REGERINGEN

KRAG   3.9.1962 - 26.9.1964

S+RV

ÆNDERINGER 15.11.1962 og 27.8.1963

Statsminister

Jens Otto Krag

s

3.9.1962

-

26.9.1964

Udenrigsminister

Per Hækkerup

s

3.9.1962

-

26.9.1964

Finansmiminister

Hans R.Knudsen

s

3.9.1962

-

4.11.1962

  Finansminister

Poul Hansen

s

15.11.1962

-

26.9.1964

Landbrugsminister

Karl Skytte

rv

3.9.1962

-

26.9.1964

Minister for kulturelle anliggender

Julius Bomholt

s

3.9.1962

-

26.9.1964

Kirkeminister

Bodil Koch

s

3.9.1962

-

26.9.1964

Justitsminister

Hans Hækkerup

s

3.9.1962

-

26.9.1964

Minister for offentlige arbejder

Kai Lindberg

s

3.9.1962

-

26.9.1964

Forsvarsminister

Poul Hansen

s

3.9.1962

-

15.11.1962

  Forsvarsminister

Victor Gram

s

15.11.1962

-

26.9.1964

Arbejds-og socialminister

Kaj Bundvad

s

3.9.1962

-

27.8.1963

  Arbejdsminister

Erling Dinesen

s

27.8.1963

-

26.9.1964

  Socialminister

Kaj Bundvad

s

27.8.1963

-

26.9.1964

Økonomiminister

Kjeld Philip

rv

3.9.1962

-

26.9.1964

Indenrigsminister

Lars P.Jensen

s

3.9.1962

-

26.9.1964

Boligminister

Carl P.Jensen

s

3.9.1962

-

26.9.1964

Fiskeriminister

A.C.Normann

rv

3.9.1962

-

26.9.1964

Minister for Grønland

Mikael Gam

-

3.9.1962

-

26.9.1964

Handelsminister

Hilmar Baunsgaard

rv

3.9.1962

-

26.9.1964

Undervisningsminister

K.Helvig Petersen

rv

3.9.1962

-

26.9.1964