianministeri

Leo Ehrnrooth

rkp

17.4.1919

-

15.8.1919

Oikeusministeri

Karl Söderholm

rkp

17.4.1919

-

15.8.1919

Sisäasiainministeri

Carl Voss-Schrader

-

17.4.1919

-

15.8.1919

Sotaministeri

Rudolf Waldén

-

17.4.1919

-

15.8.1919

Valtiovarainministeri

August Ramsay

rkp

17.4.1919

-

15.8.1919

Kirkollis- ja opetusministeri

Mikael Soininen

ed

17.4.1919

-

15.8.1919

Maatalousministeri

Kyösti Kallio

ml

17.4.1919

-

15.8.1919

Apulaismaatalousministeri

Eero Hahl

ml

17.4.1919

-

15.8.1919

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Eero Erkko

ed

17.4.1919

-

15.8.1919

Kauppa- ja teollisuusministeri

Juho Heikki Vennola

ed

17.4.1919

-

15.8.1919

Sosiaaliministeri

Santeri Alkio

ed

17.4.1919

-

15.8.1919

Elintarveministeri

Karl Collan

ed

17.4.1919

-

15.8.1919

Salkuton ministeri

Mikko Luopajärvi

ml

17.4.1919

-

15.8.1919

Hallitus VENNOLA

15.8.1919 - 15.3.1920

ED+ML

MUUTETTU 30.1.1920.

