FINPARTI                                   

Puoluejohtajat - Party Leaders
Suomen nykyiset puolueet - Current parties of Finland                                 
Eduskuntaryhmien puheenjohtajat

vas sdp vihr ps kes sin rkp kd
kok skp-y>skp            

Suomen aikaisemmat puolueet - Former parties of Finland                           Chairmen of the Parliamentary groups

skp deva skdl tpsl smp kp ed nuor
vl lib            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suomen kommunistinen puolue skp/Suomen kommunistinen puolue-yhtenäisyys skp-y (1986-1994)

skp-y

k

Taisto Sinisalo

27.4.1986

-

27.8.1988

skp-y

k

Jouko Kajanoja

27.8.1988

-

14.10.1989

skp-y

k

Esko Juhani Tennilä

22.10.1989

-

9.9.1990

skp-y

k

Yrjö Haatainen

9.9.1990

-

27.11.1994

skp

k

Yrjö Haatainen

27.11.1994

-

9.6.2013

skp

k

Juha-Pekka Väisänen

9.6.2013

-

Demokraattinen vaihtoehto deva (1986-1990)

deva

k

Leo Suonpää

12.4.1986

-

7.12.1986

deva

k

Kristiina Halkola

7.12.1986

-

28.10.1989

deva

k

Marja-Liisa Löyttyjärvi

28.10.1989

-

29.4.1990

Suomen kommunistinen puolue skp

skp

k

Aimo Aaltonen

1944

-

20.10.1945

skp

k

Aaro Uusitalo

20.10.1945

-

8.1948

skp

k

Aimo Aaltonen

8.1948

-

1.2.1966

skp

k

Aarne Saarinen

1.2.1966

-

16.5.1982

skp

k

Jouko Kajanoja

16.5.1982

-

27.5.1984

skp

k

Arvo Aalto

27.5.1984

-

30.5.1988

skp

k

Jarmo Wahlström

30.5.1988

-

25.2.1990

skp

k

Heljä Tammisola

25.2.1990

-

15.11.1992

Suomen kansan demokraattinen liitto skdl (1944-1990)

skdl

k

K.H.Wiik

29.10.1944

-

1944

skdl

k

Cay Sundtröm

1944

-

1946

skdl

k

J.V.Keto

1946

-

1948

skdl

k

K.L.Kulo

1948

-

1967

skdl

k

Ele Alenius

1967

-

3.6.1979

skdl

k

Kalevi Kivistö

3.6.1979

-

26.5.1985

skdl

k

Esko Helle

26.5.1985

-

22.5.1988

skdl

k

Reijo Käkelä

22.5.1988

-

3.2.1990

Vasemmistoliitto vas

vas

s

Claes Andersson

29.4.1990

-

23.5.1998

vas

s

Suvi-Anne Siimes

23.5.1998

-

2.3.2006

vas

s

Martti Korhonen

13.5.2006

-

10.6.2009

vas

s

Paavo Arhinmäki

27.6.2009

-

11.6.2016

vas

s

Li Andersson

11.6.2016

-

Työväen ja pienviljelijäin sosialidemokraattinen liitto tpsl (1959-1973)

tpsl

s

Emil Skog

1959

-

1963

tpsl

s

Aarre Simonen

1964

-

1970

tpsl

s

Uuno Nokelainen

1970

-

2.1.1973

Sosiaalidemokraattinen puolue sdp/ Suomen Työväenpuolue (1899-1903)

stp

sd

N.R.af Ursin

20.7.1899

-

.1.1900

stp

sd

J.A.Salminen

.1.1900

-

.3.1900

stp

sd

K.F.Hellsten

.3.1900

-

20.8.1903

sdp

sd

Taavi Tainio

20.8.1903

-

.2.1904

sdp

sd

K.F.Hellsten vt.

.5.1904

-

.10.1904

sdp

sd

Emil Penttilä

22.11.1905

-

27.8.1906

sdp

sd

Edvard Valpas

27.8.1906

-

3.1909

sdp

sd

Matti Paasivuori

5.1909

-

9.1911

sdp

sd

O.W.Kuusinen

10.9.1911

-

10.1913

sdp

sd

Matti Paasivuori

26.10.1913

-

3.1917

sdp

sd

Kullervo Manner

18.8.1917

-

11.1918

sdp

sd

Väinö Tanner

5.11.1918

-

6.2.1926

sdp

sd

Matti Paasivuori

6.2.1926

-

1.2.1930

sdp

sd

Kaarlo Harvala

1.2.1930

-

10.1942

sdp

sd

Väinö V.Salovaara vt.

