REGERINGEN

       
THORNING-SCHMIDT 2  3.2.2014 - 28.6.2015 S+RV

ÆNDRINGER 2.9.2014 og 10.10.2014

Statsminister Helle Thorning-Schmidt s 3.2.2014 - 28.6.2015
Økonomi- og indenrigsmimister Margrethe Vestager rv 3.2.2014 -   2.9.2014
  Økonomi- og indenrigsmimister Morten Østergaard rv 2.9.2014 - 28.6.2015
Finansminister Bjarne Fog Corydon s 3.2.2014 - 28.6.2015
Udenrigsminister Martin Lidegaard rv 3.2.2014 - 28.6.2015
Skatteminister Morten Østergaard rv 3.2.2014 -   2.9.2014
  Skatteminister Benny Engelbrecht s 2.9.2014 - 28.6.2015
Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen s 3.2.2014 - 10.10.2014
  Beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen s 10.10.2014 - 28.6.2015
Justitsminister Karen Angelo Hækkerup s 3.2.2014 - 10.10.2014
  Justitsminister Mette Frederiksen s 10.10.2014 - 28.6.2015
Uddannelses- og  forskningsminister Sofie Carsten Nielsen rv 3.2.2014 - 28.6.2015
Kulturminister og Kirkeminister Marianne Jelved rv 3.2.2014 - 28.6.2015
Minister for by,bolig og landdistrikter Carsten Mogens Hansen s 3.2.2014 - 28.6.2015
Undervisningsminister Christine Edda Antorini s 3.2.2014 - 28.6.2015
Minister for børn,ligestilling,intergration og sociale forhold Manu Sareen rv 3.2.2014 - 28.6.2015
Minister for sundhed og forebyggelse Nick Hækkerup s 3.2.2014 - 28.6.2015
Forsvarsminister Nicolai Wammen s 3.2.2014 - 28.6.2015
Erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen s 3.2.2014 - 28.6.2015
Klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen rv 3.2.2014 - 28.6.2015
Minister for fødevarer,landbrug og fiskeri Dan Jørgensen s 3.2.2014 - 28.6.2015
Handels-og udviklingsminister Mogens Jensen s 3.2.2014 - 28.6.2015
Transportminister Magnus Heunicke s 3.2.2014 - 28.6.2015
Miljøminister Kirsten Brosbøl s 3.2.2014 - 28.6.2015