REGERINGEN

HEDTOFT  13.11.1947 - 30.10.1950

S

NDRINGER 22.11.1947,20.11.1949,22.2.1950,4.3.1950 og 15.9.1950

Statsminister

Hans Hedtoft

s

13.11.1947

-

30.10.1950

Udenrigsminister

Gustav Rasmussen

-

13.11.1947

-

30.10.1950

Finansminister

H.C.Hansen

s

13.11.1947

-

15.9.1950

  Finansminister

Viggo Kampmann

s

15.9.1950

-

30.10.1950

Minister uden porteflje

Vilhelm Buhl

s

13.11.1947

-

30.10.1950

Landbruksminister

K.M.Bording

s

13.11.1947

-

15.9.1950

  Landbruksminister

Carl Petersen

s

15.9.1950

-

30.10.1950

Arbejdsminister

Marius Srensen

s

13.11.1947

-

24.11.1949

Boligminister

Johannes Kjrbl

s

13.11.1947

-

30.11.1949

  Arbejds-og boligminister

Johannes Kjrbl

s

30.11.1949

-

30.10.1950

Minister for offentlige arbejder

Carl Petersen

s

13.11.1947

-

15.9.1950

  Minister for offentlige arbejder

Frede Nielsen

s

15.9.1950

-

30.11.1950

Justitsminister

Niels Busch-Jensen

s

13.11.1947

-

23.2.1950

  Justitsminister

K.K.Steincke

s

4.3.1950

-

30.10.1950

Minister uden porteflje

Fanny Jensen

s

13.11.1950

-

15.9.1950

Undervisningsminister

Hartvig Frisch

s

13.11.1947

-

11.2.1950

  Undervisningsminister Julius Bomholt s

22.2.1950

30.10.1950

Fiskeriminister

Christian Christiansen

s

13.11.1947

-

30.10.1950

Socialminister

Johan Strm

s

13.11.1947

-

30.10.1950

Krigsminister

Rasmus Hansen

s

13.11.1947

-

30.10.1950

Indenrigsminister

Alsing Andersen

s

13.11.1947

-

22.11.1947

  Indenrigsminister

Jens Smrum

s

22.11.1947

-

30.10.1950

Kirkeminister

Frede Nielsen

s

13.11.1947

-

15.9.1950

  Kirkeministe

Bodil Kock

s

15.9.1950

-

30.10.1950

Handelsminister

Jens Otto Krag

s

13.11.1947

-

15.9.1950

  Handelsminister

H.C.Hansen

s

15.9.1950

-

30.10.1950