SWE1
                                                                   

Sveriges regeringar  1858 - 1945

De Geer Adlercreutz Carleson De Geer 2
Posse Thyselius Themptander

Gillis Bildt

Åkerhielm Boström von Otter Boström 2
Ramstedt Lundeberg Staaff Lindman
Staaff 2 Hammarskjöld Swartz Edén
Branting De Geer d.y. von Sydow Branting 2
Trygger Branting 3 Sandler Ekman
Lindman 2 Ekman 2 Hamrin Hansson
Pehrsson-Bramstorp Hansson 2 Hansson 3

 

 

 

 

 

 

REGERINGEN   DE GEER

7.4.1858 - 3.6.1870

FÖRÄNDRINGAR 1859-1862,1863-1866,5.7.1867-4.6.1868

Justitiestatsminister

Louis De Geer

-

7.4.1858

-

3.6.1870

Utrikesstatsminister

Ludvig Manderström

-

7.4.1858

-

4.6.1868

  Utrikesstatsminister

Carl Wachtmeister

-

4.6.1868

-

3.6.1870

Krigsminister

Magnus Björnstjerna

-

7.4.1858

-

.1862

  Krigsminister

Alexander Reuterskiöld

-

.1862

-

5.7.1867

   Krigsminister

Rudolf Abelin

-

5.7.1867

-

3.6.1870

Sjöminister

Carl Ehnemark

-

7.4.1858

-

.1862

  Sjöminister

Baltzar von Platen

-

.1862

-

4.6.1868

   Sjöminister

Magnus Thulstrup

-

4.6.1868

-

14.1.1870

    Sjöminister

Abraham Leijonhufvud

-

14.1.1870

-

3.6.1870

Civilminister

Ludvig Almqvist

-

7.4.1858

-

.1860

  Civilminister

Gerhard Lagerstråle

-

.1860

-

.1868

   Civilminister

Axel Gustav Adlercreutz

-

4.6.1868

-

3.6.1870

Finansminister

August Gripenstedt

-

7.4.1858

-

4.7.1866

  Finansminister

Gustaf Lagercrantz

-

4.7.1866

-

31.5.1867

   Finansminister

Gustaf af Ugglas

-

23.8.1867

-

12.5.1870

Ecklesiastikminister

Lars Anton Anjou

-

7.4.1858

-

.1859

  Ecklesiastikminister

Henning Hamilton

-

.1859

-

.1860

   Ecklesiastikminister

Carl Johan Thyselius

-

.1860

-

.1863

    Ecklesiastikminister

Fredrik Carlson

-

.1863

-

3.6.1870

konsultativt statsråd

Henning Hamilton

-

7.4.1858

-

.1859

  konsultativt statsråd

Carl Malmsten

-

.1859

-

.1866

   konsultativt statsråd

Pehr von Ehrenheim

-

.1867

-

3.6.1870

konsultativt statsråd

Gerhard Lagerstråle

-

7.4.1858

-

.1860

  konsultativt statsråd

Henrik Bredberg

-

.1860

-

3.6.1870

konsultativt statsråd

Nils Wallensteen

-

7.4.1858

-

.1861

  konsultativt statsråd

Magnus Thulstrup

-

.1861

-

4.6.1868

   konsultativt statsråd

John Berg

-

4.6.1868

-

3.6.1870

REGERINGEN   ADLERCREUTZ

3.6.1870 - 8.4.1874

FÖRÄNDRINGAR 10.11.1871,.5.12.1872 & 17.12.1872

Justitiestatsminister

Axel Gustav Adlercreutz

-

3.6.1870

-

8.4.1874

Utrikesstatsminister

Carl Wachtmeister

-

3.6.1870

-

14.10.1871

  Utrikesstatsminister

Baltazar von Platen

-

10.11.1871

-

17.12.1872

   Utrikesstatsminister

Oscar Magnus Björnstjerna

-

17.12.1872

-

4.5.1874

Krigsminister

Rudolf Abelin

-

3.6.1870

-

5.12.1871

  Krigsminister

Oscar Weidenhielm

-

5.12.1871

-

4.5.1874

Sjöminister

Abraham Leijonhufvud

-

3.6.1870

-

4.5.1874

Civilminister

Axel Bergström

-

3.6.1870

-

4.5.1874

Finansminister

Carl Waern

-

3.6.1870

-

4.5.1874

Ecklesiastikminister

Gunnar Wennerberg

-

3.6.1870

-

4.5.1874

konsultativt statsråd

Carl Johan Alströmer

-

15.6.1870

-

4.5.1874

konsultativt statsråd

Henrik Bredberg

-

3.6.1870

-

4.5.1874

konsultativt statsråd

Johan Berg

-

3.6.1870

-

4.5.1874

REGERINGEN   CARLESON

4.5.1874 - 11.5.1875

FÖRÄNDRINGAR 5.6.1874,28.9.1874 och 23.12.1874

Justitiestatsminister

Edvard Carleson

-

4.5.1874

-

11.5.1875

Utrikesstatsminister

Oscar Magnus Björnstjerna

-

4.5.1874

-

11.5.1875

Krigsminister

Oscar Weidenhielm

-

4.5.1874

-

11.5.1875

Sjöminister

Abraham Leijonhufvud

-

4.5.1874

-

23.12.1874

  Sjöminister

Fredrik Wilhelm von Otter

-

23.12.1874

-

11.5.1875

Civilminister

Axel Bergström

-

4.5.1874

-

28.9.1974

Finansminister

Carl Waern

-

4.5.1874

-

28.9.1974

  Finansminister

Gustaf Åkerhielm

-

28.9.1974

-

11.5.1875

Ecklesiastikminister

Gunnar Wennerberg

-

4.5.1874

-

11.5.1875

konsultativt statsråd

Carl Johan Alströmer

-

4.5.1874

-

11.5.1875

konsultativt statsråd

Henrik Bredberg

-

4.5.1874

-

5.6.1874

  konsultativt statsråd

Henric Lovén

-

6.6.1874

-

11.5.1875

konsultativt statsråd

Johan Berg

-

4.5.1874

-

11.5.1875

REGERINGEN   DE GEER 2

11.5.1875 - 19.4.1880

FÖRÄNDRINGAR 11.9.1877,4.7.1878,1.11.1878 och 6.6.1879

