REGERINGEN

DENSD.GIF (1875 bytes)denrv.gif (1039 bytes)dencd.gif (1297 bytes)denkrf.gif (247 bytes)

NYRUP RASMUSSEN 25.1.1993-27.9.1994      S+RV+CD+KRF

ÆNDRINGER 29.3.1993,28.1.1994,8.2.1994 og 11.2.1994

Statsminister

Poul Nyrup Rasmussen

s

25.1.1993

-

27.9.1994

Minister for erhverspolitisk samordning

Mimi Jakobsen

cd

25.1.1993

-

8.2.1994

Økonomiminister

Marianne Jelved

rv

25.1.1993

-

27.9.1994

Energiminister

Jann Sjursen

krf

25.1.1993

-

27.9.1994

Finansminister

Mogens Lykketoft

s

25.1.1993

-

27.9.1994

Udenrigsminister

Niels Helveg Petersen

rv

25.1.1993

-

27.9.1994

Landbrugs- og fiskeriminister

Bjørn West

s

25.1.1993

-

27.9.1994

Miljøminister

Svend Auken

s

25.1.1993

-

27.9.1994

Minister for kommunikation og turisme

Arne Melchior

cd

25.1.1993

-

28.1.1994

  Minister for kommunikation og turisme

Helge Mortensen

s

28.1.1994

-

27.9.1994

Undervisningsminister

Ole Vig Jensen

rv

25.1.1993

-

27.9.1994

Boligminister

Flemming Kofod Svendsen

krf

25.1.1993

-

27.9.1994

Minister for udviklingsbistand

Helle Degn

s

25.1.1993

-

27.9.1994

Indenrigsminister

Birthe Weiss

s

25.1.1993

-

27.9.1994

Arbejdsminister

Jytte Andersen

s

25.1.1993

-

27.9.1994

Skatteminister

Ole Stavad

s

25.1.1993

-

27.9.1994

Forsvarsminister

Hans Hækkerup

s

25.1.1993

-

27.9.1994

Kulturminister

Jytte Hilden

s

25.1.1993

-

27.9.1994

Sundhedsminister

Torben Lund

s

25.1.1993

-

27.9.1994

Trafikminister

Helge Mortensen

s

25.1.1993

-

28.1.1994

  Tafikminister

Jan Trøjborg

s

28.1.1994

-

27.9.1994

Industriminister

Jan Trøjborg

s

25.1.1993

-

28.1.1994

  Industriminister

Mimi Jakobsen

cd

28.1.1994

-

27.9.1994

   Industri- og samordningsminister

Mimi Jakobsen

cd

8.2.1994

-

27.9.1994

Justitsminister

Pia Gjellerup

s

25.1.1993

-

29.3.1993

  Justitsminister

Erling Olsen

s

29.3.1993

-

27.9.1994

Socialminister

Karen Jespersen

s

25.1.1993

-

28.1.1994

  Socialminister

Bente Juncker

cd

28.1.1994

-

11.2.1994

   Socialminister

Yvonne Herløv Andersen

cd

11.2.1994

-

27.9.1994

Minister for teknologiudvikling

Svend Bergstein

cd

25.1.1993

-

28.1.1994

  Forskningsminister

Arne Oluf Andersen

cd

28.1.1994

-

27.9.1994

Kirkeminister

Arne Oluf Andersen

cd

25.1.1993

-

27.9.1994