REGERINGEN

KAMPMANN  21.2.1960 - 18.11.1960

S+RV+DR

ÄNDRINGER 31.3.1960

Statsminister

Viggo Kampmann

s

21.2.1960

-

18.11.1960

Finansminister

Viggo Kampmann

s

21.2.1960

-

31.3.1960

Udenrigsminister

Jens Otto Krag

s

21.2.1960

-

18.11.1960

Finansminister

Kjeld Philip

rv

31.3.1960

-

18.11.1960

Undervisningsminister

Jörgen Jörgensen

rv

21.2.1960

-

18.11.1960

Minister uden portefölje

Viggo Starcke

dr

21.2.1960

-

18.11.1960

Ökonimiminister

Bertel Dahlgaard

rv

21.2.1960

-

18.11.1960

Socialminister

Julius Bomholt

s

21.2.1960

-

18.11.1960

Kirkeminister

Bodil Koch

s

21.2.1960

-

18.11.1960

Justitsminister

Hans Haekkerup

s

21.2.1960

-

18.11.1960

Min.for offent.arbej.og for Grönland

Kai Lindberg

s

21.2.1960

-

18.11.1960

Forsvarsminister

Poul Hansen

s

21.2.1960

-

18.11.1960

Fiskeriminister

Oluf Pedersen

dr

21.2.1960

-

18.11.1960

Arbejds-og boligminister

Kaj Bundvad

s

21.2.1960

-

31.3.1961

  Arbejdsminister

Kaj Bundvad

s

31.3.1960

-

18.11.1960

  Boligminister

Carl P.Jensen

s

31.3.1960

-

18.11.1960

Landbrugsminister

Karl Skytte

rv

21.2.1960

-

18.11.1960

Indenrigsminister

Sören Olesen

dr

21.2.1960

-

18.11.1960

Handelsminister

Kjeld Philip

rv

21.2.1960

-

31.3.1960

  Handelsminister

Lars P.Jensen

s

31.3.1960

-

18.11.1960