Pääministeri

Juho Heikki Vennola

ed

15.8.1919

-

15.3.1920

Ulkoasiainministeri

Rudolf Holsti

ed

15.8.1919

-

15.3.1920

Oikeusministeri

Henrik Kahelin

ed

15.8.1919

-

30.1.1920

Oikeusministeri

Heikki Ritavuori

ed

30.1.1920

-

15.3.1920

Sisäasiainministeri

Heikki Ritavuori

ed

15.8.1919

-

15.3.1920

Sotaministeri

Karl Emil Berg

-

15.8.1919

-

15.3.1920

Valtiovarainministeri

Johanes Lundson

ed

15.8.1919

-

2.3.1920

Kirkollis- ja opetusministeri

Mikael Soininen

ed

15.8.1919

-

15.3.1920

Maatalousministeri

Kyösti Kallio

ml

15.8.1919

-

15.3.1920

Apulaismaatalousministeri

Eero Hahl

ml

15.8.1919

-

15.3.1920

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Santeri Pohjanpalo

ed

15.8.1919

-

15.3.1920

Kauppa- ja teollisuusministeri

Eero Erkko

ed

15.8.1919

-

15.3.1920

Sosiaaliministeri

Santeri Alkio

ed

15.8.1919

-

15.3.1920

Elintarveministeri

Karl Collan

ed

15.8.1919

-

15.3.1920

Salkuton ministeri

Mikko Luopajärvi

ml

15.8.1919

-

5.1.1920

Hallitus ERICH

15.3.1920 - 9.4.1921

KOK+ED+ML+RKP

MUUTETTU 28.6.1920 ja 19.8.1920

Pääministeri

Rafael Erich

kok

15.3.1920

-

9.4.1921

Ulkoasiainministeri

Rudolf Holsti

ed

15.3.1920

-

9.4.1921

Oikeusministeri

Karl Söderholm

rkp

15.3.1920

-

28.6.1920

  Oikeusministeri

Otto Granfelt

rkp

28.6.1920

-

9.4.1921

Sisäasiainministeri

Albert von Hellens

ed

15.3.1920

-

9.4.1921

Sotaministeri

Bruno Jalander

-

15.3.1920

-

9.4.1921

Valtiovarainministeri

Jonathan Wartiovaara

kok

15.3.1920

-

9.4.1921

Kirkollis- ja opetusministeri

Lauri Ingman

kok

15.3.1920

-

9.4.1921

Maatalousministeri

Eero Yrjö Pehkonen

ml

15.3.1920

-

9.4.1921

Apulaismaatalousministeri

Eero Hahl

ml

15.3.1920

-

9.4.1921

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Magnus Lavonius

ed

15.3.1920

-

9.4.1921

Kauppa- ja teollisuusministeri

Leo Ehrnrooth

rkp

15.3.1920

-

12.8.1920

  Kauppa- ja teollisuusministeri

Hjalmar Procopé

rkp

19.8.1920

-

9.4.1921

Sosiaaliministeri

Vilkku Joukahainen

ml

15.3.1920

-

9.4.1921

Elintarveministeri

Kaarlo Wuokoski

ed

26.3.1920

-

9.4.1921

Hallitus  VENNOLA 2

 9.4.1921 - 2.6.1922

ED+ML

MUUTETTU 3.9.1921 ja 24.2.1922

Pääministeri

Juho Heikki Vennola

ed

9.4.1921

-

2.6.1922

Ulkoasiainministeri

Rudolf Holsti

ed

9.4.1921

-

20.5.1922

Oikeusministeri

Heimo Helminen

ed

9.4.1921

-

24.2.1922

  Oikeusministeri

Albert von Hellens

ed

24.2.1922

-

2.6.1922

Sisäasiainministeri

Heikki Ritavuori

ed

9.4.1921

-

14.2.1922

Sisäasiainministeri

Heimo Helminen

ed

24.2.1922

-

2.6.1922

Sotaministeri

Onni Hämäläinen

-

9.4.1921

-

3.9.1921

  Sotaministeri

Bruno Jalander

-

3.9.1921

-

2.6.1922

Valtiovarainministeri

Risto Ryti

ed

9.4.1921

-

2.6.1922

Kirkollis- ja opetusministeri

Niilo Liakka

ed

9.4.1921

-

2.6.1922

Maatalousministeri

Kyösti Kallio

ml

9.4.1921

-

2.6.1922

Apulaismaatalousministeri

Juho Niukkanen

ml

9.4.1921

-

2.6.1922

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Erkki Pullinen

ed

9.4.1921

-

2.6.1922

Kauppa- ja teollisuusministeri

Erkki Makkonen

ed

9.4.1921

-

2.6.1922

Sosiaaliministeri

Vilkku Joukahainen

ml

9.4.1921

-

2.6.1922

Hallitus  CAJANDER

2.6.1922 - 14.11.1922

Virkamieshallitus

Pääministeri

Kaarlo Kajander

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Ulkoasiainministeri

Carl Enckell

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Oikeusministeri

Frans Oskar Lilius

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Sisäasiainministeri

Yrjö Eskelä

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Puolustusministeri

Bruno Jalander

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Valtiovarainministeri

Ernst Gråsten

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Opetusministeri

Yrjö Loimaranta

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Maatalousministeri

Östen Elfving

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Apulaismaatalousministeri

Kaarlo Kajander

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Evert Skogström

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Kauppa- ja teollisuusministeri

