REGERINGEN

KAMPMANN 2 18.11.1960 - 3.9.1963

S+RV

ÄNDRINGER 7.9.196.

Statsminister

Viggo Kampmann

s

18.11.1960

-

3.9.1962

Udenrigsminister

Jens Otto Krag

s

18.11.1960

-

3.9.1962

Finansminister

Kjeld Philip

rv

18.11.1960

-

7.9.1961

  Finansminister

Hans R.Knudsen

s

7.9.1961

-

3.9.1962

Undervisningsmiminister

Jörgen Jörgensen

rv

18.11.1960

-

7.9.1961

  Undervisningsminister

K.Helveg Petersen

rv

7.9.1961

-

3.9.1962

  Minister for kulturelle anliggender

Julius Bomholt

s

7.9.1961

-

3.9.1962

Ökonomiminister

Bertel Dahlgaard

rv

18.11.1960

-

7.9.1961

  Ökonomiminister

Kjeld Philip

rv

7.9.1961

-

3.9.1962

Kirkeminister

Bodil Koch

s

18.11.1960

-

3.9.1962

Justitsminister

Hans Haekkerup

s

18.11.1960

-

3.9.1962

Minister for offentlige arbejder

Kai Lindberg

s

18.11.1960

-

3.9.1962

Forsvarsminister

Poul Hansen

s

18.11.1960

-

3.9.1962

Socialminister

Julius Bomholt

s

18.11.1960

-

7.9.1961

Arbejdsminister

Kaj Bundvad

s

18.11.1960

-

7.9.1961

  Arbejds-og socialminister

Kaj Bundvad

s

7.9.1961

-

3.9.1962

Landbrugsminister

Karl Skytte

rv

18.11.1960

-

7.9.1961

  Landbrugsminister

Karl Skytte

rv

7.9.1961

-

3.9.1962

Indenrigsminister

Hans R.Knudsen

s

18.11.1960

-

7.9.1961

  Indenrigsminister

Lars P.Jensen

s

7.9.1961

-

3.9.1962

Handelsminister

Lars P.Jensen

s

18.11.1960

-

7.9.1961

  Handelsminister

Hilmar Baunsgaard

rv

7.9.1961

-

3.9.1962

Boligminister

Carl P.Jensen

s

18.11.1960

-

3.9.1962

Fiskeriminister

A.C.Normann

rv

18.11.1960

-

3.9.1962

Minister for Grönland

Mikael Gam

-

18.11.1960

-

3.9.1962