FINPS                                                                                                                                                      English

                                                                                                                    

Suomen eduskunnan puhemiehet  1907-                                              Säätyvaltiopäivien puhemiehet 1809-1906

Eduskunnan puhemiehet Puolue

Mistä

Mihin

Eduskuntavaalit
Pehr Evind Svinhufvud Nuorsuomalaiset 23.5.1907 31.1.1913 15/16.3.1907 1/2.7.1908 1-3.5.1909 1/2.2.1910 2/3.1.1911
Oskari Tokoi Sosiaalidemokraatit 3.2.1913 1.2.1914
Kaarlo Juho Ståhlberg Nuorsuomalaiset 3.2.1914 3.4.1917 1/2.8.1913
Kullervo Manner Sosiaalidemokraatit 4.4.1917 30.10.1917 1/2.7.1916
Johannes Lundson Nuorsuomalaiset 2.11.1917 25.9.1918 1/2.10.1917
Lauri Ingman Suomalainen puolue 27.9.1918 4.11.1918
Ernst Nevanlinna Suomalainen puolue 6.11.1918 11.11.1918
Lauri Ingman Suomalainen puolue 13.11.1918 28.11.1918
Paavo Virkkunen Suomalainen puolue 29.11.1918 31.3.1919
Lauri Kristian Relander Maalaisliitto 2.4.1919 8.5.1920 1-3.3.1919
Kyösti Kallio Maalaisliitto 8.5.1920 29.3.1921
Wäinö Wuolijoki Sosiaalidemokraatit 313.1921 4.9.1922
Kyösti Kallio Maalaisliitto 6.9.1922 14.11.1922 1-3.7.1922
Wäinö Wuolijoki Sosiaalidemokraatit 15.11.1922 31.1.1923
Paavo Virkkunen Kokoomus 2.2.1923 30.4.1924
Kyösti Kallio Maalaisliitto 2.5.1924 31.3.1925 1/2.4.1924
Wäinö Wuolijoki Sosiaalidemokraatit 1.4.1925 31.1.1926
Paavo Virkkunen Kokoomus 2.2.1926 1.9.1927
Kyösti Kallio Maalaisliitto 3.9.1927 31.1.1928 1/2.7.1927
Paavo Virkkunen Kokoomus 1.2.1928 31.1.1929
Kyösti Kallio Maalaisliitto 1.2.1929 16.8.1929
Paavo Virkkunen Kokoomus 17.8.1929 7.7.1930 1/2.7.1929
Juho Emil Sunila Maalaisliitto 8.7.1930 20.10.1930
Kyösti Kallio Maalaisliitto 21.10.1930 8.10.1936 1/2.10.1930 1-3.71933
Väinö Hakkila Sosiaalidemokraatit 9.10.1936 4.4.1945 1/2.7.1936 1/2.7.1939
Karl-August Fagerholm Sosiaalidemokraatit 6.4.1945 14.7.1948 17/18.3.1945
Urho Kekkonen Maalaisliitto 22.7.1948 21.3.1950 1/2.7.1948
Karl-August Fagerholm Sosiaalidemokraatit 23.3.1950 6.3.1956 2/3.7.1951 7/8.3.1954
Vieno Johannes Sukalainen Maalaisliitto 9.3.1956 28.5.1957
Karl-August Fagerholm Sosiaalidemokraatit 31.5.1958 6.6.1958
Vieno Johannes Sukalainen Maalaisliitto 29.7.1958 14.1.1959 6/7.7.1958
Karl-August Fagerholm Sosiaalidemokraatit 14.1.1959 16.2.1962
Kauno Kleemola Maalaisliitto 24.2.1962 12.3.1965 4/5.2.1962
Karl-August Fagerholm Sosiaalidemokraatit 23.3.1965 4.4.1966
Rafael Paasio Sosiaalidemokraatit 14.4.1966 1.6.1966 20/21.3.1966
Johannes Virolainen Keskustapuolue 3.6.1966 26.3.1968
Vieno Johannes Sukalainen Keskustapuolue 26.3.1968 20.3.1970
Rafael Paasio Sosiaalidemokraatit 3.4.1970 29.2.1972 15/16.3.1970
Vieno Johannes Sukalainen Keskustapuolue 29.2.1972 28.1.1976 2/3.1.1972 21/22.9.1975
Veikko Helle Sosiaalidemokraatit 5.2.1976 31.1.1978
Ahti Pekkala Keskustapuolue 1.2.1978 29.5.1979
Johannes Virolainen Keskustapuolue 5.6.1979 25.3.1983 18/19.3.1979
Erkki Pystynen Kokoomus 7.4.1983 25.3.1987 20/21.3.1983
Ilkka Suominen Kokoomus 2.4.1987 5.5.1987 15/16.3.1987
Matti Ahde Sosiaalidemokraatit 8.5.1987 1.2.1989
Kalevi Sorsa Sosiaalidemokraatit 1.2.1989 21.3.1991
Esko Aho Keskusta 4.4.1991 26.4.1991 17.3.1991
Ilkka Suominen Kokoomus 30.4.1991 6.2.1994
Riitta Uosukainen Kokoomus 7.2.1994 23.3.1995
Paavo Lipponen Sosiaalidemokraatit 28.3.1995 19.4.1995 19.3.1995
Riitta Uosukainen Kokoomus 21.4.1995 23.3.1999
Jukka Mikkola Sosiaalidemokraatit 30.3.1999 16.4.1999 21.3.1999
Riitta Uosukainen Kokoomus 20.4.1999 18.3.2003
Anneli Jäätteenmäki Keskusta 25.3.2003 16.4.2003 16.3.2003
Paavo Lipponen Sosiaalidemokraatit 22.4.2003 20.3.2007
Timo Kalli Keskusta 27.3.2007 20.4.2007 18.3.2007
Sauli Niinistö Kokoomus 24.4.2007