10.1942

-

11.1944

sdp

sd

Onni Hiltunen

26.11.1944

-

16.6.1946

sdp

sd

Emil Skog

16.6.1946

-

22.4.1957

sdp

sd

Väinö Tanner

22.4.1957

-

16.6.1963

sdp

sd

Rafael Paasio

16.6.1963

-

6.6.1975

sdp

sd

Kalevi Sorsa

6.6.1975

-

5.6.1987

sdp

sd

Pertti Paasio

5.6.1987

-

16.11.1991

sdp

sd

Ulf Sundqvist

16.11.1991

-

10.3.1993

sdp

sd

Antero Kekkonen vt.

10.3.1993

-

4.6.1993

sdp

sd

Paavo Lipponen

4.6.1993

-

10.6.2005

sdp

sd

Eero Heinäluoma

10.6.2005

-

6.6.2008

sdp

sd

Jutta Urpilainen

6.6.2008

-

9.5.2014

sdp

sd

Antti Rinne

9.5.2014

-

Vihreä liitto vihr

vihr

eco

Kalle Könkkölä

28.2.1987

-

1.3.1987

vihr

eco

Heidi Hautala

1.3.1987

-

19.5.1991

vihr

eco

Pekka Sauri

19.5.1991

-

28.11.1993

vihr

eco

Pekka Haavisto

28.11.1993

-

18.6.1995

vihr

eco

Tuija Brax

18.6.1995

-

8.6.1997

vihr

eco

Satu Hassi

8.6.1997

-

20.5.2001

vihr

eco

Osmo Soininvaara

20.5.2001

-

22.5.2005

vihr

eco

Tarja Cronberg

22.5.2005

-

16.5.2009

vihr

eco

Anni Sinnemäki

16.5.2009

-

11.6.2011

vihr

eco

Ville Niinistö

11.6.2011

-

17.6.2017

vihr

eco

Touko Aalto

17.6.2017

-

3.11.2018

vihr

eco

Pekka Haavisto

3.11.2018

-

Suomen Maaseudun puolue  smp (1959-1995)

smp

l

Veikko Vennamo

9.2.1959

-

4.8.1979

smp

l

Pekka Vennamo

4.8.1979

-

6.8.1989

smp

l

Heikki Riihijärvi

6.8.1989

-

3.8.1991

smp

l

Tina Mäkelä

3.8.1991

-

1.8.1992

smp

l

Raimo Vistbacka

1.8.1992

-

15.5.1995

Perussuomalaiset ps

ps

l

Raimo Vistbacka

25.11.1995

-

14.6.1997

ps

l

Timo Soini

14.6.1997

-

10.6.2017

ps

l

Jussi Halla-aho

10.6.2017

-

finkesk4.jpg (1559 bytes)

Suomen Keskusta kes/Keskustapuolue (1965-1988)/Maalaisliitto  ml (1906-1964)

ml

c

Otto Karhi

1906

-

1908

ml

c

Kyösti Kallio

1909

-

1917

ml

c

Filip Saalasti

1918

-

1918

ml

c

Santeri Alkio

1918

-

1918

ml

c

V.P.Heikkinen

1919

-

1940

ml

c

Viljami Kalliokoski

1941

-

1945

ml

c

V.J.Sukselainen

1945

-

1964

kes

c

Johannes Virolainen

1964

-

14.6.1980

kes

c

Paavo Väyrynen

14.6.1980

-

6.6.1990

kesk

c

Esko Aho

6.6.1990

-

18.6.2000

kesk

c

Anneli Jäätteenmäki vt.

18.6.2000

-

19.6.2001

kesk

c

Esko Aho

19.6.2001

-

15.6.2002

kesk

c

Anneli Jäätteenmäki

15.6.2002

-

24.6.2003

kesk

c

Matti Vanhanen

5.10.2003

-

12.6.2010

kesk

c

Mari Kiviniemi

12.6.2010

-

9.6.2012

kesk

c

Juha Sipilä

9.6.2012

-

 

Edistyspuolue ed (1918-1951)

ed

c

Oskari Mantere

8.12.1918

-

1928

ed

c

K.E.Linna

1928

-

1930

ed

c

W.W.Tuomioja

1930

-

1931

ed

c

Oskari Mantere

1931

-

1933

ed

c

A.K.Cajander

1933

-

1941

ed

c

Eero Rydman

1941

-

1944

ed

c

Kalle Kauppi

1944

-

1946

ed

c

Akseli Nikula

1946

-

1948

ed

c

Heikki Kannisto

1948

-

17.3.1951

 

Suomen kansanpuolue kp (1951-1965)

kp

c

Eino A.Saari

3.2.1951

-

1958

kp

c

Veli Merikoski

1959

-

1960

kp

c

Harras Kyttä

1961

-

1963

kp

c

Esa Kaitila

1964

-

29.12.1965

Vapaamielisten liitto vl (1951-1965)

vl

cr

Teuvo Aura

5.1951

-

29.12.1965

finlib2.gif (1227 bytes)

Liberaalit lib/Liberaalinen kansanpuolue lkp (1965-2000)

lkp

c

Mikko Juva

29.12.1965

-

1968

lkp

c

Pekka Tarjanne

1968

-

6.1978

lkp

c

Jaakko Itälä

4.6.1978

-

20.6.1982

lkp

c

Arne Berner

20.6.1982

-

3.6.1984

lkp

c

Kyösti Lallukka

3.6.1984

-

17.6.1990

lkp

c

Kaarina Koivistoinen

17.6.1990

-

24.5.1992

lkp

c

Kalle Määttä

24.5.1992

-

16.5.1993

lkp

c

Tuulikki Ukkola

16.5.1993

-

25.3.1995

lkp

c

Pekka Rytilä vt.

