REGERINGEN

KRAG 2   26.9.1964 - 2.2.1968

S

NDRINGER 24.8.1965,.21.9.1966,28.11.1966 og 1.10.1967

Statsminister

Jens Otto Krag

s

26.9.1964

-

2.2.1968

Udenrigsminister

Per Hkkerup

s

26.9.1964

-

28.11.1966

  Udenrigsminister

Jens Otto Krag

s

28.11.1966

-

1.10.1967

   Udenrigsminister

Hans Tabor

s

1.10.1967

-

2.2.1968

Finansminister

Poul Hansen

s

26.9.1964

-

24.8.1965

  Finansminister

Henry Grnbaum

s

24.8.1965

-

2.2.1968

konomiminister

Poul Hansen

s

26.9.1964

-

8.10.1964

  konomiminister

Henry Grnbaum

s

8.10.1964

-

24.8.1965

   konomi-og markedsminister

Ivar Nrgaard

s

24.8.1965

-

2.2.1968

Indenrigsminister

Hans Hkkerup

s

26.9.1964

-

2.2.1968

Minister for offentlige arbejder

Kai Lindberg

s

26.9.1964

-

28.11.1966

  Minister for offentlige arbejder

Svend Horn

s

28.11.1966

-

2.2.1968

Handelsminister

Lars P.Jensen

s

26.9.1964

-

21.9.1966

  Handelsminister

Tyge Dahlgaard

s

21.9.1966

-

1.10.1967

   Handelsminister

Ove Hansen

s

1.10.1967

-

2.2.1968

Fiskeriminister

Hans Larsen-Bjerre

s

26.9.1964

-

8.10.1964

  Fiskeriminister

Jens Risgaard Knudsen

s

8.10.1964

-

2.2.1968

Socialminister

Kaj Bundvad

s

26.9.1964

-

2.2.1968

Minister for Grnland

Carl P.Jensen

s

26.9.1964

-

2.2.1968

Arbejdsminister

Erling Dinesen

s

26.9.1964

-

2.2.1968

Boligminister

Kaj Andersen

s

26.9.1964

-

2.2.1968

Forsvarsminister

Victor Gram

s

26.9.1964

-

2.2.1968

Justitsminister

K.Axel Nielsen

s

26.9.1964

-

2.2.1968

Landbrugsminister

Christian Thomsen

s

26.9.1964

-

2.2.1968

Undervisningsminister

K.B.Andersen

s

26.9.1964

-

2.2.1968

Kirkeminister

Bodil Koch

s

26.9.1964

-

28.11.1966

  Kirkeminister

Orla Mller

s

28.11.1966

-

2.2.1968

Minister for kulturelle anliggerder

Hans Slvhj

s

26.9.1964

-

28.11.1966

  Minister for kulturelle anliggerder

Bodil Koch

s

28.11.1966

-

2.2.1968

Minister for familiens anliggender

Camma Larsen-Ledet

s

28.11.1966

-

2.2.1968

Minister uden porteflje

Hans Slvhj

s

28.11.1966

-

2.2.1968