19.4.2011

Ben Zyskowicz Kokoomus 27.4.2011

22.6.2011

17.4.2011

Eero Heinäluoma Sosiaalidemokraatit 23.6.2011

21.4.2015

Juha Sipilä Keskusta 28.4.2015

29.5.2015

19.4.2015

Maria Lohela Perussuomalaiset 29.5.2015

5.2.2018

Paula Risikko Kokoomus 5.2.2018

 

 

 


Säätyvaltiopäivien neljän kamarin puhemiehet  1809 - 1906

Säätyvaltiopäivien kokoontumisajat Aatelissääty (Maamarsalkka) Pappissääty
25.3.- 19.7.1809 kreivi Robert Wilheln De Geer Jacob Tengström
15.9.1863 - 15.4.1864 kenrl. Johan Nordenstam Edvard Bergenheim
21.1.- 31.5.1867 kenrl. Johan Nordenstam Edvard Bergenheim
1.2.- 15.6.1872 kenrl. Johan Nordenstam Edvard Bergenheim
23.1.1877 - 24.1.1878 Johan von Born Edvard Bergenheim
19.1.- 6.6.1882 parooni Samuel Verner von Troil Anders Johan Hornborg
14.1.- 23.5.1885 parooni Samuel Verner von Troil Torsten Thure Renvall
17.1.- 31.5.1888 Victor von Haartman Torsten Thure Renvall
20.1.- 28.5.1891 Victor von Haartman Torsten Thure Renvall
22.1- 2.6.1894 Lars Theodor von Hellens Torsten Thure Renvall
22.1- 1.6.1897 parooni Samuel Verner von Troil -
19.1.- 30.5.1899 (ylimääräinen) parooni Samuel Verner von Troil Gustaf Johansson
23.1.- 6.6.1900 Lorentz Leonard Lindelöf Gustaf Johansson
8.12.1904 - 15.4.1905 Constantin Linder  -25.1.1905 Gustaf Johansson
OssianWuorenheimo 27.2.1905-
20.1- 18.9.1906 (ylimääräinen) Victor Magnus von Born Gustaf Johansson
   
Porvarissääty Talonpoikaissääty
25.3.- 19.7.1809 Kristian Trapp Pehr Klockars
15.9.1863 - 15.4.1864 Robert Örn August Mäkipeska
21.1.- 31.5.1867 Frans Wilhelm  Frenckell August Mäkipeska
1.2.- 15.6.1872 H.W.L.Zilliacus August Mäkipeska
23.1.1877 - 24.1.1878 Alexander Frey  -14.6.1877 Carl Johan Slotte
G.Wallgren  kes.1877-  
19.1.- 6.6.1882 Lorentz Leonard Lindelöf Carl Johan Slotte
14.1.- 23.5.1885 Joachim Kurtén  Carl Johan Slotte
17.1.- 31.5.1888 Joachim Kurtén  Carl Johan Slotte
20.1.- 28.5.1891 Joachim Kurtén  Carl Johan Slotte
22.1- 2.6.1894 Joachim Kurtén  Kaarlo Värri
22.1- 1.6.1897 Joachim Kurtén  Kaarlo Värri
19.1.- 30.5.1899 (ylimääräinen) Joachim Kurtén  Kaarlo Värri
23.1.- 6.6.1900 Felix Heikel Kaarle Ojanen
8.12.1904 - 15.4.1905 Hugo Lilius Kaarle Ojanen
20.1- 18.9.1906 (ylimääräinen) Leonard von Pfaler Pekka Aulin