Aukusti Aho

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Sosiaaliministeri

Eino Kuusi

-

2.6.1922

-

14.11.1922

Hallitus  KALLIO

14.11.1922 - 18.1.1924

ML+ED

MUUTETTU 16.8.1923 ja 21.12.1923

Pääministeri

Kyösti Kallio

ml

14.11.1922

-

18.1.1924

Ulkoasiainministeri

Juho Heikki Vennola

ed

14.11.1922

-

18.1.1924

Oikeusministeri

Ernst Åkesson

ml

14.11.1922

-

21.12.1923

  Oikeusministeri

Elias Sopanen

ed

21.12.1923

-

18.1.1924

Sisäasiainministeri

Vilkku Joukahainen

ml

14.11.1922

-

18.1.1924

Puolustusministeri

Bruno Jalander

-

14.11.1922

-

22.6.1923

  Puolustusministeri

Kyösti Kallio

ml

22.6.1923

-

16.8.1923

   Puolustusministeri

Wilho Petter Nenonen

-

16.8.1923

-

18.1.1924

Valtiovarainministeri

Risto Ryti

ed

14.11.1922

-

18.1.1924

Opetusministeri

Niilo Liakka

ml

14.11.1922

-

18.1.1924

Maatalousministeri

Juho Sunila

ml

14.11.1922

-

18.1.1924

Apulaismaatalousministeri

Juho Niukkanen

ml

14.11.1922

-

18.1.1924

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Erkki Pullinen

ed

14.11.1922

-

18.1.1924

Kauppa- ja teollisuusministeri

Aukusti Aho

-

30.11.1922

-

18.1.1924

Sosiaaliministeri

Oskari Mantere

ed

14.11.1922

-

18.1.1924

Hallitus  CAJANDER 2

18.1.1924 -  31.5.1924

Virkamieshallitus

MUUTETTU 11.3.1924

Pääministeri

Kaarlo Kajander

-

18.1.1924

-

31.5.1924

Ulkoasiainministeri

Carl Enckell

-

18.1.1924

-

31.5.1924

Oikeusministeri

Frans Oskar Lilius

-

18.1.1924

-

31.5.1924

Sisäasiainministeri

Yrjö Eskelä

-

18.1.1924

-

31.5.1924

Puolustusministeri

Victor Schvindt

-

18.1.1924

-

11.3.1924

  Puolustusministeri

Ivar Aminoff

-

11.3.1924

-

31.5.1924

Valtiovarainministeri

Hugo Relander

-

18.1.1924

-

31.5.1924

Opetusministeri

Yrjö Loimaranta

-

18.1.1924

-

31.5.1924

Maatalousministeri

Östen Elfving

-

18.1.1924

-

31.5.1924

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Evert Skogström

-

18.1.1924

-

31.5.1924

Kauppa- ja teollisuusministeri

Hjalmar Procopé

-

18.1.1924

-

31.5.1924

Sosiaaliministeri

Emil Böök

-

18.1.1924

-

31.5.1924

Hallitus  INGMAN 2

31.5.1924 - 31.3.1925

KOK+ML+RKP+ED

MUUTETTU 22.11.1924

Pääministeri

Lauri Ingman

kok

31.5.1924

-

31.3.1925

Ulkoasiainministeri

Hjalmar Procopé

rkp

31.5.1924

-

31.3.1925

Oikeusministeri

Albert von Hellens

ed

31.5.1924

-

31.3.1925

Sisäasiainministeri

Gunnar Sahlstein

kok

2.6.1924

-

31.3.1925

Puolustusministeri

Lauri Malmberg

-

31.5.1924

-

31.3.1925

Valtiovarainministeri

Yrjö Pulkkinen

ed

31.5.1924

-

31.3.1925

Opetusministeri

Lauri Ingman

kok

31.5.1924

-

31.3.1925

Apulaisopetusministeri

Antti Kukkonen

ml

31.5.1924

-

22.11.1924

  Apulaisopetusministeri

Oskari Mantere

ed

22.11.1924

-

31.3.1925

Maatalousministeri

Jalo Lahdensuo

ml

31.5.1924

-

22.11.1924

  Maatalousministeri

Ilmari Auer

ml

22.11.1924

-

31.3.1925

Apulaismaatalousministeri

Ilmari Auer

ml

31.5.1924

-

22.11.1924

  Apulaismaatalousministeri

Pekka Pennanen

ml

22.11.1924

-

31.3.1925

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Eero Hahl

ml

31.5.1924

-

22.11.1924

  Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Rolf Witting

rkp

22.11.1924

-

31.3.1925

Kauppa- ja teollisuusministeri

Axel Palmgren

rkp

31.5.1924

-

31.3.1925

Sosiaaliministeri

Niilo Liakka

ml

31.5.1924

-

22.11.1924

  Sosiaaliministeri

Lauri Pohjola

kok

22.11.1924

-

31.3.1925

Hallitus  TULENHEIMO

31.3.1925 - 31.12.1925

KOK+ML

Pääministeri

Antti Tulenheimo

kok

31.3.1925

-

31.12.1925

Ulkoasiainministeri

Karl Idman

-

31.3.1925

-

31.12.1925

Oikeusministeri

Frans Oskar Lilius

-

31.3.1925

-

31.12.1925

Sisäasiainministeri

Matti Aura

-

31.3.1925

-

31.12.1925

Puolustusministeri

