HALLITUS

SUKSELAINEN 2  13.1.1959-14.7.1961

ML

MUUTETTU 4.2.1960,14.4.1961,16.5.1961 ja 19.6.1961

Pääministeri

J.V.Sukselainen

ml

13.1.1959

-

3.7.1961

Ulkoasiainministeri

Ralf Törngren

13.1.1959

-

16.5.1961

  Ulkoasiainministeri

J.V.Sukselainen

ml

16.5.1961

-

19.6.1961

   Ulkoasiainministeri

Ahti Karjalainen

ml

19.6.1961

-

14.7.1961

Oikeusministeri

Antti Hannikainen

13.1.1959

-

14.4.1961

  Oikeusministeri

Pauli Lehtosalo

ml

14.4.1961

-

14.7.1961

Sisäasiainministeri

Eino Palovesi

ml

13.1.1959

-

4.2.1960

  Sisäasiainministeri

Eemil Luukka

ml

4.2.1960

-

14.7.1961

Pääministerin sijainen

Eemil Luukka

ml

19.5.1961

-

14.7.1961

Puolustusministeri

Leo Häppölä

ml

13.1.1959

-

14.7.1961

Valtiovarainministeri

Wiljami Sarjala

ml

13.1.1959

-

14.7.1961

2.valtiovarainministeri

Pauli Lehtosalo

ml

13.1.1959

-

14.4.1961

  2.valtiovarainministeri

J.E.Niemi

ml

14.4.1961

-

14.7.1961

Opetusministeri

Heikki Hosia

ml

13.1.1959

-

14.7.1961

Maatalousministeri

Einari Jaakkola

ml

13.1.1959

-

14.7.1961

2.maatalousministeri

Toivo Antila

ml

13.1.1959

-

14.7.1961

Kulkulaitosministeri

Kauno Kleemola

ml

13.1.1959

-

14.7.1961

2.kulkulaitosministeri

Arvo Korsimo

ml

13.1.1959

-

14.7.1961

Kauppa-ja teollisuusministeri

Ahti Karjalainen

ml

13.1.1959

-

19.6.1961

2.ulkoministeri

Ahti Karjalainen

ml

13.1.1959

-

19.6.1961

  Kauppa-ja teollisuusministeri

Björn Westerlund

19.6.1961

-

14.7.1961

Sosiaaliministeri

Vieno Simonen

ml

13.1.1959

-

14.7.1961

2.sosiaaliministeri

Eeli Erkkilä

ml

13.1.1959

-

14.7.1961