FINPARTI 2                                  

Eduskuntaryhmien puheenjohtaja - Chairmen of the parliamentary groups
Suomen nykyiset eduskuntaryhmät - Current parliamentary groups of the Parliament of Finland

vas sdp ps vihr kes rkp kd kok
               

Suomen aikaisemmat eduskuntaryhmät - Former parliamentary groups of the Parliament of Finland

deva skdl tpsl smp kp ed vl lib
nuor skyp pop sin        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demokraattinen vaihtoehto  deva
deva k Ensio Laine 5.6.1986 10.9.1990
Suomen  kansan demokraattinen liitto   skdl 
skdl k Hertta Kuusinen 6.4.1945 4.4.1966 ?
skdl k Paavo Aitio 5.4.1966 21.3.1968 ?
skdl k Olavi J.Laine 1969 22.3.1970 ?
skdl k Veikko Saarto 23.3.1970 14.7.1970 ?
skdl k Paavo Aitio 10.9.1970 29.11.1975 ?
skdl k Veikko Saarto 4.12.1975 14.5.1977
skdl k Reino Hjerppe 19.5.1977 7.6.1978
skdl k Jarmo Wahlström 8.6.1978 19.2.1982
skdl s Veikko Saarto 23.2.1982 27.11.1986
skdl s Lauha Männistö 28.11.1986 31.3.1987
skdl s Jarmo Wahlström 1.4.1987 1.6.1988
skdl s Esko Helle 2.6.1988 10.9.1990
Vasemmistoliitto  vas.
vl s Esko Helle 10.9.1990 12.6.1997
vl s Martti Korhonen 13.6.1997 23.3.1999
vl s Outi Ojala 22.4.1999 2.2.2004
vl s Martti Korhonen 3.2.2004 30.5.2006
vl s Annika Lapintie 31.5.2006

22.4.2015

vl s Aino-Kaisa Pekonen 23.4.2015

6.6.2019

vl s Paavo Arhinmäki 7.6.2019
Työväen ja pienviljelijäin sosialidemokraattinen liitto  tpsl
tpsl s Aarre Simonen 26.3.1958 19.2.1962 ?
tpsl s Martta Salmela-Järvinen 20.2.1962 4.4.1966 ?
tpsl s Tyyne Leivo-Larsson 5.4.1966 22.3.1970 ?
Sosiaalidemokraattinen puolue sdp   
sdp sd Edvard Valpas 1907 1908
sdp sd Artturi Silvenius 1908 1908
sdp sd Yrjö Mäkelä 1908 1909
sdp sd Oskari Tokoi 1909 1911
sdp sd Kullervo Manner 1912 1913
sdp sd Oskari Tokoi 1914 1914
sdp sd Juho Lumivuokko 1917 1917
sdp sd Jaakko Mäki 1917 1918
sdp sd Väinö Tanner 1919 1926
sdp sd Kalle Myllymäki 1926 1927
sdp sd Rieti Itkonen 1927 1928
sdp sd Hannes Ryömä 1928 1929
sdp sd Kaarlo Harvala 1929 1929
sdp sd Johan Fredrik Aalto 1930 1930
sdp sd Väinö Tanner 1930 1937
sdp sd Mauno Pekkala 1938 1940
sdp sd Väinö Tanner 1941 1944
sdp sd Onni Peltonen 1945 1945
sdp sd Yrjö Kallinen 1945 1946
sdp sd Alpo Lumme 1946 1947
sdp sd Onni Peltonen 1947 1948
sdp sd Väinö Hakkila 1948 1950
sdp sd Väinö Leskinen 1951 1952
sdp sd Väinö Tanner 1953 1953
sdp sd Onni Peltonen 1954 1955
sdp sd Gunnar Henriksson 1955 1961
sdp sd Rafael Paasio 1962 1964
sdp sd Veikko Kokkola 1965 1967
sdp sd Veikko Helle 1968 31.12.1969 ?
sdp sd Kalervo Haapasalo 1970 15.7.1970 ?
sdp sd Esko Niskanen 10.9.1970 3.9.1972 ?
sdp sd Paavo Tiilikainen 4.9.1972 30.11.1975 ? ?
sdp sd Matti Ahde 4.12.1975 19.2.1982
sdp sd Olli Helminen 25.2.1982 24.10.1984

?

sdp sd Pertti Paasio 25.10.1984 15.6.1986
sdp sd Pertti Hietala 16.6.1987 21.3.1991
sdp sd Antti Kalliomäki 3.4.1991 21.4.1995
sdp sd Matti Puhakka 20.4.1995 5.2.1996
sdp sd Pertti Paasio 6.2.1996 6.11.1996
sdp sd Erkki Tuomioja 7.11.1996 23.3.1999
sdp sd Antti Kalliomäki 24.3.1999 17.4.2003
sdp sd Jouni Backman 22.4.2003 20.3.2007
sdp sd Tarja Filatov 22.3.2007 1.2.2010
sdp sd Eero Heinäluoma 2.2.2010 21.6.2011
sdp sd Jouni Backman 22.6.2011