Aleksander Lampén

kok

31.3.1925

-

31.12.1925

Valtiovarainministeri

Hugo Relander

-

31.3.1925

-

31.12.1925

Opetusministeri

Emil Nestor Setälä

kok

31.3.1925

-

31.12.1925

Maatalousministeri

Juho Sunila

ml

31.3.1925

-

31.12.1925

Apulaismaatalousministeri

Vihtori Vesterinen

ml

31.3.1925

-

31.12.1925

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Kyösti Kallio

ml

31.3.1925

-

31.12.1925

Kauppa- ja teollisuusministeri

Yrjö Pulkkinen

kok

31.3.1925

-

31.12.1925

Sosiaaliministeri

Vilkku Joukahainen

ml

31.3.1925

-

31.12.1925

Salkuton ministeri

Kalle Lohi

ml

31.3.1925

-

31.12.1925

Hallitus  KALLIO 2

31.12.1925 - 13.12.1926

ML+KOK

Pääministeri

Kyösti Kallio

ml

31.12.1925

-

13.12.1926

Ulkoasiainministeri

Emil Nestor Setälä

kok

31.12.1925

-

13.12.1926

Oikeusministeri

Urho Castrén

k

31.12.1925

-

13.12.1926

Sisäasiainministeri

Gustaf Ignatius

kok

31.12.1925

-

13.12.1926

Puolustusministeri

Leonard Hjelmman

kok

31.12.1925

-

13.12.1926

Valtiovarainministeri

Kyösti Järvinen

kok

31.12.1925

-

13.12.1926

Opetusministeri

Lauri Ingman

kok

31.12.1925

-

13.12.1926

Maatalousministeri

Juho Sunila

ml

31.12.1925

-

13.12.1926

Apulaismaatalousministeri

Juho Niukkanen

ml

31.12.1925

-

13.12.1926

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Juho Niukkanen

ml

31.12.1925

-

13.12.1926

Kauppa- ja teollisuusministeri

Tyko Reinikka

ml

31.12.1925

-

13.12.1926

Sosiaaliministeri

Kalle Lohi

ml

31.12.1925

-

13.12.1926

Hallitus TANNER

13.12.1926 - 17.12.1927

SDP

MUUTETTU 29.4.1927 ja 15.11.1927

Pääministeri

Väinö Tanner

sdp

13.12.1926

-

17.12.1927

Ulkoasiainministeri

Väinö Voionmaa

sdp

13.12.1926

-

17.12.1927

Oikeusministeri

Väinö Hakkila

sdp

13.12.1926

-

17.12.1927

Sisäasiainministeri

Rieti Itkonen

sdp

13.12.1926

-

12.4.1927

  Sisäasiainministeri

Olavi Puro

sdp

29.4.1927

-

17.12.1927

Puolustusministeri

Kaarlo Heinonen

sdp

13.12.1926

-

17.12.1927

Valtiovarainministeri

Hannes Ryömä

sdp

13.12.1926

-

17.12.1927

Opetusministeri

Julius Ailio

sdp

13.12.1926

-

17.12.1927

Maatalousministeri

Mauno Pekkala

sdp

13.12.1926

-

17.12.1927

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Wäinö Wuolijoki

sdp

13.12.1926

-

15.11.1927

  Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Johan Helo

sdp

15.11.1927

-

17.12.1927

Kauppa- ja teollisuusministeri

Väinö Hupli

sdp

13.12.1926

-

17.12.1927

Sosiaaliministeri

Johan Helo

sdp

13.12.1926

-

15.11.1927

  Sosiaaliministeri

Matti Paasivuori

sdp

15.11.1927

-

17.12.1927

Apulaissosiaaliministeri

Miina Sillanpää

sdp

13.12.1926

-

17.12.1927

Salkuton ministeri

Matti Paasivuori

sdp

13.12.1926

-

15.11.1927

Hallitus  SUNILA

17.12.1927 - 22.12.1928

ML

MUUTETTU 16.10.1928

Pääministeri

Juho Emil Sunila

ml

17.12.1927

-

22.12.1928

Ulkoasiainministeri

Hjalmar Procopé

-

17.12.1927

-

22.12.1928

Oikeusministeri

Torsten Malinen

-

17.12.1927

-

22.12.1928

Sisäasiainministeri

Matti Aura

-

17.12.1927

-

22.12.1928

Puolustusministeri

Jalo Lahdensuu

ml

17.12.1927

-

22.12.1928

Valtiovarainministeri

Juho Niukkanen

ml

17.12.1927

-

22.12.1928

Opetusministeri

Antti Kukkonen

ml

17.12.1927

-

22.12.1928

Maatalousministeri

Sigurd Mattsson

ml

17.12.1927

-

22.12.1928

Apulaismaatalousministeri

Vihtori Vesterinen

ml

17.12.1927

-

16.10.1928

  Apulaismaatalousministeri

Kalle Teodor Jutila

ml

16.10.1928

-

22.12.1928

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Eemil Hynninen

ml

17.12.1927

-

22.12.1928

Kauppa- ja teollisuusministeri

Pekka Heikkinen

ml

17.12.1927

-

22.12.1928

Sosiaaliministeri

Kalle Lohi

ml

17.12.1927

-

22.12.1928

Salkuton ministeri

Kalle Teodor Jutila