Justitiestatsminister

Louis De Geer

-

11.5.1875

-

19.3.1876

  Statsminister

Louis De Geer

-

20.3.1876

-

19.4.1880

  Justitieminister

Louis De Geer

-

20.3.1876

-

5.6.1879

   Justitieminister

Ludvig Almqvist

-

6.6.1879

-

19.4.1880

Utrikesstatsminister

Oscar Magnus Björnstjerna

-

11.5.1875

-

19.3.1876

  Utrikesminister

Oscar Magnus Björnstjerna

-

20.3.1876

-

19.4.1880

Krigsminister

Oscar Weidenhielm

-

11.5.1875

-

11.9.1877

  Krigsminister

Henrik Rosenswärd

-

11.9.1877

-

3.6.1870

Sjöminister

Fredrik Wilhelm von Otter

-

11.5.1875

-

19.4.1880

Civilminister

Carl Johan Thyselius

-

11.5.1875

-

19.4.1880

Finansminister

Hans Forssell

-

11.5.1875

-

19.4.1880

Ecklesiastikminister

Fredrik Carlson

-

11.5.1875

-

1.11.1878

  Ecklesiastikminister

C.G.Malmström

-

1.11.1878

-

19.4.1880

konsultativt statsråd

Carl Johan Alströmer

-

11.5.1875

-

4.7.1878

  konsultativt statsråd

Nils Vult von Steyern

-

4.7.1878

-

19.4.1880

konsultativt statsråd

Henric Lovén

-

11.5.1875

-

19.4.1880

konsultativt statsråd

Gerhard Lagerstråle

-

11.5.1875

-

6.6.1879

REGERINGEN   POSSE

19.4.1880 - 13.6.1883

FÖRÄNDRINGAR 27.8.1880,7.12.1880,8.3.1881 och 16.6.1882

Statsminister

Arvid Posse

-

19.4.1880

-

13.6.1883

Utrikesminister

Carl Fredrik Hochschild

-

27.4.1880

-

13.6.1883

Justitieminister

Nils Vult von Steyern

-

19.4.1880

-

13.6.1883

Krigsminister

Otto Taube

-

19.4.1880

-

16.6.1882

  Krigsminister

Axel Ryding

-

16.6.1882

-

13.6.1883

Sjöminister

Fredrik Wilhelm von Otter

-

19.4.1880

-

13.6.1883

Civilminister

Fredrik Hedenstierna

-

19.4.1880

-

13.6.1883

Finansminister

Hans Forssell

-

19.4.1880

-

7.12.1880

  Finansminister

Arvid Posse

-

7.12.1880

-

8.3.1881

   Finansminister

Robert Themptander

-

8.3.1881

-

13.6.1883

Ecklesiastikminister

Carl Gustaf Malmström

-

19.4.1880

-

27.8.1880

  Ecklesiastikminister

Carl Hammarskjöld

-

27.8.1880

-

13.6.1883

konsultativt statsråd

Carl Hammarskjöld

-

19.4.1880

-

27.8.1880

  konsultativt statsråd

Janne Richert

-

19.4.1880

-

13.6.1883

konsultativt statsråd

Henric Lovén

-

19.4.1880

-

13.6.1883

konsultativt statsråd

Robert Themptander

-

7.12.1880

-

8.3.1881

REGERINGEN   THYSELIUS

13.6.1883 - 16.5.1884

FÖRÄNDRINGAR 5.10.1883 och 30.11.1883

Statsminister

Carl Johan Thyselius

-

13.6.1883

-

16.5.1884

Utrikesminister

Carl Fredrik Hochschild

-

13.6.1883

-

16.5.1884

Justitieminister

Nils Vult von Steyern

-

13.6.1883

-

16.5.1884

Krigsminister

Axel Ryding

-

13.6.1883

-

16.5.1884

Sjöminister

Fredrik Wilhelm von Otter

-

13.6.1883

-

16.5.1884

Civilminister

Fredrik Hedenstierna

-

13.6.1883

-

5.10.1883

  Civilminister

Carl Johan Thyselius

-

5.10.1883

-

30.11.1883

   Civilminister

Edvard von Krusenstjerna

-

30.11.1883

-

16.5.1884

Finansminister

Robert Themptander

-

13.6.1883

-

16.5.1884

Ecklesiastikminister

Carl Hammarskjöld

-

13.6.1883

-

16.5.1884

konsultativt statsråd

Janne Richert

-

13.6.1883

-

16.5.1884

konsultativt statsråd

Henric Lovén

-

13.6.1883

-

16.5.1884

konsultativt statsråd

Edvard von Krusenstjerna

-

5.10.1883

-

30.11.1883

REGERINGEN   THEMPTANDER

16.5.1884 - 6.2.1888

FÖRÄNDRINGAR 25.9.1885,28.5.1886 och 4.10.1887

Statsminister

Robert Themptander

-

16.5.1884

-

6.2.1888

Justitieminister

Nils Vult von Steyern

-

16.5.1884

-

6.2.1888

Utrikesminister

Carl Fredrik Hochschild

-

16.5.1884

-

24.9.1885

  Utrikesminister

Albert Ehrensvärd

-

25.9.1885

-

6.2.1888

Krigsminister

Axel Ryding

-

16.5.1884

-

4.10.1887

  Krigsminister

Gustav Peyron

-

4.10.1887

-

6.2.1888

Sjöminister

Fredrik Wilhelm von Otter

-

16.5.1884

-

6.2.1888

Civilminister

Edvard von Krusenstjerna

-

16.5.1884

-

6.2.1888

Finansminister

Robert Themptander

-

16.5.1884

-

28.5.1886

  Finansminister

Gustaf Tamm

-

28.5.1886

-

6.2.1888

Ecklesiastikminister

Carl Hammarskjöld

-

16.5.1884

-

6.2.1888

konsultativt statsråd

Janne Richert

-

16.5.1884

-

6.2.1888

konsultativt statsråd

Henric Lovén

-

16.5.1884

-

6.2.1888

konsultativt statsråd

Gustaf Tamm

-

16.5.1884

-

28.5.1886

REGERINGEN GILLIS BILDT

6.2.1888 - 12.10.1889

FÖRÄNDRINGAR 28.9.1888 och 12.6.1889

.

