REGERINGEN

DENKF.GIF (2025 bytes)DENV.GIF (1014 bytes)denrv.gif (1039 bytes)

SCHLTER 3  3.6.1988 - 18.12.1990

KF+V+RV

NDRINGER 10.1.1989,5.10.1989,30.10.1989,2.12.1989 og 7.12.1989

Statsminister

Poul Schlter

kf

3.6.1988

-

18.12.1990

Udenrigsminister

Uffe Ellemann-Jensen

v

3.6.1988

-

18.12.1990

Finansminister

Palle Simonsen

kf

3.6.1988

-

30.10.1989

  Finansminister

Henning Dyremose

kf

30.10.1989

-

18.12.1990

konomiminister

Niels Helveg Petersen

rv

3.6.1988

-

18.12.1990

Justitsminister

Erik Ninn-Hansen

kf

3.6.1988

-

10.1.1989

Justitsminister

H.P.Clausen

kf

10.1.1989

-

5.10.1989

   Justitsminister

Hans Engell

kf

5.10.1989

-

18.12.1990

Skatteminister

Anders Fog Rasmussen

v

3.6.1988

-

18.12.1990

Forsvarsminister

Knud Enggaard

v

3.6.1988

-

18.12.1990

Undervisnings-og forskningsminister

Bertil Haarder

v

3.6.1988

-

18.12.1990

Sundhedsminister

Elsebeth Kock-Petersen

v

3.6.1988

-

7.12.1989

  Sundhedsminister

Ester Larsen

v

7.12.1989

-

18.12.1990

Fiskeriminister

Lars P.Gammelgaard

kf

3.6.1988

-

5.10.1989

  Fiskeriminister

Kent Kirk

kf

5.10.1989

-

18.12.1990

Arbejdsminister

Henning Dyremose

kf

3.6.1988

-

30.10.1989

  Arbejdsminister

Knud Kirkegaard

kf

30.10.1989

-

18.12.1990

Indenrigsminister

Thor Pedersen

v

3.6.1988

-

18.12.1990

Trafik-og kommunikationsminister

H.P.Clausen

kf

3.6.1988

-

10.1.1989

  Trafikminister

Knud stergaard

kf

10.1.1989

-

18.12.1990

  Kommunikationsminister

Torben Rechendorff

kf

10.1.1989

-

18.12.1990

Industriminister

Niels Wilhjelm

kf

3.6.1988

-

2.12.1989

  Industriminister

Anne Birgitte Lundholt

kf

2.12.1989

-

18.12.1990

Boligminister

Agnete Laustsen

kf

3.6.1988

-

18.12.1990

Landbrugsminister

Lauritz Trns

v

3.6.1988

-

18.12.1990

Energiminister

Jens Bilgrav-Nielsen

rv

3.6.1988

-

18.12.1990

Kulturminister

Ole Vig Jensen

rv

3.6.1988

-

18.12.1990

Miljminister

Lone Dybkjr

rv

3.6.1988

-

18.12.1990

Socialminister

Aase Olesen

rv

3.6.1988

-

18.12.1990

Kirkeminister

Torben Rechendorff

kf

3.6.1988

-

18.12.1990