ml

17.12.1927

-

16.10.1928

Hallitus  MANTERE

22.12.1928 - 16.8.1929

ED

MUUTETTU 18.2.1929

Pääministeri

Oskari Mantere

ed

22.12.1928

-

16.8.1929

Ulkoasiainministeri

Hjalmar Procopé

-

22.12.1928

-

16.8.1929

Oikeusministeri

Anton Kotonen

-

22.12.1928

-

18.2.1929

  Oikeusministeri

Oiva Huttunen

-

18.2.1929

-

16.8.1929

Sisäasiainministeri

Toivo Kivimäki

ed

22.12.1928

-

16.8.1929

Puolustusministeri

Kaarlo Kajander

ed

22.12.1928

-

16.8.1929

Valtiovarainministeri

Hugo Relander

-

22.12.1928

-

16.8.1929

Opetusministeri

Lauri Ingman

-

22.12.1928

-

16.8.1929

Maatalousministeri

Kustaa Linna

ed

22.12.1928

-

16.8.1929

Apulaismaatalousministeri

Uuno Brander

ed

22.12.1928

-

16.8.1929

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Jalmar Castrén

-

22.12.1928

-

16.8.1929

Kauppa- ja teollisuusministeri

Kyösti Järvinen

-

22.12.1928

-

16.8.1929

Sosiaaliministeri

Niilo A.Mannio

ed

22.12.1928

-

16.8.1929

Hallitus  KALLIO 3

16.8.1929 -  4.7.1930

ML

MUUTETTU 27.8.1929

Pääministeri

Kyösti Kallio

ml

16.8.1929

-

4.7.1930

Ulkoasiainministeri

Hjalmar Procopé

-

16.8.1929

-

4.7.1930

Oikeusministeri

Elieser Kaila

ml

16.8.1929

-

4.7.1930

Sisäasiainministeri

Arvo Linturi

-

16.8.1929

-

4.7.1930

Puolustusministeri

Juho Niukkanen

ml

16.8.1929

-

4.7.1930

Valtiovarainministeri

Tyko Reinikka

ml

16.8.1929

-

4.7.1930

Opetusministeri

Antti Kukkonen

ml

16.8.1929

-

4.7.1930

Maatalousministeri

Kaarle Ellilä

ml

16.8.1929

-

4.7.1930

Apulaismaatalousministeri

Antti Junes

ml

16.8.1929

-

4.7.1930

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Jalo Lahdensuo

ml

16.8.1929

-

4.7.1930

Kauppa- ja teollisuusministeri

Pekka Heikkinen

ml

16.8.1929

-

4.7.1930

Sosiaaliministeri

Herman Paavilainen

-

16.8.1929

-

4.7.1930

Apulaissosiaaliministeri

Juhani Leppälä

ml

27.8.1929

-

4.7.1930

Salkuton ministeri

Juhani Leppälä

ml

16.8.1929

-

27.8.1929

Hallitus  SVINHUFVUD 2

4.7.1930 -  21.3.1931

KOK+ML+RKP+ED

MUUTETTU 10.7.1930

Pääministeri

Pehr Evind Svinhufvud

kok

4.7.1930

-

18.2.1931

Ulkoasiainministeri

Hjalmar Procopé

-

4.7.1930

-

21.3.1931

Oikeusministeri

Karl Söderholm

rkp

4.7.1930

-

21.3.1931

Sisäasiainministeri

Erkki Kuokkanen

kok

4.7.1930

-

21.3.1931

Puolustusministeri

Albin Manner

ml

10.7.1930

-

21.3.1931

Apulaispuolustusministeri

Albin Manner

ml

4.7.1930

-

10.7.1930

  Apulaispuolustusministeri

Hugo Österman

-

10.7.1930

-

21.3.1931

Valtiovarainministeri

Juho Vennola

ed

4.7.1930

-

21.3.1931

Opetusministeri

Paavo Virkkunen

kok

4.7.1930

-

21.3.1931

Maatalousministeri

August Raatikainen

ml

4.7.1930

-

21.3.1931

Apulaismaatalousministeri

Juho Koivisto

ml

4.7.1930

-

21.3.1931

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Rolf Witting

rkp

4.7.1930

-

21.3.1931

Kauppa- ja teollisuusministeri

Axel Solitander

-

4.7.1930

-

21.3.1931

Sosiaaliministeri

Eino Tuomivaara

ml

4.7.1930

-

21.3.1931

Hallitus  SUNILA 2

21.3.1931 - 15.12.1932

ML+KOK+RKP+ED

MUUTETTU 3.3.1932,14.3.1932,20.10.1932 ja 25.11.1932

Pääministeri

Juho Emil Sunila

ml

21.3.1931

-

15.12.1932

Ulkoasiainministeri

Aarno Yrjö-Koskinen

kok

21.3.1931

-

15.12.1932

Oikeusministeri

Toivo Kivimäki

ed

21.3.1931

-

15.12.1932

Sisäasiainministeri

Ernst von Born

rkp

21.3.1931

-

15.12.1932

Apulaissisäasiainministeri

Niilo Solja

kok

21.3.1931

-

3.3.1932

  Apulaissisäasiainministeri

Lennart Oesch

-

3.3.1932

-

14.3.1932

   Apulaissisäasiainministeri

Arvo Manner

-

14.3.1932

-

20.10.1932

    Apulaissisäasiainministeri

Eljas Erkko

ed

25.11.1932

-

15.12.1932

Puolustusministeri

Jalo Lahdensuo

ml

21.3.1931

-

15.12.1932

Valtiovarainministeri

