REGERINGEN

DENKF.GIF (2025 bytes)DENV.GIF (1014 bytes)

SCHLTER 4 18.12.1990 - 25.1.1993

KF+V

NDRINGER 19.11.1992

Statsminister

Poul Schlter

kf

18.12.1990

-

25.1.1993

Udenrigsminister

Uffe Ellemann-Jensen

v

18.12.1990

-

25.1.1993

Finansminister

Henning Dyremose

kf

18.12.1990

-

25.1.1993

konomiminister

Anders Fog Rasmussen

v

18.12.1990

-

18.11.1992

  konomiminister

Thor Pedersen

v

19.11.1992

-

25.1.1993

Forsvarsminister

Knud Enggaard

v

18.12.1990

-

25.1.1993

Undervisnings-og forskningsminister

Bertil Haarder

v

18.12.1990

-

25.1.1993

Justitsminister

Hans Engell

kf

18.12.1990

-

25.1.1993

Indenrigsminister

Thor Pedersen

v

18.12.1990

-

25.1.1993

Landbrugsminister

Lauritz Trns

v

18.12.1990

-

25.1.1993

Kirke-og kommunikationsminister

Torben Rechendorff

kf

18.12.1990

-

25.1.1993

Boligminister

Svend Erik Hovmand

v

18.12.1990

-

25.1.1993

Fiskeriminister

Kent Kirk

kf

18.12.1990

-

25.1.1993

Arbejdsminister

Knud Kirkegaard

kf

18.12.1990

-

25.1.1993

Industri-og energiminister

Anne Birgitte Lundholt

kf

18.12.1990

-

25.1.1993

Sundhedsminister

Ester Larsen

v

18.12.1990

-

25.1.1993

Trafikminister

Kaj Ikast

kf

18.12.1990

-

25.1.1993

Miljminister

Per Stig Mller

kf

18.12.1990

-

25.1.1993

Socialminister

Else Winter Andersen

v

18.12.1990

-

25.1.1993

Kulturminister

Grethe Rostbll

kf

18.12.1990

-

25.1.1993

Skatteminister

Anders Fog Rasmussen

v

18.12.1990

-

18.11.1992

  Skatteminister

Peter Brixtofte

v

19.11.1992

-

25.1.1993