15.4.2015

sdp sd Antti Lindtman 23.4.2015
Vihreä liitto    vihr.
vihr eco Pekka Haavisto 2.4.1987 30.1.1989
vihr eco Erkki Pulliainen 1.2.1989 31.3.1991
vihr eco Satu Hassi 4.4.1991 2.12.1993
vihr eco Pekka Haavisto 9.2.1993 1993
vihr eco Paavo Nikula 2.12.1993
vihr eco Tuija Brax 28.3.1995 19.6.1995
vihr eco Paavo Nikula 20.6.1995 2.2.1997
vihr eco Satu Hassi 3.2.1997 20.5.1997
vihr eco Janina Andersson .6.1997
vihr eco Osmo Soininvaara 2.9.1997 15.3.1999
vihr eco Tuija Brax 29.3.1999 20.4.1999
vihr eco Ulla Anttila 21.4.1999 31.1.2001
vihr eco Janina Andersson 1.2.2001 18.3.2003
vihr eco Satu Hassi 20.3.2003 20.7.2004
vihr eco Heidi Hautala 26.8.2004 25.4.2007
vihr eco Anni Sinnemäki 26.4.2007 10.6.2009
vihr eco Ville Niinistö 11.6.2009 21.6.2011
vihr eco Pekka Haavisto 22.6.2011 29.5.2013
vihr eco Oras Tynkkynen 30.5.2013 16.10.2013
vihr eco Outi Alanko-Kahiluoto 17.10.2013

8.9.2016

vihr eco Krista Mikkonen 8.9.2016

10.6.2019

vihr eco Emma Kari 11.6.2019
Suomen  Maaseudun puolue  smp  Suomen pientalonpoikien puolue
smp l Veikko Vennamo 11.2.1959 19.2.1962
smp l Veikko Vennamo 5.4.1966 1979
smp l J.Juhani Kortessalmi 3.4.1979 12.10.1982
smp l Veikko Vennamo 12.10.1982 1986
smp l Urpo Leppänen 6.4.1983 5.5.1983
smp l Veikko Vennamo 6.5.1983 30.7.1986
smp l J.Juhani Kortessalmi 30.7.1986 1987
smp l Lea Mäkipää 1.4.1987 5.5.1987
smp l Urpo Leppänen 5.5.1987 13.9.1988
smp l Heikki Riihijärvi 13.9.1988 6.8.1989
smp l Sulo Aittoniemi 6.8.1989 7.2.1994
smp l Lea Mäkipää 7.2.1994 23.3.1995
smp l Raimo Vistbacka 24.3.1995 26.11.1995
Perussuomalaiset    ps
ps l Raimo Vistbacka 26.11.1995 19.4.2011
ps l Pirkko Ruohonen-Lerner 21.4.2011

3.2.2014

ps l Jari Lindström 3.2.2014

31.5.2015

ps l Sampo Terho 1.6.2015

4.5.2017

ps l Tomi Kankaanniemi 4.5.2017

13.6.2017

ps l Leena Meri 15.6.2017

22.4.2019

ps l Ville Tavio 23.4.2019
Suomen  Keskusta /Keskustapuolue  kesk./Maalaisliitto 
ml c Kyösti Kallio 1908 1911
ml c Eero Hahl 1912 1913
ml c Kyösti Kallio 1914 1914
ml c Santeri Alkio 1917 1921
ml c Kyösti Kallio 1922 1923
ml c Eero Hahl 1923 1924
ml c Juho Sunila 1924 1925
ml c Eero Hahl 1926 1926
ml c Juho Sunila 1926 1927
ml c Kyösti Kallio 1927 1927
ml c Juho Niukkanen 1927 1928
ml c Kyösti Kallio 1928 1929
ml c Jalo Lahdensuo 1929 1929
ml c Kalle Lohi 1929 1932
ml c Juho Koivisto 1932 1932
ml c Emil Tarkkanen 1932 1935
ml c Juho Niukkanen 1936 1936
ml c Emil Tarkkanen 1936 1937
ml c Uuno Hannula 1937 1937
ml c Antti Kukkonen 1937 1938
ml c Juho Pilppula 1938 1939
ml c Juho Niukkanen 1940 1941
ml c Juho Pilppula 1941 1943
ml c Antti Kukkonen 1944 1945
ml c Kalle Jutila 1945 1945
ml c Taavi Vilhula 1945 1946
ml c Urho Kekkonen 1946 1947
ml c Juho Koivisto 1947 1948
ml c Taavi Vilhula 1949 1950
ml c Viljami Kalliokoski 1950 1953
ml c Urho Kekkonen 1954 1954
ml c Juho Niukkanen 1954 1954
ml c Kauno Kleemola 1954 1955
ml c Kusti Eskola 1955 1958
ml c Martti Miettunen 1958 1958
ml c Kauno Kleemola 1958 1959
ml c Kusti Eskola 1959 1961
ml c V.J.Sukselainen 1962 1965
kes c Johannes Virolainen 1966 1966
kes c V.J.Sukselainen 1966 1968
kes c Nestori Kaasalainen 1968 15.7.1970

