REGERINGEN

PALME   14.10.1969 - 8.10.1976

S

FÖRÄNDRINGAR 9.10.1970,1.7.1971,31.10.1973,28.12.1973 och 11.11.1975

Statsminister

Olof Palme

s

14.10.1969

-

8.10.1976

Utrikesminister

Torsten Nilsson

s

14.10.1969

-

1.7.1971

  Utrikesminister

Krister Wickman

s

1.7.1971

-

31.10.1973

   Utrikesminister

Sven Andersson

s

31.1.1973

-

8.10.1976

Justitieminister

Lennart Geijer

s

14.10.1969

-

8.10.1976

Försvarsminister

Sven Andersson

s

14.10.1969

-

31.10.1973

  Försvarsminister

Eric Holmqvist

s

31.10.1973

-

8.10.1976

Socialminister

Sven Aspling

s

14.10.1969

-

8.10.1976

Kommunikationsminister

Bengt Nordling

s

14.10.1969

-

8.10.1976

Finansminister

Gunnar Sträng

s

14.10.1969

-

8.10.1976

Utbilningsminister

Ingvar Carlsson

s

14.10.1969

-

31.10.1973

  Utbilningsminister

Bertil Zachrisson

s

31.10.1973

-

8.10.1976

Jordbruksminister

Ingemund Bengtsson

s

14.10.1969

-

31.10.1973

  Jordbruksminister

Svante Lundkvist

s

31.10.1973

-

8.10.1976

Handelsminister

Gunnar Lange

s

14.10.1969

-

9.10.1970

  Handelsminister

Kjell-Olof Feldt

s

9.10.1970

-

11.11.1975

   Handelsminister

Carl Lidbom

s

11.11.1975

-

8.10.1976

Inrikesminister

Eric Holmqvist

s

14.10.1969

-

31.10.1973

Arbetsmarknadsminister

Ingemund Bengtsson

s

31.10.1973

-

8.10.1976

Civilminister

Svante Lundkvist

s

14.10.1969

-

31.10.1973

Bostadsminister

Ingvar Carlsson

s

31.10.1973

-

8.10.1976

Industriminister

Krister Wickman

s

14.10.1969

-

1.7.1971

  Industriminister

Rune Johansson

s

1.7.1971

-

8.10.1976

Kommunminister

Hans Gustavsson

s

31.10.1973

-

8.10.1976

konsultativt statsråd

Sven-Eric Nilsson

s

14.10.1969

-

30.6.1973

konsultativt statsråd

Alva Myrdal

s

14.10.1969

-

31.10.1973

  konsultativt statsråd

Gertrud Sigurdsen

s

31.10.1973

-

8.10.1976

konsultativt statsråd (U)

Sven Moberg

s

14.10.1969

-

31.10.1973

  konsultativt statsråd (U)

Lena Hjelm-Wallén

s

28.12.1973

-

8.10.1976

konsultativt statsråd

Camilla Odhnoff

s

14.10.1969

-

30.10.1973

  konsultativt statsråd (A)

Anna-Greta Leijon

s

30.10.1973

-

8.10.1976

konsultativt statsråd (Fi)

Bertil Löfberg

s

14.10.1969

-

27.10.1975

  konsultativt statsråd (Fi)

Kjell-Olof Feldt

s

11.11.1975

-

8.10.1976

konsultativt statsråd

Carl Lidbom

s

14.10.1969

-

27.10.1975

  konsultativt statsråd

Thage G.Peterson

s

11.11.1975

-

8.10.1976