Statsminister

Didrik Anders Gillis Bildt

-

6.2.1888

-

12.10.1889

Utrikesminister

Albert Ehrensvärd

-

6.2.1888

-

12.6.1889

  Utrikesminister

Gustaf Åkerhielm

-

12.6.1889

-

12.10.1889

Justitieminister

Axel Bergström

-

6.2.1888

-

28.9.1888

Justitieminister

Axel Örbom

-

28.9.1888

-

30.5.1889

  Justitieminister

August Östergren

-

12.6.1889

-

12.10.1889

Krigsminister

Hjalmar Palmstierna

-

6.2.1888

-

12.10.1889

Sjöminister

Fredrik Wilhelm von Otter

-

6.2.1888

-

12.10.1889

Civilminister

Edvard von Krusenstjerna

-

6.2.1888

-

12.10.1889

Finansminister

Fredrik von Essen

-

6.2.1888

-

12.10.1889

Ecklesiastikminister

Gunnar Wennerberg

-

6.2.1888

-

12.10.1889

konsultativt statsråd

Gustaf Lönegren

-

6.2.1888

-

28.9.1888

konsultativt statsråd

Lars Åkerhielm

-

6.2.1888

-

12.10.1889

konsultativt statsråd

Henric Lovén

-

6.2.1888

-

12.10.1889

REGERINGEN   ÅKERHIELM

12.10.1889 - 10.7.1891

Statsminister

Gustaf Åkerhielm

-

12.10.1889

-

10.7.1891

Utrikesminister

Carl Lewenhaupt

-

12.10.1889

-

10.7.1891

Justitieminister

August Östergren

-

12.10.1889

-

10.7.1891

Krigsminister

Hjalmar Palmstierna

-

12.10.1889

-

10.7.1891

Sjöminister

Fredrik Wilhelm von Otter

-

12.10.1889

-

10.7.1891

Civilminister

Lennart Groll

-

12.10.1889

-

10.7.1891

Finansminister

Fredrik von Essen

-

12.10.1889

-

10.7.1891

Ecklesiastikminister

Gunnar Wennerberg

-

12.10.1889

-

10.7.1891

konsultativt statsråd

Lars Åkerhielm

-

12.10.1889

-

10.7.1891

konsultativt statsråd

Herman Wikblad

-

12.10.1889

-

10.7.1891

REGERINGEN   BOSTRÖM

10.7.1891 - 12.9.1900

FÖRÄNDRINGAR 1891-1892,1895-1986 o.1897-1899

Statsminister

Erik Gustav Boström

-

10.7.1891

-

12.9.1900

Utrikesminister

Carl Lewenhaupt

-

10.7.1891

-

1.6.1895

  Utrikesminister

Ludvig Douglas

-

1.6.1895

-

13.10.1899

   Utrikesminister

Alfred Lagerheim

-

27.10.1899

-

12.9.1900

Justitieminister

August Östergren

-

10.7.1891

-

5.2.1896

  Justitieminister

Ludvig Annerstedt

-

5.2.1896

-

12.9.1900

Krigsminister

Hjalmar Palmstierna

-

10.7.1891

-

22.6.1892

  Krigsminister

Axel Rappe

-

22.6.1892

-

27.10.1899

   Krigsminister

Jesper Crusebjörn

-

27.10.1899

-

12.9.1900

Sjöminister

Fredrik Wilhelm von Otter

-

10.7.1891

-

16.12.1892

  Sjöminister

Jarl Christensen

-

16.12.1892

-

21.10.1898

   Sjöminister

Gerhard Dyrssen

-

21.10.1898

-

12.9.1900

Civilminister

Lennart Groll

-

10.7.1891

-

6.10.1896

  Civilminister

Edvard von Krusenstjerna

-

6.10.1896

-

12.9.1900

Finansminister

Fredrik von Essen

-

10.7.1891

-

6.11.1894

  Finansminister

Erik Gustav Boström

-

6.11.1894

-

15.3.1895

   Finansminister

Claes Wersäll

-

15.3.1895

-

16.7.1897

    Finansminister

Hans Wachtmeister

-

16.7.1897

-

12.9.1900

Ecklesiastikminister

Gunnar Wennerberg

-

10.7.1891

-

6.11.1891

  Ecklesiastikminister

Gustaf Gilljam

-

6.11.1891

-

22.6.1898

   Ecklesiastikminister

Nils Claësson

-

22.6.1898

-

12.9.1900

Jordbruksminister

Theodor Odelberg

-

31.3.1900

-

12.9.1900

konsultativt statsråd

Lars Åkerhielm

-

10.7.1891

-

27.10.1899

  konsultativt statsråd

Daniel Restadius

-

27.10.1899

-

23.5.1900

konsultativt statsråd

Herman Wikblad

-

10.7.1891

-

12.9.1900

konsultativt statsråd

Claes Wersäll

-

6.11.1894

-

15.3.1895

REGERINGEN   VON OTTER

12.9.1900 - 5.7.1902

Expeditonsministär

FÖRÄNDRINGAR 31.5.1901 och 5.12.1901

Statsminister

Fredrik Wilhelm von Otter

-

12.9.1900

-

5.7.1902

Utrikesminister

Alfred Lagerheim

-

12.9.1900

-

5.7.1902

Justitieminister

Ludvig Annerstedt

-

12.9.1900

-

5.12.1901

  Justitieminister

Hjalmar Hammarskjöld

-

5.12.1901

-

5.7.1902

Krigsminister

Jesper Crusebjörn

-

12.9.1900

-

5.7.1902

Sjöminister

Gerhard Dyrssen

-

12.9.1900

-

16.5.1901

  Sjöminister

Louis Palander

-

31.5.1901

-

5.7.1902

Civilminister

Edvard Krusenstjerna

-

12.9.1900

-

5.7.1902

Finansminister

Hans Wachtmeister

-

12.9.1900

-

5.7.1902

Ecklesiastikminister

Nils Claesson

-

12.9.1900

-

5.7.1902

Jordbruksminister

Theodor Odelberg

-

12.9.1900

-

5.7.1902

konsultativt statsråd

Herman Wikblad

-

12.9.1900

-

25.9.1901

konsultativt statsråd

Hjalmar Hammarskjöld

-

12.9.1900

-

6.12.1901

konsultativt statsråd

Hjalmar Westring

-

12.9.1900

-

5.7.1902

konsultativt statsråd

Karl Husberg

-

12.9.1900

-

5.7.1902

REGERINGEN   BOSTRÖM 2

5.7.1902 - 13.4.1905

FÖRÄNDRINGAR 27.7.1903 o.22.12.1904

Statsminister

Erik Gustav Boström

-

5.7.1902

-

13.4.1905

Justitieminister

Ossian Berger

-

5.7.1902

-

13.4.1905

Utrikesminister

Alfred Lagerheim

-

5.7.1902

-

7.12.1904

  Utrikesminister

August Gyldenstolpe

-

22.12.1904

-

13.4.1905

Krigsminister

Jesper Crusebjörn

-

5.7.1902

-

27.7.1903

  Krigsminister

Otto Virgin

-

27.7.1903

-

13.4.1905

Sjöminister

Louis Palander

-

5.7.1902

-

13.4.1905

Civilminister

Hjalmar Westring

-

5.7.1902

-

13.4.1905

Finansminister

Ernst Meyer

-

5.7.1902

-

13.4.1905

Ecklesiastikminister

Carl von Friesen

-

5.7.1902

-

13.4.1905

Jordbruksminister

Theodor Odelberg

-

5.7.1902

-

13.4.1905

konsultativt statsråd

Karl Husberg

-

5.7.1902

-

13.4.1905

konsultativt statsråd

Johan Olof Ramstedt

-

5.7.1902

-

13.4.1905

REGERINGEN   RAMSTEDT

13.4.1905 - 2.8.1905

Expeditonsministär
FÖRÄNDRING 19.6.1905.

