REGERINGEN

denv2.gif (1167 bytes)DENKF.GIF (2025 bytes)

FOGH RASMUSSEN 27.11.2001-18.2.2005

V+KF

NDRINGER  24.4.2004 og 2.8.2004

Statsminister

Anders Fogh Rasmussen

v

27.11.2001

-

18.2.2005

konomi- og erhvervsmiminister

Bendt Bendtsen

kf

27.11.2001

-

18.2.2005

Udenrigsminister

Per Stig Mller

kf

27.11.2001

-

18.2.2005

Finansminister

Thor Pedersen

v

27.11.2001

-

18.2.2005

Beskaeftigelsesminister

Claus Hjort Frederiksen

v

27.11.2001

-

18.2.2005

Justitsminister

Lene Espersen

kf

27.11.2001

-

18.2.2005

Kulturminister

Brian Mikkelsen

kf

27.11.2001

-

18.2.2005

Minister for flygtninge,indvandrere og integration

Bertel Haarder

v

27.11.2001

-

18.2.2005

Minister for utviklingsbistand

Bertel Haarder

v

2.8.2004

-

18.2.2005

Skatteminister

Svend Erik Hovmand

v

27.11.2001

-

2.8.2004

  Skatteminister

Kristian Jensen

v

2.8.2004

-

18.2.2005

Trafikminister

Flemming Hansen

kf

27.11.2001

-

18.2.2005

Minister for videnskab,teknologi og udvikling

Helge Sander

v

27.11.2001

-

18.2.2005

Fdevareminister

Mariann Fischer Boel

v

27.11.2001

-

2.8.2004

  Fdevareminister

Hans Christian Schmidt

v

2.8.2004

-

18.2.2005

Forsvarsminister

Svend Aage Jensby

v

27.11.2001

-

24.4.2004

  Forsvarsminister

Sren Gade

v

24.4.2004

-

18.2.2005

Miljminister

Hans Christian Schmidt

v

27.11.2001

-

2.8.2004

  Miljminister

Connie Hedegaard

kf

2.8.2004

-

18.2.2005

Indenrigs- og sundhedsminister

Lars Lkke Rasmussen

v

27.11.2001

-

18.2.2005

Kirkeminister

Tove Fergo

v

27.11.2001

-

18.2.2005

Undervisningsminister

Ulla Trns

v

27.11.2001

-

18.2.2005

Socialminister og minister for ligestilling

Henriette Kjr

kf

27.11.2001

-

2.8.2004

  Socialminister og minister for ligestilling

Eva Kjer Hansen

v

2.8.2004

-

18.2.2005

Minister for familie-og forbrugeranliggender

Henriette Kjr

kf

2.8.2004

-

16.2.2005