REGERINGEN

HEDTOFT 2   30.9.1953 - 1.2.1955

S

NDRINGER 1.11.1953

Statsminister

Hans Hedtoft

s

30.9.1953

-

29.1.1955

Udenrigsminister

H.C.Hansen

s

30.9.1953

-

1.2.1955

Finansminister

Viggo Kampmann

s

30.9.1953

-

1.2.1955

Indenrigs-og boligminister

Johannes Kjrbl

s

30.9.1953

-

1.2.1955

Minister for offentlige arbejder

Carl Petersen

s

30.9.1953

-

1.2.1955

Arbejds-og socialminister

Johan Strm

s

30.9.1953

-

1.11.1953

  konomi-og arbejdsminister

Jens Otto Krag

s

1.11.1953

-

1.2.1955

  Socialminister

Johan Strm

s

1.11.1953

-

1.2.1955

Fiskeriminister

Christian Christiansen

s

30.9.1953

-

1.2.1955

Forsvarsminister

Rasmus Hansen

s

30.9.1953

-

1.2.1955

Landbrugsminister

Jens Smrum

s

30.9.1953

-

1.2.1955

Minister uden porteflje

Jens Otto Krag

s

30.9.1953

-

1.11.1953

Undervisningsminister

Julius Bomholt

s

30.9.1953

-

1.2.1955

Kirkeminister

Bodil Koch

s

30.9.1953

-

1.2.1955

Minister for handel,industri og sfart

Lis Groes

s

30.9.1953

-

1.2.1955

Justitsminister

Hans Hkkerup

s

30.9.1953

-

1.2.1955