Statsminister

Johan Olof Ramstedt

-

13.4.1905

-

2.8.1905

Justitieminister

Ossian Berger

-

13.4.1905

-

2.8.1905

Utrikesminister

August Gyldenstolpe

-

13.4.1905

-

2.8.1905

Krigsminister

Otto Virgin

-

13.4.1905

-

2.8.1905

Sjöminister

Louis Palander

-

13.4.1905

-

2.8.1905

Civilminister

Hjalmar Westring

-

13.4.1905

-

2.8.1905

Finansminister

Ernst Meyer

-

13.4.1905

-

2.8.1905

Ecklesiastikminister

Carl von Friesen

-

13.4.1905

-

10.6.1905

  Ecklesiastikminister

Karl Husberg

-

19.6.1905

-

2.8.1905

Jordbruksminister

Theodor Odelberg

-

13.4.1905

-

2.8.1905

konsultativt statsråd

Karl Husberg

-

13.4.1905

-

19.6.1905

konsultativt statsråd

Edvard Petrén

-

12.5.1905

-

12.5.1905

REGERINGEN   LUNDEBERG

2.8.1905 - 7.11.1905

Statsminister

Christian Lundeberg

-

2.8.1905

-

7.11.1905

Utrikesminister

Fredrik Wachtmeister

-

2.8.1905

-

7.11.1905

Justitieminister

Gustaf Berg

-

2.8.1905

-

7.11.1905

Krigsminister

Lars Tingsten

-

2.8.1905

-

7.11.1905

Sjöminister

Arvid Lindman

-

2.8.1905

-

7.11.1905

Civilminister

Johan Widén

-

2.8.1905

-

7.11.1905

Finansminister

Elof Biesert

l

2.8.1905

-

7.11.1905

Ecklesiastikminister

Hjalmar Hammarskjöld

-

2.8.1905

-

7.11.1905

Jordbruksminister

Alfred Petersson

l

2.8.1905

-

7.11.1905

konsultativt statsråd

Karl Staaff

l

2.8.1905

-

7.11.1905

konsultativt statsråd

Albert Petersson

-

2.8.1905

-

7.11.1905

REGERINGEN   STAAFF

7.11.1905 - 29.5.1906

L

Statsminister

Karl Staaff

l

7.11.1905

-

29.5.1906

Utrikesminister

Eric Trolle

l

7.11.1905

-

29.5.1906

Justitieminister

Karl Staaff

l

7.11.1905

-

29.5.1906

Krigsminister

Lars Tingsten

l

7.11.1905

-

29.5.1906

Sjöminister

Ludvig Sidner

l

7.11.1905

-

29.5.1906

Civilminister

Axel Schotte

l

7.11.1905

-

29.5.1906

Finansminister

Elof Biesert

l

7.11.1905

-

29.5.1906

Ecklesiastikminister

Fredrik Berg

l

7.11.1905

-

29.5.1906

Jordbruksminister

Gustaf Tamm

l

7.11.1905

-

29.5.1906

konsultativt statsråd

Marks von Würtenberg

l

7.11.1905

-

29.5.1906

konsultativt statsråd

David Bergström

l

7.11.1905

-

29.5.1906

konsultativt statsråd

Johannes Hellner

l

7.11.1905

-

29.5.1906

REGERINGEN   LINDMAN

29.5.1906 - 7.10.1911

H

FÖRÄNDRINGAR 4-30.12.1907,16.3-11.6.1909 och 10.6.1910

Statsminister

Arvid Lindman

h

29.5.1906

-

7.10.1911

Utrikesminister

Eric Trolle

h

29.5.1906

-

17.3.1909

  Utrikesminister

Arvid Taube

h

30.4.1909

-

7.10.1911

Justitieminister

Albert Petersson

h

29.5.1906

-

7.10.1911

Krigsminister

Lars Tingsten

h

29.5.1906

-

4.12.1907

  Krigsminister

Olof Malm

h

30.12.1907

-

7.10.1911

Sjöminister

Wilhelm Dyrssen

h

29.5.1906

-

4.12.1907

  Sjöminister

Carl August Ehrensvärd

h

4.12.1907

-

10.6.1910

   Sjöminister

Henning Krusenstjerna

h

10.6.1910

-

7.10.1911

Civilminister

Julius Juhlin

h

29.5.1906

-

4.12.1907

  Civilminister

Hugo Hamilton

h

6.12.1907

-

7.10.1911

Finansminister

Carl Swartz

h

29.5.1906

-

7.10.1911

Ecklesiastikminister

Hjalmar Hammarskjöld

h

29.5.1906

-

11.6.1909

  Ecklesiastikminister

Elof Lindström

h

11.6.1909

-

7.10.1911

Jordbruksminister

Alfred Petersson

h

29.5.1906

-

16.3.1909

  Jordbruksminister

Oscar Nylander

h

16.3.1909

-

7.10.1911

konsultativt statsråd

Carl Hedenstierna

h

29.5.1906

-

7.10.1911

konsultativt statsråd

Gustaf Roos

h

29.5.1906

-

16.3.1909

konsultativt statsråd

Elof Lindström

h

29.5.1906

-

11.6.1909

  konsultativt statsråd

Hugo von Sydow

h

11.6.1909

-

7.10.1911

REGERINGEN   STAAFF 2

7.10.1911 - 17.2.1914

L

Statsminister

Karl Staaff

l

7.10.1911

-

17.2.1914

Utrikesminister

Albert Ehrensvärd

l

7.10.1911

-

17.2.1914

Justitieminister

Gustaf Sandström

l

7.10.1911

-

17.2.1914

Krigsminister

David Bergström

l

7.10.1911

-

17.2.1914

Sjöminister

Jacob Larsson

l

7.10.1911

-

17.2.1914

Civilminister

Axel Schotte

l

7.10.1911

-

17.2.1914

Finansminister

Theodor Adelswärd

l

7.10.1911

-

17.2.1914

Ecklesiastikminister

Fredrik Berg

l

7.10.1911

-

17.2.1914

Jordbruksminister

Alfred Petersson

l

7.10.1911

-

17.2.1914

konsultativt statsråd

Bror Petrén

l

7.10.1911

-

17.2.1914

konsultativt statsråd

Karl Stenström

l

7.10.1911

-

17.2.1914

REGERINGEN   HAMMARSKJÖLD

17.2.1914 - 30.3.1917

Statsminister

Hjalmar Hammarskjöld

-

17.2.1914

-

30.3.1917

Utrikesminister

Knut Agathon Wallenberg

-

17.2.1914