Kyösti Järvinen

kok

21.3.1931

-

15.12.1932

Opetusministeri

Antti Kukkonen

ml

21.3.1931

-

15.12.1932

Maatalousministeri

Sigurd Mattsson

ml

21.3.1931

-

15.12.1932

Apulaismaatalousministeri

Pekka Heikkinen

ml

21.3.1931

-

15.12.1932

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Juho Niukkanen

ml

21.3.1931

-

15.12.1932

Kauppa- ja teollisuusministeri

Axel Palmgren

rkp

21.3.1931

-

15.12.1932

Sosiaaliministeri

Edvard Kilpeläinen

kok

21.3.1931

-

3.3.1932

  Sosiaaliministeri

Erkki Paavolainen

kok

3.3.1932

-

20.10.1932

   Sosiaaliministeri

Kalle Lohi

ml

20.10.1932

-

15.12.1932

Salkuton ministeri

Eljas Erkko

ed

20.10.1932

-

25.11.1932

Hallitus  KIVIMÄKI

15.12.1932 - 7.10.1936

ED+ML+RKP

MUUTETTU 27.2.1933,21.4.1933,19.1.1934 ja 6.3.1936

Pääministeri

Toivo Kivimäki

ed

15.12.1932

-

7.10.1936

Ulkoasiainministeri

Antti Hackzell

-

15.12.1932

-

7.10.1936

Apulaisulkoasiainministeri

Rolf Witting

rkp

30.12.1933

-

28.2.1936

Oikeusministeri

Hugo Malmberg

rkp

15.12.1932

-

27.2.1933

  Oikeusministeri

Eric J.Selachius

rkp

27.2.1933

-

28.2.1936

   Oikeusministeri

Emil Jatkola

ed

6.3.1936

-

7.10.1936

Sisäasiainministeri

Yrjö Puhakka

-

15.12.1932

-

7.10.1936

Puolustusministeri

Arvi Oksala

-

15.12.1932

-

7.10.1936

Valtiovarainministeri

Hugo Relander

-

15.12.1932

-

7.10.1936

Apulaisvaltiovarainministeri

Ragnar Furuhjelm

rkp

15.12.1932

-

21.4.1933

  Apulaisvaltiovarainministeri

Rolf Witting

rkp

21.4.1933

-

28.2.1936

   Apulaisvaltiovarainministeri

Tyko Reinikka

ml

6.3.1936

-

7.10.1936

Opetusministeri

Oskari Mantere

ed

15.12.1932

-

7.10.1936

Maatalousministeri

Kalle Teodor Jutila

ml

15.12.1932

-

25.9.1936

  Maatalousministeri

Emil Linna

ed

25.9.1936

-

7.10.1936

Apulaismaatalousministeri

Emil Linna

ed

19.1.1934

-

25.9.1936

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Emil Linna

ed

15.12.1932

-

25.9.1936

  Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Erik Koskenmaa

-

25.9.1936

-

7.10.1936

2.Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Erik Koskenmaa

-

15.12.1932

-

25.9.1936

Kauppa- ja teollisuusministeri

Ilmari Killinen

ed

30.12.1932

-

6.3.1936

  Kauppa- ja teollisuusministeri

Väinö Arola

ml

6.3.1936

-

7.10.1936

Sosiaaliministeri

Eemil Hynninen

ml

15.12.1932

-

31.12.1935

  Sosiaaliministeri

Bruno Sarlin

ed

31.12.1935

-

7.10.1936

Hallitus  KALLIO 4

4.7.1936 - 12.3.1937

ML+ED

Pääministeri

Kyösti Kallio

ml

7.10.1936

-

15.2.1937

Ulkoasiainministeri

Rudolf Holsti

ed

7.10.1936

-

12.3.1937

Oikeusministeri

Urho Kekkonen

ml

7.10.1936

-

12.3.1937

Sisäasiainministeri

Yrjö Puhakka

-

7.10.1936

-

12.3.1937

Apulaissisäasiainministeri

Urho Kekkonen

ml

9.10.1936

-

12.3.1937

Puolustusministeri

Arvi Oksala

-

7.10.1936

-

12.3.1937

Valtiovarainministeri

Juho Niukkanen

ml

7.10.1936

-

12.3.1937

Opetusministeri

Antti Kukkonen

ml

7.10.1936

-

12.3.1937

Maatalousministeri

Pekka Heikkinen

ml

7.10.1936

-

12.3.1937

Apulaismaatalousministeri

Viljami Kalliokoski

ml

7.10.1936

-

12.3.1937

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Jalo Lahdensuo

ml

7.10.1936

-

12.3.1937

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ap.ministeri

Vihtori Vesterinen

ml

7.10.1936

-

12.3.1937

Kauppa- ja teollisuusministeri

Kalle Kauppi

ed

7.10.1936

-

12.3.1937

Sosiaaliministeri

Aapeli Janhonen

ml

7.10.1936

-

12.3.1937

Hallitus  CAJANDER 3

12.3.1937 -  1.12.1939

ED+ML+SDP

MUUTETTU 9.11.1937,2.9.1938,12.12.1938,20.9.1939 ja 13.10.1939

Pääministeri

Kaarlo Cajander

ed

12.3.1937

-

1.12.1939

Ulkoasiainministeri

Rudolf Holsti

ed

12.3.1937

-

16.11.1938

  Ulkoasiainministeri vt.