?

kes c Eino Uusitalo 8.9.1970 28.5.1971 ?
kes c Erkki Haukipuro 1971 21.1.1972 ?
kes c Eino Uusitalo 1972 3.2.1975 ?
kes c Mikko Kaarna 5.2.1975 26.9.1975 ?
kes c Reino Karpola 30.9.1975 29.11.1975 ?
kes c Eino Uusitalo 9.12.1975 28.9.1976 ?
kes c Reino Karpola 5.10.1976 23.3.1979 ?
kes c Matti Ruokola 3.4.1979 13.9.1983 ?
kes c Kauko Juhantalo 13.9.1983 25.4.1991 ?
kes c Seppo Kääriäinen 7.5.1991 12.8.1993 ?
kes c Kalevi Mattila 16.8.1993 23.3.1995 ?
kes c Aapo Saari 27.3.1995 23.3.1979 ?
kes c Mauri Pekkarinen 29.3.1999 16.4.2003 ?
kes c Timo Kalli 22.4.2003 19.5.2011
kes c Kimmo Tiilikainen 20.5.2011

1.6.2015

kes c Matti Vanhanen 2.6.2015

21.6.2016

kes c Antti Kaikkonen 21.6.2016

6.6.2019

kes c Antti Kurvinen 7.6.2019
Kansallinen  edistyspuolue  ed
ed c K.E.Linna 1918 1924
ed c J.H.Vennola 1924 1927
ed c K.E.Linna 1928 1928
ed c W.W.Tuomioja 1929 1929
ed c J.H.Vennola 1929 1930
ed c T.M.Kivimäki 1930 1931
ed c A.K.Cajander 1931 1933
ed c Bruno Sarlin 1933 1935
ed c Eero Rydman 1936 1936
ed c A.K.Cajander 1936 1936
ed c Arvo Inkilä 1936 1939
ed c Sulo Heiniö 1939 1944
ed c Kalle Kauppi 1945 1950
ed c Heikki Kannisto 1951 1951
Vapaamielisten  liitto  vl 
vl c E.J.Paavola 20.2.1962 31.12.1965 ?
Kansanpuolue  kp
kp c Heikki Kannisto 21.7.1951 31.1.1952 ? ?
kp c Esa Kaitila 2.2.1952 16.11.1953 ? ?
kp c Aukusti Pasanen 1954 1954
kp c Esa Kaitila 2.2.1955 31.1.1957 ? ?
kp c Irma Karvikko 2.2.1957 26.5.1957 ? ?
kp c Esa Kaitila 1958 2.2.1964

?

kp c Tuure Salo 4.2.1964 29.12.1965 ? ?
Liberaalinen  kansanpuolue  lkp
lkp c Tuure Salo 29.12.1965 22.3.1970 ? ?
lkp c Arne Berner 24.3.1970 14.7.1970 ? ?
lkp c Pirkko Aro 24.7.1970 4.2.1973 ? ?
lkp c Irma Toivanen 5.2.1973 29.11.1975 ? ?
lkp c Juhani Orrenmaa 4.12.1975 23.3.1979
lkp c Anneli Kivitie 3.4.1979 22.6.1982
Ruotsalainen  kansanpuolue  rkp
rkp c Vilhelm Rosenqvist 1907 1909
rkp c Karl Söderholm 1909 1914
rkp c Gösta Stenbäck 1914 1917
rkp c Karl Söderholm 1917 1917
rkp c Ernst Estlander 1917 1924
rkp c Ragnar Furuhjelm 1924 1933
rkp c Ernst von Born 1933 1935
rkp c Ragnar Furuhjelm 1935 1944
rkp c Levi Jern 1944 1945
rkp c John Österholm 1945 1960
rkp c Sven Högström 1960 1964
rkp c Grels Teir 1964 11.9.1964

?

rkp c Kurt Nordfors 1965 1966
rkp c Grels Teir 5.4.1966 21.3.1968 ? ?
rkp c C.O.Tallgren 22.3.1968 14.7.1970 ? ?
rkp c Grels Teir 8.9.1970 3.9.1972

?