-

30.3.1917

Justitieminister

Berndt Hasselrot

-

17.2.1914

-

30.3.1917

Krigsminister

Hjalmar Hammarskjöld

-

17.2.1914

-

15.8.1914

  Krigsminister

Emil Mörcke

-

15.8.1914

-

30.3.1917

Sjöminister

Dan Broström

-

17.2.1914

-

30.3.1917

Civilminister

Oscar von Sydow

-

17.2.1914

-

30.3.1917

Finansminister

Axel Vennerström

-

17.2.1914

-

30.3.1917

Ecklesiastikminister

Karl Gustaf Westman

-

17.2.1914

-

30.3.1917

Jordbruksminister

Johan Beck-Friis

-

17.2.1914

-

30.3.1917

konsultativt statsråd

Emil Mörcke

-

17.2.1914

-

15.8.1914

konsultativt statsråd

Sigfrid Linnér

-

17.2.1914

-

30.3.1917

konsultativt statsråd

Steno Stenberg

-

17.2.1914

-

30.3.1917

REGERINGEN   SWARTZ

30.3.1917 - 19.10.1917

H

Statsminister

Carl Swartz

h

30.3.1917

-

19.10.1917

Utrikesminister

Arvid Lindman

h

30.3.1917

-

19.10.1917

Justitieminister

Steno Stenberg

h

30.3.1917

-

19.10.1917

Krigsminister

Joachim Åkerman

h

30.3.1917

-

19.10.1917

Sjöminister

Hans Ericson

h

30.3.1917

-

19.10.1917

Civilminister

Walter Murray

h

30.3.1917

-

19.10.1917

Finansminister

Conrad Carleson

h

30.3.1917

-

19.10.1917

Ecklesiastikminister

Alexis Hammarström

h

30.3.1917

-

19.10.1917

Jordbruksminister

Knut Dahlberg

h

30.3.1917

-

19.10.1917

konsultativt statsråd

Herman Falk

h

30.3.1917

-

19.10.1917

konsultativt statsråd

Emil Mårten Ericsson

h

30.3.1917

-

19.10.1917

REGERINGEN    EDÉN

19.10.1917 - 10.3.1920

L+S

FÖRÄNDRINGAR 5.1.1918 och 28.11.1919

Statsminister

Nils Edén

l

19.10.1917

-

10.3.1920

Utrikesminister

Johan Hellner

-

19.10.1917

-

10.3.1920

Justitieminister

Eliel Löfgren

l

19.10.1917

-

10.3.1920

Krigsminister

Erik Agabus Nilsson

l

19.10.1917

-

10.3.1920

Sjöminister

Erik K.Palmstierna

s

19.10.1917

-

10.3.1920

Civilminister

Axel Schotte

l

19.10.1917

-

28.11.1919

  Civilminister

Fredrik Holmquist

l

28.11.1919

-

10.3.1920

Finansminister

Hjalmar Branting

s

19.10.1917

-

5.1.1918

  Finansminister

Fredrik Thorsson

s

5.1.1918

-

10.3.1920

Ecklesiastikminister

Värner Rydén

-

19.10.1917

-

28.11.1919

  Ecklesiastikminister

Olof Olsson

s

28.11.1919

-

10.3.1920

Jordbruksminister

Alfred Petersson

l

19.10.1917

-

10.3.1920

konsultativt statsråd

Bror Petrén

l

19.10.1917

-

10.3.1920

konsultativt statsråd

Östen Unden

s

19.10.1917

-

10.3.1920

REGERINGEN   BRANTING

10.3.1920 - 27.10.1920

S

FÖRÄNDRINGAR 30.6.1920

Statsminister

Hjalmar Branting

s

10.3.1920

-

27.10.1920

Utrikesminister

Erik Palmstierna

s

10.3.1920

-

27.10.1920

Justitieminister

Östen Unden

s

10.3.1920

-

30.6.1920

  Justitieminister

Assar Åkerman

s

30.6.1920

-

27.10.1920

Krigsminister

Per Albin Hansson

s

10.3.1920

-

30.6.1920

  Försvarsminister

Per Albin Hansson

s

1.7.1920

-

27.10.1920

Sjöminister

Bernhard Eriksson

s

10.3.1920

-

30.6.1920

Socialminister

Bernhard Eriksson

s

1.7.1920

-

27.10.1920

Civilminister

Carl Emil Svensson

s

10.3.1920

-

30.6.1920

Kommunikationaminister

Carl Emil Svensson

s

1.7.1920

-

27.10.1920

Finansminister

Fredrik Thorsson

s

10.3.1920

-

30.6.1920

  Finansminister

Rickard Sandler

s

30.6.1920

-

27.10.1920

Ecklesiastikminister

Olof Olsson

s

10.3.1920

-

27.10.1920

Jordbruksminister

Olof Nilsson

s

10.3.1920

-

27.10.1920

Handelsminister

Fredrik Thorsson

s

1.7.1920

-

27.10.1920

konsultativt statsråd

Rickard Sandler

s

10.3.1920

-

30.6.1920

konsultativt statsråd

William Linder

s

30.6.1920

-

27.10.1920

konsultativt statsråd

Torsten Nothin

s

10.3.1920

-

27.10.1920

REGERINGEN   DE GEER d.y

27.10.1920 - 23.2.1921

Expeditonsministär

Statsminister

Louis De Geer

-

27.10.1920

-

23.2.1921

Utrikesminister

Herman Wrangel

-

27.10.1920

-

23.2.1921

Justitieminister

L.Birger Ekeberg

-

27.10.1920

-

23.2.1921

Försvarsminister

Carl-Gustaf Hammarskjöld

-

27.10.1920

-

23.2.1921

Socialminister

Henning Elmquist

-

27.10.1920

-

23.2.1921

Kommunikationaminister

Walter Murray

-

27.10.1920

-

23.2.1921

Finansminister

Henric Tamm

-

27.10.1920

-

23.2.1921

Ecklesiastikminister

Bengt Bergqvist

-

27.10.1920

-

23.2.1921

Jordbruksminister

Nils .Hansson

-

27.10.1920

-

23.2.1921

Handelsminister

Gösta Malm

-

27.10.1920

-

23.2.1921

konsultativt statsråd

Knut Dahlberg

-

27.10.1920

-

23.2.1921

konsultativt statsråd

Emil Mårten Ericsson

-

27.10.1920

-

23.2.1921

