REGERINGEN

PALME 2   8.10.1982 - 13.3.1986

S

FÖRÄNDRINGAR 1.1.1983,15.11.1983,15.10.1985,17.10.1985,18.10.1985 o.1.3.1986

Statsminister

Olof Palme

s

8.10.1982

-

28.2.1986

  Statsminister tf

Ingvar Carlsson

s

1.3.1986

-

12.3.1986

samordningsminister

Ingvar Carlsson

s

8.10.1982

-

4.10.1985

  miljö-och samordningsminister

Ingvar Carlsson

s

4.10.1985

-

13.3.1986

Utrikesminister

Lennart Bodström

s

8.10.1982

-

16.10.1985

  Utrikesminister

Sten Andersson

s

17.10.1985

-

13.3.1986

Justitieminister

Ove Rainer

s

8.10.1982

-

10.11.1983

  Justitieminister

Sten Wickbom

s

15.11.1983

-

13.3.1986

Försvarsminister

Börje Andesson

s

8.10.1982

-

1.12.1982

  Försvarsminister

Anders Thunborg

s

17.1.1983

-

17.10.1985

   Försvarsminister

Roine Carlsson

s

18.10.1985

-

13.3.1986

Socialminister

Sten Andersson

s

8.10.1982

-

16.10.1985

  Socialminister

Gertrud Sigurdsen

s

17.10.1985

-

13.3.1986

Kommunikationsminister

Curt Boström

s

8.10.1982

-

30.6.1985

  Kommunikationsminister

Roine Carlsson

s

1.7.1985

-

18.10.1995

   Kommunikationsminister

Sven Hulterström

s

18.10.1985

-

13.3.1986

Finansminister

Kjell-Olof Feldt

s

8.10.1982

-

13.3.1986

Utbildningsminister

Lena Hjelm-Wallén

s

8.10.1982

-

16.10.1985

  Utbildningsminister

Lennart Boström

s

17.10.1985

-

13.3.1986

Jordbruksminister

Svante Lundkvist

s

8.10.1982

-

13.3.1986

Arbetsmarknadsminister

Anna-Greta Leijon

s

8.10.1982

-

13.3.1986

Bostadsminister

Hans Gustavsson

s

8.10.1982

-

13.3.1986

Industriminister

Thage G.Peterson

s

8.10.1982

-

13.3.1986

Civilminister

Bo Holmberg

s

8.10.1982

-

13.3.1986

bitr.socialminister

Gertrud Sigurdsen

s

8.10.1982

-

16.10.1985

  bitr.socialminister

Bengt Lindkvist

s

21.10.1985

-

13.3.1986

kulturminister

Bengt Göransson

s

8.10.1982

-

13.3.1986

invandrarminister

Anita Gradin

s

8.10.1982

-

13.3.1986

bitr.industriminister

Roine Carlsson

s

8.10.1982

-

30.6.1985

energiminister

Birgitta Dahl

s

8.10.1982

-

13.3.1986

utrikeshandelsminister

Mats Hellström

s

1.1.1983

-

13.3.1986

bitr.finansminister

Bengt K.Å.Johansson

s

15.10.1985

-

13.3.1986

biståndsminister

Lena Hjelm-Wallén

s

17.10.1985

-

13.3.1986