REGERINGEN

HANSEN 2   28.5.1957 - 21.2.1960

S+RV+DR

NDRING 8.10.1958

Statsminister

H.C.Hansen

s

28.5.1957

-

19.2.1960

Udenrigsminister

H.C.Hansen

s

28.5.1957

-

8.10.1958

Udenrigsminister

Jens Otto Krag

s

8.10.1958

-

21.2.1960

Finansminister

Viggo Kampmann

s

28.5.1957

-

21.2.1960

Undervisningsminister

Jrgen Jrgensen

rv

28.5.1957

-

21.2.1960

Minister uden porteflje

Viggo Starcke

dr

28.5.1957

-

21.2.1960

konimiminister

Bertel Dahlgaard

rv

28.5.1957

-

21.2.1960

Minister for udenrigskonomi

Jens Otto Krag

s

28.5.1957

-

8.10.1958

Socialminister

Julius Bomholt

s

28.5.1957

-

21.2.1960

Kirkeminister

Bodil Koch

s

28.5.1957

-

21.2.1960

Justitsminister

Hans Hkkerup

s

28.5.1957

-

21.2.1960

Min.for offent.arbej.og for Grnland

Kai Lindberg

s

28.5.1957

-

21.2.1960

Forsvarsminister

Poul Hansen

s

28.5.1957

-

21.2.1960

Fiskeriminister

Oluf Pedersen

dr

28.5.1957

-

21.2.1960

Arbejds-og boligminister

Kaj Bundvad

s

28.5.1957

-

21.2.1960

Landbrugsminister

Karl Skytte

rv

28.5.1957

-

21.2.1960

Indenrigsminister

Sren Olesen

dr

28.5.1957

-

21.2.1960

Handelsminister

Kjeld Philip

rv

28.5.1957

-

21.2.1960