REGERINGEN   VON SYDOW

23.2.1921 - 13.10.1921

Expeditonsministär

FÖRÄNDERING 6.6.1921

Statsminister

Oscar von Sydow

-

23.2.1921

-

13.10.1921

Utrikesminister

Herman Wrangel

-

23.2.1921

-

13.10.1921

Justitieminister

L.Birger Ekeberg

-

23.2.1921

-

13.10.1921

Försvarsminister

Carl-Gustaf Hammarskjöld

-

23.2.1921

-

6.6.1921

  Försvarsminister

Otto Lybeck

-

6.6.1921

-

13.10.1921

Socialminister

Henning Elmquist

-

23.2.1921

-

13.10.1921

Kommunikationaminister

Walter Murray

-

23.2.1921

-

13.10.1921

Finansminister

Jakob Beskow

-

23.2.1921

-

13.10.1921

Ecklesiastikminister

Bengt Bergqvist

-

23.2.1921

-

13.10.1921

Jordbruksminister

Nils Hansson

-

23.2.1921

-

13.10.1921

Handelsminister

Gösta Malm

-

23.2.1921

-

13.10.1921

konsultativt statsråd

Knut Dahlberg

-

23.2.1921

-

13.10.1921

konsultativt statsråd

Emil Mårten Ericsson

-

23.2.1921

-

13.10.1921

REGERINGEN   BRANTING 2

13.10.1921 - 19.4.1923

S

Statsminister

Hjalmar Branting

s

13.10.1921

-

19.4.1923

Utrikesminister

Hjalmar Branting

s

13.10.1921

-

19.4.1923

Justitieminister

Assar Åkerman

s

13.10.1921

-

19.4.1923

Försvarsminister

Per Albin Hansson

s

13.10.1921

-

19.4.1923

Socialminister

Herman Lindgvist

s

13.10.1921

-

19.4.1923

Kommunikationaminister

Anders Örne

s

13.10.1921

-

19.4.1923

Finansminister

Fredrik Thorsson

s

13.10.1921

-

19.4.1923

Ecklesiastikminister

Olof Olsson

s

13.10.1921

-

19.4.1923

Jordbruksminister

Sven Linders

s

13.10.1921

-

19.4.1923

Handelsminister

Carl Emil Svensson

s

13.10.1921

-

19.4.1923

konsultativt statsråd

Rickard Sandler

s

13.10.1921

-

19.4.1923

konsultativt statsråd

Torsten Nothin

s

13.10.1921

-

19.4.1923

konsultativt statsråd

Karl Schlyter

s

13.10.1921

-

19.4.1923

REGERINGEN   TRYGGER

19.4.1923 - 18.10.1924

H

FÖRÄNDRING 11.11.1923

Statsminister

Ernst Trygger

h

19.4.1923

-

18.10.1924

Utrikesminister

Carl Hederstierna

h

19.4.1923

-

11.11.1923

  Utrikesminister

Erik Marks v.Würtenberg

h

11.11.1923

-

18.10.1924

Justitieminister

L.Birger Ekeberg

h

19.4.1923

-

18.10.1924

Försvarsminister

Carl Malmroth

h

19.4.1923

-

18.10.1924

Socialminister

Gösta Malm

h

19.4.1923

-

18.10.1924

Kommunikationaminister

Sven Lübeck

h

19.4.1923

-

18.10.1924

Finansminister

Jakob Beskow

h

19.4.1923

-

18.10.1924

Ecklesiastikminister

Sam Clason

h

19.4.1923

-

18.10.1924

Jordbruksminister

David Pettersson

h

19.4.1923

-

18.10.1924

Handelsminister

Nils Wohlin

h

19.4.1923

-

18.10.1924

konsultativt statsråd

Bror Hasselrot

h

19.4.1923

-

18.10.1924

konsultativt statsråd

Erik Stridsberg

h

19.4.1923

-

18.10.1924

REGERINGEN   BRANTING 3

18.10.1924 - 24.1.1925

S

Statsminister

Hjalmar Branting

s

18.10.1924

-

24.1.1925

Utrikesminister

Östen Unden

s

18.10.1924

-

24.1.1925

Justitieminister

Torsten Nothin

s

18.10.1924

-

24.1.1925

Försvarsminister

Per Albin Hansson

s

18.10.1924

-

24.1.1925

Socialminister

Gustav Möller

s

18.10.1924

-

24.1.1925

Kommunikationaminister

Viktor Larsson

s

18.10.1924

-

24.1.1925

Finansminister

Fredrik Thorsson

s

18.10.1924

-

24.1.1925

Ecklesiastikminister

Olof Olsson

s

18.10.1924

-

24.1.1925

Jordbruksminister

Sven Linders

s

18.10.1924

-

24.1.1925

Handelsminister

Rickard Sandler

s

18.10.1924

-

24.1.1925

konsultativt statsråd

Karl Levinson

s

18.10.1924

-

24.1.1925

konsultativt statsråd

Ernst Wigforss

s

18.10.1924

-

24.1.1925

REGERINGEN   SANDLER

24.1.1925 - 7.6.1926

S

FÖRÄNDRINGAR 27.2.1925 och  8.5.1925

Statsminister

Rickard Sandler

s

24.1.1925

-

7.6.1926

Utrikesminister

Östen Unden

s

24.1.1925

-

7.6.1926

Justitieminister

Torsten Nothin

s

24.1.1925

-

7.6.1926

Försvarsminister

Per Albin Hansson

s

24.1.1925

-

7.6.1926

Socialminister

Gustav Möller

s

24.1.1925

-

7.6.1926

Kommunikationaminister

Viktor Larsson

s

24.1.1925

-

7.6.1926

Finansminister

Fredrik Thorsson

s

24.1.1925

-

5.5.1925

  Finansminister

Ernst Wigforss

s

8.5.1925

-

7.6.1926

Ecklesiastikminister

Olof Olsson

s

24.1.1925

-

7.6.1926

Jordbruksminister

Sven Linders

s

24.1.1925

-

7.6.1926

Handelsminister

Rickard Sandler

s

24.1.1925

-

27.2.1925

  Handelsminister

Carl Emil Svensson

s

27.2.1925

-

7.6.1926

konsultativt statsråd

Karl Levinson

s

24.1.1925

-

7.6.1926

konsultativt statsråd

Ernst Wigforss

s

24.1.1925

-

8.5.1925

  konsultativt statsråd

