REGERINGEN

denkf2.gif (1300 bytes)

FOGH RASMUSSEN 2  18.2.2005- 23.11.2007

V+KF

ÆNDRINGER 15.12.2006 og 12.9.2007

Statsminister

Anders Fogh Rasmussen

v

18.2.2005

-

23.11.2007

Økonomi- og erhvervsmiminister

Bendt Bendtsen

kf

18.2.2005

-

23.11.2007

Udenrigsminister

Per Stig Møller

kf

18.2.2005

-

23.11.2007

Finansminister

Thor Pedersen

v

18.2.2005

-

23.11.2007

Beskæftigelsesminister

Claus Hjort Frederiksen

v

18.2.2005

-

23.11.2007

Justitsminister

Lene Espersen

kf

18.2.2005

-

23.11.2007

Kulturminister

Brian Mikkelsen

kf

18.2.2005

-

23.11.2007

Undervisnings- og kirkeminister

Bertel Haarder

v

18.2.2005

-

23.11.2007

Trafik- og energiminister

Flemming Hansen

kf

18.2.2005

-

12.7.2007

  Trafik- og energiminister

Jacob Axel Nielsen

kf

12.7.2007

-

23.11.2007

Minister for videnskab,teknologi og udvikling

Helge Sander

v

18.2.2005

-

23.11.2007

Fødevareminister

Hans Christian Schmidt

v

18.2.2005

-

12.7.2007

  Fødevareminister

Eva Kjer Hansen

v

12.7.2007

-

23.11.2007

Indenrigs- og sundhedsminister

Lars Løkke Rasmussen

v

18.2.2005

-

23.11.2007

Minister for utviklingsbistand

Ulla Tørnæs

v

18.2.2005

-

23.11.2007

Forsvarsminister

Søren Gade

v

18.2.2005

-

23.11.2007

Socialminister og minister for ligestilling

Eva Kjer Hansen

v

18.2.2005

-

12.7.2007

  Socialminister og minister for ligestilling

Karen Jespersen

v

12.7.2007

-

23.11.2007

Miljøminister

Connie Hedegaard

v

18.2.2005

-

23.11.2007

Skatteminister

Kristian Jensen

v

18.2.2005

-

23.11.2007

Minister for flygtninge,indvadrere og intergration

Rikki Hvilshøj

v

18.2.2005

-

23.11.2007

Minister for familie- og forbrugeranliggender

Lars Barfoed

kf

18.2.2005

-

14.12.2005

  Minister for familie- og forbrugeranliggender

Carina Christensen

kf

15.12.2005

-

23.11.2007