REGERINGEN

KRISTENSEN   7.11.1945 - 13.11.1947

V

ÆNDRINGER 24.4.1947,1.7.1947 og 7.7.1947

Statsminister

Knud Kristensen

v

7.11.1945

-

13.11.1947

Udenrigsminister

Gustav Rasmussen

-

7.11.1945

-

13.11.1947

Finansminister

Thorkil Kristensen

v

7.11.1945

-

13.11.1947

Minister for offentlige arbejder

Niels Elgaard

v

7.11.1945

-

13.11.1947

Landbruksminister

Erik Eriksen

v

7.11.1945

-

13.11.1947

Arbejds-og socialminister

Søren P.Larsen

v

7.11.1945

-

24.4.1947

  Arbejds-og socialminister

Jens Søderup

v

24.4.1947

-

13.11.1947

Forsyningsminister

Axel Kristensen

v

24.4.1947

-

7.7.1947

Handelsminister

Jens Willemoes

v

7.11.1945

-

7.7.1947

  Handels-og forsyningsminister

Axel Kristensen

v

7.7.1947

-

13.11.1947

Justitsminister

Aage Elmquist

v

7.11.1945

-

13.11.1947

Indenriksminister

Einar Kjær

v

7.11.1945

-

18.6.1947

  Indenrigsminister

Arnth Jensen

v

1.7.1947

-

13.11.1947

Krigsminister

Harald Petersen

v

7.11.1945

-

13.11.1947

Kirkeminister

Carl Hermansen

v

7.11.1945

-

13.11.1947

Undervisningsminister

Mads Hartling

v

7.11.1945

-

13.11.1947

Minister for særlige anliggender

Per Federspiel

v

7.11.1945

-

13.11.1947