25.3.1995

-

21.5.1995

lkp

c

Pekka Rytilä

21.5.1995

-

8.6.1997

lkp

c

Altti Majava

8.6.1997

-

27.2.2000

lib

c

Oili Korkeamäki

27.2.2000

-

26.8.2001

lib

c

Tomi Riihimäki

26.8.2001

-

25.9.2005

lib

c

Ilkka Innamaa

28.9.2005

-

22.11.2008

lib

c

Kimmo Eriksson

2008

-

2011

lib

c

Jouni Fleming

2011

-

FINSFP4.GIF (1176 bytes)

Ruotsalainen kansanpuolue rkp

rkp

c

Axel Lille

1906

-

1917

rkp

c

Eric von Rettig

1917

-

1934

rkp

c

Ernst von Born

1934

-

1945

rkp

c

Ralf Törngren

1945

-

1955

rkp

c

Ernst von Born

1955

-

1956

rkp

c

Lars Erik Taxell

1956

-

1966

rkp

c

Jan- Magnus Jansson

1966

-

1973

rkp

c

Kristian Gestrin

1973

-

1974

rkp

c

C.O.Tallgren

1974

-

6.1977

rkp

c

Pär Stenbäck

12.6.1977

-

9.6.1985

rkp

c

Christoffer Taxell

9.6.1985

-

10.6.1990

rkp

c

Ole Norrback

10.6.1990

-

14.6.1998

rkp

c

Jan-Erik Enestam

14.6.1998

-

11.6.2006

rkp

c

Stefan Wallin

11.6.2006

-

10.6.2012

rkp

c

Carl Haglund

10.6.2012

-

12.6.2016

rkp

c

Anna-Maja Henriksson

12.6.2016

-

Kristillisdemokraatit kd/Suomen kristillinen liitto skl (1958-2001)

skl

cr

Olavi Päivänsalo

6.5.1958

-

1964

skl

cr

Ahti Tele

1964

-

1967

skl

cr

Eino Sares

1967

-

1970

skl

cr

Olavi Majlander

1970

-

1973

skl

cr

Raino Westerholm

1973

-

19.6.1982

skl

cr

Esko Almgren

19.6.1982

-

5.8.1989

skl

cr

Toimi Kankaanniemi

5.8.1989

-

27.5.1995

skl

cr

Bjarne Kallis

27.5.1995

-

25.5.2001

kd

cr

Bjarne Kallis

26.5.2001

-

2.10.2004

kd

cr

Päivi Räsänen

2.10.2004

-

28.8.2015

kd

cr

Sari Esaayah

28.8.2015

-

finkok3.gif (3853 bytes)

Kansallinen kokoomus kok

kok

r

Hugo Suolahti

9.12.1918

-

1920

kok

r

E.N.Setälä

1920

-

1921

kok

r

Antti Tulenheimo

10..4.1921

-

1924

kok

r

Hugo Suolahti

1925

-

1926

kok

r

Kyösti Haataja

1926

-

1932

kok

r

Paavo Virkkunen

11.1932

-

6.5.1934

kok

r

J.K.Paasikivi

6.5.1934

-

7.12.1936

kok

r

Pekka Pennanen

7.12.1936

-

1943

kok

r

Edvin Linkomies

1943

-

1945

kok

r

K.F.Lehtonen

4.1945

-

1946

kok

r

Arvo Salminen

1946

-

24.4.1955

kok

r

Jussi Saukkonen

24.4.1955

-

25.4.1965

kok

r

Juha Rihtniemi

25.4.1965

-

12.1.1971

kok

r

Harri Holkeri

24.4.1971

-

3.6.1979

kok

r

Ilkka Suominen

3.6.1979

-

8.6.1991

kok

r

Pertti Salolainen

8.6.1991

-

27.8.1994

kok

r

Sauli Niinistö

27.8.1994

-

9.6.2001

kok

r

Ville Itälä

9.6.2001

-

5.6.2004

kok

r

Jyrki Katainen

5.6.2004

-

14.6.2014

kok

r

Alexander Stubb

14.6.2014

-

11.6.2016

kok

r

Petteri Orpo

11.6.2016

-

Nuorsuomalaiset  nuor (1994-1999)

nuor

cr

E.J.Penttilä

27.11.1994

-

25.4.1999

Sininen tulevaisuus sin

sin

cr

Sampo Terho

16.11.2017

-