Karl Schlyter

s

8.5.1925

-

7.6.1926

konsultativt statsråd

Hjalmar Branting

s

24.1.1925

-

24.2.1925

REGERINGEN   EKMAN

7.6.1926 - 2.10.1928

FF+LIB

FÖRÄNDRINGAR 30.9.1926 och 3.7.1927

Statsminister

Carl Gustaf Ekman

ff

7.6.1926

-

2.10.1928

Utrikesminister

Eliel Löfgren

lib

7.6.1926

-

2.10.1928

Justitieminister

Johan Thyrén

ff

7.6.1926

-

2.10.1928

Försvarsminister

Gustav Rosen

ff

7.6.1926

-

2.10.1928

Socialminister

Jakob Pettersson

lib

7.6.1926

-

2.10.1928

Kommunikationaminister

Carl Meurling

-

7.6.1926

-

2.10.1928

Finansminister

Carl Gustaf Ekman

ff

7.6.1926

-

30.6.1926

  Finansminister

Ernst Lyberg

lib

30.6.1926

-

2.10.1928

Ecklesiastikminister

John Almkvist

ff

7.6.1926

-

2.10.1928

Jordbruksminister

Paul Hellström

ff

7.6.1926

-

3.7.1927

  Jordbruksminister

Bo von Stockenström

ff

3.7.1927

-

2.10.1928

Handelsminister

Felix Hamrin

ff

7.6.1926

-

2.10.1928

konsultativt statsråd

Ernst Lyberg

ff

7.6.1926

-

30.6.1926

konsultativt statsråd

Sigurd Ribbing

ff

7.6.1926

-

2.10.1928

konsultativt statsråd

Natanael Gärde

lib

7.6.1926

-

2.10.1928

REGERINGEN   LINDMAN 2

2.10.1928 - 7.6.1930

H

FÖRÄNDRING 10.6.1929

Statsminister

Arvid Lindman

h

2.10.1928

-

7.6.1930

Utrikesminister

Ernst Trygger

h

2.10.1928

-

7.6.1930

Justitieminister

Georg Bissmark

h

2.10.1928

-

7.6.1930

Försvarsminister

Harold Malmberg

h

2.10.1928

-

7.6.1930

Socialminister

Sven Lübeck

h

2.10.1928

-

7.6.1930

Kommunikationaminister

Theodor Borell

h

2.10.1928

-

7.6.1930

Finansminister

Nils Wohlin

h

2.10.1928

-

10.6.1929

  Finansminister

Adolf Dahl

h

10.6.1929

-

7.6.1930

Ecklesiastikminister

Claes Lindskog

h

2.10.1928

-

7.6.1930

Jordbruksminister

J.Bernhard Johansson

h

2.10.1928

-

7.6.1930

Handelsminister

Vilhelm Lundvik

h

2.10.1928

-

7.6.1930

konsultativt statsråd

August Beskow

h

2.10.1928

-

7.6.1930

konsultativt statsråd

Nils.Vult von Steyern

h

2.10.1928

-

7.6.1930

REGERINGEN   EKMAN 2

7.6.1930 - 6.8.1932

FF

FÖRÄNDRINGAR 12.12.1930 och 19.6.1931

Statsminister

Carl Gustaf Ekman

ff

7.6.1930

-

6.8.1932

Utrikesminister

Fredrik Ramel

lib

7.6.1930

-

6.8.1932

Justitieminister

Natanael Gärde

lib

7.6.1930

-

6.8.1932

Försvarsminister

Carl Gustaf Ekman

ff

7.6.1930

-

19.6.1931

  Försvarsminister

Anton Rundqvist

-

19.6.1931

-

6.8.1932

Socialminister

Sam Larsson

ff

7.6.1930

-

6.8.1932

Kommunikationaminister

Ola Jeppson

ff

7.6.1930

-

6.8.1932

Finansminister

Felix Hamrin

ff

7.6.1930

-

6.8.1932

Ecklesiastikminister

Sam Stadener

ff

7.6.1930

-

6.8.1932

Jordbruksminister

Bo von Stockenström

ff

7.6.1930

-

6.8.1932

Handelsminister

David Hansén

ff

7.6.1930

-

6.8.1932

konsultativt statsråd

Ragnar Gyllenswärd

ff

7.6.1930

-

6.8.1932

konsultativt statsråd

Åke Holmbäck

-

7.6.1930

-

6.8.1932

konsultativt statsråd

Erik Österberg

ff

7.6.1930

-

12.12.1930

  konsultativt statsråd

Anton Rundqvist

-

12.12.1930

-

19.6.1931

REGERINGEN   HAMRIN

6.8.1932 - 24.9.1932

FF

Statsminister

Felix Hamrin

ff

6.8.1932

-

24.9.1932

Utrikesminister

Fredrik Ramel

lib

6.8.1932

-

24.9.1932

Justitieminister

Natanael Gärde

lib

6.8.1932

-

24.9.1932

Försvarsminister

Anton Rundqvist

ff

6.8.1932

-

24.9.1932

Socialminister

Sam Larsson

ff

6.8.1932

-

24.9.1932

Kommunikationaminister

Ola Jeppson

ff

6.8.1932

-

24.9.1932

Finansminister

Felix Hamrin

ff

6.8.1932

-

24.9.1932

Ecklesiastikminister

Sam Stadener

ff

6.8.1932

-

24.9.1932

Jordbruksminister

Bo von Stockenström

ff

6.8.1932

-

24.9.1932

Handelsminister

David Hansén

ff

6.8.1932

-

24.9.1932

konsultativt statsråd

Ragnar Gyllenswärd

ff

6.8.1932

-

24.9.1932

konsultativt statsråd

Åke Holmbäck

-

6.8.1932

-

24.9.1932

konsultativt statsråd

Torsten Petersson

ff

6.8.1932

-

24.9.1932

REGERINGEN   HANSSON

24.9.1932 - 19.6.1936

S

FÖRÄNDRING 16.9.1933

Statsminister

Per Albin Hansson

s

24.9.1932

-

19.6.1936

Utrikesminister

Rickard Sandler

s

24.9.1932

-

19.6.1936

Justitieminister

Karl Schlyter

s

24.9.1932

-

19.6.1936

Försvarsminister

Ivar Vennerström

s

24.9.1932

-

19.6.1936

Socialminister

Gustav Möller

s

24.9.1932

-

19.6.1936

Kommunikationminister

Henning Leo

s

24.9.1932

-

19.6.1936

Finansminister

Ernst Wigforss

s

24.9.1932

-

19.6.1936

Ecklesiastikminister

J.Arthur Engberg

s

24.9.1932

-

19.6.1936

