REGERINGEN

HANSEN  1.2.1955 - 28.5.1957

S

NDRINGER 30.8.1955 og 25.5.1956

Stats-og udenrigsminister

H.C.Hansen

s

1.2.1955

-

28.5.1957

Finansminister

Viggo Kampmann

s

1.2.1955

-

28.5.1957

Indenrigs-og boligminister

Johannes Kjrbl

s

1.2.1955

-

30.8.1955

  Indenrigsminister

Carl Petersen

s

30.8.1955

-

28.5.1957

  Boligminister og minister for Grnland

Johannes Kjrbl

s

30.8.1955

-

28.5.1957

Minister for offentlige arbejder

Carl Petersen

s

1.2.1955

-

30.8.1955

  Minister for offentlige arbejder

Kai Lindberg

s

30.8.1955

-

28.5.1957

Socialminister

Johan Strm

s

1.2.1955

-

28.5.1957

Fiskeriminister

Christian Christiansen

s

1.2.1955

-

28.5.1957

Forsvarsminister

Rasmus Hansen

s

1.2.1955

-

25.5.1956

  Forsvarsminister

Poul Hansen

s

25.5.1956

-

28.5.1957

Landbrugsminister

Jens Smrum

s

1.2.1955

-

28.5.1957

konomi-og arbejdsminister

Jens Otto Krag

s

1.2.1955

-

28.5.1957

Undervisningsminister

Julius Bomholt

s

1.2.1955

-

28.5.1957

Kirkeminister

Bodil Koch

s

1.2.1955

-

28.5.1957

Minister for handel,industri og sfart

Lis Groes

s

1.2.1955

-

28.5.1957

Justitsminister

Hans Hkkerup

s

1.2.1955

-

28.5.1957

Minister uden porteflje

Ernst Christiansen

s

30.8.1955

-

28.5.1957