REGERINGEN

       densd2.gif (1605 bytes) denrv2.gif (1537 bytes)

NYRUP RASMUSSEN 4  23.3.1998-27.11.2001    S+RV

ĂNDRINGER 1.7.1999,12.7.1999,23.2.2000  og 21.12.2000

Statsminister

Poul Nyrup Rasmussen

s

23.3.1998

-

27.11.2001

ěkonomiminister

Marianne Jelved

rv

23.3.1998

-

27.11.2001

Finansminister

Mogens Lykketoft

s

23.3.1998

-

21.12.2000

  Finansminister

Pia Gjellerup

s

21.12.2000

-

27.11.2001

Udenrigsminister

Niels Helveg Petersen

rv

23.3.1998

-

21.12.2000

  Udenrigsminister

Mogens Lykketoft

s

21.12.2000

-

27.11.2001

Milj°- og energiminister

Svend Auken

s

23.3.1998

-

27.11.2001

Minister for utviklingsbistand

Poul Nielsen

s

23.3.1998

-

10.7.1999

  Minister for utviklingsbistand

Jan Tr°jborg

s

10.7.1999

-

21.12.2000

   Minister for utviklingsbistand

Anita Bay Bundegaard

rv

21.12.2000

-

27.11.2001

Indenrigsminister

Thorkild Simonsen

s

23.3.1998

-

23.2.2000

  Indenrigsminister

Karen Jespersen

s

23.2.2000

-

27.11.2001

By- og boligminister

Jytte Andersen

s

23.3.1998

-

1.7.1999

  By- og boligminister og minister for ligestilling

Jytte Andersen

s

1.7.1999

-

21.12.2000

   By- og boligminister og minister for ligestilling

Lotte Bundsgaard

s

21.12.2000

-

27.11.2001

Forsvarsminister

Hans HŠkkerup

s

23.3.1998

-

21.12.2000

  Forsvarsminister

Jan Tr°jborg

s

21.12.2000

-

27.11.2001

Forskningsminister

Jan Tr°jborg

s

23.3.1998

-

10.7.1999

  Forskningsminister

Birthe Weiss

s

10.7.1999

-

27.11.2001

Socialminister

Karen Jespersen

s

23.3.1998

-

23.2.2000

  Socialminister

Henrik Dam Kristensen

s

23.2.2000

-

27.11.2001

Justitsminister

Frank Jensen

s

23.3.1998

-

27.11.2001

F°devareminister

Henrik Dam Kristensen

s

23.3.1998

-

23.2.2000

  F÷devareminister

Ritt Bjerregaard

s

23.2.2000

-

27.11.2001

Sundhedsminister

Carsten Koch

s

23.3.1998

-

23.2.2000

  Sundhedsminister

Sonja Mikkelsen

s

23.2.2000

-

21.12.2000

   Sundhedsminister

Arne Rolighed

s

21.12.2000

-

27.11.2001

Skatteminister

Ole Stavad

s

23.3.1998

-

21.12.2000

  Skatteminister

Frode S°rensen

s

21.12.2000

-

27.11.2001

Erhvervsminister

Pia Gjellerup

s

23.3.1998

-

21.12.2000

  Erhvervsminister

Ole Stavad

s

21.12.2000

-

27.11.2001

Tafikminister

Sonja Mikkelsen

s

23.3.1998

-

23.2.2000

  Tafikminister

Jacob Buksti

s

23.2.2000

-

27.11.2001

Kulturminister

Elsebeth Gerner Nielsen

rv

23.3.1998

-

27.11.2001

Undervisnings- og kirkeminister

Margarethe Vestager

rv

23.3.1998

-

21.12.2000

  Undervisningsminister

Margarethe Vestager

rv

21.12.2000

-

27.11.2001

  Kirkeminister

Johannes Lebech

rv

21.12.2000

-

27.11.2001

Arbejdsminister

Ove Hygum

s

23.3.1998

-

27.11.2001