Jordbruksminister

Per Edvin Sköld

s

24.9.1932

-

19.6.1936

Handelsminister

Fritjof Ekman

s

24.9.1932

-

19.6.1936

konsultativt statsråd

Östen Unden

s

24.9.1932

-

19.6.1936

konsultativt statsråd

Torsten Nothin

s

24.9.1932

-

16.9.1933

  konsultativt statsråd

Karl Levinson

s

16.9.1933

-

19.6.1936

REGERINGEN PEHRSSON-BRAMSTORP

19.6.1936 - 28.9.1936

Bf

Statsminister

Axel Pehrsson-Bramstorp

bf

19.6.1936

-

28.9.1936

Utrikesminister

Karl Gustav Westman

bf

19.6.1936

-

28.9.1936

Justitieminister

Thorwald Bergquist

-

19.6.1936

-

28.9.1936

Försvarsminister

Janne Nilsson

bf

19.6.1936

-

28.9.1936

Socialminister

Gerhard Strindlund

bf

19.6.1936

-

28.9.1936

Kommunikationminister

Arthur Heiding

bf

19.6.1936

-

28.9.1936

Finansminister

Vilmar S.Ljungdahl

bf

19.6.1936

-

28.9.1936

Ecklesiastikminister

Tor Andrae

-

19.6.1936

-

28.9.1936

Jordbruksminister

Axel Pehrsson-Bramstorp

bf

19.6.1936

-

28.9.1936

Handelsminister

Elof Ericsson

-

19.6.1936

-

28.9.1936

konsultativt statsråd

Nils Quensel

-

19.6.1936

-

28.9.1936

konsultativt statsråd

Tage Gynnerstedt

bf

19.6.1936

-

28.9.1936

konsultativt statsråd

Sture Centerwall

-

19.6.1936

-

28.9.1936

REGERINGEN   HANSSON 2

28.9.1936 - 13.12.1939

S+Bf

FÖRÄNDRINGAR 16.12.1938 o.15.10.1939

Statsminister

Per Albin Hansson

s

28.9.1936

-

13.12.1939

Utrikesminister

Rickard Sandler

s

28.9.1936

-

13.12.1939

Justitieminister

K.G.Westman

bf

28.9.1936

-

13.12.1939

Försvarsminister

Janne Nilsson

bf

28.9.1936

-

9.12.1938

  Försvarsminister

Per Edvin Sköld

s

16.12.1938

-

13.12.1939

Socialminister

Gustav Möller

s

28.9.1936

-

16.12.1938

  Socialminister

Albert Forslund

s

16.12.1938

-

13.12.1939

Kommunikationminister

Albert Forslund

s

28.9.1936

-

16.12.1938

  Kommunikationminister

Gerhard Strindlund

bf

16.12.1938

-

13.12.1939

Finansminister

Ernst Wigforss

s

28.9.1936

-

13.12.1939

Ecklesiastikminister

J.Arthur Engberg

s

28.9.1936

-

13.12.1939

Jordbruksminister

Axel Pehrsson-Bramstorp

bf

28.9.1936

-

13.12.1939

Handelsminister

Per Edvin Sköld

s

28.9.1936

-

16.12.1938

  Handelsminister

Gustav Möller

s

16.12.1938

-

13.12.1939

Folkhushållningsminister

Herman Eriksson

s

15.10.1939

-

13.12.1939

konsultativt statsråd

Nils Quensel

-

28.9.1936

-

13.12.1939

konsultativt statsråd

Karl Levinson

s

28.9.1936

-

31.8.1938

  konsultativt statsråd

Herman Eriksson

s

31.8.1938

-

14.10.1939

   konsultativt statsråd

Gunnar Hägglöf

-

14.10.1939

-

13.12.1939

REGERINGEN HANSSON 3

13.12.1939 - 31.7.1945

S+Bf+Fp+H

FÖRÄNDRINGAR 12.10.1940,7.3.1941,30.8.1943,30.9.1944 o.15.12.1944

Statsminister

Per Albin Hansson

s

13.12.1939

-

31.7.1945

Utrikesminister

Christian Günter

-

13.12.1939

-

31.7.1945

Justitieminister

K.G.Westman

bf

13.12.1939

-

30.8.1943

  Justitieminister

Thorwald Bergquist

fp

30.8.1943

-

31.7.1945

Försvarsminister

Per Edvin Sköld

s

13.12.1939

-

31.7.1945

Socialminister

Gustav Möller

s

13.12.1939

-

31.7.1945

Kommunikationminister

Gustav Andersson

fp

13.12.1939

-

30.9.1944

  Kommunikationminister

Fritjof Domö

h

30.9.1944

-

31.7.1945

Finansminister

Ernst Wigforss

s

13.12.1939

-

31.7.1945

Ecklesiastikminister

Gösta Bagge

h

13.12.1939

-

15.12.1944

  Ecklesiastikminister

Georg Andrén

h

15.12.1944

-

31.7.1945

Jordbruksminister

Axel Pehrsson-Bramstorp

bf

13.12.1939

-

31.7.1945

Handelsminister

Fritjof Domö

h

13.12.1939

-

7.3.1941

  Handelsminister

Herman Eriksson

s

7.3.1941

-

30.9.1944

   Handelsminister

Bertil Olin

fp

30.9.1944

-

31.7.1945

Folkhushållningsminister

Herman Eriksson

s

13.12.1939

-

7.3.1941

  Folkhushållningsminister

Axel Gjöres

s

7.3.1941

-

31.7.1945

konsultativt statsråd

Nils Quensel

-

13.12.1939

-

11.10.1940

  konsultativt statsråd

Edgar Rosander

-

11.10.1940

-

30.9.1944

   konsultativt statsråd

Gunnar Danielsson

s

30.9.1944

-

31.7.1945

konsultativt statsråd

Thorwald Bergquist

fp

13.12.1939

-

30.8.1943

  konsultativt statsråd

Nils Quensel

-

30.8.1943

-

31.7.1945

konsultativt statsråd

Fritjof Domö

h

7.3.1941

-

30.9.1944

  konsultativt statsråd

Axel.Rubbestad

bf

30.9.1944

-

30.9.1944

konsultativt statsråd

Axel.Rubbestad

bf

30.9.1943

-

30.9.1944

  konsultativt statsråd

Tage Erlander

s

30.9.1944

-

31.7.1945

konsultativt statsråd

Knut G.Ewerlöf

h

7.3.1941

-

31.7.1945