Väinö Voionmaa

sdp

16.11.1938

-

12.12.1938

   Ulkoasiainministeri

Eljas Erkko

ed

12.12.1938

-

1.12.1939

Oikeusministeri

Kaarlo Ahmavaara

-

18.3.1937

-

11.1.1938

  Oikeusministeri

Albin Rautavaara

-

11.1.1938

-

13.10.1939

   Oikeusministeri

J.O.Söderhjelm

rkp

13.10.1939

-

1.12.1939

Sisäasiainministeri

Urho Kekkonen

ml

12.3.1937

-

1.12.1939

Puolustusministeri

Juho Niukkanen

ml

12.3.1937

-

1.12.1939

Valtiovarainministeri

Väinö Tanner

sdp

12.3.1937

-

1.12.1939

Opetusministeri

Uuno Hannula

ml

12.3.1937

-

1.12.1939

Maatalousministeri

Pekka Heikkinen

ml

12.3.1937

-

1.12.1939

Apulaismaatalousministeri

Juho Koivisto

ml

12.3.1937

-

1.12.1939

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Hannes Ryömä

sdp

12.3.1937

-

2.9.1938

  Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Väinö Salovaara

sdp

2.9.1938

-

1.12.1939

   Kulkualaitosten ja yleisten töiden ap.ministeri

Väinö Salovaara

sdp

12.3.1937

-

2.9.1938

    Kulkualaitosten ja yleisten töiden ap.ministeri

Pietari Salmenoja

sdp

20.9.1939

-

1.12.1939

Kauppa- ja teollisuusministeri

Väinö Voionmaa

sdp

12.3.1937

-

1.12.1939

Sosiaaliministeri

Jaako Keto

sdp

12.3.1937

-

9.11.1937

  Sosiaaliministeri

Karl-August Fagerholm

sdp

9.11.1937

-

1.12.1939

Apulaissosiaaliministeri

Oskari Reinikainen

sdp

2.9.1938

-

1.7.1939

Kansanhuoltoministeri

Rainer von Fieandt

-

20.9.1939

-

1.12.1939

Salkuton ministeri

Ernst von Born

rkp

13.10.1939

-

1.12.1939

Hallitus  RYTI

1.12.1939 -  27.3.1940

ED+ML+SDP+RKP

Pääministeri

Risto Ryti

ed

1.12.1939

-

27.3.1940

Ulkoasiainministeri

Väinö Tanner

sdp

1.12.1939

-

27.3.1940

Oikeusministeri

J.O.Söderhjelm

rkp

1.12.1939

-

27.3.1940

Sisäasiainministeri

Ernst von Born

rkp

1.12.1939

-

27.3.1940

Puolustusministeri

Juho Niukkanen

ml

1.12.1939

-

27.3.1940

Valtiovarainministeri

Mauno Pekkala

sdp

1.12.1939

-

27.3.1940

Opetusministeri

Uuno Hannula

ml

1.12.1939

-

27.3.1940

Maatalousministeri

Pekka Heikkinen

ml

1.12.1939

-

27.3.1940

Ministeri maatalousministeriössä

Juho Koivisto

ml

1.12.1939

-

27.3.1940

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Väinö Salovaara

sdp

1.12.1939

-

27.3.1940

Kauppa- ja teollisuusministeri

Väinö Kotilainen

-

1.12.1939

-

27.3.1940

Sosiaaliministeri

Karl-August Fagerholm

sdp

1.12.1939

-

27.3.1940

Kansanhuoltoministeri

Rainer von Fieandt

-

1.12.1939

-

27.3.1940

Salkuton ministeri

Juho Kusti Paasikivi

-

1.12.1939

-

27.3.1940

Hallitus RYTI 2

27.3.1940 - 3.1.1941

ED+ML+SDP+RKP+KOK

MUUTETTU 31.7.1940,15.8.1940,23.8.1940 ja 3.10.1940

Pääministeri

Risto Ryti

ed

27.3.1940

-

19.12.1940

Ulkoasiainministeri

Rolf Witting

rkp

27.3.1940

-

3.1.1941

Oikeusministeri

Oskari Lehtonen

kok

27.3.1940

-

3.1.1941

Sisäasiainministeri

Ernst von Born

rkp

27.3.1940

-

3.1.1941

Puolustusministeri

Rudolf Waldén

-

27.3.1940

-

3.1.1941

Valtiovarainministeri

Mauno Pekkala

sdp

27.3.1940

-

3.1.1941

Ministeri valtiovarainministeriössä

Juho Pilppula

ml

31.7.1940

-

3.1.1941

Opetusministeri

Antti Kukkonen

ml

27.3.1940

-

3.1.1941

Maatalousministeri

Pekka Heikkinen

ml

27.3.1940

-

15.8.1940

  Maatalousministeri

Viljami Kalliokoski

ml

15.8.1940

-

3.1.1941

Ministeri maatalousministeriössä

Juho Koivisto

ml

27.3.1940

-

3.1.1941

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Väinö Salovaara

sdp

27.3.1940

-

3.1.1941

Ministeri Kulkualaitosten ja yl.töiden ministeriössä

Karl-Erik Ekholm

-

27.3.1940

-

3.1.1941

Kauppa- ja teollisuusministeri

Väinö Kotilainen

-

27.3.1940

-

15.8.1940

  Kauppa- ja teollisuusministeri

Toivo Salmio

sdp

23.8.1940

-

3.1.1941

Sosiaaliministeri

Karl-August Fagerholm

sdp

27.3.1940

-

3.1.1941

Kansanhuoltoministeri

Väinö Tanner

sdp

27.3.1940

-

15.8.1940

  Kansanhuoltoministeri

Väinö Kotilainen

sdp

15.8.1940

-

3.1.1941

Ministeri kansanhuoltoministeriössä

Toivo Salmio

sdp

3.10.1940

-

3.1.1941

Hallitus RANGELL

3.1.1941 - 5.3.1943

ED+ML+SDP+RKP+KOK+IKL

MUUTETTU 16.4.1941,13.5.1941,22.5.1942,3.7.1942 ja 13.10.1942

Pääministeri

Jukka Rangell

ed

3.1.1941

-

5.3.1943

Ulkoasiainministeri

Rolf Witting

rkp

3.1.1941

-

5.3.1943

Ministeri ulkoasiainministeriössä

Henrik Ramsay

rkp

14.11.1941

-

5.3.1943

Oikeusministeri

Oskari Lehtonen

kok

3.1.1941

-

5.3.1943

Sisäasiainministeri

Ernst von Born

rkp

3.1.1941

-

13.5.1941

  Sisäasiainministeri

Toivo Horelli

kok

13.5.1941

-

5.3.1943

Puolustusministeri

Rudolf Waldén

-

3.1.1941

-

5.3.1943

Valtiovarainministeri

Mauno Pekkala

sdp

3.1.1941

-

22.5.1942

  Valtiovarainministeri

Väinö Tanner

sdp

22.5.1942

-

5.3.1943

Ministeri valtiovarainministeriössä

Juho Koivisto

ml

3.1.1941

-

5.3.1943

Opetusministeri

Antti Kukkonen

ml

3.1.1941

-

5.3.1943

Maatalousministeri

Viljami Kalliokoski