rkp c C.O.Tallgren 4.9.1972 10.6.1974 ? ?
rkp c Henrik Westerlund 11.6.1974 25.3.1983 ? ?
rkp c Ole Norrback 6.4.1983 20.3.1987
rkp c Elisabeth Rehn 1.4.1987 12.6.1990
rkp c Jörn Donner 13.6.1990 9.5.1991
rkp c Boris Renlund 9.5.1991 23.3.1995
rkp c Eva Biaudet 27.3.1995 14.4.1999
rkp c Ulla-Maj Wideroos 16.4.1999 14.4.2003
rkp c Christina Gestrin 15.4.2003 17.4.2007
rkp c Ulla-Maj Wideroos 18.4.2007 16.4.2011
rkp c Mikaela Nylander 17.6.2011 25.5.2015
rkp c Anna-Maja Henriksson 26.5.2015 14.6.2016
rkp c Stefan Wallin 14.6.2016 8.2.2018
rkp c Thomas Blomqvist 8.2.2018 6.6.2019
rkp c Anders Adlercreutz 7.6.2019
Kristillisdemokraatit  kd /Suomen kristillinen liitto 
skl cr Raino Westerholm 23.3.1970 4.2.1974

?

skl cr Antero Juntumaa 5.2.1974 31.1.1977 ? ?
skl cr Veikko Matikkala 1.2.1977 23.3.1979 ?
skl cr Sauli Hautala 3.4.1979 5.4.1983 ?
skl cr Olavi Ronkainen 6.4.1983 20.3.1987 ?
skl cr Eeva-Liisa Moilanen 1.4.1987 1.4.1991 ?
skl cr Bjarne Kallis 2.4.1991 15.6.1995 ?
skl cr Toimi Kankaanniemi 16.6.1995 2.2.1997 ?
skl cr Jouko Jääskeläinen 3.2.1997 18.3.2003
kd cr Päivi Räsänen 20.3.2003 6.10.2004
kd cr Sari Essayah 7.10.2004 20.3.2007
kd cr Bjarne Kallis 22.3.2007 19.4.2011
kd cr Peter Östman 21.4.2011

22.4.2019

kd cr Päivi Räsänen 23.4.2019
Kansallinen  kokoomus   kok.
kok r Pekka Ahmavaara 1918 1919
kok r Juhani Arajärvi 1919 1922
kok r Paavo Virkkunen 1922 1923
kok r Juho Mannermaa 1923 1924
kok r Paavo Virkkunen 1924 1926
kok r Pekka Pennanen 1926 1927
kok r Paavo Virkkunen 1927 1928
kok r Pekka Pennanen 1928 1929
kok r Paavo Virkkunen 1929 1929
kok r Pekka Pennanen 1929 1933
kok r Taave Junnila 1933 1936
kok r Pekka Pennanen 1936 1941
kok r Edwin Linkomies 1941 1943
kok r Toivo Horelli 1944 1945
kok r Arvo Salminen 1945 1948
kok r Arvi Ahmavaara 1948 1954
kok r Felix Seppälä 1954 1957
kok r Arvo Salminen 1957 1958
kok r Päiviö Hetemäki 22.7.1958 28.8.1958 ? ?
kok r Jussi Saukkonen 29.8.1958 1960 ?
kok r Jussi Saukkonen 1961 12.9.1964

?

kok r Juha Rihtniemi 1965 1965
kok r Erkki Tuuli 1965 4.4.1966

?

kok r Olavi Lähteenmäki 6.4.1966 1.2.1971 ? ?
kok r Raimo Ilaskivi 3.2.1971 4.2.1973 ? ?
kok r Olavi Nikkilä 5.2.1973 4.2.1974 ? ?
kok r Antero Salmenkivi 4.2.1974 4.2.1975 ? ?
kok r Raimo Ilaskivi 4.2.1975 26.9.1975

?

kok r Antero Salmenkivi 30.9.1975 29.1.1979 +
kok r Pentti Sillantaus 3.4.1979 25.3.1983

?

kok r Matti Jaatinen 5.4.1983 31.1.1984
kok r Ulla Puolanne 31.1.1984 29.4.1987 ?
kok r Tapani Mörttinen 29.4.1987 7.3.1990 ?
kok r Iiro Viinanen 8.3.1990 26.4.1991 ?
kok r Kimmo Sasi 26.4.1991 9.2.1993
kok r Ben Zyskowicz 9.2.1993 1.2.2006
kok r Jyri Häkämies 2.2.2006 18.4.2007
kok r Pekka Ravi 19.4.2007 20.6.2011
kok r Jan Vapaavuori 21.6.2011 12.11.2012
kok r Petteri Orpo 13.11.2012

23.6.2014

kok r Arto Satonen 23.6.2014

21.6.2016

kok r Kalle Jokinen 21.6.2016

10.6.2019

kok r Kai Mykkänen 11.6.2019