ml

3.1.1941

-

5.3.1943

Ministeri maatalousministeriössä

Toivo Ikonen

ml

3.1.1941

-

5.3.1943

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Väinö Salovaara

sdp

3.1.1941

-

5.3.1943

Ministeri Kulkualaitosten ja yl.töiden ministeriössä

Vilho Annala

ikl

3.1.1941

-

5.3.1943

Kauppa- ja teollisuusministeri

Toivo Salmio

sdp

3.1.1941

-

3.7.1941

  Kauppa- ja teollisuusministeri

Väinö Tanner

sdp

3.7.1941

-

22.5.1942

   Kauppa- ja teollisuusministeri

Uuno Takki

sdp

22.5.1942

-

5.3.1943

Sosiaaliministeri

Karl-August Fagerholm

sdp

3.1.1941

-

5.3.1943

Kansanhuoltoministeri

Väinö Kotilainen

sdp

3.1.1941

-

16.4.1941

  Kansanhuoltoministeri

Artturi Arola

sdp

16.4.1941

-

3.7.1942

   Kansanhuoltoministeri

Henrik Ramsay

rkp

3.7.1942

-

5.3.1943

Ministeri kansanhuoltoministeriössä

Henrik Ramsay

rkp

29.10.1941

-

3.7.1942

  Ministeri kansanhuoltoministeriössä

Siivo Kantala

ml

3.7.1942

-

5.3.1943

Ministeri kansanhuoltoministeriössä

Toivo Ikonen

ml

13.11.1942

-

5.3.1943

Hallitus LINKOMIES

 5.3.1943 - 8.8.1944

KOK+ML+SDP+RKP+ED

MUUTETTU 17.12.1943 ja 13.1.1944

Pääministeri

Edwin Linkomies

ed

5.3.1943

-

8.8.1944

Ulkoasiainministeri

Henrik Ramsay

rkp

5.3.1943

-

8.8.1944

Oikeusministeri

Oskari Lehtonen

kok

5.3.1943

-

8.8.1944

Sisäasiainministeri

Leo Ehrnrooth

rkp

5.3.1943

-

8.8.1944

Puolustusministeri

Rudolf Waldén

-

5.3.1943

-

8.8.1944

Valtiovarainministeri

Väinö Tanner

sdp

5.3.1943

-

8.8.1944

Ministeri valtiovarainministeriössä

Tyko Reinikka

ml

5.3.1943

-

8.8.1944

Opetusministeri

Kalle Kauppi

ed

5.3.1943

-

8.8.1944

Maatalousministeri

Viljami Kalliokoski

ml

5.3.1943

-

8.8.1944

Ministeri maatalousministeriössä

Nils Osara

-

5.3.1943

-

8.8.1944

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Väinö Salovaara

sdp

5.3.1943

-

8.8.1944

Ministeri Kulkualaitosten ja yl.töiden ministeriössä

Toivo Ikonen

ml

5.3.1943

-

13.1.1944

  Ministeri Kulkualaitosten ja yl.töiden ministeriössä

Väinö Kaasalainen

ml

13.1.1944

-

8.8.1944

Kauppa- ja teollisuusministeri

Uuno Takki

sdp

5.3.1943

-

8.8.1944

Sosiaaliministeri

Karl-August Fagerholm

sdp

5.3.1943

-

17.12.1943

  Sosiaaliministeri

Aleksi Aaltonen

sdp

17.12.1943

-

8.8.1944

Kansanhuoltoministeri

Kaarle Ellilä

ml

5.3.1943

-

8.8.1944

Ministeri kansanhuoltoministeriössä

Jalo Aura

sdp

5.3.1943

-

8.8.1944

Ministeri kansanhuoltoministeriössä

Nils Osara

-

5.3.1943

-

8.8.1944

Ministeri kansanhuoltoministeriössä

Henrik Ramsay

ml

5.3.1943

-

8.8.1944

Hallitus HACKZELL

8.8.1944 -  21.9.1944

KOK+SDP+ML+RKP+ED

Pääministeri

Antti Hackzell

kok

8.8.1944

-

21.9.1944

Ulkoasiainministeri

Carl Enckell

-

8.8.1944

-

21.9.1944

Oikeusministeri

Ernst von Born

rkp

8.8.1944

-

21.9.1944

Sisäasiainministeri

Kaarlo Hillilä

ml

8.8.1944

-

21.9.1944

Ministeri sisäasiainministeriössä

Eemil Luukka

ml

8.8.1944

-

21.9.1944

Puolustusministeri

Rudolf Waldén

-

8.8.1944

-

21.9.1944

Valtiovarainministeri

Onni Hiltunen

sdp

8.8.1944

-

21.9.1944

Ministeri valtiovarainministeriössä

Martti Paloheimo

kok

8.8.1944

-

21.9.1944

Opetusministeri

Kalle Kauppi

ed

8.8.1944

-

21.9.1944

Maatalousministeri

Viljami Kalliokoski

ml

8.8.1944

-

21.9.1944

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Väinö Salovaara

sdp

8.8.1944

-

21.9.1944

Kauppa- ja teollisuusministeri

Uuno Takki

sdp

8.8.1944

-

21.9.1944

Sosiaaliministeri

Aleksi Aaltonen

sdp

8.8.1944

-

21.9.1944

Kansanhuoltoministeri

Kaarle Ellilä

ml

8.8.1944

-

21.9.1944

Ministeri kansanhuoltoministeriössä

Jalo Aura

sdp

8.8.1944

-

21.9.1944

Hallitus U CASTRÉN

21.9.1944 - 17.11.1944

KOK+SDP+ML+RKP+ED

Pääministeri

U.J.Castrén

kok

21.9.1944

-

17.11.1944

Ulkoasiainministeri

Carl Enckell

-

21.9.1944

-

17.11.1944

Ministeri ulkoasiainministeriössä

I.A.Martola

-

21.9.1944

-

17.11.1944

Oikeusministeri

Ernst von Born

rkp

21.9.1944

-

17.11.1944

Sisäasiainministeri

Kaarlo Hillilä

ml

21.9.1944

-

17.11.1944

Ministeri sisäasiainministeriössä

Eemil Luukka

ml

21.9.1944

-

17.11.1944

Puolustusministeri

Rudolf Waldén

-

21.9.1944

-

17.11.1944

Valtiovarainministeri

Onni Hiltunen

sdp

21.9.1944

-

17.11.1944

Opetusministeri

Kalle Kauppi

ed

21.9.1944

-

17.11.1944

Maatalousministeri

Viljami Kalliokoski

ml

21.9.1944

-

17.11.1944

Kulkualaitosten ja yleisten töiden ministeri

Väinö Salovaara

sdp

21.9.1944

-

17.11.1944

Ministeri Kulkualaitosten ja yl.töiden ministeriössä

Eero A.Wuori

sdp

21.9.1944

-

17.11.1944

Kauppa- ja teollisuusministeri

Uuno Takki

sdp

21.9.1944

-

17.11.1944

Sosiaaliministeri

Karl-August Fagerholm

sdp

21.9.1944

-

17.11.1944

Kansanhuoltoministeri

Kaarle Ellilä

ml

21.9.1944

-

17.11.1944

Ministeri kansanhuoltoministeriössä

Jalo Aura

sdp

21.9.1944

-

17.11.1944